Książka sezonu Drukuj
poniedziałek, 24 wrzesień 2007
Adam Kulik
Adam Kulik
Książka Adama Kulika opowiada o miastach polskich, zdaniem autora najpiękniejszych, najbardziej interesujących, najbardziej wartościowych. Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy, ale szczególne – widać, że autor jest mocno osadzony w historii, lubi anegdotę (często przytacza interesujące wydarzenia, które zaistniały w tym czy innym mieście), swobodnie porusza się w materii architektonicznej. To książka napisana z pasją, można by powiedzieć nawet, że z miłością, przy tym kompetentnie – ARKADY innych książek nie wydają.
Można się spierać co do układu książki, wyboru tych, a nie innych zespołów staromiejskich, ale nie da się powiedzieć, że jest to rzecz drętwa, napisana naukowym, wypranym z emocji językiem, przeznaczona wyłącznie dla specjalistów. Przeciwnie - jest to pozycja dla wszystkich interesujących się rodzimą kulturą, historią i sztuką. Niektórzy czytelnicy mogą być zaskoczeni dosyć swobodnym traktowaniem historii naszych miast, dosyć odległymi asocjacjami historycznymi i kulturowymi, ale takie jest przecież prawo autora, który nie jest zawodowym architektem lecz literatem, reporterem i dokumentalistą. Tę swobodę w ujęciu tematu, subiektywne potraktowanie historii, należy zapisać po stronie plusów. Przy czym to drążenie historii idzie w kierunku poszukiwania ciekawostek, faktów bardzo interesujących, a na ogół zapomnianych lub celowo pomijanych w quasi-naukowych opracowaniach.
Dużym atutem jest szata graficzna. Obok fotografii mamy całkiem sporo starannie dobranych rycin z okresu staropolskiego, planów miast i znajdujących się w nich najważniejszych obiektów. Jest również sporo zdjęć autora, który w opisywanych obiektach zabytkowych szuka ich specyficznej, niepowtarzalnej aury. Te fotografie znakomicie dopowiadają tekst, tworzą klimat książki-albumu. Całość została podzielona na 5 tematycznych rozdziałów:  I.  KRÓLEWSKIE  I  KSIĄŻĘCE STOLICE (Gdańsk, Kraków, Legnica, Opole, Poznań, Sandomierz, Szczecin, Warszawa, Wrocław); II.  ZAPACH ŚREDNIOWIECZA  (Biecz, Jelenia Góra, Lwówek Śląski, Paczków); III.  DZIEDZICTWO  GOTYKU (Chełmno, Olsztyn, Stargard Szczeciński, Toruń); IV.  BLASK  RENESANSU (Kazimierz Dolny, Pułtusk, Tarnów, Zamość); V.  WSPOMNIENIE  KRESÓW (Hrubieszów, Lublin, Przemyśl, Szczebrzeszyn).
Na uwagę zasługuje ostatni rozdział poświęcony wschodniej połaci naszego kraju. Do tej pory takie miasteczka jak Szczebrzeszyn (dorównujący urodą Sandomierzowi czy Kazimierzowi nad Wisłą, tylko o wiele bardziej od nich zaniedbany, pozostawiony sam sobie), czy Hrubieszów (największa enklawa drewnianej, kresowej architektury w Polsce), były omawiane w tego typu publikacjach albo bardzo pobieżnie, albo w ogóle. Tutaj duży ukłon w stronę Wydawnictwa, które zdecydowało się odejść od szablonu prezentacji miast w Polsce i przeznaczyło sporo miejsca dla miast może nie najważniejszych z ekonomicznego punktu widzenia, ale bardzo interesujących ze względu na ich klimat, aurę, jaką promieniują.
Książka jest rodzajem fotograficznego albumu, z rozbudowaną partią tekstu. To również korzystne rozwiązanie. W albumach sensu stricte tekst tylko dopowiada fotografie. Tutaj, komplementarnie, tekst i fotografie uzupełniają się, tworzą organiczną całość.
    Adam Wiesław Kulik: „Miasta  polskie”. Najpiękniejsze  zespoły zabytkowe. ARKADY 2007;.
    Autorzy zdjęć: S. Arczyński, W. Bugno, M. i M. Ciunowicz, J. Gardzielewska, K. i S. Jabłońscy, P. Jamski, M. Jasiecki, P. Krassowski, W. Kryński, A.W. Kulik, T. Lijewski, P. Łucenko, J. Makarewicz, J. Monkiewicz, W. Stasiak, W. Stępień, T. Sumiński, T. Wilde, P. Ziemak.
(red)
Niecodziennik Biblioteczny Nr 1(7) 2007
Katalog:
blogoslawiony_klopot_myslenia_okladka.pdf Obwoluta (297.25 KB)
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.