Małgorzata Kitowska-Łysiak o Brunonie Schulzu
niedziela, 02 maj 2010
Już od ośmiu miesięcy pracownicy Instytutu Historii Sztuki KUL w ścisłej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego prowadzą otwarte wykłady dla mieszkańców Lublina. Najbliższy wygłosi prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak, szefowa Katedry Historii Sztuki Współczesnej KUL, znawczyni twórczości Brunona Schulza, autorka licznych tekstów na jej temat, w tym książki Schulzowskie marginalia (2007), redaktorka bądź współredaktorka prac zbiorowych, jak mający ukazać się lada dzień tom Białe plamy w schulzologii

Czytaj całość...
Zagłosuj na Cerkiew Grekokatolicką w Lublinie
sobota, 01 maj 2010
Trwa ogółnopolski plebiscyt na najpiękniejsze miejsca w Polsce!
Dziewięć miast i 70 nominacji! 
Wśród kandydatów do tytułu 7 cudów MM jest Cerkiew Grekokatolicka w Lublinie przy al. Warszawskiej.
Głosowanie trwa od 21 kwietnia do 16 maja 2010 roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się 18 maja 2010 roku.
 

Czytaj całość...
Idea i program: IV Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza
piątek, 30 kwiecień 2010
IV. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza – Arka wyobraźni Brunona Schulza, Drohobycz (Ukraina), 24-30 maja 2010 r.

Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina) odbywa się co dwa lata, łącząc formuły konferencji naukowej i spotkań autorskich z pokazami teatralnymi, koncertami, wystawami plastycznymi, performance, pochodami itp. Festiwal jest formą wielkiego spotkania i dyskusji naukowców, slawistów, polonistów, tłumaczy, schulzologów, literatów i poetów, artystów – ludzi kultury i sztuki, pasjonatów. Podczas IV. Festiwalu w ostatnim tygodniu maja 2010 roku w rodzinnym mieście autora „Sanatorium pod klepsydrą” i „Sklepów cynamonowych” spotkają się goście z 18 krajów Europy i świata.


Czytaj całość...
Hrubieszów bliżej Troi
czwartek, 29 kwiecień 2010
image_002.jpg
Homera  Iliadę i Odyseję  jako studenci I roku historii  KUL czytaliśmy obowiązkowo pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.... o  Troi, i pięknej Helenie  na zajęciach z Historii Starożytnej u prof.  KUL Edwarda Zwolskiego. Nie przypuszczałem, że  trzydzieści lat później po Polsce będzie wędrować wystawa:” Troja. Sen Henryka Schliemanna”. Trzeba było odkryć archeologa-pasjonaty pod koniec XIX wieku, by  wymysły ojca poezji  epickiej Homera uznać za rzeczywistość. Obecnie w Hrubieszowie na kresach Unii Europejskiej, a blisko granicy ukraińskiej są prezentowane odkryte skarby Troi przez  Niemca Schliemanna.

Nie po raz pierwszy historia pokazuje, że pasje wybitnych ludzi narodziły się w dzieciństwie. Tak też było w przypadku małego Henryka Schliemanna (ur. 6 I 1822 w Neubukow w Niemczech).
Czytaj całość...
Szewach Weiss gościł w Lublinie
czwartek, 29 kwiecień 2010
image_022.jpgSzewach Weiss odwiedził Lublin.Miał pracowity dzień. Najpierw spotkał się ze studentami na politologii UMCS. Zaś w Teatrze NN  promował nową książkę razem z o. Tomaszem Dostatnim OP. Wieczór autorski prowadził Tomasz Rakowski dyrektor lubelskiej telewizji. Na to niezwykłe spotkanie- dialog pomiędzy dwoma światami – przybyło wielu sympatyków byłego ambasadora Izraela w RP.
Goście mogli usłyszeć śpiew Witka Dąbrowskiego oraz prof. Weissa. Po promocji Profesor cierpliwie podpisywał książki,  udzielił wywiadu, miał czas na rozmowy  mimo zmęczenia.

Słowa zawarte w nocie redakcyjnej  - "W dwóch światach" -  trafnie oddają jej zawartość: Pochodzą z dwóch różnych światów – Szewach Weiss  i o. Tomasz Dostatni rozmawiają o wartościach duchowych, Bogu, sumieniu, o Żydach i Polakach w czasach wojny i pokoju.  Książka wydana przez WYDAWNICTWO ZYSK i S-KA, Poznań 2010, ss.363. Warto sięgnąć po tę publikację.
Autorzy zapowiedzieli powstanie kolejnej.

Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
O poranku o Północy czyli proza Daniela Odiji w MBP w Lublinie
środa, 28 kwiecień 2010
image_009.jpgDaniel Odija podczas spotkania z czytelnikami w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej opowiedział historię listów, jakie pisał do swojego ojca. Zaczynam od tego epizodu poranka z autorem, ponieważ jego treść prowadzi do uważnej i wrażliwej lektury prezentowanej prozy. Sam Odija zresztą zasugerował, że prawdopodobnie to owa aktywność epistolarna i wydarzenia jakie zaszły w związku z nią były jego pisarską Księgą Rodzaju. Kilkunastoletni Daniel wysyłał dużą ilość listów do swojego taty przebywającego w Stanach Zjednoczonych. Dla chłopca była to forma utrzymywania kontaktu z bliską mu osobą. Opisywał w nich otaczającą go rzeczywistość, która ojcu z racji pobytu za wielką wodą nie była dana. Warto podkreślić w tym miejscu pisarską mądrość młodego Odiji.
Czytaj całość...
Kapelan Ryszard Winiarski w bibliotece szpitalnej na Kraśnickiej
wtorek, 27 kwiecień 2010
 
image_001maly.jpg


                                                                            powiększ

Czytaj całość...
VII Festiwal Książki w Puławach
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg
Czytaj całość...
Lucjan Demidowski- OBRAZY ILUZORYCZNE
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg
“(...)Z jednej strony fotografia istnieje fizykalnie jako materia, bo mówię o odbitce fotograficznej, czyli o nowej rzeczywistości, ale przyjęło się też, że fotografia to przecież nic innego jak próba rejestracji rzeczywistości. Jakiej rzeczywistości, bo ta moja już została zakłócona na planie zdjęciowym? Zapis ten, z jednej strony jest prawdziwy (tej zakłóconej rzeczywistości), a z drugiej strony jest iluzoryczny. Sam się dziwię potem, kiedy tę fotografię oglądam, że to jest tylko przypomnienie, na nowo próba mojej interpretacji (...)”.
            Lucjan Demidowski, fragment rozmowy z Jolantą Męderowicz
Czytaj całość...
Szewach Weiss w TNN
wtorek, 27 kwiecień 2010
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2751 - 2760 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.