Ilustracje książkowe Elżbiety Krygowskiej -Butlewskiej w Galerii 31 na Czechowie Drukuj
poniedziałek, 25 maj 2009
Galeria 30 - Zdjęcie 001Galeria  31 prezentuje kolejną wystawę znanych i mających duży dorobek artystyczny ilustratorów książki . Jeszcze do niedawna mieliśmy okazję oglądać prace pana Zdzisława Witwickiego a od 20.05.09 mamy szansę  podziwiać świat fantazji dziecięcej w ilustracjach książkowych pani Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Prezentowane prace na wystawie to malarskie wizje do poetyckich tekstów. Ilustratorka jest znana i nagradzana w kraju i za granicą. Ostatnio przyznana w Monachium nagroda "Biały Kruk"  2009  za bajkę "Kapciuszek" autorstwa Lilianny Bardijewskiej, którą w tym samym czasie mieliśmy okazję gościć w Filiach Nr 31 i Nr 1.
Wernisaż poprzedziły warsztaty z autorką. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Lublinie. Spotkanie miało formę zajęć literacko– plastycznych. Ilustratorka czytała dzieciom fragmenty książek pani Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej i Lilianny Bardijewskiej, z którymi współpracuje robiąc oprawę graficzną do ich książek .Dzieci z ogromną uwagą i skupieniem śledziły losy bohaterów książkowych a następnie z ochotą rozwiązywały zagadki i spontanicznie odpowiadały na zadawane pytania.

Drugim etapem zajęć było wykonanie własnego „Rozwesołka” z formy podanej przez panią Butlewską. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Fantazja dziecięca przeszła najśmielsze oczekiwania samej artystki. ”Rozwesołki” wzruszały, bawiły i prezentowały swoje oblicza z wystawy  stworzonej specjalnie dla dzieci .
Pani Elżbieta Krygowska-Butlewska wspaniale nawiązała kontakt z małymi uczestnikami warsztatów, budując klimat świetnej zabawy.
W samo południe spotkała się z dorosłą publicznością, której opowiadała o narodzinach swojej pasji, o tradycjach rodzinnych związanych z wykonywaniem tego zawodu, jak również o technikach malarskich wykorzystywanych w pracy. Opowiadała studentkom z Wydziału Pedagogicznego o swoich doświadczeniach plastycznych i związanym z tym własnym dzieciństwem. Miłym akcentem kończącym spotkanie z panią Krygowską- Butlewską były indywidualne rozmowy i podpisywanie książek. A najmłodszemu uczestnikowi spotkania- małemu  Stasiowi ilustratorka ofiarowała aż trzy rysunki z dedykacją.
Takich wystaw potrzeba nam więcej, ale też większego zainteresowania mediów publicznych, których zabrakło.  (jjb)

www.wydawnictwomila.pl


Galeria 30 - Zdjęcie 002
Galeria 30 - Zdjęcie 003
Galeria 30 - Zdjęcie 004
Galeria 30 - Zdjęcie 005
Galeria 30 - Zdjęcie 006
Galeria 30 - Zdjęcie 007
Galeria 30 - Zdjęcie 008
Galeria 30 - Zdjęcie 009
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.