UDZIEL POMOCY UBOGIM
środa, 03 marzec 2010
UDZIEL POMOCY UBOGIM - Godne Życie - Godna Sprawa

Kochani Przyjaciele!
 Chociaż nie znamy większości imion i nazwisk naszych Dobroczyńców
(dla nas dostępne są jedynie dane poszczególnych Urzędów Skarbowych) jesteśmy wam głęboko
wdzięczni za dotychczas okazane wsparcie.
 W tym roku piszemy krótko, prosząc o przekazanie 1% podatku oraz darowizn na działania
Fundacji Godne Życie.
 "Godne Życie - Godna Sprawa"
Tym, którzy ujawnią w PIT-ach swoje dane dla
nas, prześlemy, jak co roku, upominek.
 Za każdy dar serdecznie dziękujemy!
Fundacja GODNE ŻYCIE  
KRS: 0000083782
Więcej o fundacji na: www.fundacja.org.pl
materiał nadesłany


Józef Wilkoń i jego zwierzęta w galerii na Czechowie
środa, 03 marzec 2010
Wilkoń - Zdjęcie 002W  Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Braci Wieniawskich 5,odbędzie się 15 marca 2010, o godz. 13.00 wernisaż pt.: „Józef Wilkoń i jego zwierzęta” Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki Rudyarda Kiplinga,  „Księga dżungli”, Poznań 2010 (Media Rodzina) do której ilustracje wykonał znany,  ceniony i wielokrotnie nagradzany Józef Wilkoń, tłumaczył: Andrzej Polkowski. Publikację będzie można zakupić w promocyjnej cenie wydawnictwa i uzyskać autograf ilustratora. Ekspozycję w Galerii 31 będzie można oglądać od 15 – 29 marca w godzinach pracy Filii nr 30 MBP.

Już po raz kolejny biblioteka miejska  w Galeri 31 gości znanego i uznanego na całym świecie ilustratora  Józefa Wilkonia. W tym wyjątkowym roku, z racji 80-tych urodzin autor otrzymał od Prezydenta RP za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj całość...
Między Bojarskim a Vermeerem
czwartek, 18 luty 2010
Vermeer - Zdjęcie 018Wczoraj, 16 lutego 2010 r., w Radiu Lublin w studiu im. Z. Stepka o godz. 18.00 miało miejsce, śmiem twierdzić, czarowne spotkanie - wieczór z niezwykłym lubelskim artystą z Nowego Jorku – Tadeuszem Mysłowskim. Pretekstem do rozmowy były – z jednej strony film Jurka Bojarskiego „ROZPOCZĘŁO SIĘ W PIOTRKOWIE. Z prywatnego archiwum pamięci – opowiada Tade. Myslowski”, z drugiej zaś nagroda Angelusa, którą to bohater wydarzenia niedawno otrzymał z rąk prześwietnej kapituły. W klimat spotkania uroczo i ze znawstwem wprowadziła Grażyna Lutosławska, wyraźnie szczęśliwa, że w udziale przypadł jej zaszczyt poprowadzenia spotkania.
Czytaj całość...
" A bogowie grają w kości..."
wtorek, 16 luty 2010
A bogowie grają w kośćiO perypetiach literackiej Rosji końca XIX i XX wieku
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w  Lublinie
zaprasza na otwarcie wystawy19 lutego 2010 r. godz. 11.00 Galeria Zielona, Lublin, ul. Narutowicza 4


„A bogowie grają w kości i nie pytają wcale czy chcesz przyłączyć się do gry (. . . ) Bogowie kpią sobie z twojego poukładanego życia (. . . ) nie przejmują się zbytnio ani naszymi planami na przyszłość ani oczekiwaniami. Gdzieś we wszechświecie rzucają kości i przypadkiem wypada twoja kolej. I odtąd zwyciężyć lub przegrać - to tylko kwestia szczęścia. „
Borys Pasternak


Czytaj całość...
"Wariacje Chopinowskie" - wernisaż wystawy rysunków Benka Homziuka
poniedziałek, 15 luty 2010
Szopen - Zdjęcie 001Dnia 12 lutego 2010 roku mieliśmy przyjemność inaugurować  wystawę prac Benka Homziuka - „Chopinowskie wariacje”. Na wystawie w bibliotece MBP F. nr 31 na os. Nałkowskich zaprezentowano 26 rysunków zainspirowanych życiem
i dziełem Fryderyka Chopina.
Przedstawione prace są osobistą refleksją autora nad osobą wielkiego Polaka.  W katalogu przygotowanym do wystawy autor pisze: 
Temat chopinowski pojawił się w moich działaniach trochę przypadkowo. Otóż kolega z Instytutu Muzyki zaproponował plastykom zajęcie się tym wątkiem, z zamiarem wykorzystania powstałych prac jako ilustracje w zaplanowanej publikacji, wszystko w związku z przypadającą w 2010 r. rocznicą 200-lecia urodzin najwybitniejszego kompozytora i pianisty w dziejach naszego narodu. Temat okazał się na tyle frapujący i interesujący, że w krótkim czasie powstała cała seria prac, które postanowiłem zaprezentować na wystawie, tym samym wpisując się w Rok Chopinowski. Wszystkie prace zostały wykonane na papierze, w części ołówkiem, inne zaś z wykorzystaniem ołówka i kredek. Są to oczywiście moje “wariacje” na temat Chopina i jego twórczości, a co za tym idzie, nie podlegają żadnym prawom “grawitacji artystycznej” - w dosłownym znaczeniu tego słowa. Sztuka bowiem ma takie niepisane prawo, że rządzi się własnymi prawami. Zapraszam potencjalnych gości, mam taką nadzieję, do miłej refleksji nad Chopinem.

Czytaj całość...
Tatary zasłuchane w poezję
czwartek, 11 luty 2010
Tatry - Zdjęcie 008     Tatary. Zwykły dzień w liceum jakich wiele. Koniec semestru, bliskość ferii, a mimo to komuś przyszło do głowy, by zrobić konkurs recytatorski poezji, w dodatku pisanej przez księdza. To się rzadko zdarza, by dzieci Microsoftu czytały książki. Wielu wręcz ma awersję do wszystkiego, co drukowane. Poezja bynajmniej nie jest trendy, a jednak zdarzają się szlachetne wyjątki.
   W XII LO na Ul. Przyjaźni w samo poniedziałkowe południe (8.02) w sali siedzi kilkadziesiąt osób zasłuchanych w poezję. Kolejne wiersze w nowych, młodzieńczych interpretacjach, wywołują wzruszenie u autora. Sam rzadko do nich wraca. Tworzy następne szukając natchnień wśród pacjentów puławskiego szpitala i hospicjum, pośród kazimierskich wąwozów, w parku zdrojowym w Nałęczowie, na ruinach zamku w Janowcu, w sadach Powiśla. Niebawem wyda następny tom poezji, ale zanim to nastąpi dzieli się swoim spojrzeniem na świat z lubelskimi licealistami.

 
Czytaj całość...
"Kresy" - w 20 lat, 80 numerów
poniedziałek, 08 luty 2010
image_001.jpg
„Dwadzieścia lat „Kresów”. Myślenie niejubileuszowe”
– promocja 80 numeru kwartalnika „Kresy”

10 lutego 2010 - środa
godz. 19.00
Warsztaty Kultury
ul. Popiełuszki 5
wstęp wolny

Kwartalnik literacki „Kresy” został założony w 1989 roku w środowisku młodych podówczas pracowników polonistyki UMCS, z czasem dołączyli pracownicy i absolwenci polonistyki i historii sztuki KUL. Zespół redakcyjny ukształtował się w 1990 roku.     W ciągu 20 lat ukazało się 80 numerów pisma. Ostatni – właśnie 80 - przynosi utwory autorów związanych z „Kresami” (Arkadiusz Bagłajewski, Andrzej Niewiadomski, Zbigniew Dmitroca, Grzegorz Filip, Magdalena Ujma, Magdalena Jankowska) a także próbę bilansu literatury i sztuki lat 1989-2009.
Czytaj całość...
Wystawa fotografii Jerzego Rudzkiego
czwartek, 04 luty 2010
ZdjęcieJerzy Rudzki – drukarz, grafik, typograf  tym razem jako fotograf -  zaprasza nas do Galerii 31, na ul. Braci Wieniawskich 5  (MBP), 5 lutego 2010 r. , godz. 17.00 na wystawę fotografii  wykonanych w Parku Narodowym w Austrii - Hohe Tauern. Atrakcjami parku są: najwyższy szczyt kraju, największe wodospady, najdłuższy lodowiec Alp Wschodnich, pokryte śniegiem turnie, zielone doliny. (bjj)

Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną
czwartek, 04 luty 2010
Miejska Biblioteka Publiczna
serdecznie zaprasza na
I koncert
5 lutego (wyjątkowo w piątek), godz. 13.00
Filia nr 2 MBP, ul. Hempla 5 (I piętro)Czytaj całość...
Luty w "Andersenie"
czwartek, 04 luty 2010
andresen.jpg  W lutym na deskach teatru :
* Idziemy po skarb
* Dzikie łabędzie
* Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?


oraz
* Przecinek i kropka
* Trzy świnki czyli LOS TRES VAGABUNDOS
w ramach akcji: Zima w mieście

a także:
* koncert Spietęgo (lidera Lao Che), który na Muzycznej Scenie Andersena zaprezentuje swój najnowszy projekt "Antyszanty"
* Improv Show w wykonaniu No Potatoes

luty_2010_repertuar_opis.pdf luty_2010_repertuar_opis.pdf (721.63 KB)
materiał nadesłany
<< Start < Poprzednia 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2801 - 2810 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.