PREMIERA SPEKTAKLU "TRZY DŹWIĘKI" Drukuj
piątek, 20 czerwiec 2008
Trzy Dźwięki - Zdjęcie 001

PREMIERA SPEKTAKLU "TRZY DŹWIĘKI"
Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej


    21 czerwca (sobota)  2008, godz. 21:00
    22 czerwca (niedziela) 2008, godz. 21:00

    Galeria Woj. Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego,
    ul. Narutowicza 4, II piętro.
    wstęp: bezpłatny

    Scenariusz i reżyseria: Jan Bernad
    Współpraca: Monika Mamińska
    Wykonują: Aleksandra Bednarz, Anastazja Bernad, Zofia Bernad, Olga Kozieł, Hanna Linkowska, Magdalena Sawicka, Ewa Stankiewicz, Karolina Włodek

    Jak mogła brzmieć pierwsza, zapamiętana i powtórzona przez człowieka melodia.
    Czy mogły tworzyć ją np. trzy dźwięki na tej samej wysokości. Przy próbie urozmaicenia melodii o jeden dźwięk /o ton niżej/ powstaje osiem wariantów. Czy jest o wystarczający zbiór, by tworzyć muzykę dzięki której, można kontaktować się ze światem, wyrażać samego siebie, swoje emocje i swój talent. Zdaniem lingwistów 14 tysięcy lat temu nastąpił podział na mowę i śpiew.

    * * * * *

    Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej powstał w 1999 roku przy Fundacji Muzyka Kresów. Głównym jego celem jest zachowanie i twórcza kontynuacja polskich pieśni tradycyjnych. Styl wykonawczy Zespołu charakteryzujący się naturalnym, surowym brzmieniem został wypracowany w trakcie badań laboratoryjnych nad tradycyjnymi technikami wykonawczymi śpiewu. Rekonstrukcji pieśni towarzyszą badania terenowe i kwerendy archiwach.
    Zespół nagrał trzy płyty CD, koncertował w Polsce i zagranicą. W latem 2005 r. odbyła się premiera spektaklu „Pieśni polskie”. W roku 2006 Spektakl prezentowany był na 49 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

    [...] W koncepcję poszukiwań prapoczątku muzyki i jej pierwotnej funkcji wpisuje się zastosowanie w "Trzech dźwiękach" śpiewu czystym, donośnym, białym głosem. We fragmentach tutti, a więc kiedy wszystkie wokalistki śpiewają jednocześnie, wywiera on szczególnie potężne, graniczące z transem wrażenie.[...] Każdy, kto wybierze się na "Trzy Dźwięki", może oczekiwać niepowtarzalnego przeżycia akustycznego o silnym przekazie emocjonalnym, a także wysokiego poziomu artystycznego i odwołania do muzycznych korzeni.
    Do trzech dźwięków sztuka, Anna Munia, Michał Miłosz Zieliński
    Gazeta w Lublinie 2.06.2008

    Fundacja "Muzyka Kresów" powstała w 1991 roku z inicjatywy uczonych i twórców Lublina. Działalność Fundacji na którą składają się festiwale muzyki tradycyjnej, konferencje naukowe, programy edukacyjne, badania terenowe skupia się wokół problemów tradycji i związków sztuki współczesnej z kulturami tradycyjnymi. Fundacja współpracuje z europejskimi ośrodkami naukowi i środowiskami  twórczymi.

    Szczegóły:
    Fundacja Muzyka Kresów
    tel.: 81 53 261 35
    kom.: 609 609 912
    muzykakresow@wp.pl
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.