Podsumowanie roku kulturalnego 2008/2009
czwartek, 11 czerwiec 2009
Wręczenie Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury
Podczas inauguracji 15 czerwca Festiwalu Teatrów Europy Środkowej SĄSIEDZI zostanie uroczyście podsumowany rok kulturalny 2008/2009 i zostaną wręczone Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury.

15 czerwca 2009 r. o godz. 19.30 w ACK UMCS „Chatka Żaka” odbędzie się uroczystość podsumowania roku kulturalnego 2008/2009 połączona z inauguracją Festiwalu Teatrów Europy Środkowej SĄSIEDZI. Podczas uroczystości zostaną wręczone Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury, przyznane przez Komisję Nagród Miasta Lublin w składzie: Natasza Ziółkowska–Kurczuk - przewodnicząca oraz Przemysław Buksiński, Dorota Gonet, Grzegorz Kondrasiuk, Andrzej Mroczek, Bernard Nowak, Marcin Nowak, Tomasz Rakowski i Mirosław Ziomek.

Czytaj całość...
Wernisaż wystawy Piotra Fąfrowicza
środa, 10 czerwiec 2009
FafrowiczPodczas trwania wystawy będzie eksponowanych ok 30-tu ilustracji do książek Grażyny Ruszewskiej i Małgorzaty Strzałkowskiej. Pokazane zostaną również ilustracje, które nie wyszły w druku (odrzucone przez autora), szkice i rysunki, które nie związane są z książkami, ale obrazują warsztat pracy Piotra Fąfrowicza.

Zapraszamy 16 czerwca, wtorek, godz. 12:00
Galeria 31, Braci Wieniawskich 5

Wstęp wolny.                  materiał nadesłany

Patronat medialny: RADIO LUBLIN
Malarstwo i rysunek Ewy Sadurskiej w przepięknej bibliotece
środa, 10 czerwiec 2009
Plakat


XIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. RODZINY - LUBLIN CZUBY LATO 2009
wtorek, 09 czerwiec 2009

<Festiwal organowy - Zdjęcie 001Festiwal organowy - Zdjęcie 002
Lublin 2016 Europejska Stolica Kultury – Kandydat

Środy godz.19.00

21.06. Koncert inauguracyjny /niedziela, godz.15.00/


Małgorzata Walewska – mezzosopran
Robert Grudzień – organy/fortepian

Czytaj całość...
Kawałek Lublina w Rishon LeZion
wtorek, 09 czerwiec 2009
Kawałek Lublina w Rishon LeZion - Zdjęcie 008Kawałek Lublina w Rishon Le Zion stał się faktem od 4 czerwca 2009 roku. Na ceremonii otwarcia Parku Miast Siostrzanych wzięła udział  delegacja z Lublina z wiceprezydentem Stanisławem Ficem, Ewą Haponiuk i Iwo Weremko. W Parku znajdują się  symboliczne fragmenty innych miast siostrzanych Rishon LeZion, oprócz Lublina  m. in  Debreczyna (Węgry) czy Munster (Niemcy).Nasze miasto symbolizują: Brama Grodzka i ul. Lubartowska  oraz Unii Lubelskiej. Kiedy w 2002 r byłem na tym placu istniała tylko idea Parku miast Siostrzanych. Wtedy nasi partnerzy chcieli pokazać fragment  Krakowskiego Przedmieścia, ale protest jednego z architektów projektującego deptak- wpłynął na zmianę koncepcji. Cieszy fakt, że budowa została ukończona. W Lublinie poza tabliczką na ratuszu i kamieniami Miast Partnerskim w wąwozie na Czubach innych materialnych śladów bytności  partnerstwa nie ma. Owszem w Bibliotece Miejskiej realizowany jest program od kilku lat "Biblioteczne Okno na Świat Miast Partnerskich Lublina" autorstwa piszącego te słowa. W filiach  biblioteki pokazywana jest historia miast, ich wielokulturowość , kuchnia, , książki , muzyka . Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że na otwarciu wystawy  "Pierwsi w Syjonie"  w Filii nr 30 na Czechowie( bo to oznacza nazwa - Rishon Le Zion) był obecny w 20O2 roku ówczesny ambasador Izraela w RP Szewach Weiss (bjj)

fotografie  nadesłane przez Jakuba Gorfinkela, do 1969 roku mieszkańca Lublina
Czytaj całość...
Arka kultury nocą czerwcową 2009
niedziela, 07 czerwiec 2009
Arka Kultury - Zdjęcie 001Jestem po Nocy Kultury! Gdzie? Wiadomo, że tylko w Lublinie jest takie niezwykłe wydarzenie. Być może jedyne na świecie, bo tej nocy jest tutaj środek nie tylko Europy, ale i świata. Tym razem miasto pełne ludzi i deszczu, swoiste katarsis. Dziwne przymierze ludzi i kultury. W programie - szukanie człowieka w mieście i miasta w człowieku. Ja czuję się tym zagubionym człowiekiem....tak, tak, to nie kokieteria.

Był już w historii starożytnej Grecji filozof z imienia Diogens, który ze świeczką w ręku w biały dzień szukał człowieka, ale to był ponoć abnegat i cynik.? Jemu się chyba nie udało.

Nasze szukanie jest z pozoru łatwiejsze, bo mamy wszelkie nawigacje i ułatwione środki komunikacyjne. Tylko czy to wystarczy? W tę noc czułem się rozczarowany, przede wszystkim samym sobą, ufajmy jednak, że jeszcze nic straconego, że może nocna refleksja zwycięży nad ułomnością słabego ciała, że prawda powali kłamstwo na kolana. Kimże jest człowiek? Ponoć niewiele mniejszy od aniołów, jak mówi mądra Księga.
Czytaj całość...
Ilustracje książkowe Elżbiety Krygowskiej -Butlewskiej w Galerii 31 na Czechowie
poniedziałek, 25 maj 2009
Galeria 30 - Zdjęcie 001Galeria  31 prezentuje kolejną wystawę znanych i mających duży dorobek artystyczny ilustratorów książki . Jeszcze do niedawna mieliśmy okazję oglądać prace pana Zdzisława Witwickiego a od 20.05.09 mamy szansę  podziwiać świat fantazji dziecięcej w ilustracjach książkowych pani Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Prezentowane prace na wystawie to malarskie wizje do poetyckich tekstów. Ilustratorka jest znana i nagradzana w kraju i za granicą. Ostatnio przyznana w Monachium nagroda "Biały Kruk"  2009  za bajkę "Kapciuszek" autorstwa Lilianny Bardijewskiej, którą w tym samym czasie mieliśmy okazję gościć w Filiach Nr 31 i Nr 1.
Wernisaż poprzedziły warsztaty z autorką. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Lublinie. Spotkanie miało formę zajęć literacko– plastycznych. Ilustratorka czytała dzieciom fragmenty książek pani Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej i Lilianny Bardijewskiej, z którymi współpracuje robiąc oprawę graficzną do ich książek .Dzieci z ogromną uwagą i skupieniem śledziły losy bohaterów książkowych a następnie z ochotą rozwiązywały zagadki i spontanicznie odpowiadały na zadawane pytania.
Czytaj całość...
Przygoda z książką
czwartek, 21 maj 2009

18.05. F. 31 odwiedzili zerówkowicze z przedszkola nr 66. Mali goście zapoznali się z biblioteką i jej księgozbiorem. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wybrane niekonwencjonalnie wydane książki. Przegląd i omówienie tych pozycji uzupełniła wspólna zabawa i konkursy, których zwycięzcy nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. Piękne rysunki pozostawione przez dzieci były nagrodą dla pracowników za miłe spotkanie.
E. Domaszewicz

Studenckie ekslibrisy
czwartek, 14 maj 2009
Exlibrisy - Zdjęcie 001Zbiorowa wystawa znaków książkowych, wykonanych przez studentów Wydziałów Artystycznych Uniwersytetu w Szawlach na Litwie i Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, jest efektem współpracy naukowej i dydaktycznej zapoczątkowanej w 2003 roku.Tym razem młodzi artyści zmagali się z trudną sztuką ekslibrisu. Po raz pierwszy wykonywali formę graficzną, w której istotne znaczenie ma wielkość kompozycji, równowaga elementów rysunkowych i liternictwa oraz osoba adresata znaku. Stosując się do reguł obowiązujących w dziedzinie znaku książkowego poszukiwali ciekawych rozwiązań dla swoich pomysłów i starali się wykorzystać różne możliwości tradycyjnych technik graficznych. Uczestnicy wystawy w twórczy sposób zrealizowali to niełatwe zadanie, stworzyli bardzo różnorodne prace, wzbogacone kolorem, oryginalnym cięciem  a także autorską inskrypcją. Prezentowane prace powstały na zajęciach z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Vajdasa Janulisa i dr Agnieszki Zawadzkiej w latach 2008 i 2009.
(tekst nadesłany)

Czytaj całość...
Wirydarz biblioteczny
czwartek, 14 maj 2009


Wirydarz - Zdjęcie 001Cała brać biblioteczna z  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego zebrała się w dawnym  wirydarzu poklasztornym (powizytkowskim)-obecnie Centrum Kultury, by razem świętować „dzień bibliotekarza”. Zapach z grila służył wszystkim  przybywającym za kompas. Nasza koleżanka Beata Wijatkowska z promocji, która się natrudziła  przy zorganizowaniu święta, energicznym i bardzo głośnym gwizdem na palcach dała znak Dyrekcji, że święto czas rozpocząć. Zapanowała cisza jak  makiem zasiał, a dyrektor Piotr Tokarczuk przywitał emerytów, zaproszonych gości i bibliotekarzy  życząc przyjemnej zabawy...i zapowiedział dla wszystkich prezenty ...do odebrania pod koniec miesiąca. ....Rozległy się spontaniczne oklaski....i rozpoczęto imprezę...(bjj)

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2851 - 2860 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.