Wystawa w bibliotece na os. Nałkowskich Drukuj
wtorek, 23 wrzesień 2008
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 001Zapraszamy na wystawę pt:" Na obcą przemoc skazani. Na los tułaczy i niewolę" , o obozach przejściowych utworzonych przez Niemców, które funkcjonowały w latach 1940-1944, na ulicy Krochmalnej 6 i 31.
    Wystawę można oglądać  w MBP  Filia n r 31 ul. Nałkowskich 102 w godzinach otwarcia biblioteki która została przygotowana przez Annę Woroniak, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.  Oprawę graficzną przygotowała Urszula Kozak
Autorka wystawy mówi: "Zadaniem  obu tych obozów było przygotowanie transportów siły roboczej, wywożonych na przymusowe roboty do niewoli niemieckiej w III rzeszy.
Wysoka przepustowość tych obozów (60 000 osób), tworzyła ludność z łapanek, wysiedlonych ze spacyfikowanych terenów Zamojszczyzny, biłgorajskiego, kraśnickiego, a także uchodźców ze Wschodu, jeńców wojennych, więźniów, Żydów, Ukraińców.
Volksdeutsche Zdzisław Musielski wraz z Kazimierzem Kustroniem podlegali oficerom niemieckim (Rammowi i Ernstowi) i byli odpowiedzialni za przygotowanie transportów robotników.
Przedstawione na wystawie dokumenty odnalezione  lubelskich archiwach i zbiorach specjalnych, mówią o  szokujących danych, opisują drastyczne sceny obozowe, są dowodami na zatajenie przez Niemców prawdy o tamtych czasach i wydarzeniach.
Fakty dotyczące hitlerowskich obozów przejściowych w Lublinie nie są znane mieszkańcom, brak o tym informacji w przewodnikach turystycznych.
Odpowiedzialni za obozy na ulicy Krochmalnej Niemcy i volksdeutsche, winni zbrodni przeciwko narodowi Polskiemu, przeciwko ludzkości, zostali ukarani po wojnie najwyższym wyrokiem Sadu – karą śmierci.”
(bjj)

Fotografie:
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 002
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 003
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 004
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 005
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 006
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 007
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 008
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 009
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 010
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 011
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 012
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 013
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 014
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 015
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 016
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 017
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 018
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 019
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 020
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 021
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 022
Na obcą przemoc ... - Zdjęcie 023
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.