DIARIUSZ FESTIWALOWY V - koncert 1 października. 44 Międzynarodowy Dzień Muzyki
czwartek, 03 październik 2019
image_003.jpgDzięki muzycznej pasji, energii i świetnemu wykonawstwu artystów - klarnecisty Andrzeja Wojciechowskiego i pianisty Karola Garwolińskiego – Międzynarodowy dzień Muzyki został godziwie ufetowany!
W Sali Trybunału znalazło się tym razem najwięcej klarnecistów – nauczycieli-muzyków
i ich uczniów, którzy przyszli usłyszeć Andrzeja Wojciechowskiego i towarzyszącemu mu przy fortepianie lubelskiego pianistę Karola Garwolińskiego. Ale zapewniam Państwa, że dla skrzypaczki też był to świetny koncert pod każdym względem: znakomicie dobranego programu, interesującego i niekonwencjonalnego, świetnej formy artystów, ich naturalnej muzycznej spontaniczności i „last but not least”  - akuratnej długości koncertu, co też ważne, bo to przecież środek tygodnia…
fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
ks. Rafał Pastwa - spotkanie autorskie
czwartek, 03 październik 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
DIARIUSZ FESTIWALOWY IV - koncerty 28 i 29 września
środa, 02 październik 2019
Dla miłośników muzyki fortepianowej ostatnie dni września były fas-cy-nu-ją-ce!
W piątek 27 września salę Filharmonii Lubelskiej zelektryzował już samą obecnością, a co dopiero – grą – „demoniczny” celebryta łotewski Georgijs Osokins, który zagrał z orkiestrą pod dyrekcją Wojciecha Rodka II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina (1810-1849) i z właściwym celebrytom ociąganiem na bis – Chopina „Mazurek cis-moll” op. 50 nr 3. Grał inaczej niż „się” gra Chopina, ale sala była pełna, całkowicie zasłuchana, widać więc publiczności to się podobało, a jeszcze bardziej zadeklarowana ekscentryczność wykonawcy.
Kolejne dwa wieczory – 28 i 29 września, już w ramach „VIII Międzynarodowego Festiwalu Andrzej image_002.jpgNikodemowicz Czas i Dźwięk” wypełniły recitale świetnych, choć  mniej ekscentrycznych pianistów - Joanny Domańskiej (sobota 28 września) i Józsefa Örmény`ego (niedziela 29 września). VIII Festiwal zakończy się zaś recitalem kolejnej świetnej pianistki Beaty Bilińskiej (Aula KUL 6 października), która ma zaplanowany niesamowicie ciekawy program. Widać z tego, że tegoroczna edycja „pianistami stoi”!

fot. Małgorzata Nikodemowicz
Czytaj całość...
Prezentacja kwartalnika "Akcent" nr 157
wtorek, 01 październik 2019
image_001_150.jpgWschodnia Fundacja Kultury „Akcent” i Radio Lublin SA serdecznie zapraszają na prezentację kwartalnika „Akcent” nr 157
Autorami są m.in.: Wacław Oszajca, Alina Kochańczyk, Jarosław Koziara, Anna Frajlich, Eliza Leszczyńska-Pieniak, Lechosław Lameński, Magdalena Jankowska, Sara Akram, Michał Frąckiewicz, Marta i Andrzej Goworscy, Ewa Oleszczuk, Judyta Bednarczyk, Iwona Hofman, Jacek Zalewski, Marek Danielkiewicz, Wiesława Turżańska, Leszek Mądzik.

Czytaj całość...
Erwin Schenkelbach, Kamień omszony zielonym mchem
wtorek, 01 październik 2019
fragment książki: Pierwsza noc u Szatana, rozdział Kamień omszony zielonym mchem ss. 95-101, , Wydawnictwo Austeria, Kraków 2005, ss. 105
image_006.jpg Tylko ja jeden wiem, że znajduję się w torpedzie czasu. Jeszcze trochę i przesunę wskazówki swojego zegarka o pięćdziesiąt lat wstecz. Pod nami czarna kreska granicznej rzeki. Przechylony horyzont wypełnia ramę okna. Ziemia przybliża się coraz bardziej, aż głuche uderzenie dotykających startowego pasa kół zwiastuje lądowanie. Lot trwa niecałą godzinę. Wprost ze starego dwuśmigłowego samolotu wchodzę do baraku kontroli paszportów i odprawy celnej. Wojskowe mundury i znajomy śpiewny język. Mój paszport wzbudza szczególne zainteresowanie. Sprawdzający go człowiek wolno i dokładnie przegląda kartkę po kartce dokumentu. Mijają długie jak wieki sekundy. Wreszcie z rozmachem przybija wielką, prawie na całą stronę, pieczątkę. Zwrócony mi bez jednego słowa paszport wkładam do kieszeni i z walizą w ręku wychodzę na zewnątrz. Przekroczyłem Rubikon.
Czytaj całość...
Koncerty Kameralne - Festiwal Andrzeja Nikodemowicza
poniedziałek, 30 wrzesień 2019
image_004.jpg
Czytaj całość...
Most 700-lecia i ul. Muzyczna wśród Top Inwestycji Polski Wschodniej 2019
poniedziałek, 30 wrzesień 2019
image_004.jpgZ przyjemnością informujemy, że Lublin został nagrodzony w konkursie Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019 za projekt "Rozbudowa sieci komunikacji zbiorowej w Lublinie" obejmujący m. in. budowę ul. Muzycznej i Mostu 700-lecia Lublina.

Wręczenie nagrody odbyło się 25 września, podczas uroczystej Gali zorganizowanej w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Celem konkursu Top Inwestycje Polski Wschodniej 2019 jest wyróżnienie najlepszych inwestycji w regionie, wskazanie ich skali oraz prorozwojowego efektu dla gospodarki i mieszkańców pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego,warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. Swoje typy wskazała Rada Konsultacyjna plebiscytu, specjalnie wyróżnienie przyznali także internauci.

Czytaj całość...
NOWA ZIEMIA I 64 KRÓTKIE HISTORIE
poniedziałek, 30 wrzesień 2019
image_001.jpg
EDNA BAUD / MICHAŁ CHUDZICKI / MARTA SZULC
otwarcie wystawy  / piątek / 4.10.2019 / godz. 18.00
wystawa czynna do 31.10.2019 / wt.-sob. w godz. 12.00-18.00
 
 

Czytaj całość...
Recitale fortepianowe podczas Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza
piątek, 27 wrzesień 2019
image_003.jpg
Czytaj całość...
Ulica Choiny została przebudowana.
piątek, 27 wrzesień 2019
image_001.jpgPowstało unikalne rondo w kształcie biszkopta, pętla i zajezdnia autobusowo-trolejbusowa, parking typu Park&Ride, usprawniono też ruch na istniejących skrzyżowaniach.
Obecnie trwają odbiory wewnętrzne. Została również złożona dokumentacja do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w celu uzyskania zgody na użytkowanie, ale ruch pojazdów jest już możliwy na zasadach tymczasowej organizacji ruchu.

W ramach rozbudowy ul. Choiny od skrzyżowania z ul. Zelwerowicza wykonano drogę o dwóch jezdniach, po dwa pasy ruchu z dzielącym pasem zieleni o łącznej długości 1880 m.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 121 - 130 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.