Nabór na rok szkolny w Towarzystwie Muzycznym im. H.Wieniawskiego
poniedziałek, 19 sierpień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Kościół między ludźmi a ideologią
poniedziałek, 19 sierpień 2019
image_002.jpgNiedawne wypowiedzi ks. prof. Alfreda Wierzbickiego i odejście z kapłaństwa ks. Łukasza Kachnowicza sprowokowały mnie do zabrania głosu. Zanim jednak siadłem do komputera, by cokolwiek napisać, pomodliłem się na różańcu a potem odprawiłem Mszę Świętą w intencji obu księży. Choć mam wielką pokusę, nie chcę używać żadnych przymiotników, by nie stygmatyzować nikogo. Świętemu Augustynowi przypisuje się autorstwo następujących słów: „Bóg ma wielu ludzi, których nie ma Kościół!” Wydaje się, że koniecznym i naturalnym dopełnieniem tej myśli może być zdanie: „Kościół ma wielu ludzi, których nie ma Bóg!”
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
XXVI Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie
środa, 14 sierpień 2019
image_049.jpgW najbliższy czwartek (15 sierpnia) już po raz 26. na Rynku Starego Miasta odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie. Ponad 40 trębaczy z całej Polski odegra hejnały miejskie z balkonu Trybunału Koronnego.
To coroczne wydarzenie muzyczne jest przede wszystkim możliwością zaprezentowania tradycyjnych hejnałów polskich miast oraz ich promowanie w skali kraju, stanowi dla Lublina utrwalenie tradycji hejnałowej sięgającej XVI w., kiedy po raz pierwszy hejnał został odegrany z wieży farnego kościoła św. Michała. Następnie hejnał był odgrywany z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie jest grany z balkonu Ratusza przy Krakowskim Przedmieściu.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Jarmark Jagielloński 16-18 sierpnia 2019
wtorek, 13 sierpień 2019
image_001.jpg

Jarmark Jagielloński w Lublinie rozpocznie się już w tym tygodniu. Od piątku do niedzieli (16-18 sierpnia) lubelskie Stare Miasto będzie stolicą kultury tradycyjnej i sztuki ludowej. Program składa się z ponad setki wydarzeń. Wybraliśmy dla Was kilka z nich, na które szczególnie warto się wybrać.

Czytaj całość...
Gdzie książki, tam mądrość - spotkanie autorskie Jola Reisch-Klose
wtorek, 13 sierpień 2019
image_002.jpgCzytelnictwo w naszym kraju od kilku lat pnie się w górę. Po książki coraz chętniej sięgają dzieci, głównie dzięki wysiłkom bibliotekarek i bibliotekarzy. Wasze działania promujące czytelnictwo przynoszą rezultaty. Wyróżnieniem dla mnie będzie wpisanie się w ten nurt.
Jako autorka książek mogę robić to poprzez spotkania autorskie i warsztaty tematyczne. Prowadzę je od wielu lat, dzieci i młodzież wychodzą z nich zadowolone, na poparcie czego mam całkiem długą listę referencji z bibliotek, gdzie gościłam. I to nie raz. Tematów do spotkań z Czytelnikami jest wiele.
Biografie słynnych ludzi inspirują. Czego mogą nas nauczyć życiorysy dwóch Ojców Świętych? Jakie, uznawane przez Nich wartości należy pielęgnować? Porozmawiamy o tym na spotkaniu pt: Dlaczego Jan Paweł II lubił worki, a papież Franciszek ma uśmiech dla każdego? Ponadto dzieci dowiadują się, co to jest biografia, oraz dlaczego pisarzom zdarza się mieszać fikcję z rzeczywistością.
Czytaj całość...
Spotkanie z Piotrem Nazarukiem, autorem książki "Kokebebe"
czwartek, 08 sierpień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Wernisaże literackie Akcentu
środa, 07 sierpień 2019
image_001_150.jpgWschodnia Fundacja Kultury „Akcent” serdecznie zaprasza
na spotkanie z cyklu „Wernisaże literackie Akcentu”
gościem specjalnym spotkania będzie
Jarosław Cymerman
eseista, literaturoznawca, teatrolog kierownik Muzeum Literatury im. Józefa CzechowiczaCzytaj całość...
Autoportret w dziejach malarstwa europejskiego w Galerii 72.
środa, 07 sierpień 2019
image_001.jpgSzanowni Państwo,
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie zaprasza na spotkanie ilustrowane obrazem w formie prezentacji multimedialnej, którego tematem będzie Artyści o sobie. Autoportret w dziejach malarstwa europejskiego. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek,  8 sierpnia 2019  o godzinie 11-ej,
w przestrzeni Galerii 72 przy ulicy Lubelskiej 55.

Zapraszamy wszystkich Państwa na opowieść o dziejach autoportretu, kiedy powstał i jak się rozwijał. Jakie pobudki skłaniały artystę do przedstawiania samego siebie? Poznamy rozmaite typy i formy autoportretu. Autoportret ukazuje nam twórcę jako przedstawiciela pewnej epoki, członka grupy, warstwy lub klasy społecznej. Ukazuje się on najczęściej w swoim najbliższym środowisku – mieszkaniu lub pracowni. W przypadku autoportretu artysta jest swym własnym modelem, gdzie osoba portretująca przyjmuje rolę osoby portretowanej.

Czytaj całość...
W Kazimierzówce pożegnanie dr hab Alicji Puszki, historyka z KUL
poniedziałek, 05 sierpień 2019
image_002.jpgW kościele pw. MB Częstochowskiej w Kazimierzówce. odprawiono mszę święto w intencji zmarłej. W uroczystej mszy, którą celebrował ks. prof. Edward Walewander - udział wzięli: rodzina, społeczność akademicka, koledzy, przyjaciele i sąsiedzi. Obecna była m. in. koleżanka z roku Elżbieta Kruk -europosłanka PE, oraz Stanisław Gogacz Senator RP.
Alicja Puszka urodziła się 5 września 1960 r. w Świdniku. Z KUL związana była od niemal 40 lat, najpierw jako studentka historii, a od 1987 r. wykładowca w Instytucie Historii. Rozprawę doktorską, przygotowaną na seminarium historii historiografii i dydaktyki historii na Uniwersytecie Warszawskim obroniła w 1997 r. Habilitację, na podstawie pracy "Działalność opiekuńczo-wychowawcza Zakonu Sióstr Miłosierdzia Wincentego à Paulo w Lublinie w XIX i XX wieku" uzyskała w 2014 r.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
XXV edycja Nagrody im. Anny Platto
poniedziałek, 05 sierpień 2019
biblioteki_wbp_002.jpgWojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego oraz prywatni sponsorzy informują, że wręczenie Nagrody im. Anny Platto odbędzie się 8 sierpnia 2019 r. w Galerii WBP o godz. 11.00.
Uroczystość objął Honorowym Patronatem Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska – Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Podczas Gali Nagrody im. Anny Platto jest planowane uhonorowanie inicjatorów
i fundatorów Nagrody oraz organizatorów, najdłużej zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia od początku jej istnienia, od 1995 roku. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa „Nagroda im. Anny Platto. XXV lat” prezentująca Laureatki.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 171 - 180 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.