Otwarcie Parku Zawilcowa
czwartek, 20 wrzesień 2018
 image_001.jpgw sobotę (22 września) o godz. 12.00, odbędzie się uroczyste otwarcie Parku Zawilcowa z udziałem Prezydenta Miasta Krzysztofa Żuka. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festyn Rodzinny (wejście od ul. Daszyńskiego między blokami 19 i 23).

Festyn Rodzinny, który odbędzie się w godzinach 12.00-15.30, rozpocznie występ Chóru „ Inspirante” z Parafii pw. Św. Antoniego. Wydarzenie uświetni występ zespołu tanecznego ze Szkoły Podstawowej Nr 44 uczniów klasy II c pod kierunkiem Beaty Siek, pokaz gimnastyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 23 pod kierunkiem Berty Belniak, występ uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 10 pod kierunkiem Elżbiety Miła-Suska. Podczas festynu odbędzie się start rajdu rowerowego Fundacji „Krok do Marzeń”, prezentacje oraz degustacje plonów działkowców z ogródków działkowych „Kalina”. W specjalnej strefie animacji, dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z takich atrakcji, jak malowanie twarzy i zabawy na dmuchańcach.


Czytaj całość...
Uroczyste zakończenie Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie
czwartek, 20 wrzesień 2018
image_019.jpgW Lublinie zakończył się XIV Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego.  W tym roku Towarzystwo Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie obchodzi jubileusz 120 -lecia. W auli KUL JP II im. Stefana kardynała Wyszyńskiego ogłoszono wyniki i rozdano nagrody młodym skrzypkom, ale i aktywnym działaczom konkursu.
Medale Marszałka Województwa Lubelskiego dla Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego wręczyła  dyrektor Halina Drozd. Otrzymali je: Zakhar Bron Prezes; Roman Lasocki, wiceprezes i jednocześnie  prof. Akademii Muzycznej z Warszawy  oraz dyrektor/wiceprezes -Ryszard Heliasz. Prof. Lasocki zdradził „tajemnicę”, że wicepremier Piotr Gliński odznaczy wkrótce - Medalem Gloria Artis, najwyższym państwowym odznaczeniem  przyznawanym  osobom wyróżniającym się w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej - Ryszarda Heliasza. 

od lewej stoją:
Ryszard Heliasz, Zakhar Bron, Roman Lasocki i Halina Drozd
fot. Jerzy Jacek Bojarski i Anna Borkowska

Czytaj całość...
Jarosław Drążek, Szkice natury w Galerii Okna
czwartek, 20 wrzesień 2018
image_004.jpg
Czytaj całość...
Chodził święty po ulicach Czechowa. Od wczoraj zaświadczy o Nim posadzony Dąb Pamięci Nikodemowicza
środa, 19 wrzesień 2018

image_032.jpgimage_041.jpgNowe drzewko - na Czechowie przy Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie posadzone. Ważniejsze od tego, że zostało posadzone, jest to - KOMU jest dedykowane? Ano Profesorowi Andrzejowi Nikodemowiczowi. Tak więc po śmierci Profesora mamy pierwsze pamiątki. Została wydana książka „Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem”, nagrana  ważna płyta „W kręgu Andrzeja Nikodemowicza”. Od siedmiu lat w Lublinie  - dzięki  Teresie  Księskiej-Falger odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”. W trakcie montażu jest film dokumentalny „Andrzej Nikodemowicz. Profesor znany i nieznany”. Tak więc Lublin pamięta o swoim świętym. Nie tylko ja tak widzę Profesora. Jako świętego odbierali Profesora ludzie, którzy z nim przebywali i znali go na co dzień.

Na zdjęciu Córka Profesora Nikodemowicza - Małgorzata -  wkopuje Dąb Pamięci
fot. Jerzy Jacek Bojarski rys. Benek Homziuk


Czytaj całość...
Józef Zon, Księdza Profesora Sedlaka seminarium doktoranckie z biologii teoretycznej
wtorek, 18 wrzesień 2018
image_004.jpgKs. prof. Włodzimierz Sedlak był człowiekiem, którego ogląd świata z jego wnętrza pełniej poznałem dopiero z ośmiu tomów jego pamiętników. Po części ujawniał się on także w kilku innych publikacjach o charakterze autobiograficznym. W poniższej krótkiej relacji postanowiłem przedstawić moje refleksje i pewną faktografię odnoszące się do mojego zewnętrznego i ograniczonego oglądu fragmentu Jego działalności w bardzo zróżnicowanym zespole osób biorących udział w jego seminarium doktoranckim.
Uznałem to za ważne z tego względu, iż seminaria, skupiające ludzi młodych, pełnych pomysłów i entuzjazmu, są miejscem, gdzie w wyniku referowania prac cudzych i swoich oraz wywiązujących się polemik daja okazję do krystalizowania się twórczych i znaczących idei. Rozpocznę zatem od krótkiego scharakteryzowania przebiegu seminarium, jego uczestników oraz zarysu jego problematyki.
fotografie ze zbiorów archiwalnych autora
Czytaj całość...
"Czas i dźwięk" - Festiwal Andrzeja Nikodemowicza po raz siódmy!
poniedziałek, 17 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Historyczne podniesienie brony na Bramie Krakowskiej
poniedziałek, 17 wrzesień 2018
image_006.jpgOd soboty Lublin wzbogacony został o nową atrakcją turystyczną.  Przy Bramie Krakowskiej zgromadziły się tłumy - "szanowna Gawiedź" by towarzyszyć historycznemu podniesieniu dębowej brony ważącej około  trzech ton. Uroczystościom towarzyszyły grupy rekonstrukcyjne, dawna muzyka i specjalne oświetlenie. 
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
O ścieżkach naukowych z ks. Włodzimierzem Sedlakiem  wspomnienie osobiste - Marian Wnuk
poniedziałek, 17 wrzesień 2018
image_006.jpgPretekstem publikowania tego wspomnienia: O ścieżkach naukowych z ks. Włodzimierzem Sedlakiem – wspomnienie osobiste - Marian Wnuk 1/ była Wieża w hołdzie księdzu Profesorowi Włodzimierzowi Sedlakowi dedykowana przez Tadeusza Mysłowskiego.

Opowiadanie o wydarzeniach, w których brało się udział lub było ich bezpośrednim świadkiem ma duże znaczenie - nie tylko dla historyków. Inni uczestnicy lub świadkowie mogą przecież być zainteresowani konfrontacją ze swoimi spostrzeżeniami i pełniejszym poznaniem przeżytych zdarzeń.


dr Marian Wnuk i prof. Włodzimierz Sedlak podczas promocji doktorskiej - 4 czerwca 1984 r
fotografie ze zbiorów archiwalnych autora
Czytaj całość...
Zmiana czasowa organizacji ruchu na skrzyżowaniu Krochmalna i Diamentowa
piątek, 14 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Podniesienie Brony na Bramie Krakowskiej
piątek, 14 wrzesień 2018
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 2681
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.