Hania Król w podróży ze skrzypcami z gminy Konopnica do wielkiego Wiednia! Drukuj
wtorek, 16 lipiec 2019
image_017.jpgJak zacząć by nie spalić tematu? Jak zacząć by zainteresować innych postacią Hani i tematem -  czyli gry na skrzypcach. Jak stary Archimedes westchnąłem - Eureka !
Déjà vu odczucie, że przeżywana sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe? Z pomocą przyszła mi publikacja, przy której miałem swoje pięć sekund! Pięć lat temu wyszła znakomita książka Anny Czerwińskiej Rydel Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: "W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim " (Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014). W nocie wydawcy czytamy: Henryk Wieniawski to największy polski skrzypek, który w wieku ośmiu lat został studentem Paryskiego Konserwatorium. Przez kolejne lata życia nieustannie podróżował po świecie i grał po kilkaset koncertów rocznie. Uwielbiany przez publiczność, przyjmowany brawami, obsypywany kwiatami i prezentami, żył w ciągłej podróży ze skrzypcami. To o nim jest ta historia.


fot. dr Katarzyna Zielińska-Król
To wspomniana książka zainspirowała mnie by zestawić dwie dziecięce postacie: Hanię 11 i Henia 8 lat!image_007.jpg
163 lata po narodzinach Henryka Wieniawskiego w Lublinie - przyszła na świat Hania Król w Bełżycach k/ Lublina. Mieszka Radawiec Duży. Jest uczennicą Szkoły Muzycznej I i II st im. K. Lipińskiego w Lublinie, w klasie skrzypiec p. Katarzyny Kostrzewy. Laureatka wielu konkursów o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym (w tym prestiżowego konkursu Talents for Europe – Międzynarodowego Konkursu B. Warchala na grę na instrumentach smyczkowych w Dolnym Kubinie). Brała udział w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Otrzymała ngrodę nagrody Starosty Lubelskiego za dorobek i osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury za rok 2018.

image_005.jpg176 lat temu Henio Wieniawski udał się do Paryża, i tyle lat później Hania do Wiednia. Czy to przypadek? - pewnie nie!?
image_015.jpgW tym roku Hania została zaproszona przez p. Prof. Dominikę Falger na kurs mistrzowski. Kurs organizowany był przez Universität für Musik und Darstellende Kunst. Profesor Falger jest wykładowcą na Uniwersytecie w Grazu (Universität für Musik und Darstellende Kunst), w Wiedniu (Konserwatorium Wien – Privatuniversität) jak również prowadzi klasy skrzypiec w szkołach muzycznych Margareten i Leopoldstadt. Jest także koncertmistrzem grupy II skrzypiec w orkiestrze Wiener Symphoniker. Jest skrzypaczką klasy światowej, występującą na najważniejszych scenach świata. Zaproszenie to oraz możliwość udziału w indywidualnych lekcjach z Profesor Falger otwiera znaczące możliwości rozwojowe dla Hani, na tym etapie niezwykle istotne dla dalszego kształtowania jej osobowości i talentu muzycznego.

image_014.jpgPartycypacja Gminy Konopnica - jako Partnera wyjazdu jest doskonałą okazją do promocji i zaprezentowania Gminy w jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków muzycznych, ale nade wszystko pokazuje, że lokalne władze mają na względzie rozwój i wsparcie osób posiadających pasję.

Bardzo młodziutkiej skrzypaczce gratulujemy tej niezwykłej podróży w kierunku świata muzycznego i pomnażania talentu. Podążaj za Henrykiem Wieniawskim w jego pasji grania!
Jerzy Jacek Bojarski i Katarzyna Zielińska-Król

 
image_009.jpgHania Król (11 lat) jest uczennicą Szkoły Muzycznej I i II st im. K. Lipińskiego w Lublinie, w klasie skrzypiec p. Katarzyny Kostrzewy.
Jest laureatką wielu konkursów o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym (w tym prestiżowego konkursu Talents for Europe – Międzynarodowego Konkursu B. Warchala na grę na instrumentach smyczkowych w Dolnym Kubinie). Brała udział w licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą:
II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Jak Wieniawski” - wyróżnienie
IX Lubelskim Turnieju Muzyki i Wiedzy „100 kompozytorów na 100-lecie Niepodległości” - I miejsce
XXII International competition of B. Warchal in playing the bow-string instruments, Talents for Europe, Dolny Kubin, Słowacja – wyróżnienie I stopnia
IX, X, XI Regionalny Konkurs Skrzypcowy "Skrzypcowe spotkania", Lublin – laureatka I nagrody
XXII Regionalny przegląd Uczniów Klas Skrzypiec, Altówki, Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Zamościu – laureat III nagrody
IX Regionalny Konkurs Skrzypcowy "Skrzypcowe spotkania", Lublin – laureatka I nagrody
I Ogólnopolski konkurs instrumentalny im. R. Twardowskiego, Puławy – laureatka III nagrody
XIV Makroregionalny Konkurs Duetów Skrzypcowych Duettino, Warszawa – laureatka nagrody I stopnia
Jest laureatką nagrody Starosty Lubelskiego za dorobek i osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury za rok 2018.
image_001.jpg
image_002.jpg
Dominika Falger i Hania Król
image_003.jpg
image_004.jpgimage_006.jpg
image_007.jpg
Hania Król
image_008.jpg
Hania Król i Dominika Falger
image_010.jpg
Hania Król i Dominika Falger
image_011.jpgimage_012.jpg
image_013.jpg
Hania Król - koncert w plenerze
image_016.jpg
Hania mierzy wysoko!
image_017.jpg
Promocja Gminy Konopnica we Wiedniu - sponsor Hani Król
image_018.jpg
Hania Król
image_019.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.