Prezydent RP Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej
sobota, 10 kwiecień 2010
Rządowy samolot z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, wraz z małżonką Marią  oraz polską delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rozbił się przy lądowaniu na lotnisku w Smoleńsku. W kraju trwa żałoba narodowa. W wielu kościołach ludzie modlą się za tragicznie Zmarłymi i ich Rodzinami.
Misterium śmierci - katastrofa lotnicza -  w wigilię Miłosierdzia Bożego, jak w obliczu odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, łączy Polaków w cierpieniu i burzy wszelkie mury między rodakami.

Wszystkim Najbliższym, Rodzinom składamy wyrazy współczucia i polecamy Wszechobecnemu:
 
"Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen".

Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Parfianowicz(owe) ora et labora
piątek, 09 kwiecień 2010
Parfianowicz - Zdjęcie 001Kolejny już raz w Gminnej Bibliotece w Spiczynie miało miejsce niezwykle ciekawe spotkanie. Tym razem poświęcone było sztuce Benedyktynów z Monte Cassino, a to za sprawą wspaniałego przewodnika po historii kultury, sztuki, języka, religii, znaczenia symboli i liczb – Kazimierza Parfianowicza, historka sztuki, mediewisty, erudyty najwyższej próby, od wielu lat (dokładnie od 1968 roku) związanego z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie wykłada (obecnie w ramach godzin zleconych) zagadnienia ze starożytności i średniowiecza.


Czytaj całość...
Ksiądz kapelan Ryszard Winiarski w szpitalnej bibliotece
piątek, 09 kwiecień 2010
Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza na spotkanie autorskie

Z ks. Ryszardem Winiarskim - Echa Ewangelii
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa obrazów
„Anioły zesłane” - Andrzeja Wielskiego

14 kwietnia godz.17.00
Filia nr 4 MBP, Al. Kraśnicka 100
Biblioteka (poziom-1) w szpitalu im. Kardynała Stefana WyszyńskiegoCzytaj całość...
Listy do Henia
piątek, 09 kwiecień 2010
19 kwietnia 2010 (poniedziałek) zapraszamy na Listy do Henia – działanie edukacyjne organizowane od kilku lat przez Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”.

W tym dniu uczniowie lubelskich szkół i mieszkańcy Lublina mają możliwość wysłania osobistego listu do Henia Żytomirskiego – żydowskiego chłopca urodzonego w 1933 roku w Lublinie, zgładzonego przez hitlerowców w komorze gazowej prawdopodobnie w listopadzie 1942 roku. Listy wysłane na lubelski adres Henia wracają do nadawców z adnotacją „adresat nieznany”, „nie ma takiego adresu”, co w czytelny sposób pokazuje konsekwencje Zagłady.


Czytaj całość...
Życzenia
środa, 31 marzec 2010
Życzenia
Międzynarodowy Dzień Teatru 26 marca 2010 r.
sobota, 27 marzec 2010
        Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony decyzją Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) UNESCO, w tym roku obchodzony jest po raz 49. Z uwagi na to, że 27 marca przypada w sobotę, główne obchody odbywają się w piątek 26 marca w Trybunale Koronnym.
        Orędzie na ten dzień, przygotowane w tym roku przez Judi Dench – brytyjską aktorkę, laureatkę licznych nagród w dziedzinie teatru, filmu fabularnego i telewizji, odczyta Jolanta Rychłowska – aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, po czym Pani Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska, Pan Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz Pan Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski wręczą medale, odznaki, nagrody, listy gratulacyjne dla twórców lubelskiego ruchu teatralnego. Wręczona zostanie także „Złota Maska”, honorowa nagroda przyznawana przez lubelski oddział Związku Artystów Scen Polskich.
        Organizatorami są Urząd Miasta Lublin i Urząd Marszałkowski we współpracy z ZASP i Teatrem im. H. Ch. Andersena
Czytaj całość...
Aplikacja na konkurs ESK2016 - jaka będzie?
sobota, 27 marzec 2010
ESK jaka będzie? - Zdjęcie 001   Spotkanie prasowe w „Czarciej Łapie” z ekspertami projektu Europejska Stolica Kultury 2016 to kolejny krok w stronę obranego celu, by przygotować aplikację na konkurs ESK. Czasu na napisanie aplikacji pozostało niewiele, bo raptem 5 miesięcy. Dokument ten Miasto Lublin musi złożyć do 30 sierpnia 2010 roku.
   Na pewno nasza aplikacja nie będzie  tak obszerna jaką przygotowała  stolica na 2013 – Marsylia ( publikacja ma przeszło 250 stron, pięknie wydana, przedstawiająca strategię francuskiej Marsylii), ale jej siła nie leży w ilościach stron. Lublin ma wiele plusów, choćby to, że nie jest miastem bogatym - paradoks. W Polsce chęć starania się o tytułu wyraziło oprócz Lublina dziewięć miast: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Toruń, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź, Białystok.  Tak więc konkurencja jest duża. Polskie miasto będzie w 2016 roku dzielić ten tytuł z miastem hiszpańskim, tam kandydatów jest 12.
   Kim są nasi eksperci?
Z materiałów przygotowanych przez Biuro ESK (Referat ds. rozwoju kultury i projektów kulturalnych- przy Wydziale Kultury UM Lublin) wynika, że  ich wiedza, doświadczenia  są rozległe i bogate.
Rose Fenton  - mówi - spotkaliśmy się z zespołem odpowiedzialnym za kulturę w mieście. Podkreślała, że w staraniach o tytuł potrzebne jest „3 x  p”. Po pierwsze pasja – o namiętności działania i zarażania nią innych; po drugie procesie angażowania – starania się o tytuł, aby ten proces trwał i rozwijał się; po trzecie – politycy – by wspierali władze miasta i  działania.
Dragan Klaic sugerował, ze Lublin, może być miastem pilotażowym w prowadzeniu nowego modelu kultury. Praca nad aplikacją jest swojego rodzaju „inwentaryzacją” kultury, a zarazem pisaniem strategii na przyszłość Wspominał  o potrzebie zbudowania nowoczesnego modelu organizacyjnego i programowego,  dobrym zarządzaniu kulturą, o autonomii organizacji i kulturze jako edukacji z elementami badawczymi.

Czytaj całość...
Kierunek Biały Dmuchawiec
czwartek, 25 marzec 2010
Biały dmuchawiec - Zdjęcie 001   Z przyjemnością informujemy, że wyprawa do Białego Dmuchawca rusza już 27 marca 2010 roku o godz. 19.00 . więcej szczegółów na stronie: www.bialydmuchawiec.pl
Tak, tak to nie reklama  biura podróży, ale zapowiedź niezłej "jazdy" w Teatrze Osterwy -premiera już za 24 godziny.

   Teatr wyszedł obwieścić  "Białego Dmuchawca" na ulicę Narutowicza. Przed gmachem ustawiono drogowskazy z napisami "Biały Dmuchawiec", które wskazują miejsce , gdzie  nastąpi odsłona nowej sztuki. Na podświetlonym słupie ogłoszeniowym jest  najprawdziwsza mapa i legenda do niej, do fikcyjnej miejscowości umieszczonej na stronach dramatu Mateusza Pakuły. Więcej informacji widz znajdzie na w/w domenie.
Premiera "Białego Dmuchawca" odbędzie się 27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Czytaj całość...
Ekspert ESK2016 Krzysztof Czyżewski w roli wykładowcy
czwartek, 25 marzec 2010
W ramach Europejskiego Kolegium Kultury zaplanowano spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim w Ośrodku „Brama Grodzka -Teatr NN", ( w Sali Czarnej )  we wtorek, 30 marca. Początek o godz. 17.00. Będzie to wykład  otwarty  pt.: "Sztukmistrz Wschodu. Rozpoznawanie Lublina jako Europejskiej Stolicy Kultury".


Czytaj całość...
Czy "Czarcia Łapa" udzieli mocy ESK Lublin2016?
środa, 24 marzec 2010
Czarcia Łapa - Zdjęcie 001To nie przypadek, że spotkanie prasowe z ekspertami Miasta Lublin przy projekcie Europejska Stolica Kultury Lublin 2016 odbędzie się w  kultowej już kawiarni „Czarcia Łapa”.
Prawie trzy lata temu  z 1/2 czerwca 2007 roku, uczestnicy pierwszej „Nocy Kultury” byli świadkami w Trybunale Koronnym, punktualnie o północy, jak Prezydent Miasta Lublin dr inż. Adam Wasilewski oraz Marszałek Województwa Lubelskiego dr Jacek Sobczak złożyli swoje podpisy pod uroczystą deklaracją o współpracy w ramach starań Lublina o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016, oraz odbili swoje „łapy”. To były pierwsze „diabelskie” sztuczki naszych włodarzy, by rozpocząć żmudną i długą drogę do osiągnięcia połowy drogi do celu.

   


 

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2741 - 2750 z 3092
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.