W poszukiwaniu jedności sztuk
wtorek, 21 styczeń 2020
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wydział Artystyczny UMCS

Marta Ryczkowska     

Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego.

22 stycznia 2020 r. o godz. 17.30
Filia nr 2 MBP ul. Peowiaków 12

Sztuka współczesna jest odbiciem tendencji we współczesnym świecie – zagrożeń płynących z eksploatacji środowiska, gwałtownego ocieplenia klimatu, wymierania gatunków flory i fauny. Artyści sięgają do źródeł, próbują znaleźć sposób na przywrócenie zerwanej łączności ze światem natury: Olafur Eliasson pokazuje w galeriach nietypowe rzeźbiarskie „materiały” takie jak światło, woda oraz temperatura powietrza, Neri Oxman w oparciu o biologiczne obserwacje opracowuje organiczne materiały do projektowania obiektów artystycznych. W Polsce rolę czujnego barometru relacji sztuki z przyrodą spełnia festiwal Land Art. Od kilku lat odbywa się na Podlaskim Przełomie Bugu i skupia artystów z całego świata. Interwencje oraz działania artystyczne w naturze wzbogacają krajobraz, ale także pomagają zrozumieć głębszy sens naszej relacji z otoczeniem. W kontekście niepokojących zmian na naszej planecie hasła przewodnie kolejnych edycji festiwalu: droga, rzeka, dom, ogród, święto są wyrazem tendencji powrotu do natury w jej lokalnym i globalnym wymiarze. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane różne drogi, które do tego prowadzą.


Czytaj całość...
Oddaj swój głos na Hanię Król z Radawca Dużego
poniedziałek, 20 styczeń 2020
Nie tak dawno pisałem o Hani Król z Radawca Dużego w Niecodzienniku Biliotecznym, Hania Król w podróży ze skrzypcami z gminy Konopnica do wielkiego Wiednia! , bo raptem 16 stycznia 2019 roku. Jestem cichym obserwatorem rozwoju talentu Hani. Obecnie bierze udział w Akcji Enea Akademia Talentów.
Reprezentuje Województwo Lubelskie - wesprzyjmy ją głosami!
safe_image.php.jpg
Hanna K., Radawiec Duży, V klasa
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie


Czytaj całość...
Najbardziej biblioteczny kot w mieście
poniedziałek, 20 styczeń 2020

image_001.jpgPowiększ
Wykład Grzegorza Sztala, "Rola fotografii w powstaiu styczniowym"
poniedziałek, 20 styczeń 2020
image_001.jpg
Powiększ
Zobaczcie jak jest dobrze przebywać razem z braćmi!
piątek, 17 styczeń 2020
image_002.jpgXXIII  Dzień Judaizmu w  Lublinie, ze względu na szabat odbył się dzień wcześniej  tj. 16  stycznia. Tego roczne spotkanie było pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8).
Aula Metropolitalnego Seminarium duchownego  była pełna.  Liturgii słowa bożego przewodniczył ks. bp Mieczysław Cisło, który wygłosił homilię.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Pasja fotografowania, Beata Wijatkowska
środa, 15 styczeń 2020
image_001.jpgPowiększ
Czytaj całość...
Ferie zimowe w bibliotece
wtorek, 14 styczeń 2020
image_001.jpg

Od 13 do 26 stycznia 2020 r. zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z bezpłatnej, atrakcyjnej oferty przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach akcji Zima w mieście. Poniżej pełna oferta, zasady uczestnictwa, terminy zajęć i warsztatów. Wszelkie szczegółowe informacje dostępne bezpośrednio w wybranej placówce.
Czytaj całość...
W Miejskiej Bibliotece półmetek komputeryzacji tuż, tuż ...
poniedziałek, 13 styczeń 2020
image_002.jpgDział Opracowania zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie i wydzielony z niego Zespół Opracowania Retrospektywnego  jest cały czas na najwyższych obrotach. Na czterdzieści istniejących filii Miejska Biblioteka skomputeryzowała dziewiętnaście (47,5%); trzy są w trakcie opracowań (7,5%)  i osiemnaście oczekuje na komputeryzację ( 45%).

Od stycznia 2020 roku Zespół Opracowania Retrospektywnego (potocznie zwany ”retro”) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie im. Hieronima Łopacińskiego w składzie czteroosobowym udał się do kolejnych filii bibliotecznych i dokonuje retrokonwersji.
Zbiory zgromadzone do 2002 roku dostępne są wyłącznie w katalogach kartkowych poszczególnych filii. 
Od kilkunastu lat katalog w formie elektronicznej (OPAC – Online Public Access Catalog) umożliwia wszechstronne przeszukiwanie bazy danych zawierającej informacje o zbiorach Biblioteki.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Adam Robiński,Spotkanie autorskie
piątek, 10 styczeń 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Krzysztof Stankiewicz, To było... w Lublinie
piątek, 10 styczeń 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 31 - 40 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.