CARNAVAL SZTUKMISTRZÓW Lublin 25-28 lipca 2019
środa, 24 lipiec 2019
Dekada z Carnavalem Sztukmistrzów w Lublinie! 25-28 lipca 2019 r.
W ostatni weekend lipca, jak co roku Lublin zamieni się w wielką scenę sztuki nowego cyrku. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ponieważ Carnaval Sztukmistrzów obchodzi w tym roku 10. urodziny!

Carnaval Sztukmistrzów to najbardziej charakterystyczny i najlepiej rozpoznawany w Polsce spośród lubelskich festiwali. Odwiedza go co roku rekordowa ilość gości, hotele pękają w szwach, lokalni przedsiębiorcy osiągają w tym czasie najwyższe zyski. Miasto zyskuje odświętny wygląd,  a fotografie i relacje video, pokazujące artystów w cyrkowych stylizacjach oraz high-linerów przechadzających się ponad dachami miasta trafiają do polskich i zagranicznych mediów.
image_001.jpg
Czytaj całość...
Spotkaj ich wszystkich na Jarmarku Jagiellońskim
wtorek, 23 lipiec 2019
image_001.jpg
Już wkrótce na ulicach Starego Miasta w Lublinie ponad 250 twórców ludowych i rzemieślników zaprezentuje swoje regionalne tradycje i wspaniałe wzornictwo. To wszystko w ramach Jarmarku Jagiellońskiego (16-18 sierpnia 2019), który w tym roku poświęcony jest pszczelarstwu. Warto także wspomnieć, że w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej do Lublina przyjedzie mocna grupa litewskich twórców.


Jarmark Jagielloński w Lublinie jest największym jarmarkiem w Polsce skupiającym wyłącznie twórców reprezentujących dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Na Jarmarku nie można wykupić stoiska. Organizatorzy z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie wybierają i zapraszają artystów, którzy wyróżniają się szczególnym kunsztem rzemieślniczym. Liczy się nawiązanie do lokalnej tradycji, wzorów, spuścizny rodzinnej. Ponadto co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego każdy z zaproszonych twórców podlega ocenie merytorycznej przeprowadzanej przez komisję konkursową. Dzięki temu jakość prezentowanych na festiwalu produktów jest ściśle kontrolowana.
Czytaj całość...
Cel: KSIĘŻYC - 50 rocznica lądowania człowieka na Srebnym Globie
poniedziałek, 22 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Rodzi się mozaika Mariusza Kiryły - Mater Ecclesiae w Świdniku
piątek, 19 lipiec 2019
image_006.jpgMariusz Kiryła to postać z krwi i kości, malarz i grafik niezwykły. Piękna postać. W jego życiu są cuda. O sobie rzecze, że całe zło już się wydarzyło. Od czterdziestu lat ciężko pracuje, bo jak mówi tworzenie jest ciężką pracą. Jest wyciszony, a jednocześnie dynamiczny w malarstwie i tworzeniu.
Malarstwo sakralne przyległo do niego jak koszula do ciała, ale jest kolorystą, który zachwyca się między innymi Williamem Turnerem. W swoim życiu artystycznym miał okres paryski. Jego pasją jest fotografika.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
"Kwiatek czysty" - Isa Conar
piątek, 19 lipiec 2019
image_010.jpgKoncert pieśni neośredniowiecznych uprzyjemnił wczorajsze popołudnie w Filii nr 2 MBP. Wystąpiła Izabella Konar (Isa Conar), a koncert prowadził Maciej Krawczyk. Mogliśmy wysłuchać z akompaniamentem gitary oryginalnych tekstów średniowiecznych, a także pieśni polskiego renesansu i baroku z tekstami na przykład Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Sęp Szarzyńskiego.
Isa Conar ceniąc sobie bliski kontakt z publicznością nie dokonała transkrypcji muzyki dawnej lecz inspirując się nią (średniowieczna pieśń maryjna, hymny i antyfony oraz echa renesansowej muzyki dworskiej) stworzyła własne, bardzo kameralne, intymne i nastrojowe kompozycje.
fot. Beata Wijatkowska


Czytaj całość...
Kino Niepodległej w Lublinie
czwartek, 18 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie - Zaproszenie na badania profilaktyczne
środa, 17 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Obchody 75. rocznicy likwidacji KL Lublin
środa, 17 lipiec 2019
20-22 lipca 2019
Państwowe Muzeum na Majdanku przedstawia program obchodów 75. rocznicy likwidacji KL Lublin - niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.image_001.jpg
Czytaj całość...
Hania Król w podróży ze skrzypcami z gminy Konopnica do wielkiego Wiednia!
wtorek, 16 lipiec 2019
image_017.jpgJak zacząć by nie spalić tematu? Jak zacząć by zainteresować innych postacią Hani i tematem -  czyli gry na skrzypcach. Jak stary Archimedes westchnąłem - Eureka !
Déjà vu odczucie, że przeżywana sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe? Z pomocą przyszła mi publikacja, przy której miałem swoje pięć sekund! Pięć lat temu wyszła znakomita książka Anny Czerwińskiej Rydel Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: "W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim " (Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014). W nocie wydawcy czytamy: Henryk Wieniawski to największy polski skrzypek, który w wieku ośmiu lat został studentem Paryskiego Konserwatorium. Przez kolejne lata życia nieustannie podróżował po świecie i grał po kilkaset koncertów rocznie. Uwielbiany przez publiczność, przyjmowany brawami, obsypywany kwiatami i prezentami, żył w ciągłej podróży ze skrzypcami. To o nim jest ta historia.


fot. dr Katarzyna Zielińska-Król
Czytaj całość...
Goethe, Faust, Sternstunde i Osterspaziergang czyli wspomnienie bardzo osobiste o B.Schaefferze
poniedziałek, 15 lipiec 2019
image_002.jpgGoethe, Faust, Sternstunde i Osterspaziergang czyli wspomnienie bardzo osobiste o Bogusławie Schaefferze (1929-2019).
I ja miałam w związku z prof. Bogusławem Schaefferem swoją Sternstunde, którą, pisząc tu o niej, pragnę ocalić dla Potomności.
21 marca 1990 r. miała miejsce na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie obrona bardzo interesującej pracy doktorskiej „Spotkania współczesnej twórczości muzycznej ze sztukami plastycznymi jako problem filozofii kultury. Lata 1945-1980”. Autorką jej była kompozytorka, pianistka i teoretyczka krakowska Barbara Buczek (1940-1993) (1) - wybitna (najwybitniejsza chyba…) uczennica prof. Bogusława Schaeffera.
Promotorem tej pracy był mój profesor i mistrz – Andrzej Rusław Nowicki (1919-2011) – filozof, który najpierw stworzył, a potem przez osiemnaście lat kierował Zakładem Filozofii Kultury UMCS. Recenzentem zaś – prof. Bogusław Schaeffer. 

grafika: Paul_Konewka_Osterspaziergang
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 30 z 2926
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.