Arka kultury nocą czerwcową 2009
niedziela, 07 czerwiec 2009
Arka Kultury - Zdjęcie 001Jestem po Nocy Kultury! Gdzie? Wiadomo, że tylko w Lublinie jest takie niezwykłe wydarzenie. Być może jedyne na świecie, bo tej nocy jest tutaj środek nie tylko Europy, ale i świata. Tym razem miasto pełne ludzi i deszczu, swoiste katarsis. Dziwne przymierze ludzi i kultury. W programie - szukanie człowieka w mieście i miasta w człowieku. Ja czuję się tym zagubionym człowiekiem....tak, tak, to nie kokieteria.

Był już w historii starożytnej Grecji filozof z imienia Diogens, który ze świeczką w ręku w biały dzień szukał człowieka, ale to był ponoć abnegat i cynik.? Jemu się chyba nie udało.

Nasze szukanie jest z pozoru łatwiejsze, bo mamy wszelkie nawigacje i ułatwione środki komunikacyjne. Tylko czy to wystarczy? W tę noc czułem się rozczarowany, przede wszystkim samym sobą, ufajmy jednak, że jeszcze nic straconego, że może nocna refleksja zwycięży nad ułomnością słabego ciała, że prawda powali kłamstwo na kolana. Kimże jest człowiek? Ponoć niewiele mniejszy od aniołów, jak mówi mądra Księga.
Czytaj całość...
Ilustracje książkowe Elżbiety Krygowskiej -Butlewskiej w Galerii 31 na Czechowie
poniedziałek, 25 maj 2009
Galeria 30 - Zdjęcie 001Galeria  31 prezentuje kolejną wystawę znanych i mających duży dorobek artystyczny ilustratorów książki . Jeszcze do niedawna mieliśmy okazję oglądać prace pana Zdzisława Witwickiego a od 20.05.09 mamy szansę  podziwiać świat fantazji dziecięcej w ilustracjach książkowych pani Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Prezentowane prace na wystawie to malarskie wizje do poetyckich tekstów. Ilustratorka jest znana i nagradzana w kraju i za granicą. Ostatnio przyznana w Monachium nagroda "Biały Kruk"  2009  za bajkę "Kapciuszek" autorstwa Lilianny Bardijewskiej, którą w tym samym czasie mieliśmy okazję gościć w Filiach Nr 31 i Nr 1.
Wernisaż poprzedziły warsztaty z autorką. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Lublinie. Spotkanie miało formę zajęć literacko– plastycznych. Ilustratorka czytała dzieciom fragmenty książek pani Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej i Lilianny Bardijewskiej, z którymi współpracuje robiąc oprawę graficzną do ich książek .Dzieci z ogromną uwagą i skupieniem śledziły losy bohaterów książkowych a następnie z ochotą rozwiązywały zagadki i spontanicznie odpowiadały na zadawane pytania.
Czytaj całość...
Przygoda z książką
czwartek, 21 maj 2009

18.05. F. 31 odwiedzili zerówkowicze z przedszkola nr 66. Mali goście zapoznali się z biblioteką i jej księgozbiorem. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wybrane niekonwencjonalnie wydane książki. Przegląd i omówienie tych pozycji uzupełniła wspólna zabawa i konkursy, których zwycięzcy nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. Piękne rysunki pozostawione przez dzieci były nagrodą dla pracowników za miłe spotkanie.
E. Domaszewicz

Studenckie ekslibrisy
czwartek, 14 maj 2009
Exlibrisy - Zdjęcie 001Zbiorowa wystawa znaków książkowych, wykonanych przez studentów Wydziałów Artystycznych Uniwersytetu w Szawlach na Litwie i Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, jest efektem współpracy naukowej i dydaktycznej zapoczątkowanej w 2003 roku.Tym razem młodzi artyści zmagali się z trudną sztuką ekslibrisu. Po raz pierwszy wykonywali formę graficzną, w której istotne znaczenie ma wielkość kompozycji, równowaga elementów rysunkowych i liternictwa oraz osoba adresata znaku. Stosując się do reguł obowiązujących w dziedzinie znaku książkowego poszukiwali ciekawych rozwiązań dla swoich pomysłów i starali się wykorzystać różne możliwości tradycyjnych technik graficznych. Uczestnicy wystawy w twórczy sposób zrealizowali to niełatwe zadanie, stworzyli bardzo różnorodne prace, wzbogacone kolorem, oryginalnym cięciem  a także autorską inskrypcją. Prezentowane prace powstały na zajęciach z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Vajdasa Janulisa i dr Agnieszki Zawadzkiej w latach 2008 i 2009.
(tekst nadesłany)

Czytaj całość...
Wirydarz biblioteczny
czwartek, 14 maj 2009


Wirydarz - Zdjęcie 001Cała brać biblioteczna z  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego zebrała się w dawnym  wirydarzu poklasztornym (powizytkowskim)-obecnie Centrum Kultury, by razem świętować „dzień bibliotekarza”. Zapach z grila służył wszystkim  przybywającym za kompas. Nasza koleżanka Beata Wijatkowska z promocji, która się natrudziła  przy zorganizowaniu święta, energicznym i bardzo głośnym gwizdem na palcach dała znak Dyrekcji, że święto czas rozpocząć. Zapanowała cisza jak  makiem zasiał, a dyrektor Piotr Tokarczuk przywitał emerytów, zaproszonych gości i bibliotekarzy  życząc przyjemnej zabawy...i zapowiedział dla wszystkich prezenty ...do odebrania pod koniec miesiąca. ....Rozległy się spontaniczne oklaski....i rozpoczęto imprezę...(bjj)

Czytaj całość...
"Książka obrazkowa - czy tylko dla dzieci?"
poniedziałek, 11 maj 2009

    
Hardej - Zdjęcie 001    11 maja 2009 roku w ramach "Tygodnia Bibliotek" zorganizowanego pod hasłem  "Biblioteka to Plus" w Filii nr 2, odbył się wykład Iwony Hardej zatytułowany "Książka obrazkowa nie tylko dla dzieci". Pani Iwona Hardej jest recenzentką literatury dziecięcej, a także redaktorem naczelnym serwisu internetowego www.bromba.pl. W ciekawy sposób przedstawiła nam historię książki obrazkowej. Pomimo, że ten rodzaj publikacji charakteryzuje się małą ilością tekstu i przeważa obraz, nie jest on skierowany tylko i wyłącznie do najmłodszych czytelników. Po książki tego rodzaju sięgają coraz starsi odbiorcy. Książka obrazkowa pobudza wyobraźnię, daje pole do samodzielnej interpretacji i dlatego idealnym rozwiązaniem jest lektura tych książek wspólnie z dziećmi. Publiczność mogła się dowiedzieć także o różnicy pomiędzy książką obrazkową, a obrazową. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny.

Andrzej Sztorc
Czytaj całość...
Spotkanie
poniedziałek, 11 maj 2009
Spotkanie
Jerzy Grotowski dla młodych adeptów teatru
piątek, 08 maj 2009
Adepci - Zdjęcie 00108.05. odwiedzili F.31 uczniowie z koła teatralnego działającego w Gimnazjum Nr 3  na os. Nałkowskich. Młodzież wysłuchała z zainteresowaniem prelekcji  Dariusza Jóźwika o działalności Jerzego Grotowskiego i obejrzała film o Mistrzu. Przyczynkiem spotkania jest ogłoszony przez UNESCO Rok 2009 - rokiem Grotowskiego.Grotowski, twórca jednego z najważniejszych manifestów teatralnych XX wieku "Ku teatrowi ubogiemu" określa podmiot swoich badań - ogołoconego aktora, z jego duchowością i cielesnością. Sięgając korzeni w technikach źródłowych szuka wartości uniwersalnych dla wszystkich kultur. Sztuka Jerzego Grotowskiego, którą Brook określa "wehikułem" przenosi nas w różne wymiary rzeczywistości.Prelekcję p. Dariusza Jóźwika uzupełniła wystawa o Mistrzu "W poszukiwaniu esencji..."
Ewa. Domaszewicz


Czytaj całość...
Czubaj na Głębokiej
piątek, 08 maj 2009
Czubaj - Zdjęcie 0017 maja 2009 r. Filia nr 18 gościła Mariusza Czubaja,autora i współautora
książek kryminalnych.Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać
pisarza,który okazał się nader bezpośrednią osobą,a także dowiedzieć się o
kulisach jego pracy.Autor barwnie i ciekawie przybliżył zainteresowanym świat
kryminałów.Żywo dyskutowano o zjawisku rosnącej popularności tego
gatunku literatury.Całości dopełniała dekoracja sali złożona z mrocznych
motywów,które można odnaleźć w książkach M.Czubaja.
Spotkanie przebiegło w nadzwyczaj sympatycznej atmosferze,a miłośnicy
gatunku z niecierpliwością będą czekać na kolejną książkę autora.
Barbara
Czytaj całość...
Jerzy Grotowski- twarze i maski
czwartek, 07 maj 2009
Twarze i Maski - Zdjęcie 001"W dniu 07.05.2009 r. w Filii 26 odbyło się spotkanie inaugurujące
wystawę "Jerzy Grotowski - twarze i maski" autorstwa pracownika Filii
Aleksandry Bednarek. Na wstępie zebrani wysłuchali prelekcji pana
Dariusza Jóźwika "Od teatru przedstawień do sztuki jako wehikułu".
Punkt centralny spotkania stanowiła projekcja fragmentów spektakli i
filmów dokumentalnych prezentująca Grotowskiego jako nowatorskiego
artystę performera, filozofa i człowieka. Całości dopełniła aktorska
etiuda teatralna "Eksperyment" w wykonaniu mima Mariusza Grudnia
inspirowana twórczością założyciela Teatru Laboratorium. Na zakończenie
publiczność została zaproszona do obejrzenia wystawy analizującej
kulturowe i teatralne odniesienia twórczości Grotowskiego, a więc:
"spotkania"  Teatru Źródeł z kulturą i tradycją orientu, antycznej
Grecji i ludowych widowisk obrzędowych. Wystawę można oglądać w Filii
26 do końca sierpnia bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy. Aleksandra
Bednarek."

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2591 - 2600 z 2829
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.