Haiku i wachlarze na Kiepury
poniedziałek, 02 sierpień 2010
FILIA NR 29 MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W LUBLINIE
w poniedziałek 27 września 2010 o godzinie 15.00
zaprasza na
WIECZÓR POETYCKO-MUZYCZNY I OTWARCIE WYSTAWY HAIKU I WACHLARZE
Czytaj całość...
"Perłowy" Jubilat Zbigniew Dmitroca w "Dwójce"
poniedziałek, 02 sierpień 2010
image_007.jpgCzęsty gość Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, obecny na łamach Niecodziennika Bibliotecznego, tym razem zaprasza na spotkanie w eterze Polskiego Radia – popularnej „Dwójce”. Okazją do spotkania jest trzydziestolecie pracy literackiej. Audycję przygotował Witold Malesa. Wiersze i przekłady czytać będzie Wojciech Wysocki.
„Nastawmy” uszy, usiądźmy przy odbiornikach radiowych w czwartek, 5 sierpnia o godz. 20.00. Już sam tytuł jest ekscytujący i zachęca do słuchania- Słowa o zmroku: Niebezpieczny zawód poety. Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą.

Czytaj całość...
Jarmark Jagielloński 12-15 sierpnia 2010
piątek, 30 lipiec 2010
image_001.jpgLublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
 

Jarmark Jagielloński to twórcze połączenie dawnego Jarmarku Kupieckiego oraz współczesnego Jarmarku Kulturalnego. Unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy. Cztery dni z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, grami tradycyjnymi i teatrem. Na straganach nieprzebrane bogactwo autentycznych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów. Warsztaty tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, basach, wikliniarstwa, garncarstwa, tkactwa, plastyki obrzędowej.
 

Czytaj całość...
Prace nad katalogiem elektronicznym w Miejskiej "Łopacie"
czwartek, 29 lipiec 2010
image_004.jpgCzytelnicy z Miejskiej Biblioteki Publicznej już w niedalekiej przyszłości będą mogli poprzez Internet wyszukać dowolną książkę, muzykę, film, audiobook, we wszystkich trzydziestu dwu filiach. Wszystko to za sprawą Zespołu Opracowania Retrospektywnego (Marta Giebudzińska - koordynator, Zuzanna Kaczorowska i Andrzej Sztorc, który już od dwóch i pół miesiąca przygotowuje elektroniczny katalog do nowoczesnej biblioteki – Filii nr 32, przy ul. Szaserów,  która ma być otwarta pod koniec bieżącego roku (obecnie trwają prace budowlane). Mediateka - biblioteka marzeń XXI wieku jest oczkiem w głowie dyrektora Piotra Tokarczuka, będzie wizytówką lubelskich bibliotek.
Czytaj całość...
Małgorzata Fonfria-Pereda w Wirydarzu - malarstwo
środa, 28 lipiec 2010
image_001.jpgWirydarz Galeria Sztuki
Wernisaż
Małgorzata Fonfria-Pereda malarstwo,
godz 18.00, 29 sierpnia 2010 r (czwartek)
ul. Grodzka 19
Stare Miasto
Czytaj całość...
Wystawa: "Berdyszak, Gierowski, Kałucki i Kamoji"
środa, 28 lipiec 2010
Wernisaż wystawy image_001.jpg
„BERDYSZAK  GIEROWSKI  KAŁUCKI  KAMOJII”
odbędzie sie 6  sierpnia o godz. 18.00 w Galerii
WBP  ul. Narutowicza 4 w  Lublinie zorganizowany przy współpracy Galeria Waldemara Andzelma.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 sierpnia 2010 r.
w godzinach pracy Biblioteki.
(jjb)

BERDYSZAK

Czytaj całość...
Dzisiaj "Spacer z Czechowiczem"
poniedziałek, 26 lipiec 2010
image_001.jpgOd roku 2003 zawsze w lipcu, przy pierwszej pełni księżyca miłośnicy poezji Józefa Czechowicza wyruszają trasą jego „Poematu o mieście Lublinie”. Przewodnikiem po nocnym Lublinie śladami miejsc, które były dla Czechowicza szczególnie bliskie jest bohater „Poematu” – tajemniczy Wędrowiec. Przybywa on do rodzinnego miasta tylko raz w roku właśnie w tą lipcową noc, kiedy księżyc jest w pełni.

W każdym z miejsc opisanych w „Poemacie” uczestnicy spaceru zatrzymują się i wspólnie czytają odpowiadający mu tekst.

Stało się tradycją, że „Spacer z Czechowiczem” rozpoczyna się o godz. 19.00 na północnym stoku rzeki Czechówki przy wejściu na wiadukt Poniatowskiego.

Zapraszamy!
(materiał nadesłany)

Relacja video-foto ze spaceru z Czechowiczem, trasą "Poematu o mieście Lublinie": Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Urodziny ciąg dalszy
środa, 14 lipiec 2010
118.image_001.jpg   urodziny   Brunona   Schulza,   świętowane   hucznie   w   poniedziałek,    12    lipca, przeciągnęły  się  nieomal  o  całą   oktawę   (a   kto   wie,   być   może   są   w   Lublinie   i   tacy schulzomaniacy, którzy zaczęli świętować już w wigilię uroczystości?). Po wczorajszych wystawach w filii 21 MBP przy Rynku 11, w Ośrodku Brama Grodzka, Galerii Radia Lublin i Galerii  Gardzienice” oraz – najprawdopodobniej –  "udanym   pępkowym”,  we  wtorek przyszedł czas na prezentację pierwszego polskiego filmu o Schulzu   Niebo  bez  słońca  (reż.  J. Rybkowski). Uczestnicy ostatniej edycji Festiwalu zapewne mieli jeszcze  w  pamięci  te  mocno symboliczne, nacechowane  iście  schulzowskimi  znaczeniami  sceny,  przenoszące  nas  do  tych czasów, kiedy w gazetach widniały reklamy eliksiru  Elza”.
Czytaj całość...
118. rocznica urodzin Brunona Schulza w Bibliotece
wtorek, 13 lipiec 2010
image_002.jpg"...i znowu ten Bruno..." - pod tym hasłem odbyły się 118. urodziny wielkiego drohobyczanina, artysty i pisarza - Bruno Schulza. Biblioteka już o 12-tej weszła w obchody niezwykłego święta - jako pierwsza placówka w mieście. Otwarcia urodzin i wernisażu malarstwa fermentacje wycieczek Benka Homziuka dokonała Renata Filipiak, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Podkreśliła, że biblioteka już po raz trzeci promuje Schulza - w 2008 były to nienarysowane Sklepy cynamonowe, a w2009 - pomiędzy (od Schulza do Schulza)" - wystawa rysunków autorstwa Homziuka,
oraz mapę Bruno Schulz i Drohobycz autorstwa Jerzego Jacka Bojarskiego.
   Kilkugodzinnej zaledwie wystawie obrazów towarzyszyły: „Drohobycz na dawnej pocztówce” ze zbiorów Zbigniewa Lemiecha oraz przedwojenne publikacje-pierwodruki autora zaginionej powieści „Mesjasz”: recenzja pisarstwa Zofii Nałkowskiej w "Skamandrze", Wiosna i Druga jesień w "Kamenie", opowiadanie Ptaki z "Wiadomości Literackich", wszystko z prywatnych zbiorów Zbigniewa Milczarka z Tomaszowa Mazowieckiego, niekłamanego pasjonaty i miłośnika Brunona Schulza.
   Ponadto Schulz świętował w Lublinie za sprawą Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza i jego spiritus movens Prezesa Grzegorza Józefczuka oraz Teatru „dwa N”.
Jerzy Jacek Bojarski

Wideo:
Film - 001 001 Renata Filipiak rozpoczyna 118. urodziny Brunona Schulza (9908 KB, 98 sek.)
Film - 002 002 Benek Homziuk i Iwona A. Siedlaczek (12782 KB, 156 sek.)Czytaj całość...
...i znowu ten Bruno...
środa, 07 lipiec 2010
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2711 - 2720 z 3116
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.