Mapę: "Henryk Wieniawski i Lublin" - róbmy razem!
środa, 12 maj 2010
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, z inicjatywy jej dyrektora: Piotra Tokarczuka, przygotowuje z okazji   ROKU HENRYKA WIENIAWSKIEGO mapkę śladami genialnego skrzypka-wirtuoza. Kompozytora urodzonego w naszym  mieście 10 lipca 1835 roku na Starym Mieście w kamienicy Rynek 17, gdzie obecnie mieści się Towarzystwo Muzyczne, nazwane jego imieniem. Artysta zmarł 31 marca 1880 roku, spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
Zanim opublikujemy mapę: Henryk Wieniawski i Lublin w wersji papierowej, by ustrzec się błędów i wszelkiej  niedoskonałości, gdyż nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie chcemy razem z mieszkańcami Lublina w internecie stworzyć jej pierwowzór, archetyp typu on-line na stronach :
 www.mbp.lublin.pl oraz  www.niecodziennik.mbp.lublin.pl

Czytaj całość...
Kiedy poezja łączy pokolenia...
wtorek, 11 maj 2010
image_015.jpg       Z radością przyjęliśmy zaproszenie pani Doroty Matyjaszczyk, dyrektora Biblioteki Gminnej w Spiczynie, na spotkanie z lubelską poetką panią Edą Ostrowską. Spotkanie odbyło się 5 maja w siedzibie biblioteki. Uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjum oraz grono dorosłych wielbicieli literatury. Oto fragmentaryczny zapis wrażeń z tego majowego popołudnia:

„Na wstępie przemówił pewien Pan, który opowiedział kilkoma słowami o poetce i jej wierszach. Mówił bardzo ciekawie, a przy tym z poczuciem humoru. Następnie oddał głos poetce. Pani Eda dopowiedziała kilka zdań do prezentacji i zaczęła czytać swoje wiersze.[…]. Uważam, że pani Eda to skromna i utalentowana poetka. Mimo tego, że była zdenerwowana, wypadła dobrze, a jej wiersze to jakby jej przeciwieństwo: są odważne, a czasem nawet zbyt śmiałe. Nie żałuję, że poszłam piątego maja do biblioteki. Zaś po korespondencji na gg z innymi uczniami dowiedziałam się, że inni myślą dokładnie tak jak ja.”
                                        Ania

 
Czytaj całość...
Etyka w zarządzaniu administracji
wtorek, 11 maj 2010
image_001.jpg"Etyka w zarządzaniu administracją" to tytuł seminarium naukowego,
które odbędzie się dnia 17.05.2010 r. w sali CI - 300 Katolickiego
Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (ul. Spokojna 1, Lublin).
Konferencja organizowana jest przez Katedrę Nauki Administracji WPPKiA
KUL i koncentruje się na przedstawieniu zagadnień dotyczących etyki
urzędniczej, postaw etycznych pracowników instytucji kontroli,
stosowania norm etycznych w różnych grupach urzędniczych, a także
problemie wpływu mediów na funkcjonowanie administracji. Prezentowane
kwestie będą ujmowane zarówno od strony teoretycznej jak i
praktycznej. Planowana jest także dyskusja.

Seminarium towarzyszy wystawa "Pod strzechą i dechą światłem
malowane", lubelski skansen w fotografii Ireneusza Marciszuka.

Czytaj całość...
PROGRAM IV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BRUNONA SCHULZA
wtorek, 11 maj 2010
PROGRAM
IV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BRUNONA SCHULZA
W DROHOBYCZU
24-30 maja 2010
ARKA WYOBRAŹNI BRUNONA SCHULZA
(wersja zbliżona do ostatecznej)


21 maja, piątek, godz. 12.00: LWÓW, LWOWSKA GALERIA SZTUKI
 – wernisaż wystawy zbiorowej „Bruno Schulz. Inspiracje. Między ilustracją a sztuką”
 – konferencja prasowa (Pałac Potockich)

FESTIWAL
24 maja, poniedziałek

11.00. – Uroczyste otwarcie IV. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza
(Aula Instytutu Fizyki i Matematyki, ul. Stryjska 3)

Wystąpienia:
- Prof. Walery Skotny, Rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu
– Jacek Kluczkowski, Ambasador RP na Ukrainie
– Mykoła Huk, Mer miasta Drohobycza
– Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytut Książki w Krakowie
– Przedstawiciel od Ministerstwa Kultury i Turystyki Ukrainy
– Przedstawiciel od Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy
– Wiera Meniok, dyrektor Festiwalu

Wykład inauguracyjny Adama Michnika, redaktora naczelnego Gazety Wyborczej (Warszawa): „Drohobycz, Bruno Schulz – nasze wspólne dziedzictwo”Czytaj całość...
Wieniawski na ulicach Lublina
poniedziałek, 10 maj 2010


Rok 2010 oimage_001.jpggłoszono rokiem  Henryka Wieniawskiego. Pieszą wycieczkę  jego śladami  poprowadzili - chętnych  - znawcy naszego miasta , przewodnicy z  Oddziału Miejskiego PTTK. Spacer rozpoczęto na Wieniawie, gdzie urodził się ojciec Henryka Wieniawskiego – Tadeusz.. Zakończenie  miało miejsce na Starym Mieście w miejscu  urodzin , w kamienicy Rynek 17,  gdzie na świat - 10 lipca 1835 roku  - przyszedł wybitny skrzypek i kompozytor -  Henryk Wieniawski.. O godzinie 12.00, przed tą kamienicą najpierw zagrał hejnalista Onufry Koszarny lubelski hejnał , potem rozpoczął  się happening – wspólne wykonanie „Pieśni polskiej” utworu Henryka Wieniawskiego. Uczniowie z lubelskich szkół muzycznych im.  Lipińskieo i Szeligowskiego odegrali przed kamienicą, Wieniawskich utwór o narodowym charakterze i znakomitych walorach skrzypcowych. Pełny Rynek turystów zgotował owację, były bisy.
Po drodze uczestnicy  sobotniej wycieczki zanim dotarli na Stare Miasto, przeszli przez Ogród saski. To w nim mały Henio przy wielkiej altanie przysłuchiwał się z mamą różnym  koncertom. Już jako mały chłopak wykazał się nie bywałym talentem muzycznym. W wieku 8 lat udał się do konserwatorium do Paryża. Potem koncertował z bratem Józefem...
Obowiązkowym punktem wycieczki  były: pomnik dłuta Jana Pastwy i Filharmonia  im. Henryka Wieniawskiego. Obecność miejsc związanych z „poetą skrzypków” Wieniawskim, unaocznia, że Lublin  pamięta o swoim wielkim mieszkańcu., który rozsławiał  swoje rodzinne miasto..Możemy śmiało powiedzieć, że Wieniawski dosłownie i w przenośni „zagościł” na ulicach Lublina, a na Czechowie  jest nawet ulica   Braci Wieniawskich.
Jerzy Jacek Bojarski 
Czytaj całość...
Tydzień Bibliotek - czy to tylko akcja?
piątek, 07 maj 2010
image_001.jpgJuż po raz siódmy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2010 r. wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa pod nazwą
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Co roku akcja ma inne hasło wiodące, które wskazuje jakie obszary działalności bibliotek eksponujemy i co chcemy upowszechnić w świadomości społecznej. Hasłem wiodącym w Tygodniu Bibliotek 2010 r. będzie
BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY
Współczesna biblioteka, zwłaszcza biblioteka publiczna, stopniowo przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych; staje się miejscem gdzie czytelnik angażuje swój słuch, a wzrok służy nie tylko rejestracji kształtu liter, ale również odbiorowi bogactwa obrazów i zdjęć. Coraz częściej biblioteki stają się mediatekami, gromadzącymi treści na różnych nośnikach. Multimedialność naszych książnic stała się faktem, stąd hasło Tygodnia Bibliotek 2010, które pozwala uświadomić czytelnikom nie tylko kierunek, w jakim zmierzają placówki biblioteczne, ale i pokazać konkretne rozwiązania stosowane w praktyce.
Realizując hasło: „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy” Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała szereg spotkań, wernisaży i koncert, które obok lekcji bibliotecznych i innych codziennych zajęć mają podkreślić różnorodność działań w naszej instytucji.
Tydzień Bibliotek 2010 objęty został patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdana Zdrojewskiego.


Czytaj całość...
Program IV Miedzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza (j.ukraiński)  
piątek, 07 maj 2010
ПРОГРАМА
IV МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ БРУНО ШУЛЬЦА
В ДРОГОБИЧІ
24 – 30 травня 2010

АРКА УЯВИ БРУНО ШУЛЬЦА


21 травня, п’ятниця,
12.00: ЛЬВІВ, ЛЬВІВСЬКА ГАЛЕРЕЯ МИСТЕЦТВ  
– вернісаж колективної виставки „Бруно Шульц. Інспірації. Між ілюстрацією та мистецтвом”
 – прес-конференція (Палац Потоцьких)

Czytaj całość...
MIKRODZIAŁANIA ARTYSTYCZNE W PRZESTRZENI LUBLINA
piątek, 07 maj 2010
image_001.jpg
8 maja 2010, godz. 10:00 - 17:00
Narutowicza, Peowiaków, Kołłątaja, Zielona, Świętoduska, Przechodnia, Plac Litewski...

Miasto może być miejscem wielu inicjatyw i aktywności. Jedną z nich są mikrodziałania artystyczne, których celem jest zwrócenie uwagi na fenomen przestrzeni miasta i jego detalu. Punktowe, ograniczone w czasie działania stanowią próbę zmiany, choć na chwilę sposobu postrzegania przestrzeni. Działania polegają na zwróceniu uwagi na detal i jego rolę w krajobrazie miasta, czasowej zmianie wykorzystania przestrzeni oraz stworzeniu sytuacji niespodziewanej i zaskakującej.

Czytaj całość...
O schulzowskich rysunkach w bibliotece przy Rynku i Leonarda
czwartek, 06 maj 2010
image_001.jpg
Filie nr 21 i 26 biblioteki miejskiej stały się w czwartek, 6 maja, miejscem spotkania miłośników Brunona Schulza. Tym razem, w ramach cyklu Życie sztuki, sztuka życia, życie form organizowanego przez lubelską bibliotekę, zostaliśmy zaproszeni na wykład wybitnej badaczki Schulza, profesor Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak.
Tematem wykładu o tytule Wizjoner z cynamonowych sklepów stała się twórczość plastyczna drohobyckiego artysty. Schulz w Lublinie jest postacią szczególną. Ma w tym mieście wielu oddanych wielbicieli swojej twórczości, wielu znanych naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju schulzologii, jak choćby Władysław Panas czy autor wydanej rok temu mapy Drohobycza, Jerzy Bojarski. Profesor Kitowska w tym gronie zajmuje miejsce szczególne, bowiem jako historyk sztuki wydała szereg prac o twórczości plastycznej artysty z Drohobycza. Swoją wiedza podzieliła się z gronem osób, które czwartkowego popołudnia zebrały się, aby posłuchać jej wykładu.


Czytaj całość...
Noc Kultury w granicach Pomnika Historii
środa, 05 maj 2010
image_001.jpgNoc Kultury odbywać się będzie w obrębie Pomnika Historii.
Dzięki tegorocznej edycji Nocy Kultury chcemy przypomnieć Lublinianom o tym, że najstarsza część Lublina - Stare Miasto w granicach murów oraz przyległa doń część śródmieścia, została w 2007 roku uznana Pomnikiem Historii Państwa Polskiego, tytułem przyznawanym najcenniejszym zabytkom w Polsce. Większość wydarzeń Nocy Kultury odbędzie się przede wszystkim w obszarze Pomnika. Będzie to szansa na zobaczenie na nowo i odczarowanie naszego dziedzictwa. Przestańmy naszą zabytkową Starówkę, nasze unikalne urbanistyczne dziedzictwo traktować jak zagrożenie klasówką z historii.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2741 - 2750 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.