Profesor Andrzej Nikodemowicz dziesiątym Honorowym Obywatelem Miasta Lublina Drukuj
środa, 06 styczeń 2010
Nikodemowicz - Zdjęcie 001Jutro, 7 stycznia 2010 roku, niemalże na swoje 85 . urodziny wybitny kompozytor muzyki religijnej - Andrzej Nikodemowicz dostanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Do tej pory ten tytuł otrzymało 9 osób: Marian Chojnowski, Jan Paweł II , abp Bolesław Pylak, prof. Norman Davies, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Rocco Buttiglione, Rita Gombrowicz, Julia Hartwig i dr Wanda Półtawska.


Andrzej Nikodemowicz  - kompozytor i niezwykle skromny człowiek,  o swoim tytule dowiedział się w Ziemi Świętej – „piątej ewangelii”, gdzie pielgrzymował śladami Jezusa Chrystusa. W Lublinie mieszka od 30 lat na Czechowie, obecnie z córką Małgorzatą. Teraz  ze względu na wiek, marzy mu się winda w bloku, gdyż mieszka na czwartym piętrze.
Jest laureatem licznych wyróżnień, m.in. nagrody prezydenta miasta w Lublina z 1999 roku, nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2000 roku oraz nadanego przez Jana Pawła II medalu Pro Ecclesia et Pontifice. Otrzymał też tytuł profesora honoris causa Akademii Muzycznej we Lwowie (2004). Dostał order za intelektualną odwagę, przyznawanym przez ukraińskie czasopismo kulturalne "Ï" (2005), a  w 2009 roku nagrodę  Angelusa za całokształt swojej twórczości, działalności i niezwykłego świadectwa wiary. Oprócz muzyki zajmuje się również korzenioplastyką sakralną.


Wykładał na UMCS i KUL. Przez dziesięć lat kierował chórem lubelskiego Seminarium Duchownego przyjęty przez lwowiaka ks. rektora Mieczysława Brzozowskiego.
Polski  nigdy nie opuszczał, choć przyjechał ze Związku Radzieckiego, po tym jak został usunięty z konserwatorium we Lwowie za przekonania religijne w 1973 roku, gdy władze komunistyczne  zainteresowały się nim, że jego dzieci chodzące we Lwowie do polskiej szkoły nie chciały zapisać się do pionierów, a  ich ojciec "będąc pedagogiem  nie wychowuje ich w duchu sowieckim" - wspomina prof. Andrzej Nikodemowicz.
    O profesorze Andrzeju Nikodemowiczu  "Niecodziennik Biblioteczny"  pisał kilka razy. Archiwalne numery podają mało znane fakty z jego biografii.    Pierwszy raz szerzej w artykule - Profesor znany i nieznany
zamieszczone w Niecodzienniku Bibliotecznym nr 2(2) 2002 R I s. 10-12, gdzie można zobaczyć znakomite  fotografie z jego rodzinnego archiwum.
Drugim razem przeprowadzając wywiad z okazji dwudziestej rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II w Lublinie Papież i lwowski profesor
ukazując rąbki tajemnicy komponowania utworów sakralnych dedykowanych  Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Uroczystości wręczenie honorowego Obywatelstwa Lublina Profesorowi odbędą się o godz. 12.00 w Trybunale Koronnym, zaś o godz. 17.00 w Collegium Jana Pawła II, X piętro – aula - spotkanie z Przyjaciółmi i koncert na Jego cześć:  Katarzyny Dudy – skrzypce i Agnieszki Schulz-Brzyskiej - fortepian

Jerzy Jacek Bojarski


Nikodemowicz - Zdjęcie 002
od lewej:prof Andrzej Nikodemowicz z córka Małgorzatą i bratem Aleksandrem
Nikodemowicz - Zdjęcie 003
Andrzej Nikodemowicz w Jerozolimie przy "ścianie płaczu" [Mur zachodni]
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.