Daniel Odija w MBP Filii nr 29
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpg
Foto relacje ze spotkania z Grażką Lange
poniedziałek, 26 kwiecień 2010
image_001.jpgW Galerii 31 z okazji światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na spotkanie autorskie - wernisaż i wykład - "Grażka Lange i jej książki" przybyli miłośnicy jej twórczości. Wśród wielu znamienitych gości można było zauważyć lubelskich artystów m.in. Piotra Fąfrowicza, Jarosława Koziarę, Andrzeja Kota czy Małgorzatę Rybicką.Nie zabrakło także  znawczyni ilustracji z UMCS dr Anny Boguszewskiej. Wernisaż uświetnił swoim graniem Joszko Broda. Grał najpierw na rogu baranim, następnie zaś na wielkiej fujarze. Spotkanie w miejskiej placówce kultury - bibliotece po raz kolejny pokazuje, że czytelnicy nie tylko mogą wypożyczać książki, ale także zapoznać się z najlepszymi ich ilustratorami, uczestniczyć w wernisażach oraz słuchać niezwykłych instrumentów.
(bjj)
Czytaj całość...
Flash mob książkowy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
piątek, 23 kwiecień 2010
Lublin, 23 kwietnia.2010 godzina 14.00 pod Brama Krakowską i Ratuszem.....
zasady: punkt 14.00 schodzą się dwie grupy pod Ratuszem i Brama Krakowską.
Każdy wyjmuje książkę i przez 2 minuty czyta sobie po cichu.
Następnie wszyscy się rozchodzą....

Pomnik Historii Państwa Polskiego
piątek, 23 kwiecień 2010
image_001.jpgNajstarsza część Lublina, Stare Miasto w granicach murów oraz przyległa doń część śródmieścia, została w 2007 roku uznana Pomnikiem Historii Państwa Polskiego. Ten tytuł jest przyznawany najcenniejszym zabytkom w Polsce.

Dlaczego Lublin?

Lublin, jako jedno z dziesięciu zabytkowych miast, uzyskał ten tytuł dzięki swoim wyjątkowym walorom historycznym i przestrzennym. Do dziś gołym okiem widać, jak Nasi Szanowni Przodkowie musieli się nagłowić, by wpisać to miasto pomiędzy wąwozy i wzgórza, jak obsłużyć trakty z Gniezna na Ruś, a potem z Krakowa do Wilna, jak ochronić miasto przed najazdami, zapewnić mu wodę i żywność, jak oddawać chwałę Bogu, czcić królów i sądzić człowieka. Zamek od zarania był ośrodkiem władzy państwowej, ulica Grodzka była osią najstarszej części miasta, do której dodano wachlarzowy układ ulic miasta lokacyjnego, które otoczono murami. Wiadomo, że Jagiellonowie czynili pewne przygotowania do ustanowienia w Lublinie wspólnej stolicy Litwy i Korony. Stąd kaplica zamkowa, kościół i klasztor pobrygidkowski, Trybunał Koronny. Wokół murów szybko narosło miasto, którego życie toczyło się wokół sławnych jarmarków i sesji trybunalskich, przyciągających ludzi z całej Polski i Europy. Pomimo dość burzliwej historii, udało się nam niemal uniknąć radykalnych przebudów czy kataklizmów, które przerwałyby ciągłość kolejnych nawarstwień zabudowy. Te nawarstwienia są wciąż widoczne, układają się w ciąg bardzo rozsądnych decyzji. Mieliśmy też to szczęście, że na mniej szczęśliwe pomysły radykalnych zmian brakowało na ogół pieniędzy. Mało jest miejsc w naszej części świata, które mogą pokazać zapisane w budynkach upór i ambicje, sukcesy i porażki całych pokoleń, na przestrzeni co najmniej ośmiu wieków.

Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Danielem Odiją
piątek, 23 kwiecień 2010
Miejska Biblioteka Publiczna Odija.jpg
zaprasza na spotkanie
z Danielem Odiją
pisarzem, dziennikarzem TV Gdańsk

Spotkanie odbędzie się
27 kwietna 2010 r. , godz. 10.00
Filia nr 29 MBP, ul. Kiepury 5




Daniel Odija (1974) jest jednym z najbardziej obiecujących prozaików młodego pokolenia. Przez ponad 7 lat studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje jako dziennikarz w słupskim oddziale Telewizji Polskiej. Ma żonę i dwoje dzieci.

   
Czytaj całość...
Chopin na jazzowo
środa, 21 kwiecień 2010
image_004.jpg19 i 21 kwietnia gościliśmy w bibliotece Pana Dariusz Jóźwika. Jest On absolwentem filologii polskiej UMCS, pracownikiem Działu Instrukcyjno - Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Przedstawił prelekcję  pt. Chopin na jazzowo. Uzupełnieniem i doskonałym dopełnieniem Jego słów były fragmenty muzyczne w wykonaniu najwybitniejszych polskich muzyków i wokalistów.  Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina  są zjawiskiem wyjątkowym w skali międzynarodowej. Pan Dariusz Jóźwik podkreślał, iż improwizowanie  jazzowe" na temat Chopina" pozostaje w zgodzie z procesem twórczym kompozytora, Chopin był przecież mistrzem improwizacji. Rozpoczęliśmy od wysłuchania interpretacji utworów Chopina w wykonaniu  Novi Singers, następnie tria pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, które nagrało album zatytułowany”Chopin”. Andrzej Jagodziński od 1994 roku zajęty jest głównie projektami chopinowskimi. Tworzy jazzowe opracowania chopinowskich etiud, mazurków, polonezów, walców, nokturnów i preludiów.
Czytaj całość...
Wystawa Fotografii - ZPAF z Lubelszczyzny
wtorek, 20 kwiecień 2010
image_001.jpg

GALERIA PO SCHODACH,
ul. Bernardyńska 14a
zaprasza
Wystawa Fotografii   - ZPAF  z  Lubelszczyzny
w piątek o piątej WERNISAŻ   ( 23 kwietnia)
Wystawa czynna do 8.maja.2010.
Poniedziałek-piątek w godz. 9-19.30,
Sobota w godz. 9-15.30.
Wstęp wolny.
Czytaj całość...
Grażka Lange: książka i róża, wernisaż i wykład
wtorek, 20 kwiecień 2010
image_001.jpgGaleria 31 miejskiej biblioteki będzie gościć 23 kwietnia na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich graficzkę Grażkę Lange.  Odbędzie się jej wernisaż, wykład i spotkanie z czytelnikami. Autorka to jedna z bardziej znanych i utalentowanych współczesnych polskich projektantek książek. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagradzana za projekty książek i ilustracji (IBBY: Lipsk,  Warszawa i w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku).
Po raz pierwszy obchodzono ten dzień  - ustanowiony poprzez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców - 23 kwietnia 1995 roku.  To nie przypadek z tą symboliczną datą dla światowej literatury – wtedy urodzili się lub zeszli z tego świata wybitni pisarze tacy jak: Miguel de Cervantes , William Shakespeare; Inca Garcilaso de la Vega , Maurice Druon (ur. jako Maurice Kessel), islandzki noblista Halldór Kiljan Laxness (właśc. Halldór Guðjónsson), Rosjanin Vladimir Vladimirovič Nabokov, czy Katalończk Josep Pla. To w Katalonii istniała  długa tradycja obdarowywania w ten dzień kobiet czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego (patrona regionu) smoka. Później zaś kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. To co roczne święto organizowane przez UNESCO w celu  ochrony własności intelektualnej - praw autorskich, ale także promocji książek i czytelnictwa uczci:
 Galeria 31 - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie,
 ul. Braci Wieniawskich 5
 zapraszając  na wystawę
"Grażka Lange i jej książki",
połączone z wykładem autorki i spotkaniem z czytelnikami.
Wernisaż godz. 13.00.
Ekspozycję w Galerii 31 można oglądać do 7 maja w godzinach pracy Filii nr 30 MBP. 
Może i my w tym dniu zechcemy kogoś obdarować książką i różą?


Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Spotkanie Macieja Orłosia w miejskiej bibliotece
poniedziałek, 19 kwiecień 2010
Maciej Orłoś - Zdjęcie 001Niecodzienne spotkanie odbyło się w dniu 19.kwietnia 2010 roku w MBP im. H. Łopacińskiego Filii nr 1. Naszym gościem był znany i lubiany prezenter telewizyjny, aktor i pisarz książek dla dzieci Maciej Orłoś.Licznie zgromadzona młoda widownia z Lublina i ze Świdnika, jak również dorośli mieli okazję zobaczyć i poznać gwiazdę "Teleekspressu", a także zadać pytania. Sądząc po ilości zgłaszających się osób, można wnioskować, że w ciągu jednego spotkania ciekawość publiczności nie została zaspokojona.Zabawnym urozmaiceniem były występy małych artystów czytających wiersze i śpiewających piosenki o Meli-najbardziej znanej bohaterce książek Macieja Orłosia. Sam autor dowcipnie i na poważnie opowiadał o wszelkich aspektach swojego życia, m.in. o własnym dzieciństwie. Dowiedzieliśmy się również o jego bliskich związkach rodzinnych z naszym miastem - mama autora urodziła się w Lublinie..
Wizyta popularnego gościa z pewnością zostanie zapamiętana na długo, a jej atmosfera wzbudziła u wszystkich nadzieję na kolejne spotkania.

Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Maciejem Orłosiem
niedziela, 18 kwiecień 2010
Miejska Biblioteka Publiczna  w Lublinie zaprasza na niezwykłe spotkanie z Maciejem Orłosiem.
Nie wszystkim wiadomo, że ten popularny prezenter Teleexpressu,
wyjątkowo inteligentna osobowość telewizyjna, aktor - jest także autorem bajek i opowiadań dla dzieci.
Spotkanie odbędzie się 19 kwietna 2010 r., godz. 10.00 Filia nr 1 MBP, ul. Kościelna 7a
Serdecznie zapraszamy.
(bjj)



<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2761 - 2770 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.