V Rajd Rowerowy Radia Lublin - 29 III 2008
poniedziałek, 31 marzec 2008
V Rajd Rowerowy Radia Lublin - Zdjęcie 001V Rowerowy Rajd Radia Lublin przygotowany przez redaktora Piotra Wróblewskiego ruszył z ul. Obrońców Pokoju z pod siedziby Polskiego Radia Lublin. Na trasę  wyjechały kobiety i mężczyźni. W drogę wyruszyło około 30 rowerzystów w wieku od kilkunastu lat, aż  powyżej siedemdziesiątki.
Czytaj całość...
Powalczmy o mediatekę
wtorek, 25 marzec 2008
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 001Czy w Lublinie powstanie nowoczesna wersja biblioteki, gromadząca płyty CD, filmy DVD, MP3, gry komputerowe i informacje na nośnikach, których powstanie trudno dziś przewidzieć?

- Pragniemy dołączyć do grona miast, którą chwalą się posiadaniem mediateki, czyli miejsca oferującego swobodny dostęp do bogatej oferty nowoczesnych nośników. Atrakcją mediateki jest też szeroki dostęp do internetu, także dla osób niepełnosprawnych - mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. - Marzeniem naszym jest więc przedstawienie mieszkańcom Lublina oferty, na którą składać się będzie nie tylko książka tradycyjna i czasopismo, ale także materiały biblioteczne na innych nośnikach (płyty CD, filmy DVD, MP3, gry komputerowe).
Czytaj całość...
Lany czy śnieżny poniedziałek?
wtorek, 25 marzec 2008
Lany czy śnieżny poniedziałek? - Zdjęcie 001Mamy już wiosnę. Święta wielkanocne zapowiadały się pięknie i słonecznie. Rezurekcja  obwieszczająca Zmartwychwstanie Pańskie odbywała się wokół kościoła pełnego zieleni symbolu nowego i odradzającego się życia.. W tym dniu tysiące  mieszkańców spacerowało po wąwozie na Czubach.
Czytaj całość...
RISHON LE-ZION W FOTOGRAFII
wtorek, 25 marzec 2008
RISHON LE-ZION W FOTOGRAFII - Zdjęcie 001 WERNISAŻ  19 marca (środa) godz. 13.00 
GALERIA  PO  SCHODACH  MDK 2

Czytaj całość...
STO LAT TEMU W LUBLINIE - wystawa pocztówek
piątek, 21 marzec 2008
STO LAT  TEMU W LUBLINIE - wystawa pocztówek - Zdjęcie 001Galeria Zielona WBP
Lublin, ul. Narutowicza 4

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 500 pocztówek z lat 1888 – 1942, wydanych przez 50 wydawców. Wszystkie pocztówki pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.
Czytaj całość...
Pasja Lubelska
piątek, 21 marzec 2008
Pasja Lubelska - Zdjęcie 037Już dzisiaj będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniu szczególnym. We wnętrzu staromiejskiej bazyliki oo. dominikanów zostanie wystawione widowisko teatralno - muzyczne "Pasja Lubelska", którego współorganizatorami są zakon oraz Teatr im. H. Ch. Andersena. Atmosfera sakralnego wnętrza, wzbogacona dźwiękiem organów nada temu spektaklowi odpowiedni klimat.
Czytaj całość...
Obyczaje domu polskiego w okresie świąt Wielkiej Nocy
czwartek, 20 marzec 2008

Obyczaje domu polskiego w okresie świąt Wielkiej Nocy - Zdjęcie 006Matki Boskiej Gromnicznej

Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzimy 2 lutego na pamiątkę ofiarowania małego Jezusa w świątyni i oczyszczenia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia kończy się okres bożonarodzeniowy, ostatni raz śpiewamy kolędy, rozbieramy choinki, a do kościoła przynosimy woskowe świece zwane gromnicami, które w czasie mszy są poświęcane i zapalane od płonącej świecy kościelnej. Od przyniesionego z kościoła płomyczka rozniecano niegdyś wszystkie ognie. Kopcono nią również znak krzyża na belkach stropowych. Płomyk świecy ma symbolizować światłość Bożą i światło wiary. Jako że Matka Boska jest patronką dobrej śmierci, gromnicę wkładamy w dłonie umierającego, aby odchodził spokojnie w nadziei na zbawienie.
Czytaj całość...
Lwów będzie promował Lublin
czwartek, 20 marzec 2008
Lwów  będzie promował  Lublin - Zdjęcie 001Z kilkudniową wizytą   gościli w Lublinie dziennikarze  i urzędnicy ukraińscy z miasta partnerskiego Lwowa.. Zwiedzali najciekawsze miejsca w mieście. Spotkali się z przedstawicielami Ratusza, a także zapoznali się z funkcjonowaniem lubelskiego urzędu m.in.:  Biurem Obsługi Mieszkańców UM, MPWiK, w Europejskim Kolegium Polskich  Ukraińskich Uniwersytetów, czy w Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny.
Czytaj całość...
Prolog do wystawy w Archiwum Państwowym w Lublinie
czwartek, 20 marzec 2008
Prolog do wystawy w Archiwum Państwowym w Lublinie - Zdjęcie 001Nie można zrozumieć historii Polski powojennej bez symbolicznych, ale jakże wymownych faktów:- Pakt Ribbentrop-Mołotow - nazwa odnoszona zarówno do samego Paktu o Nieagresji pomiędzy Niemcami i ZSRR z 23 VIII 1939 roku , jak i w szczególności do tajnego protokołu dodatkowego stanowiącego załącznik do tego Paktu. W konsekwencji tego mieliśmy agresję wojsk niemieckich 1 września 1939 roku na Polskę, a 17 września 1939 rok okupacja wschodnich jej terenów poprzez wojska ZSRR bez wypowiedzenia wojny. W 194O roku ludobójstwo katyńskie i związane z tym kłamstwo, posłużyło Stalinowi do zerwania stosunków dyplomatycznych z rządem Władysława Sikorskiego.
Czytaj całość...
Misterium światła i ciemności
czwartek, 20 marzec 2008
Misterium światła i cimeności - Zdjęcie 001W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacji getta na lubelskim Podzamczu. Noc ta jest przyjmowana jako początek "Akcji Reinhard" czyli zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
W związku z tą datą zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Misterium Światła i Ciemności - symbolicznego oddania czci pamięci ofiar holocaustu.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2991 - 3000 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.