Zdzisław Badio - Dziecko Majdanka
piątek, 22 marzec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Film Kurier już w Plazie
czwartek, 21 marzec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
ALPHA STRATEGY i CISNIENIE W STREFIE INNYCH BRZMIEŃ
środa, 20 marzec 2019
image_001.jpgW kwietniu Strefa Innych Brzmień zaprasza na koncert podwójny. Będzie okazja usłyszeć dwie wyjątkowe formacje – polskie Ciśnienie, rodem z Katowic oraz kanadyjskie Alpha Strategy
.
Na jednej scenie w Warsztatach Kultury 5 kwietnia  (piątek), godz.: 19.00 spotkają się nie tylko dwa kraje, ale też dwa prawdziwie unikatowe zjawiska stylistyczne i składy, po których można się spodziewać zdecydowanie więcej niż podwójnej dawki energii.
Czytaj całość...
Z życia gospodarczego Żydów lubelskich
wtorek, 19 marzec 2019
Obecność Żydów w lublinie datuje się od pocz. XVI wieku - pierwsze prawa lubelska gmina żydowska uzyskała w 1523 roku na wniosek starosty Jana z Pilcza, który stwierdził iż Żydzi spełniają dla Zamku użytkowe posługi, pomagając w oczyszczaniu rzeki i utrzymywaniu wołów -  król Zygmunt zrównał ich za te poczynania w prawach z innymi Żydami polskimi.
    Wiek XVI jest niezwykle ważny w rozwoju miasta Lublina, szczególnie pod względem gospodarczym - słynne lubelskie jarmarki ściągają kupców z wielu krajów europejskich - wystawiane się tutaj na sprzedaż wyroby niemieckich, włoskich i francuskich manufaktur, dywany z Persji z Persji i Turcji, sukno i wyroby z aksamitu z Włoch i z Francji, płótno z Nadrenii, Flandrii, i Francji, futra z Łotwy, wino z Węgier i Wieliczki, co stwarza  znakomite warunki dla rozwoju gminy żydowskiej i duże szanse dla miejscowych kupców, którzy utrzymują kontakty handlowe z Żydami z Brześcia n. Bugiem, przyjeżdżającymi na jarmarki.
Czytaj całość...
ANNA PŁOTNICKA FAKTURY POWIETRZA
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpgotwarcie wystawy: piątek / 22.03.2019 / godz. 18.00
wystawa czynna do 17.04.2019 / wt.-sob. w godz. 12.00-18.00

___

Powietrze, to coś czego nie widać, ale bez niego nie możemy istnieć.
Czasami jest gładkie i lśniące jak szkło
Czasami gęste i lepkie
Czasami pomarszczone ucieka do góry
A czasami jest nie do wytrzymania
Czasami zapiera nam dech
Czasami pozwala sobą swobodnie oddychać
Trzymam się powietrza
Czytaj całość...
Liryczny kwartet-zapowiedź wiosny
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpgWschodnia Fundacja Kultury „Akcent”  i redakcja „Akcentu” serdecznie zapraszają   na spotkanie z cyklu „Wernisaże literackie Akcentu”  zatytułowane  Liryczny kwartet – zapowiedź wiosny.
Wieczór poetycki Istvána Kovácsa, Waldemara Michalskiego, Wacława Oszajcy i Bohdana Zadury
Prowadzenie: Jarosław Wach

Spotkanie odbędzie się 22 marca (piątek)
o godz. 17:00 w Teatrze Starym

Czytaj całość...
Richard Galliano New Jazz Musette Quartet
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpg
24 marca 2019 wystąpi w Lublinie francuski akordeonista Richard Galliano z koncertem Richard Galliano – New Jazz Musette. Richard Galliano to znakomity francuski wykonawca i kompozytor uważany obecnie za najlepszego na świecie akordeonistę jazzowego.

To jemu zawdzięczamy wprowadzenie do muzyki jazzowej tradycyjnego brzmienia akordeonu.

Czytaj całość...
Za 2. tygodnie - Anna Świerbutowicz Kawalec, Kobiety - w Galerii Okna !
piątek, 22 luty 2019
image_006.jpg
Czytaj całość...
Wystawa malarstwa Mieczysława Wiśniewskiego (1929-2018)w Galerii 72
czwartek, 21 luty 2019

image_001.jpg

Wystawa malarstwa Prof. Mieczysława Wiśniewskiego prezentuje wybór prac datowanych od lat 50. minionego stulecia  do 2014 roku. Wystawa o rysie historycznym, stara się przedstawić lub jedynie zasygnalizować,  jak ewoluowało dzieło artysty na przestrzeni jego długiej – liczącej ponad sześć dekad – drogi twórczej. Dwie martwe natury (Martwa natura ze śledziami, Martwa natura z bułkami) namalowane tuż po ukończeniu studiów, są świadectwem upodobań autora skierowanych ku estetyce kubizmu. Cechuje je synteza ujęcia, dyskrecja w dozowaniu koloru, skłonność do geometryzacji formy. Ta ostatnią predyspozycja dotyczy całego oeuvre artysty. W latach sześćdziesiątych odchodzi od sztuki figuratywnej i włącza się w nurt malarstwa materii. Powstaje seria Kompozycji – utworów o znamionach antyestetycznych, nobilitujących do rangi sztuki materiały zużyte, zdefektowane, dziurawe i postrzępione, wyraziście znaczone śladami egzystencji. Sztuka materii – na co zwracają uwagę teoretycy sztuki – była odpowiedzią artystów na dramat wielkie wojny, której doświadczyli. W przypadku toruńskiego autora, skumulowane emocje odreagowane zostały w symbolach szarej codzienności: strukturach przetartych i prześwitujących worków, zgnieceniach i pofałdowaniach surowych tkanin, dostojeństwie sztywnych brezentów i skór. Obok metafory dewastacji i spustoszenia, prace te ujawniają geometryczny porządek, koloryzację tkanin, dbałość o rytm i harmonię kompozycji. Odstające brzegi tkanin rzucają cień, podczas gdy ich wypukłe szwy jaśnieją i odbijają światło.

Czytaj całość...
RYSUNEK - EDYTA KUKLEWSKA
czwartek, 21 luty 2019
image_012.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 2814
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.