Spotkanie Poetyckie: Marzena M. Podkościelna - Rafał Różewicz
środa, 23 maj 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Promocja książki Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
Dzien_bibliotek.jpg
Czytaj całość...
Bogactwo różnorodności czyli III konferencja "Ko-respondencja. Na styku sztuk"
poniedziałek, 30 kwiecień 2018
image_002.jpgBiałystok 14-15 kwietnia 2018.
Wracając do Białegostoku po wielu latach odczułam jak wiele stracił Lublin, który nie wyzyskał w latach 80-tych szansy na powstanie tu Filii UMFC – wtedy jeszcze Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w  Warszawie. Patronem pomysłu był mój profesor - Zenon Brzewski (1923-1993), który przyjeżdżał wiele lat jako wykładowca skrzypiec na Wydział Artystyczny UMCS i tak się tutaj dobrze czuł, że postanowił działać w tej sprawie.
Jak widać ówcześni włodarze miasta sprawę „przespali” i zamiast Lublina – to Białystok ma Filię i nie tylko ją – ma,  ale dorobił się do tej pory także świetnej Opery Podlaskiej, znakomicie i na wysokim poziomie artystycznym prosperującej. Dziś już nie da się nic zrobić, bo takie placówki raczej się likwiduje, niż powstają kolejne. Bo i po cóż tyle Akademii Muzycznych, skoro tak niewielu ludzi chce jeszcze słuchać tej muzyki, która jest podstawą bytu Akademii czyli tzw. klasycznej – twierdzą coraz częściej i głośniej (głusi muzycznie) włodarze. 
Czytaj całość...
Marzenia się spełniają ... nawet w Bibliotece?
piątek, 13 kwiecień 2018

image_001.jpg

Bez marzeń nie byłoby zapewne wielu odkryć geograficznych czy wynalazków technicznych. To jest przedziwne koła zamachowe, jeśli tak można użyć tego stwierdzenia - siła napędowa we wszechświecie. Pokusiłbym się o porównanie marzeń do funkcji życiodajnych, jak oddychanie czy odżywianie. To dzięki marzeniom kreujemy wydarzenia, tworzymy wynalazki, które popychają do przodu rozwój techniki i technologii, ale i kultury. To wszystko sprawia, że inni chcą sięgnąć po więcej. Ta pozytywna rywalizacja dąży we wszystkich dziedzinach do doskonałości. Jak marzenia mają się więc konkretnie do biblioteki?

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Rocznica śmierci Anny Kamieńskiej
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_001 (2).jpg12 kwietnia 98 lat temu, 1920 roku, w Krasnymstawie urodziła się ANNA KAMIEŃSKA (zmarła w 1986 roku w Warszawie), poetka, pisarka, tłumaczka i krytyk literacki; autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Przekładała m.in. z rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego, łacińskiego oraz hebrajskiego. W jej dorobku znajduje się blisko 100 książek.
fot. muzeumlubelskie.pl
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Łukaszem Marcińczakiem w Filii nr 12 MBP
czwartek, 12 kwiecień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Spotkanie z Hanką Bodarenko
środa, 11 kwiecień 2018
image_002.jpgFundacja Szpilka oraz Wydawnictwo Norbertinum
serdecznie zapraszają na Spotkanie z Hanką Bondarenko poetką, aktorką, reżyserką i psychoterapeutką autorką tomu poezji
„kobieta która gotuje rosół”, Lublin, Norbertinum, 2018)

13 kwietnia 2018 roku (piątek), godz. 18.00
Fundacja Szpilka ul. 3 Maja 22/4, Lublin
(wstęp wolny)

 
Czytaj całość...
Rozmowa Katarzyny Poleszak z Adamem Robińskim
środa, 11 kwiecień 2018
image_004.jpgW kameralnym gronie. Między dwoma plakatami czarne inspiracje plus-pośrodku poświata i dwoje rozmówców: gość-autor książki Adam Robiński i gospodarz-interlokutor Katarzyna Poleszak, kierownik filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Rozmówcy pochylają się nad publikacją Hajstry krajobraz bocznych dróg, Wydawnictwo Czarne 2017.
Dzisiejszy podróżnik ma inne możliwości podróży i zdobywanie wiedzy na temat odwiedzanych miejsc w Polsce niż kilkadziesiąt lat temu. Kiedyś nie można było sobie wygooglować, czy używać GPS w turystyce, bo ich wtedy nie było, jak nie  było także telefonów komórkowych. Dawniej dominował auto stop, spływ kajakowy,  jazda rowerami, przemierzanie szlaków górskich i nizinnych.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
BALLADA O LUBELSKIM BURSZTYNIE
wtorek, 10 kwiecień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 2607
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.