DIARIUSZ FESTIWALOWY VII i ostatni koncert 6 października 2019
środa, 09 październik 2019
image_005.jpgZwieńczeniem VIII Festiwalu był recital wybitnej pianistki polskiej BEATY BILIŃSKIEJ. W jej wykonaniu usłyszeliśmy /między innymi/ rewelacyjnie zagrane „3 Preludia” Patrona Festiwalu. Taki FINAŁ to doprawdy najlepsze i najbardziej wiarygodne świadectwo, że kompozytor jest coraz bardziej obecny swoją twórczością w muzycznym XXI w. czyli … wśród nas.
Artystka rozpoczęła swój niezwykle interesujący programowo recital w AULI im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego na KUL od Johanna Sebastiana Bacha (1695-1750). Wybrała aranżację /bo tak chyba należy to określić/ „Chaconne d-moll” z „II Partity d-moll” BWV 1004 na skrzypce solo autorstwa Ferruccia Busoniego (1866-1924)– włoskiego kompozytora, świetnego pianisty, dyrygenta i filozofa muzyki, który myślami „Zarysu nowej estetyki muzyki” (1907) znacznie wpłynął na swoich uczniów - kompozytorów, m.in. Luigiego Russola i Edgara Varèse'a. Ten ostatni zaś wywarł potem znaczny wpływ na Johna Cage`a. Wszystko jest powiązane ze wszystkim w świecie muzycznym!

fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
Mieszczanin szlachcicem, DK LSM
środa, 09 październik 2019
image_002.jpg
Czytaj całość...
Michał Jasiewicz, Przez światło i powietrze
wtorek, 08 październik 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
DIARIUSZ FESTIWALOWY VI. Koncerty 4 i 5 października 2019
poniedziałek, 07 październik 2019
image_014.jpgTym razem na estradzie wciąż jeszcze „nowej”, ładnej i akustycznie zupełnie dobrej Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie odbył się VII Koncert VIII Festiwalu. Najkrócej można go podsumować jako … zaskakujący.
Dlaczego? Ponieważ były to właściwie dwa koncerty! Tak osobne światy muzyczne, estetyczne, wreszcie … geograficzne zaprezentowali artyści. I można chyba było to tak właśnie, jako dwa koncerty zorganizować, z pożytkiem dla wszystkich, bo długość programu nie pozwoliła na odpowiednie skupienie na cz. II. Koncertu.
W cz. I flecistka Edyta Fil i gitarzysta Jakub Niedoborek zaprezentowali program interesujący, inny, nieznany, zajmujący. Obydwoje to niegdyś wyróżniający absolwenci Szkoły Muzycznej Szeligowskiego w Lublinie. Ich występ można określić jako „Spotkanie po latach”. Spotkanie artystyczne - ze sobą wzajemnie, jak i ze Szkołą, publicznością lubelską i dawnymi Profesorami. Na widowni siedział wzruszony Profesor Józef Kukuryk, którego dyplomantką była flecistka.
fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
Żródło - Tajemnica jedności
poniedziałek, 07 październik 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Obchody 75. rocznicy powstania Państwowego Muzeum na Majdanku
piątek, 04 październik 2019
image_003.jpg
Obchody 75. rocznicy powstania Państwowego Muzeum na Majdanku 6–9 października 2019 r.
Koncert symfoniczny oraz ogólnopolska konferencja naukowa  – Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi 75. rocznicę powstania
W 1944 r., gdy na zachodzie trwały jeszcze działania wojenne, na terenie byłego obozu na Majdanku kiełkowała koncepcja upamiętnienia ofiar tego miejsca. Powstało Państwowe Muzeum na Majdanku. W 75 lat po tym wydarzeniu Muzeum zorganizowało kilkudniowe obchody. Rozpoczną się one 6 października koncertem symfonicznym Historia i pamięć o godzinie 18.00 w Filharmonii Lubelskiej. Na scenie wystąpi solistka Hanna Okońska (sopran) w kompaniamencie Mateusza Krzyżowskiego (fortepian) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Wojciecha Rodka. Publiczność usłyszy III Symfonię pieśni żałosnych op. 36 cz. II Henryka Mikołaja Góreckiego, elegię Jasności promieniste Mikołaja Góreckiego oraz I Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. Koncert przygotowały wspólnie Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Filharmonia Lubelska.


Czytaj całość...
Zalew Zemborzycki - ukończono remont prawej zapory i budowę nowej przepompowni
piątek, 04 październik 2019
image_003.jpgSzanowni Państwo, uprzejmie informuję, że zgodnie z terminem zapisanym w umowie z wykonawcą wyremontowana została prawa zapora Zalewu Zemborzyckiego, powstała też nowa przepompownia wody.
Prace trwały od 30 sierpnia 2018 r. i zakończyły się 30 września roku obecnego. W najbliższych dniach rozpoczną się odbiory. Koszt inwestycji wyniósł około 11,5 mln zł. W wyniku realizacji inwestycji przywrócono pojemność retencyjną zbiornika wynoszącą 6 mln m3.


Czytaj całość...
Świat magii Teatru Andersena w Lublin Plaza
piątek, 04 październik 2019
image_006.jpgW październiku Teatr im. Hansa Christiana Andersena zagości w Centrum Handlowym przy ul. Lipowej 13 z wyjątkowym wydarzeniem z okazji jubileuszu 65-lecia działalności.
Misją teatru jest mądra i świadoma edukacja najmłodszych widzów poprzez działalność artystyczną i kulturalną. Kontakt ze sztuką ma pozytywny wpływ na rozwój wyobraźni dziecka oraz myślenia abstrakcyjnego, jest również ważnym elementem rozwoju emocjonalnego oraz społecznego najmłodszych. Właśnie dlatego Teatr Andersena zdecydował się na wyjątkowe świętowanie kolejnej rocznicy w sposób nietypowy.
Mieszkańcy Lublina będą mogli odwiedzić specjalną animowaną wystawą prezentującą elementy scenografii, kostiumy i lalki oraz projekcje filmowe. Wszystkie eksponaty wykonane zostały przez zespół specjalistów z teatralnych pracowni krawieckich, stolarskich i lalkarskich oraz pochodzą ze spektakli granych na deskach lubelskiego teatru. Dodatkowo tajniki świata teatru wyjaśni odwiedzającym oprowadzający po wystawie Pan Andersen, aktor wcielający się w duńskiego pisarza.Czytaj całość...
Absolwent i Wielki Kanclerz KUL zostanie ogłoszony błogosławionym
piątek, 04 październik 2019
image_002.jpgSzanowni Państwo,
Już wkrótce społeczność akademicka KUL będzie mogła cieszyć się z kolejnego błogosławionego. Ogłoszony nim zostanie Stefan kard. Wyszyński, absolwent naszego uniwersytetu i jego Wielki Kanclerz. 2 października 2019 r. papież Franciszek upoważnił Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Oznacza to, że zakończył się trwający od 1989 r. proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia i wkrótce można spodziewać się informacji o miejscu i dacie uroczystej beatyfikacji.

ks. Stefan Kardynał Wyszyński na dziedzińcu
fot. z archiwum KUL

Czytaj całość...
Krasnostawska Noc Poetów
czwartek, 03 październik 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 111 - 120 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.