Epitafium dla abpa seniora Bolesława Pylaka
środa, 10 czerwiec 2020
image_003.jpgW pierwszą rocznicę śmierci abpa Seniora  Bolesława Pylaka (1921-2019) zostało poświęcone epitafium ku jego czci, w lewej nawie Archikatedry Lubelskiej pw. św Jana Chrzciciela.
Ksiądz arcybiskup Pylak pełnił funkcję  najpierw biskupa pomocniczego
(w l. 1966–1975), potem biskupa diecezjalnego lubelskiego (w l.1975–1997), od 1992 roku był arcybiskupem metropolitą lubelskim. Od 1997 roku został  arcybiskupem seniorem archidiecezji lubelskiej.
Projektantem, jak i autorem portretu arcybiskupa, zdobiącego marmurowe epitafium jest lubelski artysta Zbigniew Kotyłło.

Abp Stanisław Budzik poświęcenie epitafium - fot. Niedziela Lubelska


Czytaj całość...
Odwołany lot do Jerozolimy w czasie pandemii. Wspomnienia
wtorek, 09 czerwiec 2020
image_001.jpg
Zamykanie Bazyliki Grobu Pańskiego. Klucz do bazyliki mają Arabowie
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Stacja diagnostyczna szkół samochodowych prawie gotowa
poniedziałek, 08 czerwiec 2020
image_001.jpgJesienią uczniowie skorzystają z nowoczesnej stacji diagnostycznej przy Zespole Szkół Samochodowych w Lublinie. Prace budowlane przebiegają sprawnie, a ich zaawansowanie sięga 90%. Budynek jest praktycznie gotowy, trwa instalacja sieci sanitarnych i elektrycznych.
Montaż obejmuje m.in. kurtyny powietrzne i wentylatory, odwodnienia liniowe i ceramikę sanitarną, a także urządzenia teletechniczne, gniazda, łączniki i czujniki. W najbliższym czasie pojawią się bramy garażowe, boksy szatniowe i kabiny sanitarne. Tynk mozaikowy pokryje cokoły budynku, a teren wokół zostanie zagospodarowany. Część wyposażenia technologicznego m.in. podnośniki i urządzenia diagnostyczne, są już w stacji.
Czytaj całość...
"Wyrażam radość, że Lublin żyje"
czwartek, 04 czerwiec 2020
 2020. Rok Świętego Jana Pawła II
„Wyrażam radość, że Lublin żyje…”
Koncert Papieski na rozpoczęcie XXIV Festiwalu Organowego Lublin Czuby w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu Roberta Grudnia "Zrozumieć Niepodległą"
image_005.jpg


Zmieniał Europę i świat, zwyciężył komunizm a Sejm RP - ogłaszając rok 2020 rokiem św. Jana Pawła II - nazwał go najważniejszym z Ojców niepodległości Polski. W tym roku przypada setna rocznica narodzin papieża – Polaka. Jego pamięć uczci XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby.
Czytaj całość...
Początek czerwca w Teatrotece Andersena
wtorek, 02 czerwiec 2020
image_007.jpgCo czeka nas od czerwca w Teatrotece Andersena?
WYSPA PRZESZŁOŚCI | Maria Wąsiel
emisja na żywo: niedziela, 7 czerwca, g. 12:00
Co wiecie na temat Hansa Christiana Andersena – naszego patrona? Co jadł? Czym zajmował się oprócz pisania baśni? Jak wyglądało jego życie
    Stwórz z nami baśń, której nikt jeszcze nie wymyślił – zabawa w ramach cyklu Teatralne podróże LIVE!
fot. Tomasz Tylus
Czytaj całość...
Miasto dofinansuje 21 projektów artystycznych
piątek, 22 maj 2020
Nowe książki, płyty, wystawy malarskie i fotograficzne, filmy oraz scenariusze teatralne powstaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta. 21 lubelskich twórców, artystów i animatorów kultury otrzyma w 2020 roku Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na łączną kwotę prawie 192 tys. zł.
Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie wybrzmiewa temat epidemii. Zbigniew Włodzimierz Fronczek planuje przygotować do druku tom szkiców historyczno-literackich „Lubelskie Apokalipsy” poświęcony epidemiom i temu, jak przez wieki zmieniały one świat, ludzi i Lublin. Wojciech Pestka poruszy tematykę w formie powieści-pamiętnika z kwarantanny. Bohaterem jego „Dziennika czasu odosobnienia” ma być pisarz mieszkający w Lublinie, który w izolacji zaczyna pisać i porządkować swe otoczenie, znajdując przy okazji maszynopis człowieka biorącego udział w delegacji do Katynia w 1943 r.  Z kolei Jakub Szwed planuje realizację interaktywnych, multidyscyplinarnych spotkań w formie livestreamu z lubelskimi twórcami i ich dziełami.


Czytaj całość...
"ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY"
środa, 20 maj 2020
image_002.jpgDnia 20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony, jako światowy Dzień Pszczoły.
Pszczoły należą do nadrodziny owadów z rzędu błonkoskrzydłych.
Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia, ale również takich, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat, a ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona.
Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw i podnoszą wydajność upraw. Niektóre z gatunków roślin bez pracy pszczół nie mogły by owocować.
Pszczoły zapylają nie tylko rośliny użytkowe, ale również rośliny dzikie, tworzące różne ekosystemy lądowe.
Te zbiorowiska roślinne produkują tlen niezbędny do życia a także są odpowiedzialne za wiele innych usług ekosystemowych. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi.
fot. S. Skomra
Już teraz polecamy bardzo

Czytaj całość...
Park Ludowy - postęp prac
środa, 20 maj 2020
image_002.jpgParku Ludowy zyskuje nowe oblicze a efekty prowadzonej rewitalizacji są już widoczne. Wyznaczone są już wszystkie naturalne tory rowerowe, gotowe są murki przy schodach głównych przy ul. Piłsudskiego, a także konstrukcja kładki przez Bystrzycę, która czeka na ostatnie zabezpieczenia przed korozją, montaż balustrad i drewnianego podestu.
Trwają intensywne prace przy wymianie gruntu i wykonywaniu stabilizacji pod alejki. Ma to związek z wprowadzoną zmianą technologii wzmocnienia alejek parkowych dla spełnienia parametrów nośności. Nad rzeką Bystrzycą powstaje przystań kajakowa, schody i zejście do wody. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa ogrodzenia wybiegu dla psów. W zakresie robót instalacyjnych - w 95 % gotowe są rurociągi wodociągowe oraz kanalizacja do przepompowni sanitarnej. Trwają prace przy modernizacji rowu melioracyjnego, montaż wyposażenia technologii i wyposażenia przepompowni deszczowej.
Czytaj całość...
26 Biuletyn Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej
wtorek, 19 maj 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Nowa siedziba UM Lublin przy ul. Spokojnej 2
piątek, 08 maj 2020
image_002.jpgSzanowni Państwo, 170 pracowników zajmie nowe pomieszczenia w biurowcu przy ul. Spokojnej 2. W nowej siedzibie urzędu działa już Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Obsługi Inwestorów oraz Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Do czerwca ze starego budynku przy ul. Leszczyńskiego 20 przeniosą się kolejne wydziały: Spraw Administracyjnych, Zdrowia i Profilaktyki oraz Biura Prawnego.

Jako pierwsi pracę w nowej lokalizacji tydzień temu rozpoczęli pracownicy Biura Obsługi Inwestorów oraz Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów (dotychczas przy ul. Wieniawskiej 14). Do nowej lokalizacji przeniósł się także Urząd Stanu Cywilnego, w którym aktualnie mieszkańcy mogą osobiście załatwić dwie sprawy – dokonać zgłoszenia urodzenia dziecka i sporządzić aktu zgonu. To jedyne czynności (oprócz odbioru dowodu osobistego), które urząd prowadzi w stanie epidemii w sposób bezpośredni.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 3116
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.