Obchody 75. rocznicy likwidacji KL Lublin Drukuj
środa, 17 lipiec 2019
20-22 lipca 2019
Państwowe Muzeum na Majdanku przedstawia program obchodów 75. rocznicy likwidacji KL Lublin - niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.image_001.jpg image_004.jpg20 lipca / 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka
20 lipca Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w Marszu szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka.
Uczestnicy pokonają trasę, którą 75 lat temu przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku. Będzie ona wiodła z Majdanka do Krężnicy Jarej. Po drodze przewidzianych jest kilka przystanków w ważnych, historycznych miejscach związanych z transportem. Wydarzenia tamtego dnia uczestnicy poznają m.in. dzięki relacjom byłego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego.
Marsz wyruszy o godzinie 9:00 z terenu Państwowego Muzeum na Majdanku, z parkingu przed wejściem na teren byłego obozu na wysokości ul. Tetmajera i przejdzie ulicami: Drogą Męczenników Majdanka, Elektryczną, Garbarską, Kunickiego, Pocztową przez pl. Dworcowy do ulicy Krochmalnej i Janowskiej. Dalej uczestnicy przejdą przez Zemborzyce do Krężnicy Jarej. Trasa o długości 17 kilometrów zakończy się tuż przed Strzeszkowicami, w miejscu katastrofy kolejowej z 22 lipca 1944 roku.
Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem mailowym k.tarkowski@majdanek.eu
Ewakuacja obozu na Majdanku rozpoczęła się już w kwietniu 1944 roku. Do ostatnich chwil trwało zacieranie śladów zbrodni: rozbiórka baraków, palenie zwłok i dokumentów z kancelarii obozu. 22 lipca około godziny 16.00 więźniów – Polaków i Niemców z grupy likwidacyjnej oraz Żydów – ustawiono w kolumnie marszowej. Osadzonych z V pola, chłopów z biłgorajskiego i jeńców sowieckich pozostawiono w obozie. W ostatniej chwili podpalono krematorium, którego pożar miał zatrzeć ślady egzekucji więźniów z Zamku. Około godz. 18.00 kolumna ruszyła w stronę Zemborzyc.
image_006.jpg22 lipca / 12:30
75. rocznica likwidacji KL Lublin

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 22 lipca 2019 r. na obchody 75. rocznicy likwidacji KL Lublin – niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Program uroczystości:
– przemarsz uczestników ceremonii Drogą Hołdu i Pamięci pod Mauzoleum (początek u stóp Pomnika-Bramy od strony byłego obozu)
– wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– przesłanie byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku wygłoszone przez p. Zdzisława Badio
– wystąpienie przedstawicielki rodzin byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, p. Ewy Sztaby-Chmielarz
– wystąpienie dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku, dr. Tomasza Kranza
– modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar Majdanka – złożenie wieńców i kwiatów


< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.