Wawel
piątek, 16 kwiecień 2010
J.H. Krzyżanowski

Moja odpowiedź Andrzejowi Wajdzie i wszystkim, którzy sprzeciwiają się pochowaniu Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego na Wawelu


*
Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem,
Salonowcy - skończcie tę wrzawę.
O czas smutnej zadumy proszę,
gdy Prezydent idzie na Wawel.

Kogo wiedzie w żałobnej gali?
Jakieś cienie, mundury krwawe,
ci w Katyniu z dołów powstali,
z Prezydentem idą na Wawel.

Idą wolno, lecz równym krokiem,
bo im marsza rozbrzmiewa grave.
Niezbadanym Boga wyrokiem
z Prezydentem ciągną na Wawel.

Gdy próg przejdą królewskich pokoi,
krótki apel - czas z misji zdać sprawę,
potem spać - pierwsza noc już wśród swoich
z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel.

Ciiiiiicho! śpią  Ale może obudzi
ich los w nas to, co czyste i prawe?
Niech pojedna - i partie i ludzi,
dzień, gdy oni dotarli na Wawel.

Żydzi i chrześcijanie zjednoczeni w modlitwie
czwartek, 15 kwiecień 2010
image_001.jpgTragedia pod Smoleńskiem  zgromadziła Żydów i chrześcijan w Jeszywas Chachmej Lublin im. Rabina Majera Szapiry na wspólnej modlitwie. Synagoga  nieoczekiwanie wypełniła się młodymi Żydami z Kanady, Francji, którzy w poniedziałek brali udział w Marszu Żywych Auschwitz.
Jednak najważniejsza jest obecność członków gminy z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem.Wśród uczestników tego nabożeństwa nie brakuje i lubelskich chrześcijan.
Jest obecny biskup Mieczysław Cisło- Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady episkopatu Polski, także wierni  kościołów luterańskiego i zielonoświątkowego.
Czytaj całość...
Modlitwy żałobne w Jeszywie lubelskiej
środa, 14 kwiecień 2010
Gmina Wyznaniowa Żydowska  zaprasza w środę, 14 kwietnia o godzinie 13.00 
do lubelskiej synagogi Jeszywas Chachmej Lublin przy ul. Lubartowskiej 85,
gdzie odbędzie się modlitwa żałobna ku pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,
Jego Małżonki oraz pozostałych ofiar tragedii, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku .
Modlitwy żałobne poprowadzi Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
(jjb)
Imprezy w miejskiej bibliotece odwołane
wtorek, 13 kwiecień 2010
W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej Miejska Biblioteka Publiczna odwołuje
wszystkie imprezy zaplanowane w swoich Filiach na bieżący tydzień.
12.04 - spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską
13.04 - "Poezja serca" - Robert Karwat - opowiadania, wiersze i piosenki o miłości.
14.04 - "Echa Ewangelii" - spotkanie autorskie z księdzem Ryszardem Krzysztofem Winiarskim.
16.04- "Chopin i Wieniawski na jazzowo"- prelekcja Dariusza Jóźwika

Dopisujemy się tym samym do żałobnej księgi, którą świat pisze w bólu od soboty.
Zmiast promocji książki, uczczenie pamięci Janusza Krupskiego
wtorek, 13 kwiecień 2010
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Kilka dni temu zapraszaliśmy Was na uroczystości  promocyjne  książki  Tamary  Pietkiewicz   Jak bucik bez pary”, której gościem honorowym  miał  być  Pan  Minister  Janusz  Krupski,  kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dziś  wiemy,  że  Janusz  Krupski  do Lublina nie przyjedzie; 10 kwietnia zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, wraz z   Prezydentem   Rzeczypospolitej   Polskiej,   prof.   Lechem   Kaczyńskim   i   tyloma   innymi przedstawicielami politycznej i intelektualnej elity Kraju. Chcemy spotkać się wszyscy w dniu 15 kwietnia  o  godz.  17.00  ,  aby  uczcić  Jego  pamięć. 
Czytaj całość...
Msza w intencji śp. Janusza Krupskiego
wtorek, 13 kwiecień 2010
Janusz KrupskiW środę o godz. 19,30 w kościele OO Dominikanów w Lublinie zostanie
odprawiona msza św. za Janusza Krupskiego. Po mszy spotkanie w Sali Unii
Lubelskiej.

Czytaj całość...
Marsz pod krzyż katyński
wtorek, 13 kwiecień 2010
Katyń - Zdjęcie 001Wieczór już zapadał 12 kwietnia, gdy zarówno kościół Akademicki KUL, jak i plac przed nim zaczął zapełniać się osobami, które przyszły aby modlicć się za ofiary tragedii w Smoleńsku. Koncelebrze przewodniczył arcybiskup miejsca. W kazaniu wspominał głównie śp. Edwarda Wojtasa posła RP, o którym opowiadał bardzo ciepło, jako o człowieku przyjaznym innym ludziom. Wymienił także innych zmarłych, którzy poprzez mieszkanie lub studia związani byli z Lublinem i KUL-em. Nawiązał do pierwszych kondolencji, jakie otrzymał w poniedziałek od rabina z warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, a także nawoływał do przebaczenia, bo: "jakby się czuli dzisiejsi narodowi demokraci, gdyby wypominano im, że zabili prezydenta Narutowicza", jakby to miało jakiekolwiek znaczenie w obliczu tej tragedii.
Cały dzień młodzież skupiona w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów KUL i UMCS, Forum Młodych PiS i kilku innych organizacjach za pomocą sms-ów umawiała się na marsz pod krzyż katyński, jaki miał się odbyć po zakończeniu mszy świętej (nie wiedząc zapewne, że jej organizatorzy zaproszą na pochód na ul. Karłowicza). Kilkadziesiąt osób przeszło w milczeniu sprzed kościoła "kulowskiego" na ul. Głęboką, aby tu złożyć kwiaty i zapalić znicze zarówno na znak pamięci z ofiarami sowieckich mordów z 1940 r., jak i w dowód uznania i solidarności z ofiarami katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i ich rodzinami.

Czytaj całość...
Modlitwa w kościele akademickim za śp. Edwarda Wojtasa i Innych
wtorek, 13 kwiecień 2010
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 001W poniedziałkowy wieczór 12 kwietnia w kościele akademickim KUL odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, a w szczególności za lubelskiego posła Edwarda Wojtasa i Inne ofiary, które w jakimś stopniu były związane z Lubelszczyzną i KUL-em.
Kościół i plac przed nim zgromadził tysiące lublinian, chcących
złożyć hołd tragicznie zmarłym. Bardzo osobiste wystąpienie miał Rektor KUL ks.prof. Stanisław Wilk. Wspomniał Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego, dzięki inicjatywie którego podjęta została uchwała o finansowaniu działalności KUL z budżetu państwa, tak jak innych publicznych uniwersytetów. Pan prezydent Kaczyński był także doktorem honoris causa naszej katolickiej uczelni.
We wspomnieniach Księdza Rektora nie zabrakło posła Edwarda Wojtasa, który interesował się KUL-em i wspierał jego władze. Wymienił także pana Janusza Krupskiego, który jako student działał zarówno na rzecz uczelni,jak i niepodległości Polski (m.in. poprzez stworzenie nielegalnego pisma
młodych katolików "Spotkania").

Czytaj całość...
Prezydent RP Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej
sobota, 10 kwiecień 2010
Rządowy samolot z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, wraz z małżonką Marią  oraz polską delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rozbił się przy lądowaniu na lotnisku w Smoleńsku. W kraju trwa żałoba narodowa. W wielu kościołach ludzie modlą się za tragicznie Zmarłymi i ich Rodzinami.
Misterium śmierci - katastrofa lotnicza -  w wigilię Miłosierdzia Bożego, jak w obliczu odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, łączy Polaków w cierpieniu i burzy wszelkie mury między rodakami.

Wszystkim Najbliższym, Rodzinom składamy wyrazy współczucia i polecamy Wszechobecnemu:
 
"Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen".

Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Parfianowicz(owe) ora et labora
piątek, 09 kwiecień 2010
Parfianowicz - Zdjęcie 001Kolejny już raz w Gminnej Bibliotece w Spiczynie miało miejsce niezwykle ciekawe spotkanie. Tym razem poświęcone było sztuce Benedyktynów z Monte Cassino, a to za sprawą wspaniałego przewodnika po historii kultury, sztuki, języka, religii, znaczenia symboli i liczb – Kazimierza Parfianowicza, historka sztuki, mediewisty, erudyty najwyższej próby, od wielu lat (dokładnie od 1968 roku) związanego z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie wykłada (obecnie w ramach godzin zleconych) zagadnienia ze starożytności i średniowiecza.


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2771 - 2780 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.