Witamy Drukuj
środa, 14 listopad 2007
Piotr TokarczukSzanowni Państwo,
Czytelnicy nowego „Niecodziennika”,

z wielką radością zwracam się do Was za pośrednictwem tego pisma. Cieszy mnie bardzo fakt powrotu „Niecodziennika” na scenę wydawniczą. Jestem przekonany, że jest dla niego miejsce, że w czasie starania się przez Lublin o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” pełnił będzie wielce pozytywną rolę. Mam także przekonanie, iż Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego stać na wydawanie kulturotwórczego pisma na dobrym poziomie. Nieustannego przekonania o celowości wykonywanej pracy, sił i optymizmu życzę całemu Zespołowi Redakcyjnemu z Redaktorem Naczelnym Jerzym Jackiem Bojarskim na czele.

Od ponad roku mam zaszczyt pełnić funkcję dyrektora Biblioteki oraz przyjemność pracy z niepospolitymi, utalentowanymi ludźmi, osobami z pasją i chęcią zrobienia czegoś dla innych. Raduje mnie to bardzo, ponieważ Biblioteka jest nie dla bibliotekarzy, ale dla wszystkich mieszkańców Lublina: tych starszych i młodszych, niepełnosprawnych i zdrowych, życzliwych i nieprzychylnych …
Takie jest też moje marzenie – by jak największa liczba mieszkańców Lublina, korzystających z naszych usług, była zadowolona z oferty i poziomu obsługi.
Regularnie odwiedza nas ponad siedemdziesiąt tysięcy czytelników. Ta liczba budzi respekt i szacunek, powoduje też czasem moje stany stresowe, bo przypomina jak wiele gustów i upodobań, nawyków i przyzwyczajeń musimy zaspokajać.
Zapraszamy Państwa do naszych trzydziestu jeden filii rozsianych w różnych miejscach Lublina.
Czekamy w centrum, w wielu innych dzielnicach, a także w lubelskich szpitalach.
Niestety są miejsca, gdzie tych filii bardzo brakuje. Brakuje choćby na Felinie, Czubach, Węglinie czy Sławinku. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości także i tam będą czekali bibliotekarze z dobrą ofertą.
Warto tu wspomnieć, iż Miejska Biblioteka Publiczna jest jedyną miejską instytucją kultury oferującą swe usługi zupełnie za darmo. W dziewięciu filiach możecie Państwo skorzystać z Publicznych Punktów Dostępu do Internetu, w kolejnych trzynastu powstaną już wkrótce. To efekt kolejnego etapu informatyzacji Biblioteki, projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego efektem będzie utworzenie kolejnych punktów, które pozwolą na upowszechnienie szybkiego i bezpiecznego dostępu mieszkańców Lublina do globalnej sieci. Oczywiście korzystanie z internetu jest i będzie bezpłatne, co pozwala w pewien sposób na wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy, informacji i infrastruktury. Powstaną stanowiska dla osób niewidomych i niedowidzących.
Szanowni Państwo, mamy ambicje, by pokazywać mieszkańcom Lublina rzeczy nowe, pokazania warte.
W ubiegłym roku eksponowaliśmy znakomitą wystawę Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury. Niedawno kilka tysięcy lublinian miało okazje oglądać wystawę prezentującą książkę artystyczną w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Książki Artystycznej. Plany na przyszłość są równie bogate i interesujące.
Przykre jest to, iż Biblioteka nie posiada własnej sali wystawienniczej, a przy okazji organizacji każdej większej imprezy musimy korzystać z pomocy przyjaciół.
Cóż … wierząc jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych z optymizmem patrzę w przyszłość. Idźmy w nią z „Niecodziennikiem” pod pachą. Niech nam dostarcza dobrych wrażeń, inspiruje, prowokuje do myślenia. Wieści, które przyniesie, niech będą dobre dla kultury.

Tego życzę, nisko się kłaniając
Piotr Tokarczuk
Niecodziennik Biblioteczny Nr 1(7) 2007
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.