Schulzowskie akcydensy w Lublinie Drukuj
poniedziałek, 17 listopad 2008
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 019Staraniem Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza z siedziba w Lublinie ukazał się po raz pierwszy katalog i kalendarz na 2009 rok poświęcony  projektom: „Arka wyobraźni Brunona Schulza” i „bruno4ewr”. Pierwsi zachwycali się pięknie wykonanymi edytorsko publikacjami  członkowie Stowarzyszenia..

 Pierwszy projekt dotyczy Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina), zapoczątkowany i realizowany przez Polonistyczne Centrum Naukowe – Informacyjne im. Igora Menioka Uniwersytetu w Drohobyczu. Placówka istnieje od listopada 2002 roku i działa na rzecz współpracy kulturalno-naukowej, a także w dziedzinie artystycznej. Jej głównym celem jest promocja i popularyzacja twórczości Brunona Schulza w jego rodzinnym mieście. Pierwszy Festiwal odbył się w  2004 roku, by w cyklu dwurocznym gromadzić, artystów, pisarzy, schulzologów, tłumaczy i co raz to nowych miłośników autora „Sklepów cynamonowych”. Warto nadmienić, że proza poetycka  została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. Od Trzeciego Festiwalu jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie, które zostało powołane w 2007 r. przez pasjonatów i miłośników Schulza z Lublina  i Drohobycza, aby wspierać inicjatywy ukraińskie.
Drugi projekt „bruno4ewr” dotyczył 116. urodzin Brunona Schulza. W Miejskiej Bibliotece Publicznej na Starym Mieście była otwarta wystawa tłumaczeń prozy Schulza ze zbiorów Polonistycznego Centrum z Drohobycza , której towarzyszyła wystawa rysunków Benka Homziuka  - „nienarysowane Sklepy cynamonowe”.
          Natomiast w WBP otwarto wystawę pod tytułem „Między ilustracją a sztuką", a w WOK  - Fotografii. Natomiast w Klubie Alchemia malarz Mariusz Kiryła wcielił się w rolę Brunona Schulza.
To właśnie dzięki  katalogowi, który jest zrobiony w sposób prosty, a estetyczny możemy na nowo przeżyć te wystawy. Projekt powstał  wg. zamysłu kuratora wystawy – Grzegorza Józefczuka.  Umieszczono w nim sylwetki i obrazy: Mariana Pawła Bocianowskiego, Mariusza Drzewińskiego,  Diter Judt, Piotra Łucjana, Bartłomieja Michałowskiego, Stanisława Ożoga, Witalija Sadowskiego, Marka Szmidla; oraz fotografów -  Jurrija Kowalczyka, Grupy „Biały kwadrat” (ze Lwowa), Roberta Chudzyńskiego i Loli Kantor (USA).
      Na dwóch stronach umieszczono fotografie obrazujące tylko część z imprez: lubelskich (16) i drohobyckich (22) - autorstwa  - Jerzego Jacek Bojarskiego, Igora Feciaka i Grzegorz Józefczuka.
Do kalendarza, by nie posądzono nas o kumoterstwo, weszły prace artystów spoza Lublina: Ożoga, Bocianowskiego, Szmidla i Chudzyńskiego.
Niebawem organizatorzy „Arki wyobraźni Brunona Schulza” zaprezentują pierwszą z kilku pofestiwalowych publikacji książkowych - 12 tłumaczeń „Wiosny” Brunona Schulza.
Po tych wydarzeniach możemy powiedzieć, ze Lublin ma szczególne miejsce w tej „Intrydze Nieskończoności”. Zaczęło się od „Kameny”, gdzie jedyne rękopisy ocalały  z pożogi wojny – dzięki archiwum Zenona Waśniewskiego. Tutaj w 1992 roku Teatr NN zorganizował wielką wyprawę  do rodzinnego miasta Schulza – Drohobycza.. To prof. Władysław Panas, autor książek o Schulzu: - „Księga Blasku”, „Bruno od Mesjasza”,  „Willa Bianki” był spiritus movens całej „machiny schulzowskiej” w Lublinie. Fundacja Janusza Palikota  ufundowała tablicę upamiętniająca śmierć autora „Sanatorium pod klepsydrą”. To w naszym mieście wyszła publikacja „Schulzowskie marginalia” prof. Małgorzaty Kitowskiej –Łysiak (KUL).
Lublin  tym samym wpisuje się jako  kandydat do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 , a jego wiceprezydent Włodzimierz Wysocki wręczył Medal Prezydenta Lublina rektorowi Waleremu Skotnemu z Uniwersytetu z Drohobycza podkreślając tym współpracę rolę obu miast na rzecz  popularyzacji twórczości Brunona Schulza.
Jerzy Jacek Bojarski
Katalog
Kalendarz

Wideo:

Foto:
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 001
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 002
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 003
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 004
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 005
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 006
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 007
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 008
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 009
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 010
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 011
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 012
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 013
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 014
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 015
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 016
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 017
Wszystkich Świętych - Zdjęcie 018
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.