Szewach Weiss gościł w Lublinie
czwartek, 29 kwiecień 2010
image_022.jpgSzewach Weiss odwiedził Lublin.Miał pracowity dzień. Najpierw spotkał się ze studentami na politologii UMCS. Zaś w Teatrze NN  promował nową książkę razem z o. Tomaszem Dostatnim OP. Wieczór autorski prowadził Tomasz Rakowski dyrektor lubelskiej telewizji. Na to niezwykłe spotkanie- dialog pomiędzy dwoma światami – przybyło wielu sympatyków byłego ambasadora Izraela w RP.
Goście mogli usłyszeć śpiew Witka Dąbrowskiego oraz prof. Weissa. Po promocji Profesor cierpliwie podpisywał książki,  udzielił wywiadu, miał czas na rozmowy  mimo zmęczenia.

Słowa zawarte w nocie redakcyjnej  - "W dwóch światach" -  trafnie oddają jej zawartość: Pochodzą z dwóch różnych światów – Szewach Weiss  i o. Tomasz Dostatni rozmawiają o wartościach duchowych, Bogu, sumieniu, o Żydach i Polakach w czasach wojny i pokoju.  Książka wydana przez WYDAWNICTWO ZYSK i S-KA, Poznań 2010, ss.363. Warto sięgnąć po tę publikację.
Autorzy zapowiedzieli powstanie kolejnej.

Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
O poranku o Północy czyli proza Daniela Odiji w MBP w Lublinie
środa, 28 kwiecień 2010
image_009.jpgDaniel Odija podczas spotkania z czytelnikami w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej opowiedział historię listów, jakie pisał do swojego ojca. Zaczynam od tego epizodu poranka z autorem, ponieważ jego treść prowadzi do uważnej i wrażliwej lektury prezentowanej prozy. Sam Odija zresztą zasugerował, że prawdopodobnie to owa aktywność epistolarna i wydarzenia jakie zaszły w związku z nią były jego pisarską Księgą Rodzaju. Kilkunastoletni Daniel wysyłał dużą ilość listów do swojego taty przebywającego w Stanach Zjednoczonych. Dla chłopca była to forma utrzymywania kontaktu z bliską mu osobą. Opisywał w nich otaczającą go rzeczywistość, która ojcu z racji pobytu za wielką wodą nie była dana. Warto podkreślić w tym miejscu pisarską mądrość młodego Odiji.
Czytaj całość...
Kapelan Ryszard Winiarski w bibliotece szpitalnej na Kraśnickiej
wtorek, 27 kwiecień 2010
 
image_001maly.jpg


                                                                            powiększ

Czytaj całość...
VII Festiwal Książki w Puławach
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg
Czytaj całość...
Lucjan Demidowski- OBRAZY ILUZORYCZNE
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg
“(...)Z jednej strony fotografia istnieje fizykalnie jako materia, bo mówię o odbitce fotograficznej, czyli o nowej rzeczywistości, ale przyjęło się też, że fotografia to przecież nic innego jak próba rejestracji rzeczywistości. Jakiej rzeczywistości, bo ta moja już została zakłócona na planie zdjęciowym? Zapis ten, z jednej strony jest prawdziwy (tej zakłóconej rzeczywistości), a z drugiej strony jest iluzoryczny. Sam się dziwię potem, kiedy tę fotografię oglądam, że to jest tylko przypomnienie, na nowo próba mojej interpretacji (...)”.
            Lucjan Demidowski, fragment rozmowy z Jolantą Męderowicz
Czytaj całość...
Szewach Weiss w TNN
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg
Daniel Odija w MBP Filii nr 29
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpg
Foto relacje ze spotkania z Grażką Lange
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpgW Galerii 31 z okazji światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na spotkanie autorskie - wernisaż i wykład - "Grażka Lange i jej książki" przybyli miłośnicy jej twórczości. Wśród wielu znamienitych gości można było zauważyć lubelskich artystów m.in. Piotra Fąfrowicza, Jarosława Koziarę, Andrzeja Kota czy Małgorzatę Rybicką.Nie zabrakło także  znawczyni ilustracji z UMCS dr Anny Boguszewskiej. Wernisaż uświetnił swoim graniem Joszko Broda. Grał najpierw na rogu baranim, następnie zaś na wielkiej fujarze. Spotkanie w miejskiej placówce kultury - bibliotece po raz kolejny pokazuje, że czytelnicy nie tylko mogą wypożyczać książki, ale także zapoznać się z najlepszymi ich ilustratorami, uczestniczyć w wernisażach oraz słuchać niezwykłych instrumentów.
(bjj)
Czytaj całość...
Flash mob książkowy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
piątek, 23 kwiecień 2010
Lublin, 23 kwietnia.2010 godzina 14.00 pod Brama Krakowską i Ratuszem.....
zasady: punkt 14.00 schodzą się dwie grupy pod Ratuszem i Brama Krakowską.
Każdy wyjmuje książkę i przez 2 minuty czyta sobie po cichu.
Następnie wszyscy się rozchodzą....

Pomnik Historii Państwa Polskiego
piątek, 23 kwiecień 2010
image_001.jpgNajstarsza część Lublina, Stare Miasto w granicach murów oraz przyległa doń część śródmieścia, została w 2007 roku uznana Pomnikiem Historii Państwa Polskiego. Ten tytuł jest przyznawany najcenniejszym zabytkom w Polsce.

Dlaczego Lublin?

Lublin, jako jedno z dziesięciu zabytkowych miast, uzyskał ten tytuł dzięki swoim wyjątkowym walorom historycznym i przestrzennym. Do dziś gołym okiem widać, jak Nasi Szanowni Przodkowie musieli się nagłowić, by wpisać to miasto pomiędzy wąwozy i wzgórza, jak obsłużyć trakty z Gniezna na Ruś, a potem z Krakowa do Wilna, jak ochronić miasto przed najazdami, zapewnić mu wodę i żywność, jak oddawać chwałę Bogu, czcić królów i sądzić człowieka. Zamek od zarania był ośrodkiem władzy państwowej, ulica Grodzka była osią najstarszej części miasta, do której dodano wachlarzowy układ ulic miasta lokacyjnego, które otoczono murami. Wiadomo, że Jagiellonowie czynili pewne przygotowania do ustanowienia w Lublinie wspólnej stolicy Litwy i Korony. Stąd kaplica zamkowa, kościół i klasztor pobrygidkowski, Trybunał Koronny. Wokół murów szybko narosło miasto, którego życie toczyło się wokół sławnych jarmarków i sesji trybunalskich, przyciągających ludzi z całej Polski i Europy. Pomimo dość burzliwej historii, udało się nam niemal uniknąć radykalnych przebudów czy kataklizmów, które przerwałyby ciągłość kolejnych nawarstwień zabudowy. Te nawarstwienia są wciąż widoczne, układają się w ciąg bardzo rozsądnych decyzji. Mieliśmy też to szczęście, że na mniej szczęśliwe pomysły radykalnych zmian brakowało na ogół pieniędzy. Mało jest miejsc w naszej części świata, które mogą pokazać zapisane w budynkach upór i ambicje, sukcesy i porażki całych pokoleń, na przestrzeni co najmniej ośmiu wieków.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2741 - 2750 z 3116
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.