Powrót Richarda Galliano do Lublina
środa, 24 marzec 2010
Po dwóch latach nieobecności w Lublinie - Richard Galliano – światowej sławy akordeonista , multiinstrumentalista i kompozytor francuski wystąpi  w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej.  
Na koncert „When Galliano meets Bach” - światowej sławy wirtuoza akordeonu zaprasza Kawiarnia Artystyczna Hades.


Czytaj całość...
Mapa wydarzeń Festiwalu Brunona Schulza ogłoszona
wtorek, 23 marzec 2010
SFBS - Zdjęcie 001Zaledwie trzy lata temu jak powstało Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, a już na swoim koncie ma niezwykłe dokonania. Organizowanie urodzin, liczne wystawy, publikacje katalogów, kalendarzy, pocztówek, film amatorski o Drohobyczczu i Brunonie Schulzu., czy choćby  wydanie mapy Bruno Schulz i Drohobycz . U samego zarania stowarzyszenia zbudowano stronę internetową www.brunoschulz.net.pl   To wszystko jest podporządkowane przede wszystkim  jednemu celowi, by wspierać Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu. Na Konferencję zwołaną przez prezesa SFBS  i dyrektora artystycznego festiwalu – Grzegorza Józefczuka - przybyli aktywni jego członkowie: Jerzy Jacek Bojarski, Elżbieta Cwalinowa, Bartłomiej Michałowski, Ola Zińczuk oraz ze strony ukraińskiej partnerzy-pracownicy z Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego przy Uniwersytecie w Drohobyczu: dr Wiera Meniok (kierownik, a zarazem wiceprezes SFBS) i Wiera Romanyszyn . Zabrakło Witka Dąbrowskiego z TNN, który miał brać czynny udział w konferencji. TVP Lublin i Radio Lublin, oraz dziennikarze lokalni notowali każdy wg swojej profesji słowa i obrazy jakie ważył Prezes. Udział  swoją obecnością zaznaczyli także artyści: - malarz - Piotr Łucjan  i fotograf – Michał Wożniak.

Czytaj całość...
Powieje grozą w bibliotece
wtorek, 23 marzec 2010
DardaMiejska Biblioteka Publiczna
zaprasza na spotkanie autorskie
z pisarzem powieści i grozy
Stefanem Dardą
24 marca 2010, godz. 10.00
Spotkanie odbędzie się w Filii nr 18 MBP, ul. Głęboka 8    


Czytaj całość...
Wiosna, ale jaka?
poniedziałek, 22 marzec 2010
Wiosna - Zdjęcie 001
Wczoraj 21 marca mieliśmy pierwszy dzień wiosny. Podczas wiosny astronomicznej dzień  jest dłuższy od nocy, z każdym kolejnym dniem przybywa dnia, a  ubywa nocy. Mało jednak można było odnaleźć cech wiosny klimatycznej nad Zalewem Zemborzyckim. Trochę śpiewu ptaków, pierwsze bazie. Najbardziej rozbudzeni do życia byli liczni rowerzyści, wędkarze i spacerowicze. Lód zalega jeszcze na powierzchni Zalewu, a śnieg wielkimi połaciami w lesie. Faktycznie to przedwiośnie. Bruno Schulz w Kamenie z 1935 (VI) nr 10 ss. 191-193 tak opisał  - Wiosnę (jjb)

Michał Hochman w Domu Kultury LSM
niedziela, 21 marzec 2010
Hochman - Zdjęcie 001  Koncert i muzyczny wieczór wspomnień Michała Hochmana "Konik na biegunach" odbył się w sali widowiskowej Domu Kultury. Publika dopisała - przybyli koledzy, przyjaciele i fani jego talentu. Śpiew urozmaicała piękna Stella.
  Michał Hochman z zamieszkania Lublinianin, urodził się 4 marca 1944 roku koło Omska na Syberii. Rodzice  przeszli przez sowieckie obozy pracy. Po wojnie w 1946 roku wrócili do Polski,  przez  Wrocław, by osiedlić się w Lublinie. Mieszkali najpierw na Lubartowskiej, zaś pod koniec lat 50-tych  na Krakowskim Przedmieściu . skończył LO Zamoyskiego, studiował geografię na UMCS. W marcu 1969  roku - zmuszony - opuszcza z rodziną Lublin, by udać się na emigrację do USA. Po wielu latach powraca nieustannie do  swojego Lublina by w nim koncertować.Czytaj całość...
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza zaprasza na konferencję prasową
piątek, 19 marzec 2010
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza zaprasza na konferencję prasową na temat  IV. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza  w Drohobyczu (24-30 maja 2010, Ukraina)

Konferencja odbędzie się we wtorek 23 marca o godz. 11 w Cabaret Cafe przy ul. Grodzkiej 21 (Stare Miasto) w Lublinie

Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza jest jedyną organizacją pozarządową w Lublinie (i jedną z niewielu w kraju), która współorganizuje poza granicami Polski wysokiej rangi międzynarodowy festiwal poświęcony jednej z najwybitniejszych postaci polskiej i europejskiej kultury XX wieku – mianowicie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina).  
Festiwal „Arka wyobraźni Brunona Schulza” jest niezwykłym przedsięwzięciem odbywającym się w najbardziej magicznym miejscu naszej części świata.  

 
Czytaj całość...
Dekada z Czechowiczem w TNN
wtorek, 16 marzec 2010
Czechowicz - Zdjęcie 001    Tłoczno  i bardzo gorąco było na dziesiątym jubileuszowym spotkaniu urodzinowym Czechowicza. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował niespodziankę wydawniczą poświęconą Urodzinom, osobom biorącym w nich udział, Spacerowi z Czechowiczem i wszystkim działaniom poświęconym Poecie, które organizował przez ostatnią dekadę.
W tym roku  Poemat o Mieście Lublinie  czytali : Jan Bernad, Jan Pomorski, Stanisław Bałdyga, Eliza Nowikowska, o. Ludwik Wiśniewski i Krystyna Kłoczowska, a między nimi odbywało się wspólne czytanie lubelskiego poety pod „batutą” Witka Dąbrowskiego. Nie zabrakło też głosu czytającego prof. Władysława Panasa - współtwórcy wydarzenia.

   
Czytaj całość...
Joszko dął w rurę Józefa
poniedziałek, 15 marzec 2010
Wilkoń - Zdjęcie 053Takiego wernisażu nie widziałem jak żyje. Ma się rozumieć, że wszelkie media były obecne: TVP Lublin, Gazeta Wyborcza i inni, kolejka do rozmów tak długa, że otwarcie  wystawy się opóźniło. Wcześniej były  warsztaty artysty Józefa Wilkonia z dziećmi. Wśród gości byli obecni  m.in. profesor Lechosław Lameński, Piotr Fąfrowicz, Grzegorz Rzepecki, dr Anna Boguszewska, Alina Mądzik, Blanka-Gul-Olszewska, Roman Kołodziej, Jarek Koziara, pracownicy z Teatru „dwa n” z Grodzkiej i wielu innych znamienitych wielbicieli jego talentu. Nasz dostojny jubilat i zarazem solenizant  w pełnej prostocie opowiadał o swoich pracach ilustratorskich technikachi malarskich, ale i tych przestrzennych. O problemach wydawniczych. Odpowiadał na pytania. Jego opowieści wzmocnił graniem Joszko Broda, dla którego ilustrator skonstruował trąbę, w która dął z lekkością.... koniakowski-lubelsko-jakubowicki artysta.  Na koniec uczestnicy wystawy odśpiewali sto lat. Wystawę należy zobaczyć by powrócić w świat marzeń bajkowych z niezwykłymi zwierzętami, które rozlazły się po całej Galerii 31, po jej ścianach, ale i po podłodze. Dla ciekawości warto dodać, ze na spotkaniu była obecna pani Ewa z Tych, bibliotekarka, która pisze pracę magisterską o Józefie Wilkoniu.(bjj)

Czytaj całość...
"Melchiory 2009" zawitają do Lublina
sobota, 13 marzec 2010
Melchiory - Zdjęcie 001Lublin będzie gościł 20 marca na Zamku Lubelskim Galę Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2009". To znakomita szansa na promocję naszego miasta i regionu. Przybędą do nas dziennikarze z całej Polski. Studio im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin, gdzie odbyła się konferencja prasowa (12 III br.) „pękało w szwach”. Zwielokrotniona obecność mediów jest potwierdzeniem cieszącego się zainteresowania konkursem i galą „Melchiory 2009”.
Redaktor naczelny Radia Lublin – Ryszard Montusiewicz nie ukrywał radości, że po raz pierwszy będą zorganizowane "Dni reportażu radiowego". Irena Piłatowska-Mądry - redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia  przytoczyła historię konkursu.
Czytaj całość...
Józef Wilkoń i jego zwierzęta
piątek, 12 marzec 2010
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2751 - 2760 z 3092
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.