BIBLIOTEKA ATOMOWA Drukuj
czwartek, 14 styczeń 2010
Spoko w Bibliotece - Zdjęcie 001Na zaproszenie Piotra Tokarczuka , dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie wizytę  w podległej mu placówce, liczącej 31 filii bibliotecznych,  złożył Marcin Skrzypek animator grupy SPOKO. Czym jest SPOKO?  To Społeczny Komitet wymyślony po to, by wciągać  lublinian w starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Biblioteka  od momentu powstania  pomysłu i starania się naszego miasta o ESK 2016 wspiera ten projekt.


Czasopismo MBP - „Niecodziennik Biblioteczny” - www.niecodziennik.mbp.lublin.pl na swoim „banerku” internetowym ma wpisane: Lublin Europejska Stolicą Kultury – 2016 już od 2007 roku. To nieomal brzmi jak wyznanie wiary, ale i zachęta dla wszystkich  mieszkańców, że warto się angażować oddolnie w sprawy swojej ulicy, dzielnicy czy miasta. Obecnie dyrektor Tokarczuk chce jeszcze bardziej włączyć się w prace przybliżające Lublin do tego zaszczytnego tytułu. Biblioteka ma dobrze rozbudowaną sieć biblioteczną po całym prawie mieście, z centralą przy ul. Hempla 5.  Każda filia współpracuje z lokalnymi instytucjami i gromadzi wokół siebie mieszkańców, co przypomina budowę modelu atomu”, stąd pomysł nazwania projektu BIBLIOTEKA ATOMOWA. Spoko w Bibliotece - Zdjęcie 002Chcemy poprzez swoje filie i jej współpracę ze szkołami, przedszkolami, radami dzielnic i czytelnikami, których jest przeszło 70 tysięcy, wspomagać projekt ESK, ale i włączać się do niego ze swoimi inicjatywami - mówi Tokarczuk. Zechcemy „eksplodować” w mieście zmasowaną informacją, drukując choćby dla każdego czytelnika zakładkę, na początek informując o idei ESK. Na stronie www.mbp.lublin.pl będziemy informować ale i angażować się w konkrety. W ciągu 2 tygodni odbędą się szkolenia na temat ESK dla pracowników bibliotek oraz spotkania z członkami Spoko, aby mogli poznać się z pracownikami i współpracować z poszczególnymi filiami. Biblioteka będzie otwarta, na ile to będzie możliwe, na współpracę z wolontariuszami. Będzie także szkolić chętnych bibliotekarzy i tym samym wciągać ich w orbitę współpracy, a biblioteki będą „środkami świata - dzielnic”. BILIOTEKA ATOMOWA  chce uwolnić energię, która drzemie w każdym z nas.
Jerzy Jacek Bojarski


< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.