Lublin - miastem legend
czwartek, 17 październik 2019
image_001.jpg
dr. Łukasz Marcińczak "Nagrobek jako księga kultury"
czwartek, 17 październik 2019
image_005.jpgPrzed zbliżającym się świętem wszystkich zmarłych kolega dr. Łukasz Marcińczak dał sprawny wykład pt. "Nagrobek jako księga kultury". Wyszedł w swoich wywodach od żydowskich macew, a skończywszy na symbolice nagrobków chrześcijańskich.
W kulturze żydowskiej najczęstszymi symbolami wykorzystywanymi w nich są te, które dotyczą religijności zmarłego, a także jego miejsca w społeczności gminy. Do tych motywów należą między innymi: Dłonie ujęte w geście kapłańskiego błogosławieństwa.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Beata Wijatkowska, Rzeczy niewielkie, chwile ulotne
czwartek, 17 październik 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Bioteka w dawnej Karczmie Słupskiej
środa, 16 październik 2019
image_001.jpgNa dzisiejszym briefingu prasowym panowie: Prezydent Krzysztof Żuk, oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie  Piotr Tokarczuk zabrali głos w związku z rozpoczęciem prac budowlanych w budynku dawnej Karczmy Słupskiej.
To pod adres al. Racławickie przeniesione będą dwie dwie filie MBP:  Nr 6 z ul. Poniatowskiego i Nr 27 z ul. Braci Wieniawskich, której przestrzeń będzie nawiązywać do zieleni położonego w bliskim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego. Wnętrze zostanie urządzone z naturalnych, wysokiej jakości materiałów. . Głos zabrała także Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Dyrektor zaprezentował wizualizację wyglądu przyszłych filii.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Akord XVI  muzyka chóralna kompozytorów lubelskich
środa, 16 październik 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
KUL - Wystawa fotografii Marcina Ryczka "Harmony"
środa, 16 październik 2019
Battle.jpgSzanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do Muzeum KUL na wystawę zdjęć światowej sławy fotografa i absolwenta KUL Marcina Ryczka. Wernisaż wystawy „Harmony", z udziałem Autora zdjęć, odbędzie się w piątek 18 października 2019 r. o godz. 18.00, a prace będzie można oglądać do 29 listopada.
Prace Marcina Ryczka to seria minimalistycznych, operujących symbolami fotografii.  Ich przewodnia myśl to minimum formy, maksimum treści. Tytułowa Harmonia nawiązuje zarówno do formy, treści, jak i procesu tworzenia prezentowanych fotografii. Temat jest wielowymiarowy i odnosi się do wolności, duchowości, relacji człowiek-natura.
Wyszukane przez Artystę w otaczającym świecie, nieprzekształcane graficznie, przejrzyste obrazy odwołują się do geometrii, prostych linii i czystych kształtów. Są wykonane głównie w technice czarno-białej, co podkreśla ich minimalizm, a równocześnie jest „ukłonem" w stronę tradycyjnej fotografii. Tylko niektóre zdjęcia – powstałe głównie na Tajwanie i w Indiach - zostały wykonane w kolorze.
fot. Marcin Ryczek
Czytaj całość...
Bogusław Morka i jego goście
wtorek, 15 październik 2019
image_001.jpgBogusław Morka zaprasza na finał XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby. 
Wybitni artyści wystąpią z okazji 41. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Koncert pod tym tytułem zakończy XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby. Wystąpi światowej sławy tenor Bogusław Morka i jego goście: Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały) i Robert Grudzień (organy, fortepian). Koncert odbędzie się 16 października o godz.19.00 w kościele pw. św. Rodziny w Lublinie. Wydarzenie artystyczne odbywa się tuż po tegorocznym dniu papieskim, który
przypadał w niedzielę 13 października. Tym razem hasłem był tytuł książki Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy”. – Festiwal jest artystyczną pamiątką wizyty papieża – Polaka w Lublinie. Jest także a może przede wszystkim odpowiedzią na jego wezwanie i realizacją roli kultury w ewangelizacji. Taki też będzie tegoroczny finałowy koncert – powiedział Robert Grudzień,
dyrektor artystyczny festiwalu. – Pamiętamy też, że w przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, przyszłego papieża i świętego. Ten koncert jest już wstępem do obchodów wielkiego wydarzenia.
Czytaj całość...
ORP "Lublin" - XXX lat pod polską banderą
poniedziałek, 14 październik 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Kolejny tomik poezji Doroty Chołody, nici
poniedziałek, 14 październik 2019
image_001.jpg


absynt

prosiłam żebyś rzucił koło

wtedy list zmącił wodę
na języku osiadła nuta
gorzkiej pomarańczy

z wyżebranych melodii
pozostały znaki
i kropki za nimi

postawię na półce
ciemnozieloną butelkę

Czytaj całość...
Praca wre przed wernisażem Michała Jasiewicza w Galerii Okna
piątek, 11 październik 2019
image_002.jpg
Foto. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 31 - 40 z 3025
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.