IN MEMORIAM BRUNONA SCHULZA NAD TABLICĄ W SIEDMIU KAWAŁKACH Drukuj
piątek, 28 listopad 2008
Spis stron
IN MEMORIAM BRUNONA SCHULZA NAD TABLICĄ W SIEDMIU KAWAŁKACH
Modlitwy ekumeniczne
Alfred Schreyer opowiada o śmierci Brunona Schulza
Prezentacja performence Włodka Kaufmana
Promocja Katalogu
Spektakl
Muzeum Brunona Schulza
In memoriam - Zdjęcie 001Od  2001 roku,  na ulicy Szewczenki, gdzie 19 listopada 1942 roku został zastrzelony Bruno Schulz (dawniej Czackiego) w rocznicę śmierci Wielkiego Drohobyczanina, pisarza i artysty, autora zaginionej powieści Mesjasz, gromadzi się grupa  jego sympatyków i czytelników by modlić się w jego intencji. Uroczystość  modlitewno-artystyczna przygotowana została przez  Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Uniwersytetu w Drohobyczu oraz Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza z Lublina.
Modlitwę ekumeniczną  rozpoczął kadisz odmówiony przez przewodniczącego gminy żydowskiej w Drohobyczu – Józefa Karpina, który wybrzmiewał po hebrajsku nad siedmioma kawałkami zniszczonej tablicy przez złodzieja, który skradł ją w maju br. w przeddzień III Festiwalu . Władze miasta deklarowały jej odnowienie, ale skończyło się na deklaracjach. Psalm 130 „ Z głębokości wołam do Ciebie Panie” przy silnym wietrze, symbolizującym powiew Ducha Świętego, odmawiał duchowny katolicki o. Bruno Neuman, polski bonifrater, szef miejscowego Caritasu, zaś  panichide po ukraińsku odmówił ksiądz z katedralnej cerkwi greko-katolickiej pw. św. Trójcy Mirosław Sobołta.
In memoriam - Zdjęcie 002Po uroczystościach modlitewnych, po złożeniu kwiatów i zapaleniu świec Wiera Meniok przywitała zebranych Gości: Alfreda Schreyera ucznia Brunona Schulza i pielgrzymów przybyłych z Polski do pięknego, wielokulturowego miasteczka, gdzie się urodził autor „Sklepów cynamonowych”. Wyjątkowym gościem był  szwedzki pisarz i krytyk literacki,  - Steve Sem-Sandberg, który ty m razem wcielił się w rolę dziennikarza dla gazety „Dagens”. Udział w uroczystościach wzięła także młodzież ukraińska. Wszyscy zebrani otrzymali wydany po raz pierwszy  Kalendarz Schulzowski  -  „Arka wyobraźni Brunona Schulza”.
In memoriam - Zdjęcie 005    Dalsza część zaplanowanych na ten dzień imprez obyła się w dawnym Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły (obecnie Rektorat Uniwersytetu w Drohobyczu), w której nauczycielem był Bruno Schulz. W dawnym pokoju Schulza , obecnie w Muzeum Brunona Schulza – tzw. Schulzorium wyświetlono film, performence  lwowskiego artysty Włodka Kaufmana „Zegar na wieży drohobyckiego ratusza”, który odbył się w maju podczas festiwalu.
Wiera Meniok  oprowadziła po wystawie tłumaczeń Schulza na wiele języków świata, opowiadała  zebranym  o historii powstania  muzeum i ludziach duchowo związanych z jego powstaniem: Jerzym Ficowskim, Władysławie Panasie i Igorze Menioku. Natomiast prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza  Grzegorz Józefczuk wspomniał o swoich „ internetowych zakupach drohobyckich” wzbogacających ekspozycję muzealną o nowe eksponaty m.in. pudełeczko z apteki pod „ Opatrznością” G. F. Tobiaszka w Drohobyczu przy Rynku.
W klasie, gdzie zajęcia techniczne miał Schulz odbyła się prezentacja  katalogu wystaw schulzowskich na którą przybyli artyści malarze: Piotr Łucjan i Bartłomiej Michałowski z Lublina, a także artysta fotografik Jurij Kowalczyk ze Lwowa.
Dzień zakończył się w auli rektoratu spektaklem „Schulzland” zagranym przez Studencki Teatr Alter.
Jerzy Jacek Bojarski
Materiały fotograficzne i video przygotował: Jerzy Jacek Bojarski
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.