Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą - wystawa w Muzeum KUL Drukuj
piątek, 21 czerwiec 2019
image_001.jpg Franciszkański Hofman Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż  odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

„Obraz może być mniej lub bardziej doskonały pod względem formy, lecz jeśli ręką artysty kieruje jakaś bliżej nieznana nam siła, którą my Bogiem nazywamy, to wtedy rodzi się dzieło sztuki i to sztuki nieśmiertelnej”  – tak twierdził Wlastimil Hofman, artysta malarz, uczeń Jacka Malczewskiego. Ten niedoceniany do dziś malarz jest kontynuatorem malarstwa symboliczno-alegorycznego, którego reprezentantem był Malczewski. Hofman malował też sceny o tematyce religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej. Niniejsza wystawa ma na celu pokazanie przyjacielskich związków artysty z franciszkanami, którym ofiarowywał swoje prace przy różnych okazjach. Należą one do kolekcji klasztorów franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Krakowie, Legnicy i Szklarskiej Porębie.

Wlastimil Hofman urodził się 27 kwietnia 1881 w Karlinie w Czechach. Wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa w roku 1889. Tu też ukończył gimnazjum i rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego i innych ówczesnych artystów, a także na École des beaux-arts w Paryżu pod kierunkiem Jean-Léona Gérôme’a. Po powrocie do Polski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą.
Po wybuchu II wojny światowej, wraz z żoną Adą wyjechał przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiw-Jafy, Jerozolimy, gdzie w roku 1942 wydał drukiem tomik poezji „Poprzez ciernie do wolności”. Mimo tułaczki cały czas malował i prezentował swoje prace na różnych światowych salonach. Po powrocie z wojennej tułaczki zamieszkał z żoną w Krakowie, skąd przeprowadzili się do Szklarskiej Poręby. Mimo prześladowań przez ówczesne władze prezentował swoje prace na wystawach światowych zdobywając wiele nagród. Zmarł 6 marca 1970 r.
Autor: Leszek Wojtowicz
źródło strony www.kul.pl
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.