Lokomotywa Kluczbork-Lublin na świętego Mikołaja
wtorek, 01 grudzień 2009
Lokomotywa - Zdjęcie 001Półtora roku „jechała” lokomotywa na... stronę Niecodziennka, aż wreszcie przyjechała  na świętego Mikołaja 2009 robiąc naszym Czytelnikom niezwykły  prezent. Dzięki spontanicznej inicjatywie   „Niecodziennika Bibliotecznego”   na stacji PKP Kluczbork podczas wakacji 2008 roku, instruktor metodyczny Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluczborku - Zuzanna Wachowska przeczytała ad hoc ! znany i bardzo lubiany, nie tylko przez dzieci, wiersz Juliana Tuwima – „Lokomotywa”.
Wiersz wybrzmiewał wśród pięknego klimatu stacji kolejowej i „lokomotywy na emeryturze”, która cieszy oko przybywających  pasażerów. Kolejowy eksponat był inspiracją do współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego z Lublina i Biblioteki z Kluczborka, zaś mały Staś podziwiał zabytek kolejowy.
Jerzy Jacek Bojarski

Posłuchajmy i zobaczmy na filmiku to niecodzienne wydarzenie


Czytaj całość...
DZIENNIKARZE Z "WYSPY" I NIECODZIENNIK
poniedziałek, 30 listopad 2009
Dziennikarze - Zdjęcie 001 Na  niecodzienne spotkanie ze studentami z kierunku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej  WYSPA (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie) został zaproszony „Niecodziennik Biblioteczny” . Spotkanie miało charakter ćwiczeń - konferencji prasowej. Młodzi adepci dziennikarstwa  zadawali pytania. Usłyszeli o pracy Niecodziennika Bibliotecznego i jego specyfice. Wiele pytań dotyczyło pasji  redaktora Jerzego Jacka Bojarskiego odnośnie Brunona Schulza i Drohobycza. Owoce tego spotkania mają być opublikowane na stronie Niecodziennika. Najlepszy tekst jaki powstanie - wybierze prowadząca zajęcia redaktor, znana  lubelska dziennikarka Ewa Czerwińska,.Czekamy z niecierpliwością

 

(bjj)Czytaj całość...
Ze sceny drohobyckiej na scenę lubelską - Schulzland teatru Alter
piątek, 27 listopad 2009
Drugiego dnia V edycji Studenckiego Festiwalu Teatralnego "Kontestacje" do Lublina przyjechała grupa „Alter” z Drohobycza. Dokładnie o 19 w Sali Widowiskowej „Chatki Żaka” mogliśmy zobaczyć ich eksperyment sceniczny pt.: „Schulzland”. Inspirowana prozą Schulza akcja toczyła się równolegle w dwóch wymiarach: na scenie nieprzerwanie obserwować można było epizody tak dobrze znane z opowiadań, a dodatkowo, zmieniające się na ekranie obrazy pokazywały zaułki tajemniczego miasta.
Młodzi aktorzy pozwolili widzom zejść jeszcze raz do tajemniczego sanatorium, w którym przebywał Jakub, aby poszukać tych zdarzeń, które – posługując się cytatem z Schulza – „nie mają swojego miejsca w czasie”. Razem z nimi schodzimy więc do tego mitologicznego Hadesu, w którym czas stracił swoje panowanie, a życie toczy się innymi prawami.

Czytaj całość...
Kwiaty dla Jana Pawła II
środa, 25 listopad 2009
Kwiaty dla JP2 - Zdjęcie 003Od kilku miesięcy możemy cieszyć oczy pięknymi kwiatami na ul. Jana Pawła II na wysokości kościoła pw. św. Rodziny na Czubach. To przeszło dwadzieścia dwa lata temu  - 9 czerwca 1987 roku po tych alejach ( i taka powinna być nazwa!) szedł w orszaku liturgicznym, w asyście kleryków, 50 diakonów przygotowanych do święceń z całej Polski, biskupów i dostojników kościelnych - nasz rodak, wcześniej profesor KUL, a niedługo zapewne ogłoszony przez kościół święty naszych czasów. W ten sposób poprzez ukwiecenie  otoczenia, alei  po której szły „błogosławione stopy”, January Miłaczewski - ogrodnik z Kozubszczyzny (Rajska Kraina) i pomysłodawca tego pomysłu – chciał oddać hołd i wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar Jana Pawła II i Jego pobyt w Lublinie.

W tekście jaki otrzymałem od  pana Miłaczewskiego czytamy:

Czytaj całość...
Dyskusja o lubelskiej "NOCY WIELKIEGO SEZONU"
poniedziałek, 23 listopad 2009
Babicki - Zdjęcie 001Dyskusja w teatrze im. Juliusza Osterwy

Dokładnie w 67. rocznicę śmierci autora „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”, po Premierze Studenckiej „NOC WIELKIEGO SEZONU” wg Brunona Schulza, w reżyserii i adaptacji Krzysztofa  Babickiego odbyła się dyskusja na temat inscenizacji lubelskiej sztuki. Po spektaklu udział w spotkaniu dyskusyjnym wzięli, oprócz Studentów zaproszeni goście: prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak  i dr med, specjalista psychiatrii Marcin Olajossy i domownicy: reżyser Krzysztof Babicki, Aktorzy i moderator spotkania Małgorzata Gnot.
Reżyser wspomniał genezę powstania spektaklu przypisując „matkowanie chrzestne” – profesor KUL Małgorzacie Kitowskiej-Łysiak, autorce wielu tekstów o Brunonie Schulzu. Przedstawił ośmiu aktorów z obsady obecnych na panelu dyskusyjnym m.in:


Czytaj całość...
Koncert Laureatów Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego
poniedziałek, 23 listopad 2009
Koncert Laureatów Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego - Zdjęcie 001Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
zaprasza we wtorek 24 listopada 2009 roku
na godzinę 13.00
do Kawiarni Artystycznej Hades przy ul. Peowiaków 12
na Koncert Laureatów
Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Poezji i Prozy Józefa Łobodowskiego.

W bieżącym roku przypada stulecie urodzin poety, który dzieciństwo i młodość spędził w naszym mieście. Tutaj ukończył Gimnazjum im. Jana Hetmana Zamoyskiego, wydawał wiersze, pracował jako dziennikarz. Po wojnie, ten wybitny także prozaik, publicysta, tłumacz, krytyk, redaktor i wy-dawca pozostał na emigracji.
Czytaj całość...
"Europejska Stolica Kultury - chcemy znać twoje zdanie"
piątek, 20 listopad 2009
Szanowni Państwo,

Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin w ramach konsultacji społecznych
prowadzi badania ankietowe wśród mieszkańców Lublina. Celem tych badań
jest poznanie opinii i oczekiwań mieszkańców odnośnie do udziału miasta
Lublin w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu tej akcji. Link do strony z ankietą
zamieściliśmy w naszych aktualnościach, pt. Europejska Stolica Kultury -
chcemy znać Twoje zdanie
http://www.um.lublin.pl/um/index.php?t=200&id=118181.

Z wyrazami szacunku,

    Barbara Kostecka
    Biuro Prasowe
    w Kancelarii Prezydenta Lublina


Czy bibliotekarzom burczy w Bibliotece?
piątek, 20 listopad 2009
Czy bibliotekarzom burczy w Bibliotece? - Zdjęcie 001Parafrazując tytuł książki Pawła Beręsewicza „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” – trzeba przyznać, że nie lada talentem - nie tylko autorskim, ale pedagogicznym, aktorskim, i super kontaktowym w rozmowie z dziećmi okazał się nasz gość z Warszawy. Ze śmiechu burczała i śmiała się dziatwa w naszej bibliotece w filii nr 31 MBP oraz panie bibliotekarki.  Kilka klas znakomicie bawiło się i uczyło przez ponad godzinę przyswajając sobie wiedzę bawiąc się umiejętnościami języka angielskiego, ale i poznając rodzinę Ciumków. To było świetnie spotkanie z pożytkiem dla wszystkich. Panie nauczycielki też były zachwycone, bo lekcje jak się okazuje mogą być prowadzone na wesoło, ale super inteligentnie. Były dialogi po angielski, ale i „picie kawy” i poważne rozmowy na poważne tematy jak równy z równym. Paweł Beręsewicz [http://www.pawelberesewicz.neostrada.pl/  ] to nie tylko autor książek, ale znakomity gawędziarz i przewodnik po świecie nie tylko swoich bajek. Dziękujemy za to spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej (bjj)
Relacje fotograficzne i video – Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Policja, gangster i dama z "półświatka" w Miejskiej Bibliotece
środa, 18 listopad 2009
Krajewski Wroński - Zdjęcie 003    Tłumnie było na Głębokiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Filii nr 18 na wieść, że przybędą fachowcy od kryminałów. Biblioteka swoją scenografią przypominała okres dwudziestolecia międzywojennego: stare płyty gramofonowe, odbiornik radiowy, srebrny dzbanuszek na kawę, meble, wachlarze, karty, każdy szczegół był rozpracowany w przestrzeni. Zdjęcia rodzinne w sepii. Czas się cofnął  prawie o ...dziesiąt lat. Do takiej scenerii, przy muzyce retro wkroczyły  rozpoznawalne osobowości polskiego kryminału:  Marek Krajewski z Wrocławia  i Marcin Wroński  z Lublina. Wraz z nimi zagościł duch bohaterów  powieści kryminalnych - „Eberharda Mocka i Zygi Maciejewskiego na tropie...”. Gości witała wytworna dama w czerwonej sukni, jakby z  przedwojennego „półświatka”  lubelskiego,w rolę której wcieliła się – Aneta Kuśnierz-kierowniczka tutejszej placówki. W przedsionkach  przemykał  „gangster” w białym kapeluszu - Maciej Krawczyk, który widziałem „ na własne oczy” jak napatoczył się wprost na policję granatową.....Ci którzy nie byli niech żałują, pozostaje im tylko uwierzyć na słowo..., i zdać się na relację fotograficzną... i kilka filmików video.... Więcej szczegółów w kryminałach...o których poniżej.
(jjb)
Czytaj całość...
Honorowe obywatelstwo dla dr Wandy Półtawskiej
środa, 18 listopad 2009
Program z okazji nadania Jej Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin

19 listopada, czwartek
godz. 12.00 – msza święta w intencji dr Wandy Półtawskiej – kościół o.o. Dominikanów ul. Złota w Lublinie

godz. 12.55 – klikon miejski Władysław Stefan Grzyb zapowiada przed Trybunałem Koronnym uroczystość, trębacz miejski Onufry Koszarny gra hejnał sygnalizujący jej rozpoczęcie

Przebieg uroczystej sesji Rady Miasta Lublin
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2801 - 2810 z 3092
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.