Adam Setkowicz kartki pocztowe
wtorek, 26 marzec 2019
image_001.jpg
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Adam Setkowicz kartki pocztowe (ze zbiorów Benka Homziuka)
wernisaż 23 kwietnia 2019 godz. 11.00
Miejska Biblioteka Publiczna Filia 35 (pod kościołem) ul. Bursztynowa 20
Czytaj całość...
O Gustawie Herlingu-Grudzińskim
wtorek, 26 marzec 2019
image_001.jpgpowiększ
Czytaj całość...
Stwórz mapping na Noc Kultury i wygraj 5000 zł!Informacje praktyczne
wtorek, 26 marzec 2019
image_001.jpgPodczas Nocy Kultury 2018 mogliśmy podziwiać mapping na fasadzie budynku Poczty Polskiej przy Placu Litewskim. W tym roku mapping, również podczas lubelskiej Nocy Kultury (1/2 czerwca 2019) pojawi się na Pałacu Czartoryskich w Lublinie. Być może zobaczymy zmieniające się cienie na obiekcie, poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, ruchome elementy – to zależy tylko od Was. Właśnie rusza konkurs mający wyłonić autorów prezentowanych w najbardziej magiczną noc w Lublinie mappingów.
   
   
Czytaj całość...
Uwaga kierowcy! Zmiana w organizacji ruchu na budowie łącznika ul. Kunickiego z ul. Wrotkowską
wtorek, 26 marzec 2019
Szanowni Państwo,
Informuję, że w najbliższy weekend (30 - 31 marca) wykonawca "Budowy nowego odcinka drogi łączącej ul. Kunickiego z ul. Wrotkowską wraz z budową bezkolizyjnego skrzyżowania z bocznicą kolejową" przystąpi do prac związanych z układaniem ostatniej warstwy nawierzchni. Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą odcinka, którego budowa realizowana jest przy utrzymaniu ruchu pojazdów, czyli na zakresie od rejonu stacji paliw przy ul. Wrotkowskiej do rejonu terenów wojskowych.

Prace zostały podzielone na 4 etapy:
Czytaj całość...
"Obertyn. Opowieści o życiu miasteczka"
poniedziałek, 25 marzec 2019
image_001.jpgObertyn. Opowieści o życiu miasteczka to bardzo interesujący Projekt (opracowany w wersji polsko - ukraińskiej), pomysłodawcą którego jest Piotr Zubowski. Praca powstała pod jego kierunkiem w Ośrodku "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu w latach 2016–2018, ukazała się, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.
    Głównym założeniem projektu, w ramach którego powstała książka, było ukazanie życia mieszkańców Obertyna na tle społeczno-politycznych wydarzeń w latach 1918–1939. Zadanie dość trudne biorąc pod uwagę fakt, że w owym okresie Obertyn był miastem wielokulturowym -  zamieszkiwali tutaj: Polacy, Ukraińcy i Żydzi, każda z tych nacji posiadała odrębną kulturę, tradycje, posługiwała się inna mową.
Czytaj całość...
Zdzisław Badio - Dziecko Majdanka
piątek, 22 marzec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Film Kurier już w Plazie
czwartek, 21 marzec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
ALPHA STRATEGY i CISNIENIE W STREFIE INNYCH BRZMIEŃ
środa, 20 marzec 2019
image_001.jpgW kwietniu Strefa Innych Brzmień zaprasza na koncert podwójny. Będzie okazja usłyszeć dwie wyjątkowe formacje – polskie Ciśnienie, rodem z Katowic oraz kanadyjskie Alpha Strategy
.
Na jednej scenie w Warsztatach Kultury 5 kwietnia  (piątek), godz.: 19.00 spotkają się nie tylko dwa kraje, ale też dwa prawdziwie unikatowe zjawiska stylistyczne i składy, po których można się spodziewać zdecydowanie więcej niż podwójnej dawki energii.
Czytaj całość...
Z życia gospodarczego Żydów lubelskich
wtorek, 19 marzec 2019
Obecność Żydów w lublinie datuje się od pocz. XVI wieku - pierwsze prawa lubelska gmina żydowska uzyskała w 1523 roku na wniosek starosty Jana z Pilcza, który stwierdził iż Żydzi spełniają dla Zamku użytkowe posługi, pomagając w oczyszczaniu rzeki i utrzymywaniu wołów -  król Zygmunt zrównał ich za te poczynania w prawach z innymi Żydami polskimi.
    Wiek XVI jest niezwykle ważny w rozwoju miasta Lublina, szczególnie pod względem gospodarczym - słynne lubelskie jarmarki ściągają kupców z wielu krajów europejskich - wystawiane się tutaj na sprzedaż wyroby niemieckich, włoskich i francuskich manufaktur, dywany z Persji z Persji i Turcji, sukno i wyroby z aksamitu z Włoch i z Francji, płótno z Nadrenii, Flandrii, i Francji, futra z Łotwy, wino z Węgier i Wieliczki, co stwarza  znakomite warunki dla rozwoju gminy żydowskiej i duże szanse dla miejscowych kupców, którzy utrzymują kontakty handlowe z Żydami z Brześcia n. Bugiem, przyjeżdżającymi na jarmarki.
Czytaj całość...
ANNA PŁOTNICKA FAKTURY POWIETRZA
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpgotwarcie wystawy: piątek / 22.03.2019 / godz. 18.00
wystawa czynna do 17.04.2019 / wt.-sob. w godz. 12.00-18.00

___

Powietrze, to coś czego nie widać, ale bez niego nie możemy istnieć.
Czasami jest gładkie i lśniące jak szkło
Czasami gęste i lepkie
Czasami pomarszczone ucieka do góry
A czasami jest nie do wytrzymania
Czasami zapiera nam dech
Czasami pozwala sobą swobodnie oddychać
Trzymam się powietrza
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 2829
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.