Przyjedź 19 listopada do Drohobycza Drukuj
poniedziałek, 17 listopad 2008
19 Listopada19 listopada o godz. 11 (czasu ukraińskiego) w Drohobyczu w miejscu, gdzie zginął Bruno Schulz, odbędzie się ekumeniczna uroczystość modlitewno-artystyczna ku czci autora „Sklepów cynamonowych”.

Na ulicy Szewczenki (niegdyś Czackiego) przy parkowym murku od 2001 roku odbywa się uroczystość, która zgromadzi fizycznie lub duchowo osoby, pragnące uczcić rocznicę śmierci wielkiego pisarza i artysty. Jest to też forma przypomnienia społeczności Drohobycza, że z tego miasta pochodzi jeden z największych pisarzy XX wieku.

W miejscu, gdzie 19 listopada 1942 roku został zastrzelony Bruno Schulz, odbędzie się o godz. 11 ekumeniczna modlitwa – odmówiony zostanie kadisz, modlitwą wspomną pisarza duchowni kościołów rzymsko- i greckokatolickiego.
Miejsce śmierci Wielkiego Drohobyczanina upamiętniono przed dwoma laty tablicą wmurowaną w chodnik tam, gdzie zamordowano Brunona Schulza. Niestety, 6 maja 2008 roku - tuż przed rozpoczęciem III Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza - tę ufundowaną przez lubelskich miłośników pisarza tablicę skradziony i do dzisiaj władze Drohobycza nie zrobiły nic, aby tę stratę naprawić.

Podczas uroczystości 19 listopada 2008 roku w miejsce skradzionej tablicy zostaną na czas uroczystości wyłożone jej odzyskane szczątki.

Po tych uroczystościach, po złożeniu kwiatów i słowach okolicznościowych, zebrani przejdą do pobliskiego gmachu Rektoratu Uniwersytetu w Drohobyczu, czyli do dawnego Gimnazjum, gdzie Schulz był nauczycielem – i tam w tzw. Pokoju Schulza (Wersja Wstępna Muzeum Schulza) obejrzą video performance lwowskiego artysty Włodko Kaufmana (przygotowane na III Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w maju br.), a także wystawę światowych tłumaczeń prozy drohobyckiego pisarza. O godz. 13.30 w sali nr 20 odbędzie się promocja katalogu wystaw schulzowskich „Arka wyobraźni Brunona Schulza” oraz pierwszego Kalendarza Schulzowskiego. Natomiast o godz. 18 w auli rektoratu spektakl „Schulzand” zaprezentuje Studencki Teatr Alter.

Potem przewidziano wspominkowy poczęstunek, będzie okazja do rozmów.
Uroczystości organizuje Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Uniwersytetu w Drohobyczu oraz Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza.
gj
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.