Bartek Michałowski w "klasztorze kultury Panien Wizytek"
poniedziałek, 03 kwiecień 2017
image_011.jpgAutor prac akwarelowych zrobił w prima aprilis niespodziankę w Galerii Okna  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie i pokazał swoje różnorodne prace, owoce niezwykłych podróży.
Począwszy od dorożki z Drohobycza przed tamtejszym ratuszem, gdzie znajdowały się w okresie międzywojennym rysunki Brunona Schulza. Po historyczne portowe  bardzo urokliwe miasto Akka w Izraelu nad Morzem Śródziemnym. Widz miał okazję poznać klimaty Prowansji i poczuć pachnidła lawendy oraz szum morza  - jego żywioł. Nieobce mu jest Roztocze i Kazimierz, gdzie prowadzi swoją galerię autorską. Michałowski - jak  profesor Władysław Panas - po Lublinie jest przewodnikiem magicznego miasta, które tylko jego wrażliwość uchwyciła nieistniejące miejsca żydowskiego miasta na akwarelach. Profesor czynił to słowem w swoich esejach. To wszystko można obejrzeć do 13 kwietnia w Galerii Okna.
od lewej: Renata Filipiak, Bartłomiej Michałowski i Dariusz Płecha
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Promocja Biblii Aramejskiej dla każdego na Zamku Lubelskim
czwartek, 09 marzec 2017
image_025.jpgBiblia Aramejska dla każdego. 7 marca 2017 r. odbyła się w Galerii Malarstwa Polskiego XVII- XIX w. Muzeum Lubelskim na Zamku promocja II tomu Biblii Aramejskiej w tłumaczeniu ks. prof. dra hab. Mirosława Wróbla.
Na promocję przybyli goście reprezentujący różne gremia – kościelne, samorządowe i uniwersyteckie, m.in.: Metropolita Lubelski ks. Abp. Stanisław Budzik, prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, bp Mieczysław Cisło, dziekan Wydziału Teologii KUL – ks. prof. dr hab. Sławomir Nowosad i ks. prof. dr hab. Stanisław Góźdź.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
MIESIĄC GRAFIKI KRAKOWSKIEJ
środa, 08 marzec 2017
image_003.jpg
Czytaj całość...
A WSTAWAJŻE JAGÓDECZKO
wtorek, 07 marzec 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
"Lubelskie Impresje Akwarelowe" - Artur Przybysz.
piątek, 03 marzec 2017
image_003.jpgWystawa „Lubelskie Impresje Akwarelowe” Artur Przybysz.  jest pierwszą z cyklu „Sztuka w Oknach” przygotowanego z okazji Jubileuszu 700 – lecia Miasta Lublin. Artysta malarz  jest jednym z 6 artystów, których prace będziemy mogli oglądać w 2017 roku. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są zastępca dyrektora ds. merytorycznych MBP Renata Filipiak oraz lubelski artysta Dariusz Płecha, dzięki któremu w ubiegłym roku, w tym miejscu, odbyła się wystawa „Lublin w akwareli”. Lubelski artysta mimo, że maluje od lat, to z akwarelą ma do czynienia stosunkowo od niedawna. Akwarela jest uważana za jedną z najtrudniejszych tradycyjnych technik malarskich.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
"Lublin - miasto poetów"
wtorek, 28 luty 2017
image_001.jpg
Czytaj całość...
Konferencji Studia Electronica w Rzeszowie
poniedziałek, 27 luty 2017
image_002.jpgKonferencji „Studia Electronica” odbyła się w Rzeszowie i była poświęcona działalności Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, wygłoszono wiele ciekawych referatów, w tym prof. dr hab. Mariusza Dubaja. Zaprezentował on kilka swoich wspaniałych kompozycji, które spotkały się z zainteresowaniem. Na koniec sesji odbył się koncert muzyki elektronicznej z kwadrofoniczną projekcją dźwięku.
prof. UMCS Mariusz Dubaj
Czytaj całość...
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
czwartek, 23 luty 2017
23 lutego 2017 r. w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją rusza czwarta edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, a pierwsza poświęcona tej chorobie u seniorów. W Polsce na depresję cierpi ponad półtora miliona Polaków. Niestety wciąż większość osób nie podejmuje walki z tą śmiertelnie niebezpieczną chorobą, która coraz częściej dotyka również seniorów.
image_001.jpg
Czytaj całość...
Obrona i promocja doktorska na KUL JP II Krystyny Rybickiej
czwartek, 23 luty 2017
image_0090 (1).jpgMoja rozprawa nie otwiera przede mną ścieżki naukowej,  jest formą podsumowania, zebraniem 34 lat pracy w bibliotece i 15 lat pracy pedagogicznej. Stanowi więc dla mnie moment szczególny.
Rozprawa nosi tytuł  O kreacjach przestrzeni w sztuce XX wieku na podstawie twórczości Tadeusza Mysłowskiego. Składa się z 13 rozdziałów, konstruowanych w taki sposób, aby zestawić zagadnienia związane z  twórczością Tadeusza Mysłowskiego, artysty żyjącego, wywodzącego się z Lublina, zamieszkałego w Nowym Jorku, zajmującego się abstrakcją geometryczną, z wybranymi zagadnieniami kreacji przestrzeni w sztuce XX wieku.
Rozpoczyna się od prezentacji przestrzeni transmigracyjnej  -  przestrzeni życia – czyli umiejętności funkcjonowania jednostki pozostającej w ciągłej podróży, współczesnego nomady, gdzie pędzący świat, w paradoksalny sposób staje się jednym z nielicznych stałych elementów egzystencji.
fot. Mieczysław Kseniak - obrona
fot. Jerzy Jacek Bojarski - promocja doktorska
Czytaj całość...
"Po dwóch stronach Karpat. Podróż na Ukrainę 2016"
środa, 22 luty 2017
Zaproszenie.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 50 z 2391
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.