Akompaniament do wspomnień
czwartek, 27 wrzesień 2007
Autorzy wieczoruW Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin 18 IX br.  miało miejsce spotkanie z Marią  Drue, autorką książki wspomnieniowej „Swoją drogą”. Urodzona w Krakowie, po wojnie znalazła się w Londynie. Komponowała piosenki, pisała teksty, akompaniowała w kabaretach m.in. Mariana Hemara i Wiktora Budzyńskiego. W artystyczny sposób  książkę prezentowali aktorzy: Katarzyna Łaniewska i Wojciech Machnicki, który poruszył słuchaczy śpiewem: Kiedy znów zakwitną białe bzy. Przy fortepianie zasiadła sama autorka. Zamiast pytań i dyskusji, było interesujące posłowie redaktora Leszka Gzeli o rodzinie Drue z Lublina.
Czytaj całość...
Nadeszła złota jesień polska, jesień astronomiczna
środa, 26 wrzesień 2007
JesieńPrzyszła precyzyjnie 23 września. Tak wygląda o poranku w wąwozie lubelskim między  LSM a Czubami. Piękne wschodzące słońce i rozpierzchające się mgły.

W pl.wikipedia czytamy:
Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.
(jjb)
Czytaj całość...
Proch... Dusza... Pamięć...
wtorek, 25 wrzesień 2007
Andrzej Widelski
Andrzej Widelski
Otwarciem wernisażu  Andrzeja Antoniego Widelskiego  ”proch...dusza...pamięć....” rozpoczęto Dni Majdanka. W  katalogu czytamy o doświadczeniu spotkania artysty jako małego chłopca z obozem zagłady Majdanka...proch…dusza…pamięć..., o tekście  odautorskim do grafik i około malarskim, oraz słowa prof. KUL Prof. Lechosława Lameńskiego,  W zaczarowanym kręgu. Rysografie Andrzeja Antoniego Widelskiego.

Czytaj całość...
Zapraszamy na wystawę Książka Roku 2006 r.
poniedziałek, 24 wrzesień 2007
Wystawa Książka RokuW Galerii Korytarz  CK od 13 września   czynna jest wystawa pokonkursowa Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych-Polska Sekcja IBBY zatytułowana KSIĄŻKA ROKU 2006, sprowadzona przez Miejska Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego. Ekspozycja  przygotowana przez Krystynę Lipka - Sztarbałło i Małgorzatę Bieńkowską.  Prace laureatów konkursu – m.in. Joanny Olech i Piotra Fąfrowicza, obecnych na otwarciu  - można oglądać dzięki pomocy i życzliwości  dr Anny Boguszewskiej z Wydziału Artystycznego UMCS. Serdecznie zapraszamy.
(jjb)
Czytaj całość...
Przegląd nowości wydawniczych
poniedziałek, 24 wrzesień 2007
Nowości wydawnicze - zdjęcie 1Już wkrótce w  filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można wypożyczać zamówione nowości wydawnicze. Zapraszamy do naszych 31 filii rozmieszczonych po całym mieście.

Więcej na stronie internetowej Biblioteki
Sieć biblioteczna http://www.mbp.lublin.pl/index.php


Czytaj całość...
O bibliotekach w Bibliotece Wojewódzkiej
poniedziałek, 24 wrzesień 2007
O bibliotekach w Bibliotece WojewódzkiejW ramach jubileuszu 100. rocznicy powstania Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w dniach 18-19 września 2007 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zorganizowała konferencję „Biblioteki publiczne Lubelszczyzny 1944-2007. Dzieje – funkcje – działalność”. Celem konferencji była ocena dorobku bibliotekarstwa publicznego na Lubelszczyźnie. Frekwencja dopisała. W referatach przedstawiono historię i zmieniające się funkcje bibliotek, które będą publikowane. Konferencji towarzyszyło uroczyste otwarcie nowej siedziby czytelni zbiorów specjalnych oraz wernisaż wystawy  Ekslibrisy bibliotek  województwa lubelskiego ze zbiorów Zbigniewa Jóźwika.
(bjj)
Czytaj całość...
Logo Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2016
piątek, 21 wrzesień 2007
Logo LublinaCzekałem z niecierpliwością na lubelskie logo Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2016, patrząc z zazdrością na rywali pretendujących do tytułu, którzy  już się takowego dorobili. I stało się. Mamy logo. Według mnie Jarosław Koziara stanął na wysokości zadania. Panowie: Grzegorz Józefczuk (Gazeta Wyborcza) i ks. Ryszard Winiarski (Angelus Bronowicki nr 13) są odmiennego zdania i wolno im. De gustibus non disputandum est (w sprawach smaku, gustów upodobań nie ma dyskusji).
Czytaj całość...
VI Sztuka Dialogu w Lublinie
środa, 25 lipiec 2007
Sztuka dialoguW dniach 20-30 lipca w Nasutowie pod Lublinem odbywają się VI Sztuka Dialogu organizowana przez:
Laboratorium Dramatu TAT w Warszawie
Teatr NN w Lublinie
Konfrontacje Teatralne w Lublinie
Fundację Nowy Staw
Miasto Lublin.
Czytaj całość...
Minister Ujazdowski w Lublinie
wtorek, 17 lipiec 2007
Minister Ujazdowski w LublinieMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwiedził w piątek lubelskie zabytki, w których były albo są prowadzone prace konserwatorskie. Na placu katedralnym  Niecodziennik Biblioteczny przywitał ministra słowami: „Panie ministrze witamy w Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.  Minister wszedł do katedry. Obejrzał skarbiec i  sprawdzał „postawiony do kąta” walory akustyczne  sali katedralnej. Wpisał się do księgi pamiątkowej. Następnie z towarzyszącymi osobami m.in. posłem Krzysztofem Michałkiewiczem  i marszałkiem województwa  Jarosławem Zdrojkowskim udał się do oo. Dominikanów. Po drodze zatrzymał się koło Starego Teatru. Dostojnego gościa po „lubelskim Wawelu” oprowadzał przeor klasztoru Robert Głubisz – opowiadając o przeprowadzonych remontach, wtrącając różne ciekawe anegdoty związane z klasztorem. Potem minister udał się na Zamek Lubelski na konferencje prasową (jjb)
Czytaj całość...
XXII Międzynarodowe Spotkania Folklorystczne
wtorek, 17 lipiec 2007
 XXII  Międzynarodowe Spotkania FolklorystczneZespoły z 8 krajów świata, w tym z Meksyku  i Turcji, wystąpią w Lublinie podczas  Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Koncerty odbywają się Muszli Koncertowi w Ogrodzie Saskim. Zgodnie z tradycją spotkań, na przemian co rok uczestniczą w MSF zespoły dorosłe i dziecięce, w tym roku występują mali artyści. Do piątku zobaczymy zespoły z ośmiu krajów, m.in. z Rosji, Bułgarii i Estonii.
Więcej czytaj o programie na stronie http://www.zpit.lublin.pl/msfo.htm
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2791 - 2800 z 2807
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.