Chopin, Homziuk i "strzecha" w Spiczynie Drukuj
środa, 20 styczeń 2010
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 002Rok Chopinowski za sprawą rysunków Benka Hozmziuka i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Doroty Matyjaszczyk,  rozpoczyna się w naszym regionie, nie gdzie indziej, ale właśnie w Spiczynie wernisażem  "Chopinowskie wariacje”. To nie przypadek - mówi Homziuk - Okolice te są mi znane, jakoś bliskie sercu, a poza tym, wzorem romantyków (jak chociażby wieszcza Adama M.) chciałem trafić pod strzechę. 

W katalogu przygotowanym na te niezwykłe wydarzenie czytamy:  Fryderyk Chopin pojawił się w moich działaniach całkiem przypadkowo. Tomasz Jasiński z Insty tutu Muzyki zaproponował plastykom z Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UM CS współpracę -  inspiracje Chopinem, z zamiarem wykorzystania powstałych prac jako ilustracje w zaplanowanej  publikacji  Annales Universitatis Mariae Curie- Skłodowska Artes”, w całości poświęconej wybitnemu artyście. Wszystko w związku z przypadającą  w 2010 roku rocznicą 200- lecia urodzin tego tak mało znanego Polakom, a niewątpliwie najwybitniejszego kompozytora i pi anisty w dziejach naszego narodu. Temat okazał się dla mnie na tyle frapujący i interesujący, że dosyć szybko powstała cała seria prac, z których sporą część po stanowiłem zaprezentować publicznie, tym samym wpisując się w Rok Chopinowski. Rysunki zo stały wykonane ołówkiem lub ołówkiem i kredkami na papierze. Są to oczywiście  wariacje” inspiro wane twórczością geniusza z Żelazowej Woli, swoista manipulacja faktami biograficznymi czy wi zerunkami (tak często odmiennymi od siebie), w różnych kontekstach, układach, a tym samym, n ie podlegającymi żadnym prawom  grawitacji”, również artystycznej – w dosłownym znaczeniu tego  słowa. Sztuka bowiem ma takie niepisane prawo, że rządzi się własnymi prawami”.
 
Zapraszamy na wernisaż 22 stycznia 2010 godz. 12.00 do Gminnej Biblioteki Publicznej w Spiczynie, wystawie towarzyszyć będzie mini koncert wybranych utworów  Fredyryka Chopina w wykonaniu Dawida Kowalskiego
bjj

Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 001
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 003
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 004
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 005
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 006
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 007
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 008
Chopin , Homziuk i  „strzecha” w Spiczynie - Zdjęcie 009
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.