Tatary zasłuchane w poezję Drukuj
czwartek, 11 luty 2010
Tatry - Zdjęcie 008     Tatary. Zwykły dzień w liceum jakich wiele. Koniec semestru, bliskość ferii, a mimo to komuś przyszło do głowy, by zrobić konkurs recytatorski poezji, w dodatku pisanej przez księdza. To się rzadko zdarza, by dzieci Microsoftu czytały książki. Wielu wręcz ma awersję do wszystkiego, co drukowane. Poezja bynajmniej nie jest trendy, a jednak zdarzają się szlachetne wyjątki.
   W XII LO na Ul. Przyjaźni w samo poniedziałkowe południe (8.02) w sali siedzi kilkadziesiąt osób zasłuchanych w poezję. Kolejne wiersze w nowych, młodzieńczych interpretacjach, wywołują wzruszenie u autora. Sam rzadko do nich wraca. Tworzy następne szukając natchnień wśród pacjentów puławskiego szpitala i hospicjum, pośród kazimierskich wąwozów, w parku zdrojowym w Nałęczowie, na ruinach zamku w Janowcu, w sadach Powiśla. Niebawem wyda następny tom poezji, ale zanim to nastąpi dzieli się swoim spojrzeniem na świat z lubelskimi licealistami.

 
     Pod kierunkiem nauczycielek Moniki Duchownik i Joanny Kurlej 20 uczniów przygotowało własne interpretacje wierszy z tomu Anioły przedmieścia. Trzyosobowe jury któremu przewodniczył ks. Winiarski miało spory problem z przyznaniem nagród, gdyż poziom recytacji był niezwykle wyrównany. W końcu zapadł werdykt. Dwie pierwsze nagrody zdobyli Adrian Matyś za recytację wiersza Ściana płaczu oraz Karolina Szabała za recytację wiersza „Sprawnym inaczej”. Laureatką II Nagrody została Magda Fortuna interpretując wiersz „Pokochali się”. Trzecie miejsce przypadło Sylwii Dąbek za wykonanie wiersza „Żyję...” Dwa wyróżnienia otrzymali: Emilia Smok za recytację wiersza „Być może” i Przemysław Głos, który recytował „Inne światy.” Oprócz dyplomów wszyscy uczestnicy otrzymali książki ks. Winiarskiego.  W drugiej części spotkania autor odpowiadał na pytania młodzieży. Były szczere, odważne, ciekawe i różnorodne. Spotkanie było tak dynamiczne, że nie wiadomo kiedy upłynęły trzy godziny. Widać, że można młodych ludzi zainteresować poezją. To niewątpliwy sukces dydaktyczny i wychowawczy nauczycielek z pasją! (rkw)

Tatry - Zdjęcie 001
Tatry - Zdjęcie 002
Tatry - Zdjęcie 003
Tatry - Zdjęcie 004
Tatry - Zdjęcie 005
Tatry - Zdjęcie 006
Tatry - Zdjęcie 007
Tatry - Zdjęcie 009
Tatry - Zdjęcie 010
Tatry - Zdjęcie 011
Tatry - Zdjęcie 012
Tatry - Zdjęcie 013
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.