CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW Lublin 25-28 lipca 2019 Drukuj
środa, 24 lipiec 2019
Dekada z Carnavalem Sztukmistrzów w Lublinie! 25-28 lipca 2019 r.
W ostatni weekend lipca, jak co roku Lublin zamieni się w wielką scenę sztuki nowego cyrku. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ponieważ Carnaval Sztukmistrzów obchodzi w tym roku 10. urodziny!

Carnaval Sztukmistrzów to najbardziej charakterystyczny i najlepiej rozpoznawany w Polsce spośród lubelskich festiwali. Odwiedza go co roku rekordowa ilość gości, hotele pękają w szwach, lokalni przedsiębiorcy osiągają w tym czasie najwyższe zyski. Miasto zyskuje odświętny wygląd,  a fotografie i relacje video, pokazujące artystów w cyrkowych stylizacjach oraz high-linerów przechadzających się ponad dachami miasta trafiają do polskich i zagranicznych mediów.
image_001.jpg


W czasie dziesięciu lat padło wiele rekordów. Najwięcej osób uczestniczyło w Carnavale Sztukmistrzów w 2017 roku (200 000 osób). Wszystkie dotychczasowe edycje zgromadziły ponad milion widzów, a w roku ubiegłym w wydarzeniu udział wzięło 160 000 osób. Widzowie oglądali 228 zakontraktowanych artystów, którzy przyjechali do Lublina z 31 krajów. Przedstawienia Carnavalu Sztukmistrzów odbywają się w najpiękniejszych zakątkach śródmieścia, w ubiegłym roku było to 12 lokalizacji, w tym roku pojawią się kolejne dwie, przez 10 lat, jako scenę wykorzystano 80 lokalizacji, w których odbyły się 1022 wydarzenia.
Każdego roku Carnaval Sztukmistrzów relacjonuje kilkudziesięciu dziennikarzy z tytułów lokalnych  i ogólnopolskich (92 przedstawicieli mediów w roku 2018). Od 2012 roku media opublikowały 12 044 materiały na temat festiwalu, których łączny ekwiwalent reklamowy wynosi 18 280 710 złotych (najwyższy ekwiwalent reklamowy w roku 2017 – 4 491 500,00 zł; w roku 2018 - 4 071 481,00 zł). Serwis Interia wskazał Carnaval Sztukmistrzów, jako jedną z „Ikon Kultury” w zestawieniu stu najważniejszych wydarzeń kulturalnych z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program jubileuszowego Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie! 25-28 lipca 2019 r.

W jubileuszowej edycji Carnavalu Sztukmistrzów znajdą się zarówno ulubione punkty programu publiczności, jak i nuta sentymentu i odrobina szaleństwa.
- Są takie dni w roku, w których Lublin nie zasypia, tętni życiem i rozświetla się kolorami. To czas Carnavalu Sztukmistrzów, za sprawą którego Lublin pokochał sztukę nowego cyrku. Festiwal znany w całej Polsce i Europie od dziesięciu lat jest doskonałą wizytówką miasta, która co roku przyciąga
i inspiruje setki tysięcy mieszkańców i turystów. Zapraszam Państwa na wyjątkową, jubileuszową edycję Carnavalu. Podczas czterech dni festiwalu Lublin zamieni się w wielką scenę fascynujących wydarzeń, a Państwo będziecie świadkami spektakularnych inscenizacji cyrkowych odbywających się w przestrzeni miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Gwoździem programu będzie widowisko na placu Zamkowym. Wystąpi francuska grupa Les Lendemains & Les Philébulistes z niezwykle spektakularnym programem akrobatycznym z wykorzystaniem latających trapezów pod tytułem „La Tangente du bras tendu”.

Kolejnym spektaklem, którego nie można pominąć, jest wyjątkowy „Soka Tira” trupy Cie Basinga. Kompania Basinga koncentruje się w swych pokazach na jednej z najstarszych i najbardziej widowiskowych sztuk cyrkowych jaką jest funambulizm, czyli chodzenie po linie. Czasem w spektaklu chodzi o to, by lina rozpięta była bardzo wysoko, czasem o skomplikowane ewolucje wykonywane na wysokości. Tym razem trupa daje nie tylko popis sprawności fizycznej
i balansu. Basinga oddaje widzom do dyspozycji odciągi lin, po których chodzi charyzmatyczna artystka Tatiana-Mosio Bongonga. Spektakl oddany poniekąd w ręce asystującej publiki zwraca uwagę na rolę współpracy i moc niesienia pomocy.

Zobaczymy także cztery różnorodne spektakle biletowane. Bram Graafland „The Yelling Kitchen Prince” – fantazyjne one-man show, które jest wariacją muzyczną na temat kuchni – będzie pokazywane w nowej lokalizacji, na Podwórku przy ulicy Olejnej 6. Barolosolo „Plus Haut” – sześciu francuskich artystów, piękne marionetki pokaźnych rozmiarów, muzyka i poetycka atmosfera, spektakl przeniesie widzów do krainy dzieciństwa – polecany dla dzieci, do zobaczenia na dziedzińcu Wydziału Pedagogicznego UMCS przy ulicy Prezydenta Gabriela Narutowicza 12. W Sali widowiskowej Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków 12 zobaczymy zaś dwa spektakle nagrodzone na tegorocznym circusnext, najbardziej prestiżowym konkursie sztuki nowego cyrku. 25 i 26 lipca obejrzymy monodram „Materia” Włocha Andrei Salustriego, który tworzy w nurcie tzw. „object art”, swoją opowieść buduje, manipulując styropianowymi elementami, które kreują sceniczną rzeczywistość. 27 i 28 zagrają Cie Random – Hiszpanie, którzy zaprezentują prowokacyjną, pełną ostrego humoru klaunadę tylko dla dorosłych. Bilety na spektakle zamknięte w cenie od 20 do 40 zł (zniżka dla dzieci do 12. roku życia) są dostępne w serwisie i aplikacji Going. oraz poprzez empikbilety.pl, a także w salonach EMPiK i poprzez https://sztukmistrze.eu/bilety-2019/

Do Lublina przyjedzie ponad 20 zespołów oraz artystów z Polski i świata. Przez cztery dni zagrają ponad sto spektakli otwartych, na które wstęp jest wolny. Aktorzy z austriackiej grupy Theater Irrwish podczas „Grannies” w rolach starszych pań będą zaskakiwać publiczność pomysłami i energią. Artyści zaprezentują również humorystyczne i pełne dystansu fireshow „Let it burn!”. Cia.Alta Gama „Adoro” to klaunada dwóch aktorów z muzyką na żywo i niesamowitymi akrobacjami na rowerze. Spektakl z uśmiechem opowiada o śmiechu, marzeniach i miłości.

Zobaczymy też komików, żonglerów i iluzjonistów, w tym z Polski: Pana Ząbka, lublinianina Piotra Denisiuka oraz Pana Pedrra. Włoscy artyści Luca Bellezze oraz Ale Risorio przedstawią autorskie programy z pogranicza komedii i klaunady. Mona Circo to argentyńska artystka, która z poczuciem humoru i zręcznością oczarowuje publiczność, operując jednocześnie monocyklem i biczem.

Muzyka na żywo to ważny punkt programu Carnavalu Sztukmistrzów 2019.
Żywiołowe i uliczne dźwięki zabrzmią na placu po Farze, gdzie wystąpi m.in. KermesZ à l'Est – klezmersko-metalowa orkiestra dęta, ZAP Show urozmaicający koncerty tańcem, stepowaniem i marionetkami. Pojawi się też amerykańsko-australijsko-niemiecki zespół The Beez, berliński kabaret znany ze swoich ekscentrycznych coverów popularnych utworów oraz polski duet Bucket Guys znany z brawurowych perkusyjnych ulicznych „gigów”.

Nie zabraknie również ulubionych punktów programu publiczności jak Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych dla dzieci obok Centrum Kultury oraz Kuglarskie Miasteczko Frikart na Błoniach pod Zamkiem. Na Błoniach znajdzie się również strefa food trucków i klub festiwalowy z wieczornymi koncertami.

Carnavalowi Sztukmistrzów towarzyszą ogólnopolskie działania promocyjne. Prezentowany jest na 100 billboardach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście oraz w Lublinie. Dodatkowo prowadzona jest kampania radiowa w Radiu Eska, kampania reklamowa w internecie oraz działania PR. Carnaval Sztukmistrzów finansuje Miasto Lublin, budżet tegorocznego wydarzenia to 1 200 000 złotych, w tym 800 000 poprzez budżet Warsztatów Kultury.

Biuro prasowe festiwalu będzie umiejscowione na placu Litewskim i otwarte w godzinach od 10:00 do 20:00 w dniach 25-28 lipca. Chęć uzyskania akredytacji prasowej można zgłaszać mailowo na adres media@sztukmistrze.eu Szczegółowe informacje o wydarzeniu na www.sztukmistrze.eu
oraz na wydarzeniu na Facebooku „Carnaval Sztukmistrzów 2019”.

Fotografie ilustrujące wydarzenie na przestrzeni lat można znaleźć na stronie   https://lublin.eu/lublin/multimedia/carnaval-sztukmistrzow

Organizatorzy wydarzenia
Warsztaty Kultury i Miasto Lublin

Artyści Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie 25-29 lipca 2019

Les Lendemains / Les Philébulistes
– grupa z Francji, która zachwyca publiczność zapierającymi dech
w piersiach akrobacjami i ewolucjami na trapezach. Na tegorocznym Carnavale Sztukmistrzów zobaczymy ich w spektakularnym widowisku „La Tangente du bras tendu”. Będzie to opowieść
o dyktatorze, który pisząc przemówienie z okazji rocznicy dojścia do władzy, przywołuje wspomnienia ze swojej kariery politycznej.

Cie Basinga “Soka Tira” – Kompania Basinga koncentruje się w swych pokazach na jednej z najstarszych
i najbardziej widowiskowych sztuk cyrkowych jaką jest funambulizm, czyli chodzenie po linie. Czasem
w spektaklu chodzi o to, by lina rozpięta była bardzo wysoko, czasem o skomplikowane ewolucje wykonywane na wysokości. Tym razem kompania daje nie tylko popis sprawności fizycznej
i balansu. Basinga oddaje widzom do dyspozycji odciągi lin, po których chodzi charyzmatyczna artystka Tatiana-Mosio Bongonga. Spektakl oddany poniekąd w ręce asystującej  publiki zwraca uwagę na rolę współpracy i moc niesienia pomocy. Namawiając do współtworzenia spektaklu Basinga wzbudza
w świeżo upieczonych asystentach poczucie zaangażowania i podkreśla siłę jaka płynie z podania przyjaznej dłoni. Emocjonujące przedstawienie z akompaniamentem muzyków.

Kompania Barolosolo – francuska grupa artystów, która wspólnie działa od 2006 roku, łączy muzykę
i poetykę, tworząc w ten sposób niekonwencjonalne występy. Poprzez swoje pokazy artyści starają się odnaleźć nowe sposoby na tworzenie cyrku. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów zaprezentują spektakl „Plus Haut”, zachwycający, zabawny spektakl cyrkowy, w którym Barolosolo wraca z widzami do czasów beztroskiego dzieciństwa. Ten rozbrajający spektakl wprowadza nas do magicznego świata powstałego
z inspiracji pracami artysty i rzeźbiarza Alexandra Caldera.

Bram Graafland – “Ognisty książę kuchni” zaprasza widzów na prawdziwie gorący pokaz. Gotowanie, gra na organach i bębnach jednocześnie – dla niego to bułka z masłem.  Artysta prezentuje swoje umiejętności przy pomocy jedynej w swoim rodzaju przenośnej kuchenko-organo-perkusji. Spektakl to popis umiejętności fizycznych, w którym w szaleńczym tempie wirujemy między teatrem, pokazem cyrkowym a koncertem. Latające składniki, dudniąca muzyka oraz ostry jak brzytwa nóż kuchenny dodają smaku i napędzają te 27 i pół minuty potrzebne, by ta rockowa oda osiągnęła swój punkt kulminacyjny – wysmażenie jednego naleśnika. A wszystko odbywa się w myśl idei – im więcej bałaganu, tym lepiej!

CIE RANDOM – artyści, którzy na scenie pozwalają sobie na bardzo wiele. Pochodzący z Hiszpanii Joel Marti i Pablo Molina znani są z zamiłowania do ryzyka i poszukiwania nowych wyzwań teatralnych. Ich spektakl „Random” to połączenie ekwilibrystyki, klownady i kontorsji.

Andrea Salustri “Materia” - Choreografia dla jednego człowieka i kilku styropianowych kształtów. „Materia” bada i ukazuje żywotność materiału w określonej partyturze skomponowanej przez 
artystę. Gra równowagi między styropianową formą a człowiekiem, gdzie 
poruszający się obiekt na naszych oczach podąża własną ścieżką.

Cia. Alta Gama – kompania powstała w 2005 roku dzięki pasji dwóch aktorów do zabawy, teatru, cyrku oraz muzyki. Występ „Adoro”, który będziemy mogli zobaczyć, to klaunada z muzyką na żywo
i niesamowitymi akrobacjami na rowerze. Spektakl, ukazujący z humorem związki międzyludzkie, jest pełen śmiechu, marzeń i miłości.

Theatre Irrwisch – łamią tabu i przesuwają granice, zarażając w ten sposób publiczność entuzjazmem
i energią. Artyści, którzy odwiedzili Carnaval Sztukmistrzów w 2017 roku, ponownie zawitają do Lublina! Artyści zaprezentują w tym roku dwa spektakle. Podczas „Grannies” z typowym dla siebie dowcipem oraz popisem fizycznej sprawności pokażą, że emeryt także potrafi się buntować. A na „Let it burn” jako grupa włóczęgów wprowadzą w ciemne uliczki miasta ogień.

Ale Risorio – artysta z Barcelony, gdzie prowadzi swoją szkołę klaunady, improwizacji oraz variété. Na Carnavale Sztukmistrzów pokaże się nam jako ErnestoR, miłośnik gier, jarmarków i cza-czy, który podróżuje ze swoim kolorowym, pełnym niespodzianek kramem na kółkach.

Social Salto – węgierski klaun łączący w swoich występach komedię interaktywną ze światowej klasy akrobatyką. Artysta podczas pokazów zapewnia publiczności wyśmienitą zabawę, sporą dawkę spontanicznego śmiechu oraz dobrą zabawę!

Luca Bellezze – “Melafilo” to niemy spektakl o ekscentrycznym klaunie, który próbuje swoją opowieścią zwrócić uwagę na to co jest niewidzialne. Wplątuje publiczność w swoją opowieść i  namawia do przejścia przez niewidzialną bramę do innego świata. Jak zaczarowanym ołówkiem wyczarowuje przedmioty, którymi zaprasza do ucieczki z asfaltowej dżungli, aby wziąć oddech w innym magicznym wymiarze. Prostotą porusza ludzką wrażliwość wzbudzając emocje, uśmiech i radość. Skłania do umacniania więzi międzyludzkich. To spektakl cichy, delikatny, bez słów.

Mona Circo – artystka, która potrafi przekształcić pomysły zrodzone w naszych głowach w rzeczywistość. Urzeka tym samym publiczność swoim poczuciem humoru oraz zręcznością. Monie podczas występów zawsze towarzyszy monocykl oraz bicz. Tym razem też ich nie zabraknie!

Marcos Masetti – ironizujący dżentelmen i zabawny nomada jednocześnie. Jego spektakl „Darme Cuerda” to połączenie klaunady, żonglerki, wirtuozerii oraz balansowania na linie – idealne połączenie teatru i cyrku ulicznego. Artysta zaprezentuje nam absurdalny, lecz zarazem komiczny występ.

Kacper Wydmański – 21-letni żongler z Wrocławia, który swoim fachem zajmuje się już od ponad 9 lat. Na Carnavale zaprezentuje „Incredible Equilibrium”, czyli pokaz trików, takich jak balansowanie kijami golfowymi na głowie, szklanymi kieliszkami na nożu trzymanym w zębach oraz pokaz strzelania z biczy.
To jednak finał zapowiada się najbardziej emocjonująco – Kacper będzie żonglował ogniem!


Piotr Denisiuk – iluzjonista pochodzący z Lublina, finalista „Mam Talent”. Występy Piotra są lekkie, zaskakujące, a artysta zawsze nawiązuje dobry kontakt z publicznością. Na Carnaval Sztukmistrzów przygotował nowy występ emanujący świeżością, lekkością i oczywiście niespodzianką.

Pan Ząbek – iluzjonista i komik, którego nie mogło zabraknąć na jubileuszowym Carnavale Sztukmistrzów! Występy Pana Ząbka są pełne magii, a sam artysta zawsze nawiązuje świetny kontakt z publicznością. Tym razem zaprezentuje się nam podczas spektaklu „Powrót do przeszłości”, w którym cofniemy się w czasie. Jak się okaże, przyniesie to lawinę niespodziewanych zdarzeń…


Pan Pedrro – artysta pochodzący z Polski, który swoimi barwnymi przedstawieniami rozbawia nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Tym razem podczas występu „Wesoły Cyrk Pana Pedrro” przeniesie nas do teatru, w którym zabrakło artystów, ale bilety na spektakl są już sprzedane. Zapowiada się pełna humoru historia, która – miejmy nadzieję – zakończy się dobrze!

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
i przyjaciele „Powrót Sztukmistrza” – prezentowany już w 11 miejscowościach Lubelszczyzny spektakl z elementami cyrku, teatru, tańca, fireshow i muzyki na żywo. Występ oparty na książce „Sztukmistrz z Lublina” Singera przenosi publiczność w dawną kulturę regionu lubelskiego. „Powrót Sztukmistrza” jest zakończeniem IX Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”.

Muzyka

KermesZ à l'Est – unikalna orkiestra dęta, która podczas swojego występu zabiera publiczność do Europy Wschodniej. W repertuarze zespołu usłyszymy zarówno muzykę bałkańską i klezmerską, jak i rock oraz metal. Ta wybuchowa belgijska grupa muzyków złożona z ośmiu członków niezmiennie rozpala
w widowni niepohamowaną chęć do tańca.

Asphalt Theater – zespół złożony z aktorów, którzy żonglują, robią akrobacje oraz grają muzykę. Artyści
w swoich występach są w ciągłym ruchu i często wchodzą w interakcję z publicznością. Tworzą zaskakujący cyrk – połączenie teatru i klaunady. Podczas tegorocznej edycji zaprezentują się w spektaklu „The Chefs Orchestra”. Szykuje się wyborna uczta muzyczna okraszona popisami akrobatycznymi!

The Beez – berliński kabaret znany ze swoich ekscentrycznych coverów popularnych utworów. Zespół
w utworach inspiruje się tradycjami muzycznymi swoich ojczystych krajów, czyli Niemiec, USA i Australii. Podczas występu usłyszymy muzykę klezmerską, punk i bluegrass.

Zap „The Zap Show” ¬– zespół inspirujący się muzyką prosto z berlińskich ulic: połączeniem swingu, śmiechu i absurdu. Ich przedstawienie „The Zap Show” to mieszanka muzyczno-teatralna, która zaskoczy też dobrym humorem, stepowaniem oraz konfetti. Spodziewajcie się również teatru lalek.

Bucket Guys - to niesamowity duet grający na wiadrach, który występował już w wielu miastach Europy. Oskar i Alek Podolscy współpracowali m.in. z zespołem Hey podczas trasy unplugged oraz uczestniczyli
w programie „Mam Talent”.

materiały nadesłane
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.