Dzisiaj "Spacer z Czechowiczem"
poniedziałek, 26 lipiec 2010
image_001.jpgOd roku 2003 zawsze w lipcu, przy pierwszej pełni księżyca miłośnicy poezji Józefa Czechowicza wyruszają trasą jego „Poematu o mieście Lublinie”. Przewodnikiem po nocnym Lublinie śladami miejsc, które były dla Czechowicza szczególnie bliskie jest bohater „Poematu” – tajemniczy Wędrowiec. Przybywa on do rodzinnego miasta tylko raz w roku właśnie w tą lipcową noc, kiedy księżyc jest w pełni.

W każdym z miejsc opisanych w „Poemacie” uczestnicy spaceru zatrzymują się i wspólnie czytają odpowiadający mu tekst.

Stało się tradycją, że „Spacer z Czechowiczem” rozpoczyna się o godz. 19.00 na północnym stoku rzeki Czechówki przy wejściu na wiadukt Poniatowskiego.

Zapraszamy!
(materiał nadesłany)

Relacja video-foto ze spaceru z Czechowiczem, trasą "Poematu o mieście Lublinie": Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Urodziny ciąg dalszy
środa, 14 lipiec 2010
118.image_001.jpg   urodziny   Brunona   Schulza,   świętowane   hucznie   w   poniedziałek,    12    lipca, przeciągnęły  się  nieomal  o  całą   oktawę   (a   kto   wie,   być   może   są   w   Lublinie   i   tacy schulzomaniacy, którzy zaczęli świętować już w wigilię uroczystości?). Po wczorajszych wystawach w filii 21 MBP przy Rynku 11, w Ośrodku Brama Grodzka, Galerii Radia Lublin i Galerii  Gardzienice” oraz – najprawdopodobniej –  "udanym   pępkowym”,  we  wtorek przyszedł czas na prezentację pierwszego polskiego filmu o Schulzu   Niebo  bez  słońca  (reż.  J. Rybkowski). Uczestnicy ostatniej edycji Festiwalu zapewne mieli jeszcze  w  pamięci  te  mocno symboliczne, nacechowane  iście  schulzowskimi  znaczeniami  sceny,  przenoszące  nas  do  tych czasów, kiedy w gazetach widniały reklamy eliksiru  Elza”.
Czytaj całość...
118. rocznica urodzin Brunona Schulza w Bibliotece
wtorek, 13 lipiec 2010
image_002.jpg"...i znowu ten Bruno..." - pod tym hasłem odbyły się 118. urodziny wielkiego drohobyczanina, artysty i pisarza - Bruno Schulza. Biblioteka już o 12-tej weszła w obchody niezwykłego święta - jako pierwsza placówka w mieście. Otwarcia urodzin i wernisażu malarstwa fermentacje wycieczek Benka Homziuka dokonała Renata Filipiak, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Podkreśliła, że biblioteka już po raz trzeci promuje Schulza - w 2008 były to nienarysowane Sklepy cynamonowe, a w2009 - pomiędzy (od Schulza do Schulza)" - wystawa rysunków autorstwa Homziuka,
oraz mapę Bruno Schulz i Drohobycz autorstwa Jerzego Jacka Bojarskiego.
   Kilkugodzinnej zaledwie wystawie obrazów towarzyszyły: „Drohobycz na dawnej pocztówce” ze zbiorów Zbigniewa Lemiecha oraz przedwojenne publikacje-pierwodruki autora zaginionej powieści „Mesjasz”: recenzja pisarstwa Zofii Nałkowskiej w "Skamandrze", Wiosna i Druga jesień w "Kamenie", opowiadanie Ptaki z "Wiadomości Literackich", wszystko z prywatnych zbiorów Zbigniewa Milczarka z Tomaszowa Mazowieckiego, niekłamanego pasjonaty i miłośnika Brunona Schulza.
   Ponadto Schulz świętował w Lublinie za sprawą Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza i jego spiritus movens Prezesa Grzegorza Józefczuka oraz Teatru „dwa N”.
Jerzy Jacek Bojarski

Wideo:
Film - 001 001 Renata Filipiak rozpoczyna 118. urodziny Brunona Schulza (9908 KB, 98 sek.)
Film - 002 002 Benek Homziuk i Iwona A. Siedlaczek (12782 KB, 156 sek.)Czytaj całość...
...i znowu ten Bruno...
środa, 07 lipiec 2010
image_001.jpg
Relacja: Kim jest dzisiaj Bruno Schulz?
poniedziałek, 21 czerwiec 2010
image_002.jpgSpotkanie pod takim tytułem odbyło się w piątek, 18 czerwca, w filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Rynku. Pretekstem stała się promocja trzech kolejnych wydawnictw książkowych poświęconych Schulzowi.
Lublin i Bruno Schulz już od dawna tworzą stały, nierozerwalny związek. Chociaż pisarz nigdy nie był w naszym mieście, ma tu wielu oddanych sobie ludzi nauki, artystów czy dziennikarzy. Nic więc dziwnego, że nasze miasto po raz kolejny stało miejscem spotkania wybitnych schulzologów – tym razem nie tylko z Polski.
Czwartkowe spotkanie w bibliotece przy Rynku – tej samej, w której lublinianie jakiś czas temu spotkali się na wykładzie profesor Kitowskiej-Łysiak o twórczości plastycznej Brunona Schulza – poprowadził prof. Jerzy Jarzębski z Krakowa, niekwestionowany autorytet w dziedzinie egzegezy dzieł drohobyckiego artysty, autor wielu pozycji książkowych o Schulzu, w tym między innymi opracowania opowiadań w serii Biblioteki Narodowej.Czytaj całość...
Kim jest dzisiaj Bruno Schulz ?
wtorek, 15 czerwiec 2010
Prezentacja trzech nowych wydawnictw poświęconych Brunonowi Schulzowi
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Katedra Historii Sztuki Współczesnej KUL
Wydawnictwo KUL

zapraszają na spotkanie:

pt. Kim jest dzisiaj Bruno Schulz?

Prowadzenie:

prof. Jerzy Jarzębski (Kraków)

Udział wezmą:

prof. Kris Van Heuckelom (Leuven, Belgia)
dr hab. Małgorzata Kitowska-Łysiak, prof. KUL (Lublin)
dr Wiera Meniok (Drohobycz, Ukraina)

Spotkanie będzie połączone z promocją książek:

(Un)masking Bruno Schulz New Combinations, Further Fragmentations, Ultimate Reintegrations, red. Dieter De Bruyn i Kris Van Heuckleom, Amsterdam – New York 2009

Białe plamy w schulzologii, red. Małgorzata Kitowska-Łysiak, Lublin 2010

Współczesna recepcja twórczości Brunona Schulza. Materiały naukowe III Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, red. Wiera Meniok, Drohobycz 2009

Spotkanie odbędzie się 18 czerwca 2010 o godz. 16.00
w filii nr 21 MBP im. H. Łopacińskiego, ul. Rynek 11
(bjj)
UWAGA PROZAICY. LAUR BOLESŁAWA PRUSA CZEKA !
niedziela, 13 czerwiec 2010
Tradycyjnie już, po raz trzydziesty, w listopadzie tego roku, w czasie Lubelskiej Jesieni Literackiej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody literackiej. W tym roku będzie to II Ogólnopolska Nagroda imienia Bolesława Prusa, przyznawana w dziedzinie prozy. O ów zaszczytny Laur mogą ubiegać się prozaicy, którzy w latach 2008-2009, a także w roku bieżącym, opublikowali tom powieści, zbiór opowiadań lub esejów. Opublikowane książki należy nadsyłać pocztą do 15 października 2010 roku (lub składać osobiście, w godz. 1000 – 1500), pod adres:  Muzeum Literackie im. J. Czechowicza, ul. Złota 3, 20–112 Lublin. Prosimy o dostarczanie trzech egzemplarzy tytułu. Książki kandydujące do nagrody  mogą nadsyłać autorzy, wydawnictwa, biblioteki, instytucje, także osoby prywatne. Jury powołane przez Lubelski Oddział SPP przyzna nagrodę główną: Laur Bolesława Prusa, wraz z nagrodą pieniężną, która w tym roku wynosi 10 000,00 zł. Nagrodzony utwór zostanie zaprezentowany na uroczystym wieczorze autorskim laureata. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie Lublin, czerwiec 2010 r.
Czytaj całość...
Spotkanie z Tadeuszem Mysłowskim w Galerii 31
sobota, 15 maj 2010
Do Galerii 31 prosto z wystawy z Berlina przybędzie Tadeusz Mysłowski,. Niedawno  został laureatem największej nagrody Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie za drzeworyt “On i Ona. Odnowa”. W 2010 dostał nagrodę Angelusa w Kategorii Artysta Roku. Pretekstem do spotkania będzie film: „Rozpoczęło się w Piotrkowie. Z archiwum pamięci – opowiada Tade Myslowski” autorstwa Jerzego Jacka Bojarskiego, pracownika MBP im. H. Łopacińskiego.


Czytaj całość...
Echa ks. Winiarskiego z biblioteki szpitalnej
piątek, 14 maj 2010
image_001.jpgW bibliotece szpitalnej odbyło się spotkanie "Echa Ewangelii"
Bohaterem wieczoru był ksiądz Ryszard Winiarski,
kapelan w Szpitalu Specjalistycznym oraz Hospicjum im. Matki
Teresy z Kalkuty w Puławach, a także Duszpasterz Środowisk
Twórczych i Naukowych okręgu puławskiego. Autor biblijnych
katechez oraz znany rekolekcjonista .Wydał kilka tomików
wierszy i zbiorów rozważań. Drukował na łamach


Czytaj całość...
Legenda do mapy "Henryk Wieniawski i Lublin"
środa, 12 maj 2010
 Legenda do mapy:
 
"Henryk Wieniawski i Lublin"
(wstępna-robocza)
wydawca:Miejska Biblioteka Publiczna im. H.Łopacińskiego w Lublinie
dyrektor:Piotr Tokarczuk

Szanowni Czytelnicy!
Prosimy o cenne uwagi krytyczne dotyczące legendy do przyszłej mapy: Henryk Wieniawski i Lublin". Mamy świadomość, że są zapewne nieścisłości i być może nawet pomyłki?
Zanim zrobimy mapę, najpierw w internecie - chcemy wszystko skorygować, a następnie wydrukować mapę z okazji ROKU Henryka Wieniawskiego  na papierze i bez wszelkich błędów! 
Prosimy pisać na adres mailowy do 6 czerwca 2010 r:

niecodziennik@mbp.lublin.pl  lub   jjbojarski@tlen.pl

Z góry serdecznie dziękuję - Jerzy Jacek Bojarski

1. Wieniawa
image_006.jpgWieniawa powstała za ogrodem Saskim około 1400 roku, była zamożnym miasteczkiem, gdzie uprawiano winnice, słynąca ze znakomitych win. W XVIII wieku uboga i brudna zamieszkana  przez Żydów. I biednych mieszczan
Pod nr 663 ( wtedy jurydyka odrębna od Lublina), w ubogiej rodzinie żydowskiej Herszka Mayera Helmana (1747-1827) cyrulika  i Gitli z Aronowiczów ( 1743-1828)  narodził się Tobiasz Tadeusz Napoleon Mikołaj  Wieniawski (voto Wolf Helman (Pietruszka 1798-1884)  lekarz, uczestnik powstania listopadowego, ojciec genialnych muzyków Henryka- skrzypka, Józefa- pianistyw tym miejscu stał drewniany Ratusz na Wieniawie
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2731 - 2740 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.