Cel: KSIĘŻYC - 50 rocznica lądowania człowieka na Srebnym Globie
poniedziałek, 22 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Rodzi się mozaika Mariusza Kiryły - Mater Ecclesiae w Świdniku
piątek, 19 lipiec 2019
image_006.jpgMariusz Kiryła to postać z krwi i kości, malarz i grafik niezwykły. Piękna postać. W jego życiu są cuda. O sobie rzecze, że całe zło już się wydarzyło. Od czterdziestu lat ciężko pracuje, bo jak mówi tworzenie jest ciężką pracą. Jest wyciszony, a jednocześnie dynamiczny w malarstwie i tworzeniu.
Malarstwo sakralne przyległo do niego jak koszula do ciała, ale jest kolorystą, który zachwyca się między innymi Williamem Turnerem. W swoim życiu artystycznym miał okres paryski. Jego pasją jest fotografika.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
"Kwiatek czysty" - Isa Conar
piątek, 19 lipiec 2019
image_010.jpgKoncert pieśni neośredniowiecznych uprzyjemnił wczorajsze popołudnie w Filii nr 2 MBP. Wystąpiła Izabella Konar (Isa Conar), a koncert prowadził Maciej Krawczyk. Mogliśmy wysłuchać z akompaniamentem gitary oryginalnych tekstów średniowiecznych, a także pieśni polskiego renesansu i baroku z tekstami na przykład Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Sęp Szarzyńskiego.
Isa Conar ceniąc sobie bliski kontakt z publicznością nie dokonała transkrypcji muzyki dawnej lecz inspirując się nią (średniowieczna pieśń maryjna, hymny i antyfony oraz echa renesansowej muzyki dworskiej) stworzyła własne, bardzo kameralne, intymne i nastrojowe kompozycje.
fot. Beata Wijatkowska


Czytaj całość...
Kino Niepodległej w Lublinie
czwartek, 18 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie - Zaproszenie na badania profilaktyczne
środa, 17 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Obchody 75. rocznicy likwidacji KL Lublin
środa, 17 lipiec 2019
20-22 lipca 2019
Państwowe Muzeum na Majdanku przedstawia program obchodów 75. rocznicy likwidacji KL Lublin - niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.image_001.jpg
Czytaj całość...
Hania Król w podróży ze skrzypcami z gminy Konopnica do wielkiego Wiednia!
wtorek, 16 lipiec 2019
image_017.jpgJak zacząć by nie spalić tematu? Jak zacząć by zainteresować innych postacią Hani i tematem -  czyli gry na skrzypcach. Jak stary Archimedes westchnąłem - Eureka !
Déjà vu odczucie, że przeżywana sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe? Z pomocą przyszła mi publikacja, przy której miałem swoje pięć sekund! Pięć lat temu wyszła znakomita książka Anny Czerwińskiej Rydel Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: "W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim " (Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014). W nocie wydawcy czytamy: Henryk Wieniawski to największy polski skrzypek, który w wieku ośmiu lat został studentem Paryskiego Konserwatorium. Przez kolejne lata życia nieustannie podróżował po świecie i grał po kilkaset koncertów rocznie. Uwielbiany przez publiczność, przyjmowany brawami, obsypywany kwiatami i prezentami, żył w ciągłej podróży ze skrzypcami. To o nim jest ta historia.


fot. dr Katarzyna Zielińska-Król
Czytaj całość...
Goethe, Faust, Sternstunde i Osterspaziergang czyli wspomnienie bardzo osobiste o B.Schaefferze
poniedziałek, 15 lipiec 2019
image_002.jpgGoethe, Faust, Sternstunde i Osterspaziergang czyli wspomnienie bardzo osobiste o Bogusławie Schaefferze (1929-2019).
I ja miałam w związku z prof. Bogusławem Schaefferem swoją Sternstunde, którą, pisząc tu o niej, pragnę ocalić dla Potomności.
21 marca 1990 r. miała miejsce na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie obrona bardzo interesującej pracy doktorskiej „Spotkania współczesnej twórczości muzycznej ze sztukami plastycznymi jako problem filozofii kultury. Lata 1945-1980”. Autorką jej była kompozytorka, pianistka i teoretyczka krakowska Barbara Buczek (1940-1993) (1) - wybitna (najwybitniejsza chyba…) uczennica prof. Bogusława Schaeffera.
Promotorem tej pracy był mój profesor i mistrz – Andrzej Rusław Nowicki (1919-2011) – filozof, który najpierw stworzył, a potem przez osiemnaście lat kierował Zakładem Filozofii Kultury UMCS. Recenzentem zaś – prof. Bogusław Schaeffer. 

grafika: Paul_Konewka_Osterspaziergang
Czytaj całość...
Pokaz filmu i obchody upamiętniające 76. rocznicę zbrodni wołyńskiej
piątek, 12 lipiec 2019
image_001.jpgInstytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Lubelski Urząd Wojewódzki
Urząd Marszałkowski w Lublinie
Komitet Budowy Pomnika
„Polakom, Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach
Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich”
zapraszaj na obchody
Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów
na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
17 lipca 2019 r.

godz. 11.00 – Msza Święta w Kościele Garnizonowym
pw. Niepokalanego Poczęcia, Al. Racławickie 20
godz. 12.00 – uroczystości pod Pomnikiem Ofiarom Ludobójstwa
dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich
przez nacjonalistów ukraińskich – Skwer Ofiar Wołynia przy ul Głębokiej
Czytaj całość...
Martwa natura w malarstwie na przestrzeni wieków. Symbolika przedstawień
piątek, 12 lipiec 2019

image_001.jpgDział Sztuki Współczesnej i Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie zaprasza na wykład poparty prezentacją multimedialną, na temat  Martwa natura w malarstwie na przestrzeni wieków. Symbolika przedstawień, który poprowadzi Jagoda Barczyńska.

Spotkanie z martwą naturą jako lejtmotywem zajęć, odbędzie się w najbliższy czwartek 11 lipca 2019 o godz. 11-ej, w salach budynku muzealnego przy ulicy Lubelskiej 55. W programie – obok prezentacji dzieł od renesansu po czasy najnowsze w formie prezentacji ,multimedialnej – uczestnicy zajęć zapoznają się z przykładami  martwej natury pokazywanymi w ramach wystawy „Jeden wiek - wiele dróg. Sztuka polska XX wieku ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie”.

Floris Claesz van Dyck, Martwa natura (Śniadanie), 1613


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 191 - 200 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.