Pokaz filmu i obchody upamiętniające 76. rocznicę zbrodni wołyńskiej Drukuj
piątek, 12 lipiec 2019
image_001.jpgInstytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Lubelski Urząd Wojewódzki
Urząd Marszałkowski w Lublinie
Komitet Budowy Pomnika
„Polakom, Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach
Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich”
zapraszaj na obchody
Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów
na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
17 lipca 2019 r.

godz. 11.00 – Msza Święta w Kościele Garnizonowym
pw. Niepokalanego Poczęcia, Al. Racławickie 20
godz. 12.00 – uroczystości pod Pomnikiem Ofiarom Ludobójstwa
dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich
przez nacjonalistów ukraińskich – Skwer Ofiar Wołynia przy ul Głębokiej
Wydarzenia towarzyszące:
16 lipca 2019 r.
godz. 16.30
Projekcja filmu o rzezi wołyńskiej „W martwym punkcie”
Sala konferencyjna IPN Lublin, ul. Wodopojna 2
Wstęp historyczny – dr Leon Popek
(Naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań I Identyfikacji IPN)
Słowo o filmie – Piotr Kuśmierzak
(reporter Polsat News w Lublinie, autor filmu)

Pokaz filmu i obchody upamiętniające 76. rocznicę zbrodni wołyńskiej – Lublin, 16-17 lipca 2019

W dn. 16-17 lipca w Lublinie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w związku z przypadającą na 11 lipca 76. rocznicą krwawej niedzieli.


17 LIPCA, ŚRODA
Osoby chcące pomodlić się w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej udadzą się o godz. 11 do Kościoła Garnizonowego pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (al. Racławickie 20). Następnie uczestnicy obchodów przejdą pod Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich, który znajduje się na skwerze Ofiar Wołynia przy ul. Głębokiej. Początek uroczystości pod monumentem zaplanowano na godz. 12. W obchodach weźmie udział Prezes IPN dr Jarosław Szarek.
16 LIPCA, WTOREK
W siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (ul. Wodopojna 2) o godz. 16.30 odbędzie się spotkanie historyczne poświęcone tematowi ludobójstwa na Wołyniu. Głównym punktem wydarzenia będzie projekcja filmu red. Piotra Kuśmierzaka (Polsat News Lublin) „W martwym punkcie”. Poprzedzona ona zostanie wstęp historycznym dr. Leona Popka (naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN) oraz słowem od autora obrazu.
Tytuł reportażu: W martwym punkcie
Od lat Polskę i Ukrainę dzieli stosunek do wspólnej trudnej historii, która wydarzyła się na Wołyniu. Z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło tam ponad 60 tysięcy Polaków. Ponad 70 lat od tamtych krwawych wydarzeń przeszłość ciągle rzutuje na teraźniejszość i nie pozwala ruszyć do przodu. Mimo upływu czasu, badań historyków, śledztw, wspomnień setek świadków i zebranych dowodów wydarzenia na Ukrainie wciąż dzielą i są przeszkodą na drodze do pojednania. Trudna historia stała sięprzedmiotem ostrego politycznego sporu. Na Ukrainie Stepan Bandera i żołnierze UPA to bohaterowie. W Polsce padają oskarżenia o kult morderców. Brak porozumienia i kompromisu w najbardziej bolesnych kwestiach naszej wspólnej historii sprawiły, że znaleźliśmy się w martwym punkcie, w ślepym zaułku wzajemnych relacji. „W martwym punkcie” to film, który próbuje odpowiedzieć na pytanie co stoi na przeszkodzie do pojednania i wybaczenia sobie wzajemnych krzywd, ale też pokazuje co jest sednem konfliktu. Dokument prezentuje różne punkty widzenia, daje szanse każdej ze stron, zostawia widza z pytaniem : czy możliwe jest pojednanie polsko-ukraińskie.
Scenariusz i reżyseria : Piotr Kuśmierzak
Zdjęcia : Bartłomiej Kulina
Montaż:: Piotr Janiszewski
Czas trwania: 44 minuty
[Opis pochodzi od autora filmu]

WYSTAWA
W holu siedziby IPN Lublin dostępna jest również wystawa o zbrodni wołyńskiej „Sąsiedzka krew”. Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9-16.
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.