Obyczaje domu polskiego w okresie świąt Wielkiej Nocy
czwartek, 20 marzec 2008

Obyczaje domu polskiego w okresie świąt Wielkiej Nocy - Zdjęcie 006Matki Boskiej Gromnicznej

Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzimy 2 lutego na pamiątkę ofiarowania małego Jezusa w świątyni i oczyszczenia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia kończy się okres bożonarodzeniowy, ostatni raz śpiewamy kolędy, rozbieramy choinki, a do kościoła przynosimy woskowe świece zwane gromnicami, które w czasie mszy są poświęcane i zapalane od płonącej świecy kościelnej. Od przyniesionego z kościoła płomyczka rozniecano niegdyś wszystkie ognie. Kopcono nią również znak krzyża na belkach stropowych. Płomyk świecy ma symbolizować światłość Bożą i światło wiary. Jako że Matka Boska jest patronką dobrej śmierci, gromnicę wkładamy w dłonie umierającego, aby odchodził spokojnie w nadziei na zbawienie.
Czytaj całość...
Lwów będzie promował Lublin
czwartek, 20 marzec 2008
Lwów  będzie promował  Lublin - Zdjęcie 001Z kilkudniową wizytą   gościli w Lublinie dziennikarze  i urzędnicy ukraińscy z miasta partnerskiego Lwowa.. Zwiedzali najciekawsze miejsca w mieście. Spotkali się z przedstawicielami Ratusza, a także zapoznali się z funkcjonowaniem lubelskiego urzędu m.in.:  Biurem Obsługi Mieszkańców UM, MPWiK, w Europejskim Kolegium Polskich  Ukraińskich Uniwersytetów, czy w Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny.
Czytaj całość...
Prolog do wystawy w Archiwum Państwowym w Lublinie
czwartek, 20 marzec 2008
Prolog do wystawy w Archiwum Państwowym w Lublinie - Zdjęcie 001Nie można zrozumieć historii Polski powojennej bez symbolicznych, ale jakże wymownych faktów:- Pakt Ribbentrop-Mołotow - nazwa odnoszona zarówno do samego Paktu o Nieagresji pomiędzy Niemcami i ZSRR z 23 VIII 1939 roku , jak i w szczególności do tajnego protokołu dodatkowego stanowiącego załącznik do tego Paktu. W konsekwencji tego mieliśmy agresję wojsk niemieckich 1 września 1939 roku na Polskę, a 17 września 1939 rok okupacja wschodnich jej terenów poprzez wojska ZSRR bez wypowiedzenia wojny. W 194O roku ludobójstwo katyńskie i związane z tym kłamstwo, posłużyło Stalinowi do zerwania stosunków dyplomatycznych z rządem Władysława Sikorskiego.
Czytaj całość...
Misterium światła i ciemności
czwartek, 20 marzec 2008
Misterium światła i cimeności - Zdjęcie 001W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacji getta na lubelskim Podzamczu. Noc ta jest przyjmowana jako początek "Akcji Reinhard" czyli zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
W związku z tą datą zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Misterium Światła i Ciemności - symbolicznego oddania czci pamięci ofiar holocaustu.
Czytaj całość...
Niedziela Palmowa
czwartek, 20 marzec 2008
Niedziela Palmowa - Zdjęcie 001To niedziela, która rozpoczyna  Wielki Tydzień, siedem dni przed Paschą – Wielką Nocą. Ustanowiona na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. To wtedy witający go wołali hosanna i rzucali mu przed nogi liście  palmowe. Wierni poprzez post, jałmużnę i modlitwę przygotowują się na największe święto chrześcijańskie Zmartwychwstania Pańskiego.
Czytaj całość...
Pisanki na Baobabie
środa, 19 marzec 2008
Pisanki na Baobabie  - Zdjęcie 001W Niedzielę Palmową Lublinianie będą mieli okazję zobaczyć oraz doświadczyć jednej z tradycji wielkanocnych jeszcze ciągle żywych na Ukrainie – malowanie pisanek. Parafia Greckokatolicka w Lublinie oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zapraszają na Plac Litewski o godz. 13.30, 16 marca. Każdy z uczestników będzie mógł dołączyć się, zostawić swój ślad i namalować swoją Wielkanocną Pisankę, która później będzie zawieszona na Baobabie.
Czytaj całość...
Urodziny Józefa Czechowicz
środa, 19 marzec 2008
Urodziny Józefa Czechowicza - Zdjęcie 001Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" , ul. Grodzka 21 Lublin - Sala czarna
15 marca, sobota, godz. 16:00


Czytaj całość...
IV TYDZIEŃ KULTURY ORGANIZOWANY W III LO im. UNII LUBELSKIEJ W LUBLINIE
środa, 19 marzec 2008
III LO im. Unii Lubelskiej - Zdjęcie 001Liceum Ogólnokształcące Unii Lubelskiej jest w czołówce lubelskich szkół pod względem nauki , ale i aktywności „około szkolnej”. Tym razem szkoła żyła kuturą.Miały miejsce wystawy, koncerty, spektakle ,pokaz filmów. Pięknie wydany katalog z okazji  „Tygodnia kultury” poprzez uczniów, ich wiersze...i prace.
Czytaj całość...
W plastyku już czuć maturę
środa, 19 marzec 2008

W plastyku  już czuć maturę - Zdjęcie 001
ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W LUBLINIE
20-612 LUBLIN UL. MUZYCZNA 10A
TEL./FAX (0-81) 532 72 39
Witryna: www.liceumplastyczne.lublin.pl

Czytaj całość...
Przedszkole nr 12 w Lublinie
środa, 19 marzec 2008
Przedszkole nr 12 - Zdjęcie 001Placówka przedszkolna znajduję się przy Placu Bychawskim 4.   Dyrektorem placówki jest Sabina Borsuk. Dzieci uczęszczają do trzech grup wiekowych. Mały budynek  wraz własnym ogródkiem jordanowskim wyróżnia się w szarej dzielnicy koło dworca.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2391 - 2400 z 2488
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.