W poszukiwaniu esencji...
wtorek, 14 kwiecień 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Wystawa poświęcona Jerzemu Grotowskiemu sygnalizuje na 12 planszach jego pracę nad materią teatru, aktora nierozerwalnie zespolonego z widzem i sceną, jaką jest życie.
Performer końca wieku określający sztukę jako "wehikuł", a kolejne przebyte etapy swojej wędrówki do szczebli drabiny Jakubowej, po których mogą schodzić aniołowie dążył, aby były najwyższej jakości.
"Teatr ubogi" ze swoistą sobie konstrukcją bogaty w emocję twórcy - odtwórcy - odbiorcy sięga do źródeł - korzeni, by dzięki nim zrozumieć jego istotę.
F.31 E.Domaszewicz 
Czytaj całość...
Złote Formaty dwie nominacje dla Lublina!
wtorek, 07 kwiecień 2009
kwietnia poznaliśmy 25 projektów, nominowanych do ścisłego finału trzeciej edycji Konkursu Złote
Formaty. Lublin został wyróżniony w dwóch kategoriach: Outdoorowa kampania reklamowa - w 2008
roku oraz Działalność promocyjna - GRAND PRIX Festiwalu Promocji Miast i Regionów - od początku
2007 roku - do końca 2008 roku.
182 projekty promocyjne zgłoszone przez 91 miast i województw wzięło udział w Konkursie Złote Formaty.
Z województwa lubelskiego wpłynęło 10 zgłoszeń z Lublina, Zamościa, Chełma, Białej Podlaskiej i Opola
Lubelskiego. Oprócz prestiżu udziału w konkursie, do wygrania jest m.in. 5 ogólnopolskich kampanii
reklamowych oraz kampanie w warszawskim metrze, na nowoczesnych nośnikach Infoscreen Grupy Ströer,
organizatora Konkursu.(bjjj)
Czytaj całość...
MIEJSCA ZNACZONE - PRZESTRZENIE AKTYWNE
wtorek, 31 marzec 2009
image_001.pngJANUSZ BAŁDYGA
MIEJSCA ZNACZONE - PRZESTRZENIE AKTYWNE
Przestrzenie komunikacji wizualnej

Aktualny stan moich doświadczeń sytuuje mnie w strefie „ pomiędzy „ , z jednej
strony opisuje ją performance, traktowany jako sztuka konfrontacji i przewartościowań natychmiastowych, z drugiej strony swoiście pojmowana rzeźba , statyczna ,bezwzględna.
Wszelkie działania lokuję w przestrzeni , której zastany porządek respektuję w sposób kategoryczny. Pozwala to na odpowiedzialne zdefiniowanie własnej obecności ,traktowanej jako elementarny fakt kształtowania przestrzeni.
Przemieszczanie się człowieka, zmiany odległości ,zbliżanie i oddalanie współtworzą dynamizm postrzeganej przez nas przestrzeni.
Analiza gestu i jego zasięgu prowadzi do wytyczenia granic naszego oddziaływania ,granic przestrzeni naszej dominacji.
Kolejnym elementem naszej pracy jest przedmiot ,najbliższy człowiekowi formowany fizycznością jego ciała -jak ubranie czy meble-aż po odległy ,na granicy naszego oddziaływania czy zasięgu wzroku.
Uwarunkowania przestrzenne ,obecność człowieka i jego relacje z przedmiotem budują środowisko funkcjonowania grupy dwu ,cztero czy piętnastoosobowej.
Budujemy relacje przestrzenne pomiędzy uczestnikami warsztatów.
Proponuję podjęcie problemów ,które pozwolą sformułować zadania opisujące tylko tę konkretną grupę .
Warsztat nie powiela rozpoznanych procesów edukacyjnych ,kreuje metodę silnie umocowaną w realnej przestrzeni ,w realnym czasie podnosząc rangę współobecności i współodpowiedzialności. Warsztat jest doświadczeniem grupowym ,ale istotną i podstawową wartością jest proces i rezultat indywidualny- ważne pytanie zadane w swoim imieniu i na swoją odpowiedzialność .Duża realizacja grupowa jako skutek procesu dydaktycznego ma sens jedynie wówczas ,gdy znajdujemy powód budowania podmiotowości grupy ,a nie jedynie korzyści wynikające z atrakcyjnej liczebności i idącej za tym sprawności .
Grupa traktowana jako narzędzie stoi w konflikcie z ideą warsztatu .
W początkowym etapie warsztatu w pole własnych działań wprowadzamy takie pojęcia jak: przestrzeń ,miejsce ,czas ,punkt krytyczny ,przestrzeń mityczna ,przestrzeń prywatna przeciwstawiona publicznej ,gest dla jednego etc.
Dalsze działania są konsekwencją aktywności grupy, ona je modyfikuje ,akceptuje odrzuca.
Czytaj całość...
"Wiosna" w Radiu Lublin
piątek, 27 marzec 2009
Wiosna - Zdjęcie 001"Bruno Schulz: Wiosna. 12 przekładów" - to książka, owoc projektu translatorskiego, z Festiwalu w Drohobyczu w 2008 r. „ „Arka Wyobraźni Brunona Schulza" której promocja odbyła się 26 marca w Radiu Lublin.
Czytaj całość...
Proboszcz Majdanka" Emilian Kowcz upamiętniony tablicą
czwartek, 26 marzec 2009
Kowcz - Zdjęcie 001Słowa napisane przez bł. Emiliana Kowcza (1884-944):

„...Tutaj widzę Boga - Boga, który jest Jeden dla wszystkich nas, bez względu na nasze religijne odmienności" - są wyryte na mosiężnej tablicy także w języku ukraińskim i angielskim, którą odsłonięto w 65 rocznicę jego śmierci na Majdanku przy pawilonie wystawienniczym. Kilka lat wcześniej rondo przy al. Jana Pawła II na Czubach zostało nazwane jego imieniem.

Czytaj całość...
Nowa książka Grzegorza Łubczyka o HENRYKU SŁAWIKU
czwartek, 26 marzec 2009
image_001.jpg„HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów" - to tytuł drugiej już książki Grzegorza Łubczyka o tym niezwykłym Polaku, wzorowym opiekunie dziesiątek tysięcy polskich uchodźców wojennych, którzy w czasie wojny znaleźli schronienie na Węgrzech. Nie opuścił ich również po zajęciu w marcu 1944 roku Węgier przez Niemców, choć otrzymał szwajcarskie wizy dla siebie, żony i córki i był namawiany do wyjazdu. Ten wielkiej miary moralnej Człowiek uratował życie - według Yad Vashem - ponad 5 tysiącom polskich Żydów, stając się jednym z największych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Nie zawahał się też oddać swego życia za węgierskiego przyjaciela i urzędowego partnera - Józsefa Antalla seniora, którego nasi uchodźcy nazwali „Ojczulkiem Polaków". Po wojnie komunistyczne władze skazały Henryka Sławika na zapomnienie.
Czytaj całość...
Bruno Schulz: Wiosna. 12 przekładów
wtorek, 24 marzec 2009
_schulz_wiosna.jpgRADIO LUBLIN
&
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza
zapraszają na promocję książki

„Bruno Schulz: Wiosna. 12 przekładów"
pod redakcją Wiery Meniok

Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 marca 2009 r.  o godz. 18,
w Studio im. Zbigniewa Stepka w Radio Lublin,
ul. Obrońców Pokoju 2.
Wstęp wolny.

Gośćmi spotkania będą m.in.
dr Wiera Meniok, redaktor tomu,
dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu,
kierownik Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego Uniwersytetu w Drohobyczu,
oraz Bohdan Zadura, współprowadzący warsztaty translatorskie w Drohobyczu, redaktor naczelny miesięcznika Twórczość".
Spotkanie poprowadzi red. Grażyna Lutosławska.
Czytaj całość...
NAGRODA KULTURALNA ŻURAWIE 2009
czwartek, 19 marzec 2009
Nagroda Kulturalna „Żurawie 2009" to wspólny projekt audycji "Studnia Akademicka" i Polskiego Radia Lublin. Ma on na celu ożywić środowisko młodych twórców i animatorów kultury w Lublinie oraz wypromować liderów, którzy wyznaczają nowe trendy i mogą reprezentować Lublin jako Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

Nagroda przyznawana jest po raz drugi w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animacja kultury. W Jury zasiadają między innymi: Witold Dąbrowski (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"), Teresa Dras ( Kurier Lubelski ) Jerzy Janiszewski (Polskie Radio Lublin), Grzegorz Józefczuk (Gazeta Wyborcza Lublin), Jarosław Koziara (grafik,designer), Rafał Koza Koziński (Centrum Kultury), Janusz Opryński (Provisorium, Festiwal Konfrontacje Teatralne), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin) i DJ Papa Zura (dj, SoulSerivce ).

Czytaj całość...
URODZINY JÓZEFA CZECHOWICZA
czwartek, 19 marzec 2009
106 urodziny Józefa Czechowicza - 15 03 2009 (niedziela)

URODZINY JÓZEFA CZECHOWICZA

Już od ośmiu lat, zawsze 15 marca, w Bramie Grodzkiej świętujemy „Urodziny Józefa Czechowicza". Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików „Poemat o Mieście Lublinie".

Scenariusz „Urodzin" stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do głośnego czytania „Poematu" zapraszamy wyjątkowych Lublinian. W tym roku zaproszenie przyjęli: Elżbieta Bolibok (dyrektor Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie), Benon Bujnowski (wicedyrektor MDK nr 2 w Lublinie), o. Robert Głubisz (przeor klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie), Piotr Tokarczuk (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Mieczysław Wojtas (założyciel i szef Teatru „Panopticum", MDK „Pod Akacją" w Lublinie), Michał Miłosz Zieliński (redaktor naczelny miesięcznika „Zoom").
„Poemat" czytają też chóralnie wszyscy uczestnicy „Urodzin".

Jak co roku we współpracy z Oficyną Wydawniczą WOK wydajemy ręcznie składany i drukowany „Poemat o Mieście Lublinie" w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 106 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

15 marca (niedziela) - godz.16.00,
Kafe Kabaret, ul. Grodzka 21 (dawna „Szeroka 28")


Co roku na „Urodziny" lubelskie rozgłośnie radiowe emitują wiersze Czechowicza.

Wstęp wolny

Debiuty
poniedziałek, 09 marzec 2009
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2741 - 2750 z 2948
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.