Dinozaury w Łebie
wtorek, 07 wrzesień 2010
image_003.jpgPobyt nad Morzem Bałtyckim sprawił, że nie tylko wypocząłem, ale miałem niezwykłe spotkanie z dinozaurami? Ktoś zapyta:"Gdzie"? Inny doda:"To jakaś bujda"! 
  Jednak to prawda, wszystko miało miejsce  w „Łeba  Park”, który dostarcza wiele wrażeń i emocji. Dinozaury jak na "Parku jurajskim" Stevena Spilberga rozpierzchły się na przestrzeni 20 ha. W naturalnych warunkach porykują na turystów za jedyna 20 złotych. Trzeba jednak przeznaczyć  co najmniej trzy godziny,  aby wszystko ogarnąć bez pośpiechu. Jest miejsce i czas na kino, wypoczynek, gimnastykę, zabawy i edukację. Można przejechać się pojazdem Freda Flinstona - jaskiniowca ze znanej kreskówki, czy obejrzeć jaskinię człowieka pierwotnego. Warto swoim dzieciom i sobie zrobić prezent. To nie tylko lekcja prehistorii, ale bezpośrednia edukacja  o przyrodzie w pięknie położonym naturalnym środowisku. Jakby to nie zabrzmiało, to polecam odkryte, bardzo urokliwe miejsce.
(jjb)
fotografie : Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Stanisław Mazuś - retrospektywicznie, urodzinowo
wtorek, 07 wrzesień 2010
image_002.jpgSTANISŁAW MAZUŚ
RETROSPEKTYWA
w siedemdziesiąte urodziny Artysty

WERNISAŻ
10 WRZEŚNIA (PIĄTEK) 2010
GODZ. 18.00
GALERIA SZTUKI WIRYDARZ
UL. GRODZKA 19
LUBLIN

BIOGRAM:
    Urodzony w 1940 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
    Od 1967 r. bierze udział w plenerach, wystawach, konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju,            m.in. : w Lublinie, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Wałbrzychu, Płocku, Kołobrzegu, Pile, Zielonej Górze, Ustce, Poznaniu, Miechowie, Olkuszu. Nowym Targu, Włocławku, Kętrzynie, Gliwicach, Kaliszu, Tychach, Katowicach, Puławach, Częstochowie, Warszawie, Sopocie, Tarnowie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Białymstoku, Opolu, Łomży, Suwałkach, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Wrocławiu, Busku Zdroju, Kielcach, Białej Podlasce, Łodzi oraz Cieszynie, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Komarnie, Aix-les-Bains, Mediolanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bratysławie.
    Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Ostrawie, Budapeszcie, Sofii, Zagorie, Karlowych Warach, Paryżu, Bayreuth, Ułan Bator, Barcelonie, Bratysławie, Pradze, Atenach, Berlinie, Paryżu, Beuningen.
    Prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych     w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Uffizi we Florencji.
    Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień.


Czytaj całość...
II Edycja Otwartych Wykładów z Historii Sztuki
poniedziałek, 06 wrzesień 2010
image_002.jpgAktualność sztuki – pytanie o aktualność sztuki pojawia się nieomal z nieubłaganą regularnością w epokach odczuwanych jako czas kryzysu, przejścia, przełomu. Problem aktualności sztuki jest w gruncie rzeczy soczewką, skupiającą wiązkę najbardziej niewygodnych i kontrowersyjnych kwestii. Wszak nie idzie tylko o to, czy ziściło się proroctwo niemieckiego myśliciela Georga Wilhelma Friedricha Hegla, wedle którego sztuka jest dziś już tylko „interesująca” i nie odgrywa żadnej poważniejszej roli w naszej egzystencji, ustępując miejsca nauce. Aktualność sztuki jest pytaniem o granice wyobraźni artystycznej w świecie nowoczesnym i post-nowoczesnym, a także o granice rozumienia sztuki. Sztuka nowoczesna z lubością balansuje na krawędzi niezrozumiałości, dając złudną nadzieję tym wszystkim, którzy, odrzucając nowoczesność utrzymują, iż rozumieją sztukę dawną. Wydaje się jednak, że rozumienie sztuki powstającej w odległych epokach może być operacją znacznie bardziej skomplikowaną i zwodniczą niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Podstawowym zagadnieniem będzie dialektyka poznawania sztuki – sztukę dawną oglądamy siłą rzeczy z perspektywy nowoczesności, sztuka nam współczesna zakorzeniona jest, wbrew pozorom, bardzo głęboko w przeszłości. Czy Tintoretto  i El Greco staliby się tak bliskimi nam malarzami, gdyby ekspresjoniści nie przekształcili znaczenia  oraz wyrazu formy artystycznej? Czy impresjonizm nie otworzył oczu historyków sztuki na walory późnorzymskiego reliefu? Czy sztuka przeszłości nie powraca w post-modernistycznej praktyce cytatu, pastiszu?
Czytaj całość...
Europejskie Kolegium Kultury - Deninis Rodwell
poniedziałek, 06 wrzesień 2010
Europejskie Kolegium Kultury
zaprasza na wykład otwarty:
Dennis Rodwell
Wizualna integralność miast zabytkowych a rozwój gospodarczy
Data: 8 września 2010, godz. 19
Miejsce: Trybunał Koronny, I piętro
zapewniamy tłumaczenie


Czytaj całość...
Bibliotekarze nawigują do "Nautilusa"
poniedziałek, 06 wrzesień 2010
Zanim nastąpi otwarcie rodzimej super nowoczesnej biblioteki „Biblio” na Czubach pod koniec  br., to bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej udają się w najbliższy czwartek na wycieczkę szkoleniową do „Nautilusa”, by przyjrzeć się pracy bibliotece multimedialnej: dla dzieci i młodzieży.
Czytaj całość...
Mediateka wrocławska a lubelska "Biblio"
piątek, 03 wrzesień 2010
   Już tylko kilka miesięcy, a Lublin będzie się cieszył swojąimage_002.jpg mediateką zwaną "Biblio", mieszczącą się przy ul.Szaserów 13-15 na Czubach. Wcześniej mieściła się tutaj pralnia, więc po niezwykle gruntownej przebudowie powstanie: "bryła przypominająca książkę, zaś aranżacja wnętrza będzie nawiązywać do skateparku, jak mówi dyrektor Piotr Tokarczuk. Można więc rzec żartobliwie, że w "pralniotece"  będzie "pranie mózgów" najnowszymi nośnikami wiedzy jak:audiobooki, filmy, płyty, programy edukacyjne, gry oraz inne multimedia.
  
Czytaj całość...
List w trosce o zachowanie idei Europejskiej Stolicy Kultury
piątek, 03 wrzesień 2010
Do:
Miast i społeczności startujących w konkursie ESK 2016


Podejmowane w ciągu ostatnich dwóch tygodni próby utrącenia kandydatury Poznania w konkursie o tytuł ESK, w konsekwencji prowadzące jedynie do zdyskredytowania idei Europejskich Stolic Kultury, zmuszają nas do jasnego wypowiedzenia opinii w tej sprawie.

Chcemy zdecydowanie odciąć się od wszelkich działań zmierzających do zawłaszczania idei ESK dla jakichkolwiek wąskich, partykularnych interesów, używania jej do wywoływania i mnożenia politycznych podziałów, i antagonizowania polskich miast, regionów i ich mieszkańców.


Czytaj całość...
Do szkoły już czas...
czwartek, 02 wrzesień 2010

Mimo ulewnego deszczu dzieci z klasimage_010.jpg
 pierwszych  w Szkole Podstawowej Nr 38 im. H. Sienkiewicza w Lublinie przy ul. Wołodyjowskiego 3, punktualnie  o godz 11.30 rozpoczęły swój rok szkolny. Dla nich to pierwszy dzwonek. Dyrektor placówki Mirosław Wójcik ciepło i krótko przywitał pierwszaków, ich rodziców, dziadków i osoby towarzyszące. Dzieci imiennie zostały wyczytane według kolejności klas wraz ze swoimi wychowawczyniami: Hanną Daruk, Elżbietą Dudziak,  Grażyną Młodzikowską-Suryś i  Anną Ślusrską. Potem udały się do swoich klas. Pierwsze lekcje były dynamiczne i trwały krótko. Potem mierzenie mundurków. Ślubowanie pierwszaków planowane jest w szkole na 8 października. Wystąpią już w strojach galowych.

Czytaj całość...
20 lat Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej - Bohdan Butenko
środa, 01 wrzesień 2010
Powiększ

Bohdan Butenko na "procelanowe" urodziny Galerii 31
wtorek, 31 sierpień 2010
image_001.jpgGaleria 31 w tym roku obchodzi jubileusz 20 lecia swojej działalności. Biblioteczną Galerię prowadzi Krystyna Rybicka         - starsza kustosz, która jest nie tylko bibliotekarzem, ale wytrawnym historykiem sztuki.
Niedawno jej wizerunek można było zobaczyć na wystawie „Sztukmistrze z Lublina”, co świadczy o jej żywotnym i ambitnym zaangażowaniu na polu kultury lubelskiej. Dotychczas przez Galerię 31  „przewinęły się" znakomitości autorskie m. in.: Zdzisław Witwicki, Andrzej Kot, Piotr Fąfrowicz, Leszek Mądzik, Grażka Lange, Alfred Gauda, Krzysztof Bartnik- Elżbieta Krygowska-Butlewska , Wanda Chotomska czy Blanka Gul-Olszewska. Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę ilustracji książkowej oraz warsztaty ilustratorskie Bohdana Butenki
10 września 2010, godz. 13.00 ul. Braci Wieniawskich 5, Galeria 31 MBP
W lutym roku 2011, Bohdan Butenko będzie obchodził 80. rocznicę urodzin.
Pani Krystynie i  Panu Bohdanowi życzymy radości, zdrowia, weny twórczej i ad multos annos!

Jerzy Jacek Bojarski

Zapraszamy na celebrację rocznicowych spotkań.
Podczas pobytu Jubilata w Lublinie odbędzie się wernisaż  prac, warsztaty plastyczne z młodzieżą oraz promocja najnowszych książek „Wesoła gromadka” i „Królewna Śnieżka” - wydane przez NASZĄ KSIĘGARNIĘ  i „Cześć tato” wydana przez WYDAWNICTWO MILA.
Poniżej biogram mistrza i zdjęcia wykonane podczas poprzedniego pobytu Bohdana Butenki w MBP w Lublinie autorstwa Beaty Wijatkowskiej.


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2711 - 2720 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.