Autoportret w dziejach malarstwa europejskiego w Galerii 72. Drukuj
środa, 07 sierpień 2019
image_001.jpgSzanowni Państwo,
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie zaprasza na spotkanie ilustrowane obrazem w formie prezentacji multimedialnej, którego tematem będzie Artyści o sobie. Autoportret w dziejach malarstwa europejskiego. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek,  8 sierpnia 2019  o godzinie 11-ej,
w przestrzeni Galerii 72 przy ulicy Lubelskiej 55.

Zapraszamy wszystkich Państwa na opowieść o dziejach autoportretu, kiedy powstał i jak się rozwijał. Jakie pobudki skłaniały artystę do przedstawiania samego siebie? Poznamy rozmaite typy i formy autoportretu. Autoportret ukazuje nam twórcę jako przedstawiciela pewnej epoki, członka grupy, warstwy lub klasy społecznej. Ukazuje się on najczęściej w swoim najbliższym środowisku – mieszkaniu lub pracowni. W przypadku autoportretu artysta jest swym własnym modelem, gdzie osoba portretująca przyjmuje rolę osoby portretowanej.

Autoportret odpowiada na naszą nieodpartą ciekawość, jak jakiś artysta wyglądał, jak się nosił, poznajemy nie tylko jego fizjonomię, strój, gesty, osobowość, ale także integralnie związane z nim otoczenie.
W pokonywaniu tej rozpisanej na kilka wieków opowieści o autoportrecie, postara się Państwu pomóc Jagoda Barczyńska, która spotkanie poprowadzi.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej ilustrowanej historii o malarzach, ich potrzebie pozostawienia swego wizerunku potomnym, a także o przemianach w sztuce, które tak znacząco zmieniły sposób postrzegania samego siebie przez poszczególnych autorów.
Mile widziani będą wszyscy zainteresowani tematem  – od uczniów szkół podstawowych po odbiorców dorosłych. Będziemy wdzięczni jeśli zainteresują Państwo tym spotkaniem swoich bliskich, przyjaciół, znajomych, za co z góry dziękujemy. Wstęp wolny.
W załączeniu przesyłamy zdjęcie obrazu Antoniego Fałata „Krzyk”, 1978, akryl na płótnie, 100 x 90 cm, na którym widzimy autoportret samego artysty. Obraz należy do kolekcji Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Z wyrazami szacunku
Jagoda Barczyńska

Kustosz/kierownik
Dział Sztuki Współczesnej i Galeria 72
Muzeum Ziemi Chełmskiej
ul. Lubelska 55
22-100 Chełm
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.