Policja, gangster i dama z "półświatka" w Miejskiej Bibliotece
środa, 18 listopad 2009
Krajewski Wroński - Zdjęcie 003    Tłumnie było na Głębokiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Filii nr 18 na wieść, że przybędą fachowcy od kryminałów. Biblioteka swoją scenografią przypominała okres dwudziestolecia międzywojennego: stare płyty gramofonowe, odbiornik radiowy, srebrny dzbanuszek na kawę, meble, wachlarze, karty, każdy szczegół był rozpracowany w przestrzeni. Zdjęcia rodzinne w sepii. Czas się cofnął  prawie o ...dziesiąt lat. Do takiej scenerii, przy muzyce retro wkroczyły  rozpoznawalne osobowości polskiego kryminału:  Marek Krajewski z Wrocławia  i Marcin Wroński  z Lublina. Wraz z nimi zagościł duch bohaterów  powieści kryminalnych - „Eberharda Mocka i Zygi Maciejewskiego na tropie...”. Gości witała wytworna dama w czerwonej sukni, jakby z  przedwojennego „półświatka”  lubelskiego,w rolę której wcieliła się – Aneta Kuśnierz-kierowniczka tutejszej placówki. W przedsionkach  przemykał  „gangster” w białym kapeluszu - Maciej Krawczyk, który widziałem „ na własne oczy” jak napatoczył się wprost na policję granatową.....Ci którzy nie byli niech żałują, pozostaje im tylko uwierzyć na słowo..., i zdać się na relację fotograficzną... i kilka filmików video.... Więcej szczegółów w kryminałach...o których poniżej.
(jjb)
Czytaj całość...
Honorowe obywatelstwo dla dr Wandy Półtawskiej
środa, 18 listopad 2009
Program z okazji nadania Jej Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin

19 listopada, czwartek
godz. 12.00 – msza święta w intencji dr Wandy Półtawskiej – kościół o.o. Dominikanów ul. Złota w Lublinie

godz. 12.55 – klikon miejski Władysław Stefan Grzyb zapowiada przed Trybunałem Koronnym uroczystość, trębacz miejski Onufry Koszarny gra hejnał sygnalizujący jej rozpoczęcie

Przebieg uroczystej sesji Rady Miasta Lublin
Czytaj całość...
Zagłada Biłgoraja - księga pamięci
środa, 18 listopad 2009
Zagłada Biłgoraja - Zdjęcie 001
Promocja książki Jerzego Krzyżanowskiego - Widziane z Ameryki
środa, 18 listopad 2009
Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie i Wydawnictwo Norbertinum
zapraszają na uroczystą promocję książki Jerzego Krzyżanowskiego - „Widziane z Ameryki.
Szkice historyczne i literackie” ,
dnia 26 listopada 2009 r. godz 17.00
Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza
Lublin ul. Złota 3
(bjj)

Czytaj całość...
Marek Krajewski i Marcin Wroński
wtorek, 17 listopad 2009
Krajewski vs WrońskiW Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej,
 przy ulicy Głębokiej 8
o godzinie 16.00
odbędzie się wspólne autorskie spotkanie
Marka Krajewskiego i Marcina Wrońskiego.
 
W tym samym dniu
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
serdecznie zaprasza
na panel dyskusyjny
„Krwawy Poemat o mieście Lublinie.
Józef Czechowicz i inni”
który odbędzie się 18 listopada (środa) godz. 18.00
w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”
ul. Grodzka 21
Paweł Beręsewicz
wtorek, 17 listopad 2009
image_001.jpg
Jak przekazywać wiarę swoim dzieciom - młodszemu pokoleniu ?
poniedziałek, 16 listopad 2009
Zapraszamy na spotkanie z  o. Janem Górą  dominikaninem, doktorem teologii, duszpasterzem akademickim z Poznania, twórcą spotkań młodzieży Lednica 2000, oraz ośrodka na Jamnej i w Hermanicach. Pisarzem, autorem 30  książek. Charyzmatycznym kreatorem natchnionych pomysłów duszpasterskich.    
Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 9,
Lublin - Stare Miasto
Dominikańska Fundacja „Ponad Granicami”
Konwersatorium: Nauka-Kultura-Religia
Dnia 17 listopada, wtorek,  godz. 18.00. 2009 r.

(bjj)


Lublin uczcił 67. rocznicę śmierci Brunona Schulza
poniedziałek, 16 listopad 2009
67. rocznica - Zdjęcie 001Pretekstem do „spotkań” z  Brunonem Schulzem  i jego twórczością jest zbliżająca się 67. rocznica śmierci niezwykłego i wybitnego Drohobyczanina – nauczyciela, pisarza i artysty.
Różne miejsca i  sztuki osobliwe wybrzmiały swoimi „narzędziami” prozę, rysunki i ducha autora zagubionego dzieła Mesjasz. Czyżby Schulz „zadomowił” się w Lublinie na stałe, chociażby poprzez obecność exlibrisu wykonanego dla  Maksymiliana Goldsteina, do obejrzenia w Galerii Autorskiej Michałowski?
Czytaj całość...
Profesor Władysław Panas "powrócił" na swoje ziemie rodzinne
poniedziałek, 09 listopad 2009

Ryman - Zdjęcie 002    Podczas  Dni Ziemi Rymańskiej  ( pow. Kołobrzeski) odbyło się spotkanie  poświęcone pamięci Profesora Władysława Panasa (1947-2005). W samo południe zjechali się do  Gminnego Ośrodka Kultury w  Rymaniu:  rodzina, koledzy i nauczyciele ze szkoły podstawowej z Dębicy (1954-1962) i liceum kołobrzeskiego (1962-1966) wraz z wychowawcą Tadeuszem Przybylskim, oraz znajomi z Dębicy. Reprezentacja lubelska to Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego (Niecodziennik Biblioteczny), która dała impuls wspomnieniowy i Ośrodek ” Brama Grodzka -Teatr NN”, który przekazał książki  dla bibliotek – szkolnej i gminnej i rejestrował spotkanie.
    Wójt gminy Mirosław Terlecki bardzo serdecznie i ciepło powitał zgromadzonych, podkreślając rolę inspiracyjną piszącego te słowa, obdarowując go obrazem o dębickich klimatach.  Listy gratulacyjne otrzymali dyrektorzy Piotr Tokarczuk (MBP), Tomasz Pietrasiewicz (TNN) i Jerzy Jacek Bojarski ( redaktor Niecodziennika Bibliotecznego) z uzasadnieniem „za ogromny wkład pracy, dzięki , której wybitny Profesor Władysław Panas „powrócił” na swoje ziemie rodzinne”.
    Spiritus movens  tego niezwykłego wydarzenia była  Bogumiła Szczęśniak, sąsiadka Władysława Panasa z Dębicy, a jednocześnie pracownik Urzędu Gminy Rymań.
Czytaj całość...
Honorowe Obywatelstwo miasta Lublina dla Julii Hartwig
wtorek, 27 październik 2009
Hartwig - Zdjęcie 001Znakomita poetka Julia Hartwig  urodzona w Lublinie otrzymała honorowe obywatelstwo w rodzinnym mieście. Rada Lublina przyznała Julii Hartwig ten tytuł  za jej wybitne dokonania poetyckie.
Laudację wygłosił wiceprezydent Włodzimierz Wysocki, a sam akt nadania z uzasadnieniem  przewodniczący Rady Miasta Lublin - Piotr Kowalczyk.Przyjmując to wyróżnienie  w Trybunale Koronnym Julia Hartwig dziękowała mówiąc o swoich ścisłych związkach z Lublinem w życiu i twórczości.
Hartwig - Zdjęcie 002Na lubelskim ratuszu opuszczono baner z napisem Julia Hartwig – Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Następnie pani Hartwig udała się do Teatru im. Juliusza Osterwy , gdzie czekały na  niespodzianki. W foyer teatralnym, a maszynie z Izby Drukarstwa TNN każdy mógł sobie wydrukować wiersz pani Julii. Ośrodek „Brama Grodzka – TNN” - przygotował także tomik wierszy „Powroty” wydrukowany na maszynie typograficznej. Honorowa Obywatelka dostała  poetycką nagrodę „Kamień” - do której laudację wygłosił prof. KUL Paweł Próchniak. TNN przygotował też  stronę www.juliahartwig.tnn.pl – która zaprezentowała Joanna Zętar.
Hartwig - Zdjęcie 003Po czym zebrani w teatrze widzowie mogli słuchać wierszy czytanych prze Julię Hartwig, oraz rozmowę przeprowadzoną przez Andrzeja Franaszaka  redaktora z „Tygodnika Powszechnego”. Inicjatorem uroczystości dla wybitnej poetki był Tomasz Pietrasiewicz – dyrektor z „Bramy Grodzkiej - TNN”
Jerzy Jacek Bojarski
obok relacje fotograficzne i video z tych uroczystości


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2811 - 2820 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.