Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej dla Lubelskiego Hospicjum im. "Małego Księcia"
wtorek, 28 wrzesień 2010
image_007.jpgDnia 28 czerwca Koło Miejskie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w
Lublinie włączyło się do akcji zbierania plastikowych nakrętek. Filie
Miejskiej Biblioteki Publicznej w swoich placówkach przez trzy miesiące
zbierały nakrętki. Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.
Bibliotekarze i czytelnicy filii zebrali ponad 60 dużych worków
nakrętek.
Czytaj całość...
Czarne inspiracje - spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą
poniedziałek, 27 wrzesień 2010
image_001.jpgAutor takich powieści jak: „Chłopaki nie płaczą”, „Śmiertelność”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Gulasz z turula” czy „Aleja Niepodległości”. Nominowany i laureat wielu nagród literackich m. in.: Nagrody Fundacji Kultury i Nagrody Literackiej Nike. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków: węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki. Zarówno miłośnicy jego twórczości, dobrze znający to nazwisko, jak i ci, którzy nigdy o nim nie słyszeli, mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z nim osobiście. Krzysztof Varga, bo o nim mowa, 24 września gościł w Filii Nr 2. Spotkanie to otworzyło cykl spotkań autorskich pod hasłem „Czarne inspiracje” organizowanych wspólnie przez Wydawnictwo „Czarne”, Grupę Literacką A4 i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Spotkanie znakomicie poprowadził pan Mariusz Kargul.

Czytaj całość...
OD DEKADENCJI DO TRANSFORMACJI PÓŹNY ANTYK W OCZACH HISTORYKÓW SZTUKI
piątek, 24 wrzesień 2010
image_002.jpgW ostatnich dziesięcioleciach epoka późnoantyczna cieszy się  olbrzymią  popularnością  w środowiskach  naukowych  –  powstają  kolejne  ośrodki  zajmujące  się  tym  okresem,   mnożą   się poświęcone  mu  książki   i   czasopisma.   Nie   zawsze   jednak   tak   było.   W   renesansowej   i neoklasycznej historiografii ukształtowała się wizja tych kilku stuleci  jako  okresu  dekadencji  i upadku cywilizacji antycznej. Twórczość tych czasów zrywała z  klasycznymi  ideałami  piękna  i naturalizmem,   co   w   oczach   renesansowych   i   oświeceniowych   myślicieli   pozbawiało    ją jakiejkolwiek  wartości.  Uważano,  że  jest  nieporadna  i  prymitywna,  i  że  artyści  tych  czasów zatracili  wszelkie  umiejętności  techniczne  i  twórcze. 
Czytaj całość...
Rozwój inwestycji drogowych Miasta Lublin
piątek, 24 wrzesień 2010
image_005.jpgMiasto Lublin przygotowuje się do realizacji projektu  przedłużenia
i rozbudowy ul. Mełgiewskiej i jej okolic. Wartość projektu to ponad 180 milionów złotych. Inwestycja  finansowana będzie z funduszy unijnych oraz budżetu miasta Lublin.

Projekt "Drogi dojazdowe do obwodnicy Miasta Lublin - przedłużenie ul. Mełgiewskiej w kierunku węzła drogowego "Mełgiew" w ciągu dróg ekspresowych S12, S17, S19, finansowany będzie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013. Kwota dofinansowania uzyskana przez miasto to około 67 milionów zł.
Realizowana inwestycja dotyczyć będzie przebudowy drogi wojewódzkiej: ul. Mełgiewskiej na odcinku od fabryki samochodów przy ul. Metalurgicznej do granic miasta.


Czytaj całość...
Skansen Lubelski
czwartek, 23 wrzesień 2010
image_001.jpgTereny Muzeum Wsi Lubelskiej są  obok Ogrodu Botanicznego najpiękniejszym krajobrazem Lublina. Smaczku temu urokliwemu miejscu dodaje przemyślnie prowadzone Muzeum przez dyrektora Mieczysława Kseniaka. Turysta  w nim błyskawicznie przenosi się w inną epokę i regiony Lubelszczyzny. Poznaje obyczaje i obrzędy, ginące zawody oraz kulturę materialną. Tutaj funkcjonują dwie  drewniane świątynie: cerkiew grekokatolicka i drewniany kościółek katolicki. Ten skansen, jak nie skansen, jest żywy i dlatego warto go odwiedzać cyklicznie, bo zmiany widać przy każdej porze roku, ma inną scenografię przyrody (jjb)
Czytaj całość...
Diaporamy Cyfrowe w "Rucie"
środa, 22 wrzesień 2010
image_001.jpg
Czytaj całość...
Lubelscy bibliotekarze z "agrafką" w Muzeum Chopina w Warszawie
wtorek, 21 wrzesień 2010
image_001.jpgLubelscy Bibliotekarze podczas trwania Roku Chopinowskiego odwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.  Muzeum znajduje się w Pałacu, którego historia sięga fundacji księcia Janusza Ostrogskiego w początkach XVII wieku. To w 1680 r podkanclerzy koronny Jan Gniński zlecił Tylmanowi van Gameren zaprojektowanie rezydencji pałacowej. Od 1859 r działał w nim Instytut Muzyczny, potem  od 1919 r. Konserwatorium. Wspomniane Instytucje, kontynuowały  działalność Oddziału Muzycznego przy Wydziale Sztuk Pięknych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył Fryderyk Chopin. Po wojnie na podstawie zachowanych  planów Tylmana van Gameren, rysunków Zygmunta Vogla i dzieł Canaletta Pałac został odbudowany w latach 1949-54 według projektu Mieczysława Kuzmy.  Muzeum Fryderyka Chopina! To jedno z najnowocześniejszych muzeów na świecie, gdzie każdy z gości traktowany jest indywidualnie. Ułatwia to technologia nazywana popularnie „agrafką” - karta (Radio Frequency Identity Card – RFID), która jest zakodowana w taki sposób, że umożliwia zwiedzanie muzeum w polskiej lub angielskiej wersji językowej. Każdy zwiedzający może obejrzeć różne eksponaty, poznać listy lub usłyszeć muzykę Chopina.
(oprac.  jjb)


Czytaj całość...
Poezja moralnych dylematów Słowo o twórczości Ryszarda Kornackiego
poniedziałek, 20 wrzesień 2010
image_001.jpgRyszard Kornacki należy do poetów pokolenia „wojennego”. Urodził się 28 września 1940 r. w Lublinie. Tu ukończył znane Liceum Ogólnokształcące im. Jana hetmana Zamoyskiego (absolwentem tego Liceum był m.in. Józef Łobodowski) i podjął pierwszą pracę nauczycielską. Debiutował w 1959 r. wierszem Moment w dodatku „Kultura i Życie” do lubelskiego dziennika „Sztandar Ludu”. W 1962 r. przeniósł się do Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie założył rodzinę a dojeżdżając do Lublina ukończył w 1977 r. studia polonistyczne na Uniwersyteckie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Pierwszy tom jego wierszy pt. Wyjście z ciszy ukazał się  w 1973 r. a wydany został przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Dotychczas opublikował siedemnaście książek poetyckich. Jest także autorem baśni i opowieści z Podlasia pt. Czarna róża napisanych wspólnie z żoną – poetką i prozaikiem - Krystyną Kornacką ( książka miała dwa wydania 1993 i 2005). Jego autorski dorobek wzbogacają publikacje eseistyczne, monograficzne, słownikowe, antologie i biografie. Kornacki jest jednak przede wszystkim poetą. Za wiersze otrzymywał znaczące nagrody i wyróżnienia, m.in. w rybnickim i wałbrzyskim turnieju „O złotą lampkę górniczą” (aż czterokrotnie 1984,1985,1986,1988), w Gdańsku podczas festiwalu „Czerwonej Róży” (1987), w Łódzkiej Wiośnie Poetów (1991), w lubelskim konkursie im. Józefa Czechowicza (dwukrotnie 1976, 1987).

Czytaj całość...
Anna Klejzerowicz, Ostatnią kartą jest śmierć
poniedziałek, 20 wrzesień 2010
image_001.jpgAnna Klejzerowicz, Ostatnią kartą jest śmierć, Gdańsk: Oficynka 2010.
Seria: ABC
Format: 124x194, oprawa miękka, 192 s.
Premiera: 24 września 2010 r.
ISBN: 978-83-62465-09-5
Cena det.: 24,90 zł

 
Prawdopodobnie najlepsza kobieca agencja detektywistyczna w Polsce!
Weronika Daglewska, dziennikarka i autorka rubryki kryminalnej, postanawia zrobić sobie prezent – idzie do wróżki, by ta przepowiedziała jej, co ją czeka w życiu. Ekscentryczna wróżka Semiramida po rozłożeniu tarota ostrzega ją przed niebezpieczeństwem. Nieprzekonana i sceptyczna Weronika wraca do domu, by po paru miesiącach usłyszeć przez radio, że wróżka zginęła, wypadając z okna. Weronika od razu podejrzewa, że coś jest nie tak. Utwierdza ją w tym przekonaniu mąż wróżki, który prosi ją o odkrycie mordercy żony.

Czytaj całość...
Toivi Blatt w Lublinie
piątek, 17 wrzesień 2010

image_001.jpgOśrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Wydawnictwo Świat Książki”
zapraszają na promocję książki „Ucieczka z Sobiboru” autorstwa Tomasza Toivi Blatta
w dniu 24 września (piątek) 2010 roku o godz. 17.00
Spotkanie promocyjne z udziałem autora
odbędzie się w siedzibie Ośrodka, przy ul. Grodzkiej 21


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2691 - 2700 z 3129
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.