Muzyka Organowa i Sakralna w parafii pw. Świętej Rodziny na Czubach
czwartek, 19 lipiec 2018
image_005.jpgXXII Międzynarodowy Festiwal Organowy pod dyrekcja Roberta Grudnia trwa. Podczas wakacji kościół na Czubach zamienia się w filharmonię. Tegoroczna edycja poświęcona jest 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, oraz 40. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.
Podczas ostatniego koncertu prezentowane były  m.in. utwory Stanisława Moniuszki. Na organach grał Andrzej Sochocki, śpiewała  Iwona Kossakowska-sopran, oraz na trąbce i flugelhorn Tomasz Marczak.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Stanisław Zalewski z Historii Lubelskiego Boksu
wtorek, 17 lipiec 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Kto spoczywa na cmentarzu prawosławnym w Lublinie?
wtorek, 17 lipiec 2018
image_001.jpgCmentarz prawosławny w Lublinie zwiera pochowki wysoko postawionych rangą urzędników rosyjskich, wojskowych, duchownych - przełożonych lubelskiej cerkwi, trudno tylko określić której, bowiem w Lublinie istniało kilka cerkwi:  pierwszy prawosławny sobór, który powstał w 1447 roku w Lublinie to Cerkiew pw. Przemienia Pańskiego (Spasa) był drewniany, i został zniszczony w wyniku pożaru w roku 1587. Cerkiew odbudowano dzięki dotacji Zygmunta III Wazy.
    O istnieniu drugiej cerki dowiadujemy się z dokumentu metropolity kijowskiego Michała Rahozy wystawionego dla bractwa lubelskiego w roku 1594 - istniała wówczas  cerkiew Przemienienia Pańskiego zlokalizowana Czwartku. Na pocz. XVII wieku obiekt strawił pożar.  Istniejący obecnie budynek cerkwi został wystawiony w 1607 roku i poświęcony w 1633 roku.
fot. Regina Smoter Grzeszkiewicz
Czytaj całość...
Baszta na Zamku Lubelskim. Uroczystości i otwarcie wystawy "Golgota"
poniedziałek, 16 lipiec 2018
BASZTA Zamek Lubelski 22 lipca 2018 rok uroczystości i otwarcie wystawy "Golgota" o godz.10.30, wcześniej o godz. 9.00 Msza w Kaplicy Trójcy Świętej.
image_001.jpgGOLGOTA jest zestawem 15 wertykalnych obrazów o wymiarach 200 x 91 cm. Główną materią cyklu stały się stare wojskowe worki z lnianego płótna, z magazynowymi stemplami.
Są one swoistym vera-eikonem (prawdziwym obrazem). Swoją prostą formą, stawiają nas w pokorze wobec nadanych znaczeń. Proszą o skupienie, przeczytanie ich pamięci nikłych śladów. Tworząc obrazy prostymi środkami artystycznymi starałem się zbudować narrację przedstawianego tematu a także relację po między oglądającym. Tym sposobem zapraszam go do analizy, przestrzeni materialnej i duchowej.
„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze…”
Czytaj całość...
Prezentacja prac dyplomowych studentów Wydziału Artystycznego UMCS
piątek, 13 lipiec 2018
image_002.jpg


W CSK możemy oglądać studenckie prace dyplomowe z dziedzin sztuki jak malarstwo, szkło artystyczne, ceramika, rzeźba oraz intermedia.   Wystawa dostępna do 15 lipca od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 - 18.00
Na zdjęciu prace Samuela NajdyCzytaj całość...
Filia nr 5 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie  jedna z wielu?
piątek, 13 lipiec 2018
image_002.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Lublinie niedawno uruchomiła swoją 40. filię. W każdej jest coś (lub ktoś), co ją wyróżnia. Czasem są to unikalne zbiory, innym razem piękne wnętrze, nowoczesne wyposażenie. Nierzadko „załoga”.
Co wyróżnia filię 5? Jest jedyną placówką, która mieści się w wolno stojącym (zabytkowym) budynku. Nie dzieli go z żadną inną instytucją, sklepem, urzędem.
Budynek stoi w dzielnicy niegdyś przemysłowej, na terenie byłej cukrowni. W kilku ostatnich latach jej sąsiedztwo uległo daleko idącym zmianom. Obok powstał ładny obiekt sportowy, stadion Arena. Budowa mostu 700-lecia zwiększyła ruch samochodowy w okolicy. Niedaleko, w budynkach po cukrowni działa wrotkarnia i „skakalnia”. Planowane są ogromne zmiany w okolicy dworca klejowego. Tak, to wszystko zdarzyło się już po przeprowadzce biblioteki na Krochmalną 13. Sześć lat temu.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Profesor Georgij Agratina i Robert Grudzień contra mecz mundialowy!
czwartek, 12 lipiec 2018
image_042.jpgWczoraj wieczorem kościół pw.. św. Rodziny na Czubach, jak co środa, w lipcu i sierpniu, zamienił się w filharmonię. Melomani dopisali. Nie  był w stanie zatrzymać ich mecz półfinałowy Chorwacja-Anglia. Wygrała światowa i Polska muzyka. Panowie zaczęli od gry Poloneza, Pożegnanie ojczyzny. Georgij Agratina na cymbałach, akompaniował mu Robert Grudzień na fortepianie. Koncert rozpoczął się dynamicznie i z werwą. Potem zagrali Kujawiaka, Henryka Wieniawskiego i atmosfera podgrzała się już do zenitu po Czardaszu, Montiego. 
Na zdjęciu Robert Grudzień i Georgij Agratina
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Dzisiaj 126. Urodziny Bruno Schulza-Artysty i Pisarza w Hades Szeroka
czwartek, 12 lipiec 2018

image_001.jpgCzy Drohobyczanin był w Lublinie? Być może tak, może nie?, może przejazdem pociągiem? Jednak spotkanie z niemożliwych możliwe, bo papierowe, to mi umożliwił  mój przyjaciel Benek Homziuk. Obok jego rysunek w ołówku. Wykonany na papierze 35x35 w katalogu „pomiędzy” 27 sierpnia 2009 roku. Bruno zapewne jest za to obecny w sercu wielu Lublinian schulzniętych. Ja mam połowę lat, tego co dzisiaj obchodzi Bruno, więc na obrazie Benka Homziuka widzę na jedno oko, czyli połowę mniej. Artysta wyróżnił Zenona Waśniewskiego, który ocalił jedyny, jak do tej pory odnaleziony rękopis literacki "Jesień".

Tak więc obecni są: "monsieur zenon", mesieur Bruno" i "monsieur STROPICIEL  bojar". Jak się nie spotkać z takimi osobowościami? A jak się spotkać to tylko pod  Bramą Krakowską. Zapraszam  dzisiaj na uroczyste pępkowe do Hades Szeroka - zaproszenie poniżej. M.in. zobaczymy trzy erotyki Stanisława Ożoga, plakaty, filmy, degustacje i niespodzianki. Hades-Szeroka godz. 19.00

Panie weź Bruno do Nieba  i niech stamtąd oręduje za nami!

(bjj)

rys. benek homziuk (pisownia na prośbę autora)


Czytaj całość...
Galeria Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego na Zamku Lubelskim
czwartek, 12 lipiec 2018
image_033.jpg
Czytaj całość...
Ponad pięć milionów zajrzeń na strony Niecodziennika Bibliotecznego!
środa, 11 lipiec 2018
niecodziennik_01_okladka.jpgniecodziennik_02_okladka.jpg

To egzemplarze historyczne papierowe, teraz Niecodziennik  Biblioteczny wychodzi w wersji tylko Internetowej.
Od 2007 roku do chwili obecnej tj. 11 lipca 2018 roku zajrzało 5 002 989 Czytelników!
dziękujemy i zapraszamy do współpracy!- Jerzy Jacek Bojarski redaktor naczelny.
Logo Niecodziennika Bibliotecznego wg projektu Andrzeja Kota (1946-2015), który był w grupie redakcyjnej!
niecodziennik_logo_up_002.jpg

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 2628
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.