Proboszcz Majdanka" Emilian Kowcz upamiętniony tablicą
czwartek, 26 marzec 2009
Kowcz - Zdjęcie 001Słowa napisane przez bł. Emiliana Kowcza (1884-944):

„...Tutaj widzę Boga - Boga, który jest Jeden dla wszystkich nas, bez względu na nasze religijne odmienności" - są wyryte na mosiężnej tablicy także w języku ukraińskim i angielskim, którą odsłonięto w 65 rocznicę jego śmierci na Majdanku przy pawilonie wystawienniczym. Kilka lat wcześniej rondo przy al. Jana Pawła II na Czubach zostało nazwane jego imieniem.

Czytaj całość...
Nowa książka Grzegorza Łubczyka o HENRYKU SŁAWIKU
czwartek, 26 marzec 2009
image_001.jpg„HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów" - to tytuł drugiej już książki Grzegorza Łubczyka o tym niezwykłym Polaku, wzorowym opiekunie dziesiątek tysięcy polskich uchodźców wojennych, którzy w czasie wojny znaleźli schronienie na Węgrzech. Nie opuścił ich również po zajęciu w marcu 1944 roku Węgier przez Niemców, choć otrzymał szwajcarskie wizy dla siebie, żony i córki i był namawiany do wyjazdu. Ten wielkiej miary moralnej Człowiek uratował życie - według Yad Vashem - ponad 5 tysiącom polskich Żydów, stając się jednym z największych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Nie zawahał się też oddać swego życia za węgierskiego przyjaciela i urzędowego partnera - Józsefa Antalla seniora, którego nasi uchodźcy nazwali „Ojczulkiem Polaków". Po wojnie komunistyczne władze skazały Henryka Sławika na zapomnienie.
Czytaj całość...
Bruno Schulz: Wiosna. 12 przekładów
wtorek, 24 marzec 2009
_schulz_wiosna.jpgRADIO LUBLIN
&
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza
zapraszają na promocję książki

„Bruno Schulz: Wiosna. 12 przekładów"
pod redakcją Wiery Meniok

Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 marca 2009 r.  o godz. 18,
w Studio im. Zbigniewa Stepka w Radio Lublin,
ul. Obrońców Pokoju 2.
Wstęp wolny.

Gośćmi spotkania będą m.in.
dr Wiera Meniok, redaktor tomu,
dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu,
kierownik Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego Uniwersytetu w Drohobyczu,
oraz Bohdan Zadura, współprowadzący warsztaty translatorskie w Drohobyczu, redaktor naczelny miesięcznika Twórczość".
Spotkanie poprowadzi red. Grażyna Lutosławska.
Czytaj całość...
NAGRODA KULTURALNA ŻURAWIE 2009
czwartek, 19 marzec 2009
Nagroda Kulturalna „Żurawie 2009" to wspólny projekt audycji "Studnia Akademicka" i Polskiego Radia Lublin. Ma on na celu ożywić środowisko młodych twórców i animatorów kultury w Lublinie oraz wypromować liderów, którzy wyznaczają nowe trendy i mogą reprezentować Lublin jako Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

Nagroda przyznawana jest po raz drugi w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animacja kultury. W Jury zasiadają między innymi: Witold Dąbrowski (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"), Teresa Dras ( Kurier Lubelski ) Jerzy Janiszewski (Polskie Radio Lublin), Grzegorz Józefczuk (Gazeta Wyborcza Lublin), Jarosław Koziara (grafik,designer), Rafał Koza Koziński (Centrum Kultury), Janusz Opryński (Provisorium, Festiwal Konfrontacje Teatralne), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin) i DJ Papa Zura (dj, SoulSerivce ).

Czytaj całość...
URODZINY JÓZEFA CZECHOWICZA
czwartek, 19 marzec 2009
106 urodziny Józefa Czechowicza - 15 03 2009 (niedziela)

URODZINY JÓZEFA CZECHOWICZA

Już od ośmiu lat, zawsze 15 marca, w Bramie Grodzkiej świętujemy „Urodziny Józefa Czechowicza". Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików „Poemat o Mieście Lublinie".

Scenariusz „Urodzin" stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do głośnego czytania „Poematu" zapraszamy wyjątkowych Lublinian. W tym roku zaproszenie przyjęli: Elżbieta Bolibok (dyrektor Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie), Benon Bujnowski (wicedyrektor MDK nr 2 w Lublinie), o. Robert Głubisz (przeor klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie), Piotr Tokarczuk (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Mieczysław Wojtas (założyciel i szef Teatru „Panopticum", MDK „Pod Akacją" w Lublinie), Michał Miłosz Zieliński (redaktor naczelny miesięcznika „Zoom").
„Poemat" czytają też chóralnie wszyscy uczestnicy „Urodzin".

Jak co roku we współpracy z Oficyną Wydawniczą WOK wydajemy ręcznie składany i drukowany „Poemat o Mieście Lublinie" w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 106 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

15 marca (niedziela) - godz.16.00,
Kafe Kabaret, ul. Grodzka 21 (dawna „Szeroka 28")


Co roku na „Urodziny" lubelskie rozgłośnie radiowe emitują wiersze Czechowicza.

Wstęp wolny

Debiuty
poniedziałek, 09 marzec 2009
Tomik na urodziny Józka
wtorek, 03 marzec 2009
Czechowicz - Zdjęcie 002Nakładem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie ukazało się dwujęzyczne, bibliofilskie wydanie "Poematu o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza, w nakładzie 2 x 150 egzemplarzy w 70-tym roku śmierci poety. Wydanie było możliwe dzięki dotacji uzyskanej od prezydenta Miasta Lublin. Angielska wersja "Poematu..." to wynik pracy Małgorzaty Sady oraz George'a Hyde z Oxford University (obecnie wykłada w Japonii). Bibliofilski tomik ukazuje się także w przededniu urodzin poety (15 marca. Posłowie do tomu, autorstwa Ewy Łoś, kierownika Muzeum Literackiego
(bjj)
Czytaj całość...
LUBISZ WIERSZE I BAJECZKI TO ZAGLĄDAJ DO ...
wtorek, 03 marzec 2009
Lekcja biblioteczna - Zdjęcie 001W poniedziałek 2 marca  br.  Filia 31 przy ul. Nałkowskich 102 gościła grupę dzieci z Akademii Przedszkolaka działającej na terenie osiedla. Lekcja wprowadzająca maluchy w świat książki i biblioteki wzbogacona była w zagadki, zabawy ruchowe, czytanie krótkich wierszyków i rysowanie.
Ewa Domaszewicz,
zdjęcia J.J. Bojarski
Czytaj całość...
Książka artystyczna
czwartek, 12 luty 2009

Książka Artystyczna - Zdjęcie 001
Ja Cię kocham, a Ty pisz!
środa, 28 styczeń 2009
II KONKURS TWÓRCZOŚCI MIŁOSNEJ
Wychodząc z założenia, że w każdym z nas drzemie odrobina Casanovy i w każdej z nas przemyka choć cień Julii, Krasnostawski Dom Kultury i Grupa Literacka „A4" ogłaszają II Konkurs Twórczości Miłosnej pt. „Ja Cię kocham, a Ty pisz!".

Regulamin konkursu:
Do konkursu może przystąpić każdy, komu się to żywnie spodoba i każdy, kto zechce w ten sposób dać upust swym szałom miłosnym i porywom twórczym. Nie liczy się wiek, staż i doświadczenie, prace muszą być jednak oryginalne (nie publikowane nigdzie wcześniej), dyktowane sercem a nie chęcią zysku. Czekamy na Wasze wiersze, limeryki, satyry, fraszki i małe formy prozatorskie. Na konkurs należy nadesłać jeden utwór powielony w trzech egzemplarzach wydruku komputerowego, opatrzonego godłem (czyli pseudonimem). W oddzielnej kopercie powinny znajdować się dane o Autorze (wiek, czym się obecnie zajmuje i dane niezbędne do nawiązania kontaktu - najlepiej nr tel. lub e-mail).

Na prace czekamy do 7 lutego br. Nagrodą za bardzo się nie przejmujcie, coś się znajdzie, a wręczenie będzie miało miejsce w Krasnostawskim Domu Kultury 14 lutego 2009 roku. Wtedy też nastąpi oficjalnie rozstrzygnięcie Konkursu, połączone ze spotkaniem autorskim z Gościem Honorowym - poetką Magdaleną Jankowską. Nagrodą dla zwycięzcy jest romantyczna kolacja dla dwojga w jednej z krasnostawskich restauracji.

Swoje utwory wysyłajcie na adres: Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10, 22-300 Krasnystaw, z dopiskiem - „Konkurs Twórczości Miłosnej".

Wszystkim Uczestnikom życzmy powodzenia!
Organizatorzy
<< Start < Poprzednia 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2891 - 2900 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.