Krystyna Rybicka o twórczości Tadeusza Mysłowskiego
poniedziałek, 27 sierpień 2018

W maimage_002.jpgju Artysta - lubelsko-nowojorski - Tadeusz Mysłowski zapraszał mnie na otwarcie swojej wystawy pt.: „Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia. Nie miałem wtedy świadomości, ani wiedzy, że towarzyszyła jej wówczas publikacja Krystyny Rybickiej, „TWÓRCZOŚĆ TADEUSZA MYSŁOWSKIEGO A KREACJE PRZESTRZENI W SZTUCE XX WIEKU”

Zanim poruszę część główną i właściwą swojego dyskursu, czytelnikowi należy się wyjaśnienie tytułem wstępu do mojego tekstu o moich bohaterach. Najpierw kilka zdań poświęconych autorce publikacji Krystyny Rybickiej, a potem Artyście Tadeuszowi Mysłowskiemu.

Krystynę zapamiętałem sobie z czasów studiów kulowskich: ona z kierunku historii sztuki sam studiowałem historię na Wydziale Humanistycznym KUL znajomość więc nasza prawie 40-letnia. Zapamiętałem ją jak przychodziła – z dwoma córeczkami bliźniaczkami Ewą i Małgorzatą – po dary na uczelnię.

fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
ALEKSANDRA KLICH, ŚWIAT MUSI MIEĆ SENS
poniedziałek, 27 sierpień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Poświęcenie kaplicy i koncert w parafii pw. Św. Rodziny "Myśląc Ojczyzna" - Jan Paweł II
czwartek, 23 sierpień 2018
image_001.jpgW parafii na Czubach pw. Świętej Rodziny,  abp Stanisław Budzik  poświęcił kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która została gruntownie odnowiona. W ramach międzynarodowego Festiwalu Organowego odbył się tu też koncert: "Myśląc Ojczyzna - Jan Paweł II", podczas którego wystąpił  aktor Jerzy Zelnik.
Metropolita przypomniał, że to miejsce szczególne, w którym podczas swojej wizyty w Lublinie Jan image_026.jpgPaweł II wyświęcił 50 kapłanów - przy murach wówczas budującej się świątyni.  Po uroczystości poświęcenia kaplicy, wierni mogli uczestniczyć w koncercie fortepianowym zatytułowanym "Myśląc Ojczyzna - Jan Paweł II" - słowa papieża czytał aktor Jerzy Zelnik, zaś przy fortepianie zasiadł Kamil Wrona grając utwory Fryderyka Chopina. Koncert wpisuje się w obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wakacyjne koncerty gromadzą rzesze wiernych i melomanów, a świątynia zamienia się w filharmonię.
(jjb)
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
"Londyńskie Oko" kontra mistyczne "Oko Cadyka" w Lublinie
czwartek, 23 sierpień 2018
image_018.jpgW dobie gdy świat stał się globalną wioską, a paszport leży w domowej szufladzie nie jest problemem nawet za niecałe sto złotych polecieć samolotem z Lublina do Londynu, a precyzyjniej ze Świdnika do Luton. Pierwej bym się śmierci spodziewał niż tego, że aż sześć razy w krótkim czasie na przestrzeni dziewięciu miesięcy w latach 2017/2018  będę bywał w Londynie.  
    Te cuda turystyki samolotowej wydarzyły się za sprawą moich wnuków. Wielka metropolia otworzyła się przede mną. Com zobaczył to moje! Tak więc zobaczyłem kilka rzeczy, które mnie poruszyły wewnętrznie. Począwszy od Muzeum Brytyjskiego (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Kiedy studiowałem w tamtym tysiącleciu  na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim historię, mój bardzo ulubiony profesor historii starożytnej  Edward Zwolski podczas wykładów 1978/1979 często robił osobiste „wycieczki” do tegoż muzeum: Jak kiedyś będziecie w Londynie to koniecznie musicie zobaczyć mumie i sarkofagi egipskie, wyposażenie grobów królewskich z Ur czy inne antyczne zabytki kultury greckiej. Tak sobie wtedy myślałem co on to opowiada? - W 1976 roku miałem anulowaną pieczątkę do NRD  i władze PRL-u odebrały mi wkładkę paszportową do krajów „demoludu” za byciem wrogiem socjalizmu, a cóż dopiero było tu marzyć o wyjazdach na Zachód Europy?
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Galeria 72 Zofia i Roman Artymowscy. Malarstwo, grafika, collage
wtorek, 21 sierpień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Robert Grudzień promuje młode talenty...
piątek, 17 sierpień 2018
image_001.jpg- Sztuka nie może być tworzona dla samej siebie.
Tylko piękno to za mało.
Sztuka jest wtedy spełnieniem, gdy odkrywa to co boskie w człowieku a innym
daje nadzieję i otuchę. Jest drogowskazem w trudnych czasach
– przyznaje
Robert Grudzień.
Znany artysta i kompozytor Robert Grudzień animator życia kulturalnego.
Chętnie promuje młode talenty, oraz gromadzi grono artystów, dziennikarzy,
naukowców, którzy wspólnie chcą tworzyć wydarzenia artystyczne silnie
zakorzenione w wartościach chrześcijańskich i narodowych.
ZROZUMIEĆ NIEPODLEGŁĄ Robert Grudzień projekt autorski
Czytaj całość...
TRYPTYK DROHOBYCKI CZ. II - POLACY - Piotr Łucjan
czwartek, 16 sierpień 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
15 sierpnia Cud Nad Wisłą - Bitwa Warszawska
wtorek, 14 sierpień 2018
XXII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2018 Kościół pw. Św. Rodziny
27 czerwca – 16 października2018 r., środy godz.19.00
image_001.jpg
Czytaj całość...
Jarmark Jagielloński dla najmłodszych | 17-19 sierpnia | Lublin
wtorek, 14 sierpień 2018
image_001.jpg

fot. Marcin Pietrusza 
Czytaj całość...
DWIEŚCIE DWUDZIESTA ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEJ POWSZECHNEJ SZKOŁY PARAFIALNEJ W GORZKOWIE 1798-2018
poniedziałek, 13 sierpień 2018
image_000.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 50 z 2681
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.