Spotkanie Macieja Orłosia w miejskiej bibliotece
poniedziałek, 19 kwiecień 2010
Maciej Orłoś - Zdjęcie 001Niecodzienne spotkanie odbyło się w dniu 19.kwietnia 2010 roku w MBP im. H. Łopacińskiego Filii nr 1. Naszym gościem był znany i lubiany prezenter telewizyjny, aktor i pisarz książek dla dzieci Maciej Orłoś.Licznie zgromadzona młoda widownia z Lublina i ze Świdnika, jak również dorośli mieli okazję zobaczyć i poznać gwiazdę "Teleekspressu", a także zadać pytania. Sądząc po ilości zgłaszających się osób, można wnioskować, że w ciągu jednego spotkania ciekawość publiczności nie została zaspokojona.Zabawnym urozmaiceniem były występy małych artystów czytających wiersze i śpiewających piosenki o Meli-najbardziej znanej bohaterce książek Macieja Orłosia. Sam autor dowcipnie i na poważnie opowiadał o wszelkich aspektach swojego życia, m.in. o własnym dzieciństwie. Dowiedzieliśmy się również o jego bliskich związkach rodzinnych z naszym miastem - mama autora urodziła się w Lublinie..
Wizyta popularnego gościa z pewnością zostanie zapamiętana na długo, a jej atmosfera wzbudziła u wszystkich nadzieję na kolejne spotkania.

Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Maciejem Orłosiem
niedziela, 18 kwiecień 2010
Miejska Biblioteka Publiczna  w Lublinie zaprasza na niezwykłe spotkanie z Maciejem Orłosiem.
Nie wszystkim wiadomo, że ten popularny prezenter Teleexpressu,
wyjątkowo inteligentna osobowość telewizyjna, aktor - jest także autorem bajek i opowiadań dla dzieci.
Spotkanie odbędzie się 19 kwietna 2010 r., godz. 10.00 Filia nr 1 MBP, ul. Kościelna 7a
Serdecznie zapraszamy.
(bjj)Wawel
piątek, 16 kwiecień 2010
J.H. Krzyżanowski

Moja odpowiedź Andrzejowi Wajdzie i wszystkim, którzy sprzeciwiają się pochowaniu Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego na Wawelu


*
Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem,
Salonowcy - skończcie tę wrzawę.
O czas smutnej zadumy proszę,
gdy Prezydent idzie na Wawel.

Kogo wiedzie w żałobnej gali?
Jakieś cienie, mundury krwawe,
ci w Katyniu z dołów powstali,
z Prezydentem idą na Wawel.

Idą wolno, lecz równym krokiem,
bo im marsza rozbrzmiewa grave.
Niezbadanym Boga wyrokiem
z Prezydentem ciągną na Wawel.

Gdy próg przejdą królewskich pokoi,
krótki apel - czas z misji zdać sprawę,
potem spać - pierwsza noc już wśród swoich
z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel.

Ciiiiiicho! śpią  Ale może obudzi
ich los w nas to, co czyste i prawe?
Niech pojedna - i partie i ludzi,
dzień, gdy oni dotarli na Wawel.

Żydzi i chrześcijanie zjednoczeni w modlitwie
czwartek, 15 kwiecień 2010
image_001.jpgTragedia pod Smoleńskiem  zgromadziła Żydów i chrześcijan w Jeszywas Chachmej Lublin im. Rabina Majera Szapiry na wspólnej modlitwie. Synagoga  nieoczekiwanie wypełniła się młodymi Żydami z Kanady, Francji, którzy w poniedziałek brali udział w Marszu Żywych Auschwitz.
Jednak najważniejsza jest obecność członków gminy z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem.Wśród uczestników tego nabożeństwa nie brakuje i lubelskich chrześcijan.
Jest obecny biskup Mieczysław Cisło- Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady episkopatu Polski, także wierni  kościołów luterańskiego i zielonoświątkowego.
Czytaj całość...
Modlitwy żałobne w Jeszywie lubelskiej
środa, 14 kwiecień 2010
Gmina Wyznaniowa Żydowska  zaprasza w środę, 14 kwietnia o godzinie 13.00 
do lubelskiej synagogi Jeszywas Chachmej Lublin przy ul. Lubartowskiej 85,
gdzie odbędzie się modlitwa żałobna ku pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,
Jego Małżonki oraz pozostałych ofiar tragedii, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku .
Modlitwy żałobne poprowadzi Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
(jjb)
Imprezy w miejskiej bibliotece odwołane
wtorek, 13 kwiecień 2010
W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej Miejska Biblioteka Publiczna odwołuje
wszystkie imprezy zaplanowane w swoich Filiach na bieżący tydzień.
12.04 - spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską
13.04 - "Poezja serca" - Robert Karwat - opowiadania, wiersze i piosenki o miłości.
14.04 - "Echa Ewangelii" - spotkanie autorskie z księdzem Ryszardem Krzysztofem Winiarskim.
16.04- "Chopin i Wieniawski na jazzowo"- prelekcja Dariusza Jóźwika

Dopisujemy się tym samym do żałobnej księgi, którą świat pisze w bólu od soboty.
Zmiast promocji książki, uczczenie pamięci Janusza Krupskiego
wtorek, 13 kwiecień 2010
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Kilka dni temu zapraszaliśmy Was na uroczystości  promocyjne  książki  Tamary  Pietkiewicz   Jak bucik bez pary”, której gościem honorowym  miał  być  Pan  Minister  Janusz  Krupski,  kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dziś  wiemy,  że  Janusz  Krupski  do Lublina nie przyjedzie; 10 kwietnia zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, wraz z   Prezydentem   Rzeczypospolitej   Polskiej,   prof.   Lechem   Kaczyńskim   i   tyloma   innymi przedstawicielami politycznej i intelektualnej elity Kraju. Chcemy spotkać się wszyscy w dniu 15 kwietnia  o  godz.  17.00  ,  aby  uczcić  Jego  pamięć. 
Czytaj całość...
Msza w intencji śp. Janusza Krupskiego
wtorek, 13 kwiecień 2010
Janusz KrupskiW środę o godz. 19,30 w kościele OO Dominikanów w Lublinie zostanie
odprawiona msza św. za Janusza Krupskiego. Po mszy spotkanie w Sali Unii
Lubelskiej.

Czytaj całość...
Marsz pod krzyż katyński
wtorek, 13 kwiecień 2010
Katyń - Zdjęcie 001Wieczór już zapadał 12 kwietnia, gdy zarówno kościół Akademicki KUL, jak i plac przed nim zaczął zapełniać się osobami, które przyszły aby modlicć się za ofiary tragedii w Smoleńsku. Koncelebrze przewodniczył arcybiskup miejsca. W kazaniu wspominał głównie śp. Edwarda Wojtasa posła RP, o którym opowiadał bardzo ciepło, jako o człowieku przyjaznym innym ludziom. Wymienił także innych zmarłych, którzy poprzez mieszkanie lub studia związani byli z Lublinem i KUL-em. Nawiązał do pierwszych kondolencji, jakie otrzymał w poniedziałek od rabina z warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, a także nawoływał do przebaczenia, bo: "jakby się czuli dzisiejsi narodowi demokraci, gdyby wypominano im, że zabili prezydenta Narutowicza", jakby to miało jakiekolwiek znaczenie w obliczu tej tragedii.
Cały dzień młodzież skupiona w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów KUL i UMCS, Forum Młodych PiS i kilku innych organizacjach za pomocą sms-ów umawiała się na marsz pod krzyż katyński, jaki miał się odbyć po zakończeniu mszy świętej (nie wiedząc zapewne, że jej organizatorzy zaproszą na pochód na ul. Karłowicza). Kilkadziesiąt osób przeszło w milczeniu sprzed kościoła "kulowskiego" na ul. Głęboką, aby tu złożyć kwiaty i zapalić znicze zarówno na znak pamięci z ofiarami sowieckich mordów z 1940 r., jak i w dowód uznania i solidarności z ofiarami katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i ich rodzinami.

Czytaj całość...
Modlitwa w kościele akademickim za śp. Edwarda Wojtasa i Innych
wtorek, 13 kwiecień 2010
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 001W poniedziałkowy wieczór 12 kwietnia w kościele akademickim KUL odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, a w szczególności za lubelskiego posła Edwarda Wojtasa i Inne ofiary, które w jakimś stopniu były związane z Lubelszczyzną i KUL-em.
Kościół i plac przed nim zgromadził tysiące lublinian, chcących
złożyć hołd tragicznie zmarłym. Bardzo osobiste wystąpienie miał Rektor KUL ks.prof. Stanisław Wilk. Wspomniał Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego, dzięki inicjatywie którego podjęta została uchwała o finansowaniu działalności KUL z budżetu państwa, tak jak innych publicznych uniwersytetów. Pan prezydent Kaczyński był także doktorem honoris causa naszej katolickiej uczelni.
We wspomnieniach Księdza Rektora nie zabrakło posła Edwarda Wojtasa, który interesował się KUL-em i wspierał jego władze. Wymienił także pana Janusza Krupskiego, który jako student działał zarówno na rzecz uczelni,jak i niepodległości Polski (m.in. poprzez stworzenie nielegalnego pisma
młodych katolików "Spotkania").

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2731 - 2740 z 3092
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.