poniedziałek, 24 wrzesień 2007

Okładki

Zofia Kopel-SzulcSzanowni Internauci miłośnicy dobrej i pięknie wydanej książki.
Miejska Bibliotek Publiczna im. H. Ł w Lublinie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich z inicjatywy piszącego te słowa, zorganizowała w latach 2003-2005 wystawy dotyczące projektów okładek,obwolut,grafik.
Pierwsza - poświęcona była projektom: Leszka Mądzika, pt. Leszek Mądzik a Książka (2003) w Galerii Korytarz CK.
Druga - Zofii Kopel-Szulc pt. Grafika pięknem Książki (2004) w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.
Trzecia – Jerzego Durakiewicza, pt. Grafika Wydawnicza (2005) w BG UMCS przy współpracy Wydawnictwa UMCS
Te wystawy nie tylko prezentowały bogaty dorobek grafiki książkowej Jej Autorów, ale pośrednio rozwój techniki poligraficznej,komputerowej i nowe sposób oprawiania okładek i niezmiernie wyrafinowanych technik, które z książki czynią samoistne dzieło sztuki.
Szkoda, że na kartach katalogowych ( bibliotecznych) w opisie bibliograficznym, nie zaznacza się autorstwa projektów okładek. Dlatego, też, nie jest łatwo dotrzeć do tych, którzy upiększają książki. Miejmy nadzieję,że,uroczyste obchodzenie 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich i nasze skromne okienko zmieni ten stan rzeczy. Oby szybko.
Zapraszamy artystów projektujących okładki i ilustracje książkowe do współpracy , by nasza strona pokazywała różnorodność projektów i nimi zachwycała. Czekamy na propozycje.
Jerzy Jacek Bojarski                                                    
Jerzy Jacek Bojarski

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.