O schulzowskich rysunkach w bibliotece przy Rynku i Leonarda
czwartek, 06 maj 2010
image_001.jpg
Filie nr 21 i 26 biblioteki miejskiej stały się w czwartek, 6 maja, miejscem spotkania miłośników Brunona Schulza. Tym razem, w ramach cyklu Życie sztuki, sztuka życia, życie form organizowanego przez lubelską bibliotekę, zostaliśmy zaproszeni na wykład wybitnej badaczki Schulza, profesor Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak.
Tematem wykładu o tytule Wizjoner z cynamonowych sklepów stała się twórczość plastyczna drohobyckiego artysty. Schulz w Lublinie jest postacią szczególną. Ma w tym mieście wielu oddanych wielbicieli swojej twórczości, wielu znanych naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju schulzologii, jak choćby Władysław Panas czy autor wydanej rok temu mapy Drohobycza, Jerzy Bojarski. Profesor Kitowska w tym gronie zajmuje miejsce szczególne, bowiem jako historyk sztuki wydała szereg prac o twórczości plastycznej artysty z Drohobycza. Swoją wiedza podzieliła się z gronem osób, które czwartkowego popołudnia zebrały się, aby posłuchać jej wykładu.


Czytaj całość...
Noc Kultury w granicach Pomnika Historii
środa, 05 maj 2010
image_001.jpgNoc Kultury odbywać się będzie w obrębie Pomnika Historii.
Dzięki tegorocznej edycji Nocy Kultury chcemy przypomnieć Lublinianom o tym, że najstarsza część Lublina - Stare Miasto w granicach murów oraz przyległa doń część śródmieścia, została w 2007 roku uznana Pomnikiem Historii Państwa Polskiego, tytułem przyznawanym najcenniejszym zabytkom w Polsce. Większość wydarzeń Nocy Kultury odbędzie się przede wszystkim w obszarze Pomnika. Będzie to szansa na zobaczenie na nowo i odczarowanie naszego dziedzictwa. Przestańmy naszą zabytkową Starówkę, nasze unikalne urbanistyczne dziedzictwo traktować jak zagrożenie klasówką z historii.
Czytaj całość...
Małgorzata Kitowska-Łysiak o Brunonie Schulzu
niedziela, 02 maj 2010
Już od ośmiu miesięcy pracownicy Instytutu Historii Sztuki KUL w ścisłej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego prowadzą otwarte wykłady dla mieszkańców Lublina. Najbliższy wygłosi prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak, szefowa Katedry Historii Sztuki Współczesnej KUL, znawczyni twórczości Brunona Schulza, autorka licznych tekstów na jej temat, w tym książki Schulzowskie marginalia (2007), redaktorka bądź współredaktorka prac zbiorowych, jak mający ukazać się lada dzień tom Białe plamy w schulzologii

Czytaj całość...
Zagłosuj na Cerkiew Grekokatolicką w Lublinie
sobota, 01 maj 2010
Trwa ogółnopolski plebiscyt na najpiękniejsze miejsca w Polsce!
Dziewięć miast i 70 nominacji! 
Wśród kandydatów do tytułu 7 cudów MM jest Cerkiew Grekokatolicka w Lublinie przy al. Warszawskiej.
Głosowanie trwa od 21 kwietnia do 16 maja 2010 roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się 18 maja 2010 roku.
 

Czytaj całość...
Idea i program: IV Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza
piątek, 30 kwiecień 2010
IV. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza – Arka wyobraźni Brunona Schulza, Drohobycz (Ukraina), 24-30 maja 2010 r.

Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina) odbywa się co dwa lata, łącząc formuły konferencji naukowej i spotkań autorskich z pokazami teatralnymi, koncertami, wystawami plastycznymi, performance, pochodami itp. Festiwal jest formą wielkiego spotkania i dyskusji naukowców, slawistów, polonistów, tłumaczy, schulzologów, literatów i poetów, artystów – ludzi kultury i sztuki, pasjonatów. Podczas IV. Festiwalu w ostatnim tygodniu maja 2010 roku w rodzinnym mieście autora „Sanatorium pod klepsydrą” i „Sklepów cynamonowych” spotkają się goście z 18 krajów Europy i świata.


Czytaj całość...
Hrubieszów bliżej Troi
czwartek, 29 kwiecień 2010
image_002.jpg
Homera  Iliadę i Odyseję  jako studenci I roku historii  KUL czytaliśmy obowiązkowo pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.... o  Troi, i pięknej Helenie  na zajęciach z Historii Starożytnej u prof.  KUL Edwarda Zwolskiego. Nie przypuszczałem, że  trzydzieści lat później po Polsce będzie wędrować wystawa:” Troja. Sen Henryka Schliemanna”. Trzeba było odkryć archeologa-pasjonaty pod koniec XIX wieku, by  wymysły ojca poezji  epickiej Homera uznać za rzeczywistość. Obecnie w Hrubieszowie na kresach Unii Europejskiej, a blisko granicy ukraińskiej są prezentowane odkryte skarby Troi przez  Niemca Schliemanna.

Nie po raz pierwszy historia pokazuje, że pasje wybitnych ludzi narodziły się w dzieciństwie. Tak też było w przypadku małego Henryka Schliemanna (ur. 6 I 1822 w Neubukow w Niemczech).
Czytaj całość...
Szewach Weiss gościł w Lublinie
czwartek, 29 kwiecień 2010
image_022.jpgSzewach Weiss odwiedził Lublin.Miał pracowity dzień. Najpierw spotkał się ze studentami na politologii UMCS. Zaś w Teatrze NN  promował nową książkę razem z o. Tomaszem Dostatnim OP. Wieczór autorski prowadził Tomasz Rakowski dyrektor lubelskiej telewizji. Na to niezwykłe spotkanie- dialog pomiędzy dwoma światami – przybyło wielu sympatyków byłego ambasadora Izraela w RP.
Goście mogli usłyszeć śpiew Witka Dąbrowskiego oraz prof. Weissa. Po promocji Profesor cierpliwie podpisywał książki,  udzielił wywiadu, miał czas na rozmowy  mimo zmęczenia.

Słowa zawarte w nocie redakcyjnej  - "W dwóch światach" -  trafnie oddają jej zawartość: Pochodzą z dwóch różnych światów – Szewach Weiss  i o. Tomasz Dostatni rozmawiają o wartościach duchowych, Bogu, sumieniu, o Żydach i Polakach w czasach wojny i pokoju.  Książka wydana przez WYDAWNICTWO ZYSK i S-KA, Poznań 2010, ss.363. Warto sięgnąć po tę publikację.
Autorzy zapowiedzieli powstanie kolejnej.

Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
O poranku o Północy czyli proza Daniela Odiji w MBP w Lublinie
środa, 28 kwiecień 2010
image_009.jpgDaniel Odija podczas spotkania z czytelnikami w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej opowiedział historię listów, jakie pisał do swojego ojca. Zaczynam od tego epizodu poranka z autorem, ponieważ jego treść prowadzi do uważnej i wrażliwej lektury prezentowanej prozy. Sam Odija zresztą zasugerował, że prawdopodobnie to owa aktywność epistolarna i wydarzenia jakie zaszły w związku z nią były jego pisarską Księgą Rodzaju. Kilkunastoletni Daniel wysyłał dużą ilość listów do swojego taty przebywającego w Stanach Zjednoczonych. Dla chłopca była to forma utrzymywania kontaktu z bliską mu osobą. Opisywał w nich otaczającą go rzeczywistość, która ojcu z racji pobytu za wielką wodą nie była dana. Warto podkreślić w tym miejscu pisarską mądrość młodego Odiji.
Czytaj całość...
Kapelan Ryszard Winiarski w bibliotece szpitalnej na Kraśnickiej
wtorek, 27 kwiecień 2010
 
image_001maly.jpg


                                                                            powiększ

Czytaj całość...
VII Festiwal Książki w Puławach
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2711 - 2720 z 3092
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.