ARTUR TROJANOWSKI PRZYPADEK JAKO WYPADKOWA WIELU ZMIENNYCH
piątek, 10 styczeń 2020
otwarcie wystawy   |  piątek  |  17.01.2020  |  godz. 18.00
wystawa czynna do 28.02.2020  |  wt.-sob. w godz. 12.00-18.00

image[5].png

Wielkoformatowe malarstwo, instalacje, konstrukcje przestrzenne, animacje poklatkowe i dźwięki, składają się na wystawę, której znaczenia przekazywane są w języku abstrakcji. Artur Trojanowski nazywa siebie konstruktorem. Na tej wystawie pokazuje efekty pracy w laboratorium form, gdzie materiały znalezione zostają skrzętnie wykorzystane z całym bogactwem zastanych znaczeń, uzupełnionych o nowe, nadane lub zaakceptowane przez artystę. Wykorzystując przypadek Trojanowski odwołuje się do tradycji awangardy, a swoje własne spojrzenie, zabarwione melancholią, by nie powiedzieć pesymizmem, uzupełnia poczuciem humoru i zaangażowaniem we współczesny świat, począwszy od lokalnego podwórka, a skończywszy na problemach globalnych. 
Czytaj całość...
XXIII Dzień Judaizmu w kościele katolickim
czwartek, 09 styczeń 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
9 stycznia
czwartek, 09 styczeń 2020
100 lat temu, 9 stycznia 1920 roku, w Wiedniu urodził się ARTUR SCHNEIDER (zmarł w Hajfie w 2009 roku), autor książek wspomnieniowych.
image_02.jpgSyn Dawida i Amalii (Malki) Drucker z Niemirowa, urodził się 9 stycznia 1920 roku w Wiedniu. W Wiedniu urodziła się również jego siostra Helena. Dzieciństwo i młodość spędził w Krakowie – opisał je w książce „Młodzieńcze lata” (Lublin: Norbertinum, 2014). Rodzina przeniosła się do Polski w 1923 roku. Zamieszkała najpierw w podkrakowskim Ludwinowie, później w Podgórzu i ostatecznie na Kazimierzu. Ojciec pracował w Krakowie jako kierownik administracyjny klubu inteligencji żydowskiej „Koło Obywatelskie”. W Krakowie przyszli na świat jego dwaj młodsi synowie: Leon (Lolek) i Oskar (Ozjasz, Szyjek). Po tragicznej śmierci ojca w 1933 roku trzynastoletni Artek musiał przerwać naukę, aby pomóc matce w utrzymaniu osieroconej rodziny. Młodzież żydowska w międzywojennej Polsce skupiała się w różnych organizacjach skautowsko-politycznych. Artek wcześnie zaangażował się w działalność ruchu „Akiba”. Praca w organizacji odpowiadała jego społecznej naturze i ukształtowała jego charakter. Dała mu oparcie w trudnej sytuacji i obudziła ideały, dla których poświęcił życie.


Czytaj całość...
Wystawa w Galerii Okna: DZIECI MOJE!
środa, 08 styczeń 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Kombatanci i osoby represjonowane uhonorowani przez ministra i wojewodę
wtorek, 07 styczeń 2020
image_010.jpgDziś z wizytą w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przebywał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk. Wraz z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką i wicewojewodą Robertem Gmitruczukiem spotkał się z kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej. Wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Spotkanie było też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.
Wojewoda w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wyróżnienia przyznano za zasługi dla Niepodległej. Medale odebrali Aleksander Krawyciński i Kazimierz Olszewski.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Tadeusz Mysłowski w Muzeum Narodowym w Poznaniu
wtorek, 07 styczeń 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne!
czwartek, 19 grudzień 2019
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony
otrzymuje od Ojca pełen łaski i prawdy.

Ewangelia wg św. Jana l, 14
Tryptyk Bozonarodzeniowy.jpg
Drogi Czytelniku!
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas wyjątkowy. Domy i miasta są pięknie ustrojone. W wigilię na stole leżą: biały jak śnieg opłatek i świąteczne dania. Unoszą się wigilijne zapachy. Robi się ciemno - na niebie pierwsza gwiazdka. Pod choinką prezenty do rozdania, w całym domu panuje świąteczna moc. To dla nas czas wyjątkowy. Czytamy Ewangelię, modlimy za tych co odeszli. Dzielimy się opłatkiem. Jesteśmy dla siebie lepsi.
Niech te święta będą dla Ciebie i rodziny wyjątkowym czasem, spędzonym w rodzinnym gronie, w miłej atmosferze świąt. Wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia i radości w nadchodzącym roku 2020 i błogosławieństwa Bożego życzy redaktor naczelny
Niecodziennika Bibliotecznego - Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Życzenia świąteczne od Galerii 72
środa, 18 grudzień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
KONCERT MUZYKI SKRZYPCOWEJ BACH SOLO
poniedziałek, 16 grudzień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
KONIEC ROKU MONIUSZKOWSKIEGO 2019 czyli jak wygląda recepcja kultury narodowej w Polsce.
poniedziałek, 16 grudzień 2019
image_001.jpgZbliża się koniec Roku 2019, który był ROKIEM STANISŁAWA MONIUSZKI. Skoro napisałam kilka zdań o tym, jak się rozpoczął, czuję się w obowiązku napisać coś na zakończenie tego ważnego - jako inicjatywa kulturalna - roku. Skupię się jednak głównie na recepcji Dzieła Moniuszki wcześniej i w 200 lat po Jego Śmierci.
Ale zrobię to inaczej, bo zacznę od …. wiersza.

„Nad Duninem” czyli jak się Moniuszko w szlacheckich dworkach polskich XIX w. pieśnią rozgościł.
W ogromnych i różnorodnych zbiorach prof. Andrzeja Nowickiego (1919-2011), które staram się od lat kilku po trochu porządkować (niełatwe to zadanie…)  znalazłam taki oto wiersz:
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 50 z 3094
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.