Urodziny Brunona Schulza w Miejskiej Bibliotece na Starym Mieście Drukuj
piątek, 18 lipiec 2008
Urodziny Brunona Schulza w Miejskiej Bibliotece na Starym MieścieWernisaż 15 rysunków „nienarysowane Sklepy cynamonowe” Benka Homziuka, wystawa prozy Brunona Schulza w tłumaczeniu na 16 języków oraz oryginał pierwszego wydania "Sklepów cynamonowych"  Wydawnictwa „Rój” Melchiora Wańkowicza z 1934 roku, ślady związków pisarza z Kameną i jej wydawcą Zenonem Waśniewskim - to niektóre tylko cenne eksponaty wystawy otwartej na "116 Urodziny Schulza w Lublinie" w Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Mieście (Filia nr 21). Atrakcją była wizyta samego Brunona Schulza  i... prawdziwy tort urodzinowy.

Wystawa zgromadziła wielu znamienitych gości ze świata artystycznego, kulturalnego, a nawet duchownego oraz gości zagranicznych. Wymienić  wiceprezydent Elżbietę Wnuk, która zaproszona w ostatniej chwili nie obraziła się na formę zaproszenia, ale była niezmiernie zadowolona z wystawy. Zaszczycili nas: Lola Kantor (USA) i Jurij Kowalczyk (Ukraina)- fotograficy, Ryszard Montusiewicz, prezes Radia Lublin, ks. prof. Alfred Wierzbicki, wikariusz biskupa ds. kultury. Honorowym gościem wystawy była Florentyna Radwańska z mężem Lechem. Przyszła także jak zwykle uśmiechnięta wiceprezydent miasta Elżbieta Wnuk. Oczywiście wpadł również sam zainteresowany urodzinami - Bruno Schulz – w  jego rolę  znakomicie wcielił się malarz Mariusz Kiryła ze Świdnika. Nad całością czuwał dyrektor MBP Piotr  Tokarczuk.

Celebrację 116 urodzin rozpoczęto od otwarcia wystawy „nienarysowane sklepy cynamonowe” Benka Homziuka, specjalnie wykonane przez artystę  na tę okazję. Goście dostali w upominku od artysty 116 numerowanych katalogów. Pierwszy egzemplarz autor zadedykował Branislavie Stojanović z Belgradu, która prowadzi Międzynarodową stronę schulzowską. Natomiast nr 116 otrzymał niżej podpisany, który postanowił swój egzemplarz podarować Muzeum Brunona Schulza  w Drohobyczu.

Po atrakcjach artystycznych goście udali się  ”Lubelskimi śladami Schulza” – do przedwojennych numerów Kameny z autografem jej wydawcy – Zenona Waśniewskiego, oryginalnych linorytów, fotografii  ze zbiorów bratanicy żony Waśniewskiego - Florentyny Radwańskiej. Rarytasem tej ekspozycji jest list Zenona Waśniewskiego, w którym opisuje on wspólny pobyt z Schulzem w Zakopanem. Nie zapomniano roli jaką w sprawie Schulza odegrał śp. prof. Władysław Panas, wybitny schulzolog z KUL oraz prof. Małgorzata Łysiak-Kitowska. Wszystkie tłumaczenia prozy Schulza można było zobaczyć dzięki  życzliwości Polonistycznego Centrum Naukowo - Informacyjnego Uniwersytetu w Drohobyczu (Ukraina), którym kieruje dr Wiera Meniok. W 2003 roku Centrum zorganizowało w gabinecie Schulza w dawnym gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Dorhobyczu „schulzorium " -  swego rodzaju muzeum, ośrodek dokumentacji i recepcji  dzieł Schulza. W szkole tej Schulz był nauczycielem rysunków i robót ręcznych.

Atrakcją urodzin, jak zwykle, był tort urodzinowy i wizyta Brunona Schulza, który sprawił swoją obecnością wiele radości przybyłym gościom. Współorganizatorem urodzin Wielkiego  Bruno w Bibliotece było „Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie” z prezesem Grzegorzem Józefczukiem na czele.

Wystawę można oglądać do 26 lipca - Stare Miasto – MBP Filia nr 21
Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, piątek 1000 - 1800
wtorek, czwartek 1000 - 1600 
Jerzy Jacek Bojarski

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.