"Wariacje Chopinowskie" - wernisaż wystawy rysunków Benka Homziuka Drukuj
poniedziałek, 15 luty 2010
Szopen - Zdjęcie 001Dnia 12 lutego 2010 roku mieliśmy przyjemność inaugurować  wystawę prac Benka Homziuka - „Chopinowskie wariacje”. Na wystawie w bibliotece MBP F. nr 31 na os. Nałkowskich zaprezentowano 26 rysunków zainspirowanych życiem
i dziełem Fryderyka Chopina.
Przedstawione prace są osobistą refleksją autora nad osobą wielkiego Polaka.  W katalogu przygotowanym do wystawy autor pisze: 
Temat chopinowski pojawił się w moich działaniach trochę przypadkowo. Otóż kolega z Instytutu Muzyki zaproponował plastykom zajęcie się tym wątkiem, z zamiarem wykorzystania powstałych prac jako ilustracje w zaplanowanej publikacji, wszystko w związku z przypadającą w 2010 r. rocznicą 200-lecia urodzin najwybitniejszego kompozytora i pianisty w dziejach naszego narodu. Temat okazał się na tyle frapujący i interesujący, że w krótkim czasie powstała cała seria prac, które postanowiłem zaprezentować na wystawie, tym samym wpisując się w Rok Chopinowski. Wszystkie prace zostały wykonane na papierze, w części ołówkiem, inne zaś z wykorzystaniem ołówka i kredek. Są to oczywiście moje “wariacje” na temat Chopina i jego twórczości, a co za tym idzie, nie podlegają żadnym prawom “grawitacji artystycznej” - w dosłownym znaczeniu tego słowa. Sztuka bowiem ma takie niepisane prawo, że rządzi się własnymi prawami. Zapraszam potencjalnych gości, mam taką nadzieję, do miłej refleksji nad Chopinem.

Bernard Homziuk urodził się w 1958 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z rysunku
w pracowni Druku Płaskiego i Wypukłego prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Pracuje w Zakładzie Malarstwa i Rysunku II w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Prowadzi zajęcia z rysunku. W dorobku artystycznym posiada ponad 170 wystaw indywidualnych ( w tym dwie wystawy na kolejne 116. i 117. urodziny Brunona Schulza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie) i zbiorowych w kraju i za granicą.
(Joanna Łopuszańska)
Szopen - Zdjęcie 002
Szopen - Zdjęcie 003
Szopen - Zdjęcie 004
Szopen - Zdjęcie 005
Szopen - Zdjęcie 006
Szopen - Zdjęcie 007
Szopen - Zdjęcie 008
Szopen - Zdjęcie 009
Szopen - Zdjęcie 010
Szopen - Zdjęcie 011
Szopen - Zdjęcie 012
Szopen - Zdjęcie 013
Szopen - Zdjęcie 014
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.