Lipcowy harmonogram pokazów na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim Drukuj
wtorek, 02 lipiec 2019
image_003.jpgSzanowni Państwo,
Prezentujemy harmonogram pokazów na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim na bieżący miesiąc. Na lipiec zaplanowano łącznie 11 pokazów, które obywać się będą o pół godziny później, w porównaniu do czerwca, tj. o godzinie 21:30. Największa kulminacja pokazów zaplanowana jest na ostatni weekend lipca, podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

Harmonogram na lipiec:


    piątek (5 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Sen o mieście
    sobota (6 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie

    piątek (12 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
    sobota (13 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie

    piątek (19 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Sen o mieście
    sobota  (20 lipca)  21:30 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne  

    czwartek (25 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
    piątek (26 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Sen o mieście
    sobota (27 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
    niedziela (28 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na Wesoło


Wczoraj, w poniedziałek (1 lipca), odbył się pokaz specjalnie z okazji obchodów Jubileuszu 450-lecia Unii Polsko-Litewskiej.

Opisy prezentowanych pokazów:

    Unia Narodów to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy - Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwać będzie 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt - Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.

    Anioły lubelskie
jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu image_009.jpgKaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3 D stworzył kolektyw kilku.com

    Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

    Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

    Wydarzenia Kulturalne to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

--
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.