Nad przepaściami wiary Drukuj
poniedziałek, 17 listopad 2008
Hryniewicz
Wacław Hryniewicz

Nad przepaściami wiary
data premiery: 20 listopada 2008
Szanowni Państwo,
Nad przepaściami wiary to wznowienie książki, która w 2001 roku ukazała się z Znaku. Z uwagi na ostanie wydarzenia, które miały miejsce wokół osoby i myśli ks. Hryniewicza, postanowiliśmy przypomnieć Czytelnikom książkę będącą zapisem rozmów przeprowadzonych z teologiem przez Elżbietę Adamiak i Józefa Majewskiego.

W swoim życiu szukam teologii bardziej wyrozumiałej, bardziej ludzkiej, bliższej doświadczeniu ludzi. Boję się teologii wpędzającej ludzi w rozpacz, serwującej ludziom beznadzieję, trwogę, lęk przed Bogiem. Boję się teologii lamentującej nad ludzkimi grzechami, osądzającej ludzi i nie mającej dla nich słów pocieszenia. (...) Jeżeli chodzę nad przepaściami wiary, to unoszą mnie nad nimi skrzydła nadziei. Ona mówi: Bóg jest większy niż nasza wiara. Tak o swojej pracy i swoich poszukiwaniach mówi ks. Wacław Hryniewicz, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów.

Ksiądz Hryniewicz w swojej twórczości zajmuje się najbardziej „niebezpieczną i gęstą" problematyką, którą inni polscy teologowie raczej omijają z daleka. Jak mówią współautorzy tej ważnej rozmowy-rzeki, „zdaje się, że ojciec Hryniewicz upodobał sobie chadzanie nad przepaściami..." I jest to droga w dużej mierze samotna, zwłaszcza w Polsce. Bo, poza nim, ilu jeszcze teologów pisze na przykład o wątpliwościach w wierze, o tajemnicy cierpienia i śmierci, o nadziei zbawienia dla wszystkich, kryzysie wiary, grzeszności Kościoła i granicach jego krytyki, o wolności w teologii itp.? A właśnie o tym jest ta książka.

Serdecznie polecam!
Monika Wróblewska
Biuro Prasowe SIW Znak
(+12) 61 99 557
wroblewska@znak.com.pl
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.