Wieża w hołdzie księdzu Profesorowi Włodzimierzowi Sedlakowi
czwartek, 13 wrzesień 2018
image_003.jpgWystawa twórczości Tadeusza Mysłowskiego na Zamku Lubelskim trwa już od maja  i potrwa do końca września 2018. Niedługo będzie jej demontaż. Byłem na niej dwa razy. Raz na swoje 63. urodziny 5. lipca i drugi 11. września w 17. rocznicę ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Instalacja Krzyżo Wieża Tadeusza Mysłowskiego  na cześć ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, to nie tylko niezwykły ewenement. To także spłata długu wdzięczności Wielkiemu Humaniście. Konstrukcja Wieży SEDLAKA, to pokraczna, jak ogołocona stodoła, szczera do bólu, bez zbędnych ornamentów – mówi artysta z Nowego Jorku.
Tak więc ta interesująca, miejscami szokująca, ale bardzo interesująca zbitka dwóch nazwisk Sedlak i Mysłowski jest nieprzypadkowa. „Nikt nie podjął dialogu, dlaczego moja odsłona ma charakter biograficzno pamiętnikarski – podkreśla Mysłowski.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
rysunki Benek Homziuk

Czytaj całość...
Konfrontacje Teatralne po raz dwudziesty trzeci!
czwartek, 13 wrzesień 2018
image_001.jpgWczoraj w Centrum Kultury w sali kinowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona Konfrontacjom Teatralnym.  Na spektakle tegorocznej edycji 23. Konfrontacji Teatralnych, które odbędą się w dniach 3-14 października zapraszali dyrektor Janusz Opryński, Michał Karapuda i znawcy polskiego teatru Wojciech Mjcherek i Łukasz Drewniak.
W tym roku zastanowimy się nad pytaniem „Co jest do myślenia?” - tekst wiodący popełniony przez wyżej wspomnianych kuratorów: Drewniaka i Majcherka. To ich zasługa, że program spektakli będzie różnorodny. Koneserzy teatru będą mogli oglądać 27. spektakli w wielu miejscach kulturalnego Lublina: Centrum Kultury: sala czarna i kinowa, oraz sala widowiskowa; Centrum Spotkań Kultur (sala operowa); Galeria Labirynt, Studio TVP Lublin; Teatr im. Juliusza Osterwy oraz w Teatrze Starym.  W tym roku Janusz Opryński  szczególnie rekomendował teatr czeski. Ceny biletów od 10 do 80 złotych, na niektóre spektakle wstęp wolny!
Program  23.  Konfrontacji Teatralnych
Od lewej: M. Karapuda, W. Majcherek, Ł. Drewniak i J.Opryński
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
X EDYCJA WYKŁADÓW Z HISTORII SZTUKI 2018/2019
czwartek, 13 wrzesień 2018
image_002.jpg
Czytaj całość...
Jesień astronomiczna tuż, tuż a na balkonie lato w pełni!
czwartek, 13 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Kolonie artystyczne dla młodzieży polskiej ze Wschodu
środa, 12 wrzesień 2018
image_019.jpgW ramach projektu „Lato z Polską”, sfinansowanego przez Senat RP, na zaproszenie Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, zarządzanego i prowadzonego z dużą dozą empatii przez prezesa Oddziału i dyrektora Domu Polonii Dariusza Śladeckiego, w dniach 13 – 26 sierpnia po raz kolejny przyjechała na wakacje spora grupa naszych rodaków ze Wschodu. Konkretnie w tym roku na „Koloniach artystycznych dla młodzieży polskiej ze Wschodu” pojawiło się w Lublinie 80 osób – z Białorusi (Mińsk – opiekunowie Ludmiła i Aleksander Katlińscy), z Ukrainy (Żytomierz – opiekunka Wiktoria Zubarewa) oraz z dalekiej Rosji (Tiumeń – opiekun Sergiusz Fiel).
 Ale jak to zwykle bywa przy organizacji takich spotkań, dużej ilości osób, a do tego z tak różnych miejsc, nie da się przejść „suchą stopą” po morzu problemów organizacyjnych, kwaterunkowych, żywieniowych itd., zwłaszcza, gdy fundusze są ograniczone i muszą być rozdysponowane na konkretne cele. Wszystko więc, aby się udało, wymagało dużego zaangażowania, czasu i wytężonej pracy prezesa Śladeckiego. Ciężka praca w konsekwencji opłaciła się. Wyrazili to na zakończenie w podziękowaniach uczestnicy kolonii.
fot. Sergiusza Fiela z Tiumenia (Rosja) i Benek Homziuk
rys. Benek Homziuk
Czytaj całość...
Jubileusz 120-lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie należycie uczczony!
środa, 12 wrzesień 2018
image_024.jpgUroczystym wręczeniem Medali Prezydenta Miasta przez dr Krzysztofa Żuka prof. Zakharowi Bronowi i Vadimowi Repinowi jak i uhonorowaniem Dyrektora lubelskiego Towarzystwa Muzycznego Ryszarda Heliasza i jego najbliższych współpracowniczek : Danuty Warząchowskiej i Jadwigi Łyzickiej zakończył się wczoraj - 11 września 2018 r. uroczysty Koncert Jubileuszowy z okazji 120-lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie, będący zarazem inauguracją XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego.
Owacja na stojąco bardzo licznie zgromadzonej w Centrum Spotkania Kultur publiczności była nie tylko wyrazem zachwytu fenomenalnymi artystami ale i wielkiego szacunku jakim w lubelskim środowisku muzycznym cieszy się prof. Zakhar Bron, promotor lubelskiego konkursu w świecie.
Od lewej stoją:
Ryszard Heliasz, Zakhar Bron,Vadim Repin, Danuta Warzęchowska i Jadwiga Łyzicka
fot.Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Posadzenie Dębu Pamięci Profesora Andrzeja Nikodemowicza
środa, 12 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Jubileuszowy koncert z okazji 120- lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie
wtorek, 11 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Muzka wszechświata oraz obserwacje nocnego nieba przez teleskop
wtorek, 11 wrzesień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
AGATA ZBYLUT - PAŃCIA
poniedziałek, 10 wrzesień 2018
image_001.jpg
 
otwarcie wystawy: piątek / 14.09.2018 / godz. 18.00
wystawa czynna do 12.10.2018 / pon.-sob. w godz. 12.00-18.00
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 2681
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.