"ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY" Drukuj
środa, 20 maj 2020
image_002.jpgDnia 20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony, jako światowy Dzień Pszczoły.
Pszczoły należą do nadrodziny owadów z rzędu błonkoskrzydłych.
Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia, ale również takich, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat, a ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona.
Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw i podnoszą wydajność upraw. Niektóre z gatunków roślin bez pracy pszczół nie mogły by owocować.
Pszczoły zapylają nie tylko rośliny użytkowe, ale również rośliny dzikie, tworzące różne ekosystemy lądowe.
Te zbiorowiska roślinne produkują tlen niezbędny do życia a także są odpowiedzialne za wiele innych usług ekosystemowych. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi.
fot. S. Skomra
Już teraz polecamy bardzoDzisiaj na www.mdk2.lublin.pl pojawi się w kinie przy Bernardyńskiej nowy repertuar "PSZCZOŁA" - ZAPRASZAMY (do 12.00 damy radę uruchomić projektor !?)
(mn)
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.