Tadeusz Kościuszko - wystawa fotograficzna w 200. rocznicę śmierci
piątek, 03 luty 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Andrzeju [Nikodemowiczu] "sługo dobry i wierny. [...] wejdź do radości twego Pana"
czwartek, 02 luty 2017
image_001.jpgWczoraj w lubelskiej archikatedrze przyjaciele, współpracownicy i uczniowie  oraz mieszkańcy Lublina żegnali Andrzeja Nikodemowicza - profesora KUL i UMCS, pedagoga, wybitnego kompozytora, pianistę, Honorowego Obywatela Miasta Lublin, uhonorowany przez papieża Jana Pawła II wysokim papieskim odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”, a także odznaczonego tytułem „Profesora honoris causa” Akademii Muzycznej we Lwowie. Był miedzy innymi posiadaczem Nagrody Artystycznej Miasta Lublin i Angelusa. Czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, współpracował z "Niecodziennikiem Bibliotecznym". Dzięki  inicjatorce Teresie  Ksiąskiej-Falger od pięciu lat w Lublinie  istnieje międzynarodowy festiwal „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”. 
Eucharystii i modlitwie na cmentarzu przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił bp Mieczysław Cisło, cytując ewangelie św. Mateusza  - Dobrze, sługo dobry i wierny. […]wejdź do radości twego Pana.  Mt 25. Tak jak dobrze żył, tak też odszedł!
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Ostatni dzień pracy Barbary Szpilarewicz w Dziale Opracowania Zbiorów w MBP w Lublinie
środa, 01 luty 2017
Dział Opracowania Zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie
fot. Beata Wijatkowska
image_005.jpg
siedzi: Barbara Szpilarewicz - kierownik
od lewej stoją; Andrzej Sztorc, Paweł Demiańczuk, Jolanta Żmuda, Paweł Opiłowski, Maciej Krawczyk, Agnieszka Paździor, Marta Giebudzińska, Magdalena Łaska, Emilia Kasprzak
Czytaj całość...
Żałoba w Ratuszu po Honorowym Obywatelu Miasta Lublin
wtorek, 31 styczeń 2017
image_001.jpg
fot. Jerzy Jacek Bojarski - Flaga miejska opuszczona do połowy masztu
Czytaj całość...
Dubaj o Nikodemowiczu-wyimki z najnowszej książki
wtorek, 31 styczeń 2017
image_002.jpgProfesor Andrzej Nikodemowicz (1925-2017) R.I.P. [***] – jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki sakralnej. Profesora poznałem w 1986 roku . Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z nim odniosłem wrażenie, że mam do czynienia z człowiekiem głęboko uduchowionym, o wybitnej inteligencji, ale i wielkiej życzliwości. Od czasu mojego przeniesienia się do Lublina w roku 1987 przez wiele lat rozmawialiśmy z Profesorem osobiście lub przez telefon niemal w każdym tygodniu, do tego o bardzo różnej porze dnia i nocy. Głównym powodem naszych stałych kontaktów była działalność w ramach Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, w tym organizacja koncertów z cyklu „AKORD” (w latach 1988-2015 piętnaście edycji).
od lewej siedzą profesorowie:Andrzej Nikodemowicz i Mariusz Dubaj
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Nikodemowicza
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_028.jpg

Czytaj całość...
Profesor Andrzej Nikodemowicz
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_023.jpgRektor oraz Społeczność Akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie przyjęli wiadomość o śmierci
Profesora Andrzeja Nikodemowicza wybitnego kompozytora, pianisty i pedagoga, wieloletniego wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczyciela akademickiego cenionego i bardzo lubianego przez studentów. Jednego z czołowych współczesnych twórców muzyki sakralnej.
Człowieka ogromnej wiary, wyjątkowej artystycznej wrażliwości i skromności
Czytaj całość...
Kompozytor prof. Andrzej Nikodemowicz w szurankach Benka Homziuka
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_012.jpg
Prof. Andrzej Nikodemowicz na tle katedry lwowskiej
Czytaj całość...
Milczenie...prof. Andrzeja Nikodemowicza (1925-2017)
poniedziałek, 30 styczeń 2017
image_013.jpgPonieważ wszyscy w Internecie podali o Profesorze Andrzeju Nikodemowiczu te same, obiektywne wiadomości, ja napiszę bardzo osobiście i bez sztampy gazetowej. Pozwalają na to łamy Niecodziennika i ich Redaktor, przyjaciel Profesora od wielu, wielu lat.
Po raz pierwszy ujrzałam Profesora grającego recital fortepianowy dla "smarków" i starszych uczniów Szkoły Muzycznej na Muzycznej. Był pewnie rok 1980, bo wtedy Profesor przyjechał na stałe, naprawdę na stałe, jak się okazało, do Lublina i rozpoczął pracę także i w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego, gdzie uczył przez trzy lata. Byłam wtedy już w liceum, ale nie miałam jeszcze zwyczaju zapisywać notatek o ważnych wydarzeniach w moim życiu. Ale Profesora grającego Chopina (na pewno, w tym chyba Poloneza As-dur …) zapamiętałam, oczywiście, jako WAŻNE WYDARZENIE w moim skromnym życiu nastolatki. Profesor nie uczył mnie w szkole, a bardzo krótki kontakt na UMCS pozwala mi tylko stwierdzić, że od tamtych pierwszych chwil na recitalu w i e d z i a ł a m, że mam do czynienia z Wielką, Wybitną Osobowością.
prof. Andrzej Nikodemowicz  w dniu swoich 92 urodzin 2 stycznia 2017 fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Oficjalne, ale bardzo ciepłe pożegnanie Barbary Szpilarewicz
czwartek, 26 styczeń 2017
image_003.jpgCzytelnik  kiedy  przychodzi do biblioteki  jest zainteresowany wypożyczeniem książki, audiobooka, częściej filmem, muzyką czy grą komputerową nie do końca  jest zainteresowany strukturą placówki, którą odwiedza.  Po prostu nad tym się specjalnie nie zastanawia. Dlatego warto przy dzisiejszej uroczystości  podkreślić, że ostatnim ogniwem przed bibliotekarzem, który  podaje nam upragnione tytuły stoi Dział Opracowania Zbiorów.
To od  2002 roku  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego  w tym Dziale przez 15 lat władzę dzierżyła – kierownik Barbara Szpilarewicz, wcześniej była pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4. Gdy zaczynała pracę, to w bibliotece jego sercem był główny katalog kartkowy w drewnianych szufladkach, teraz już istnieje komputerowy katalog on-line. To zmiany iście cywilizacyjne.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 50 z 2364
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.