Wystawa rysunków "nienarysowane Sklepy cynamonowe" Benka Homziuka Drukuj
środa, 09 lipiec 2008
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 073
nienarysowane Sklepy cynamonowe to rysunki wykonane specjalnie na obchodzone w Lublinie 116 urodziny Brunona z Drohobycza. Temat prac został autorowi niejako zadany „samo przez się” - przez Wielkiego Drohobyczanina, kompozycją książki, jej rozdziałami, ale także przez namowy piszącego te słowa. Rysunki wykonane przez wrażliwego artystę Benka Homziuka z Wydziału Artystycznego UMCS – to przede wszystkim radość tworzenia. Homziuk w tej materii przypomina mi wydawcę Kameny Zenona Waśniewskiego [zachował  rękopis Drugiej jesieni i listy od Schulza], który zawsze ma przy sobie ścinki papieru i ołówki. Bawi się rysowaniem, nawet na najnudniejszych imprezach, przyprawiając niejednemu „gębę”. Bogaty świat prozy poetyckiej, świat Schulza uruchomił rysownika i nim zawładnął. Niezależnie jak zostanie oceniona wystawa prac Benka Homziuka przez lubelską krytykę, która często nie zauważa rodzimego twórcy - takie jej prawo. Lublin wzbogacony został o nowe „kalendarium” percepcji Schulza - 15 rysunków, ale jakich? To trzeba obejrzeć. Wielkość rysunków 20 x 30 cm  zbliża się do Schulzowskich. Są to prace  narysowane przez Homziuka za pięć dwunasta, tuż przed wystawą, w początku lipca 2008 roku..., zachowują więc świeżość spojrzenia.
    Chociażby Nemrod (rysunek do rozdziału V) - to klucz - odczyt tego, co czuje artysta, jak niezmiernie zapadły w nim bogate słowa przetłumaczone następnie  na „rysunek” - (.... ) był aksamitny, ciepły i pulsujący małym aksamitnym sercem....(...)  wtem staje jak wryty: przed nim, o jakie trzy kroki pieskie, posuwa się czarna maskara, potwór sunący szybko na pręcikach wielu pogmatwanych nóg.
    Artysta wykrzyczał z siebie to, co mu ciąży na co dzień. Z tymi wizjami trzeba się spotkać sam na sam ...oko w oko...i tutaj trzeba przyznać, że artysta uwolnił się...od ciężaru gatunkowego zjawiska, jakim niewątpliwie jest SCHULZ. We właściwy i tylko jemu znany sposób, z lekkością. dystansem, poczuciem humoru i dobrze zorganizowanym warsztatem, bez kompleksów, że zostanie posądzony o dosłowność. Bystro-inteligentnie Schulzując rysuje i rysując Schulzuje,  nie wpisując się w tak zwaną poetykę aspirującą do miana schulzoidów, ale w sposób klarowny wywiązał się z „zadanej pracy domowej” pt. 116 Urodziny Brunona Schulza w Lublinie  !!!
Kurator wystawy
Jerzy Jacek Bojarski
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 063
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 064
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 065
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 066
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 067
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 068
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 069
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 070
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 071
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 072
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 073
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 074
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 075
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 076
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 077
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.