Zagroda Guciów na Roztoczu
środa, 03 lipiec 2019
fot. Jerzy Jacek Bojarski
image_001.jpg
Czytaj całość...
Ślady świętowania Unii Lubelskiej
wtorek, 02 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Lipcowy harmonogram pokazów na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim
wtorek, 02 lipiec 2019
image_003.jpgSzanowni Państwo,
Prezentujemy harmonogram pokazów na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim na bieżący miesiąc. Na lipiec zaplanowano łącznie 11 pokazów, które obywać się będą o pół godziny później, w porównaniu do czerwca, tj. o godzinie 21:30. Największa kulminacja pokazów zaplanowana jest na ostatni weekend lipca, podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

Harmonogram na lipiec:


    piątek (5 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Sen o mieście
    sobota (6 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie

    piątek (12 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
    sobota (13 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie

    piątek (19 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Sen o mieście
    sobota  (20 lipca)  21:30 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne  

    czwartek (25 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
    piątek (26 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Sen o mieście
    sobota (27 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
    niedziela (28 lipca), 21:30 - Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na Wesoło


Czytaj całość...
Promocja książki Cud - Marioli Błasińskiej
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
PIOTR LUTYŃSKI Wielowymiarowość
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_001.jpgpiątek / 5.07.2019
godz. 17.00 - otwarcie wystawy / Galeria Biała
godz. 18.00 - Sixty / koncert zespołu RDZEŃ / wirydarz CK
wystawa czynna do 2.08.2019 / wt.-sob. w godz. 12.00-18.00

Zjawisko wielowymiarowości stanowi istotę tajemnicy, w jakiej my ludzie, zatopieni w materii, stoimy wobec Wszechświata. Fizyka współczesna boryka się z problemem „Czym jest materia?ˮ. Istnienie, jak i nieistnienie w materii – jednocześnie nie znajduje zrozumienia w wyobraźni intelektualnej współczesnego człowieka. To już nie szekspirowskie „Być albo nie byćˮ, a „jednocześnie być i nie być, oto jest pytanie...ˮ.
Kolejnym trudnym do wyobrażenia pojęciem pozostaje – nieskończoność – zaskakująco bliska człowiekowi. Występuje najczęściej w sferze idei, jako niedostępna przestrzeń, odległy wymiar rzeczywistości. Nic bardziej mylnego, miliardy lekkich niewidzialnych cząstek, których obecności nie wyczuwamy, przelatuje przez nasze ciała, pędząc przez naszą planetę z nieskończoności w wieczność. Stabilność naszego organizmu zależy od biliarda operacji, wykonywanych w każdej sekundzie z prędkością światła, albo przez uświadomienie sobie faktu, że atomy z których jesteśmy zbudowani w 100 % są nieśmiertelne i nie można ich w żaden sposób zabić.
Sztuka w tym wypadku stanowi kolejny język komunikacji świata widzialnego z niewidzialnym,środkiem do poznania wielowymiarowości, odkryciem ukrytych sensów, interpretacji neuronowych powiązań naszego mózgu z krańcem wszechświata, elektronem i protonem naszej świadomości, w oceanie zdarzeń.
Piotr Lutyński

Czytaj całość...
Święto Patronalne KUL - 28 czerwca 2019 roku
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_002.jpgOdsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej środowiskom opozycji demokratycznej: „Spotkań”, KOR, ROPCiO i KPN z udziałem Rektora, Senatu i m.in. Bogdana Borusewicza, Leszka Moczulskiego, Mariana Piłki, Krzysztofa Króla, Piotra Jeglińskiego, Danuty Kuroń, Karola Wit-Wójtowicza, Macieja Sobieraja, Dariusza Wójcika, Stefana Szaciłowskiego, Bernarda Nowaka, Pawła Nowackiego, Janusza Bazydło, Jana Krzysztofa Wasilewskiego i innych
Promocja reedycji 5 numerów kwartalnika  "Spotkania" pod red. Macieja Sobieraja

fot. Marek Gacka

 
Czytaj całość...
Świętujemy 450. rocznicę Unii Lubelskiej
poniedziałek, 01 lipiec 2019
Program wydarzeń w ramach głównych obchodów jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej

image_001.jpgPo ulicach Lublina spacerować będzie szlachta i rycerze, karocą przejedzie Król Zygmunt August wraz z Janem Kochanowskim w asyście straży przybocznej, a nad głowami Lublinian na Placu Litewskim przeleci akrobacyjna grupa wojskowych samolotów
Biało-Czerwone Iskry. To tylko niektóre z atrakcji, którymi Lublin świętuje główne obchody
450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej w dniach 28 czerwca – 4 lipca.

Od początku 2019 roku świętujemy 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej i przypominamy o istotnej roli Lublina w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. Obchodząc ten rok pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” odwołujemy się do słów św. Jana Pawła II, pokazując przy tym, jak z dziedzictwa i doświadczeń Unii Lubelskiej czerpać i budować przyszłość. Lublin za sprawą Unii Lubelskiej stał się swoistym źródłem współczesnej Europy, będącej mozaiką wielu narodów i kultur. Przygotowywany z okazji jubileuszu program obchodów obejmuje organizację m. in. szeregu wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw, spektakli i konferencji odbywających się w ciągu całego roku. W organizację wydarzeń aktywnie włączyły się miasta partnerskie i zaprzyjaźnione, lubelskie szkoły i uczelnie oraz wiele instytucji naukowych
i kulturalnych w kraju i za granicą.   

image_002.jpg Na główne obchody jubileuszu wybraliśmy daty nieprzypadkowe – 28 czerwca, dzień przyjęcia unii w 1569 roku, i 4 lipca – datę ratyfikowania jej przez króla Zygmunta Augusta. Biorąc udział we wspólnym Świętowaniu Unii, wybierzemy się w prawdziwą podróż w czasie. Inscenizacje, pokazy
i rekonstrukcje historyczne, spotkania z kulturą litewską, dawną i współczesną, to tylko nieliczne
z atrakcji, jakie przygotowaliśmy w ciągu siedmiu dni świętowania. Mieszkańcy miasta i wszyscy, którzy w tym czasie odwiedzą Lublin staną się uczestnikami niepowtarzalnych widowisk
i koncertów. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty. Zapraszam do wspólnego świętowania – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.


Czytaj całość...
Moje gejzery i nasza amerykańska podróż
piątek, 28 czerwiec 2019
image_001.jpgDo USA wyjechałam w ramach programu work & travel. Polega on na tym, iż we współpracy ze sponsorem - w moim przypadku było to CCUSA - uczestnicy starają się o wizę studencką do Stanów. Jest to rodzaj wizy, który umożliwia studentom pracę na terenie Stanów Zjednoczonych w czasie oficjalnej przerwy wakacyjnej w toku studiów. Wiza najczęściej opiewa na dokładnie ten sam okres, co podpisany wcześniej kontrakt z pracodawcą. Przy tej wizie obowiązuje także 30-dniowy grace period, czyli okres, w którym uczestnik ma prawo przebywać na terenie USA, ale nie może już pracować. W ten sposób studenci korzystający z programu work & travel spędzają kilka miesięcy legalnie pracując, a grace period wykorzystują na zwiedzanie. W moim przypadku okres pracy trwał około 3 miesięcy, a podróży 2-3 tygodnie.

Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Wschód Kultury  Inne Brzmienia
czwartek, 27 czerwiec 2019
image_001.jpg
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
27.06.2019 - dzień pierwszy!

Lublinie! Polsko! Startujemy już dzisiaj! Zapraszamy Was serdecznie na Wschód Kultury - Inne Brzmienia na Błonia pod Zamkiem. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. A co dzisiaj się dzieje w programie?
   

Czytaj całość...
Upalne lato w bibliotekach
środa, 26 czerwiec 2019
image_001.jpgŻar się z nieba leje. Biblioteki mają pootwierane drzwi wejściowe na oścież. Stanowisk komputerowych nikt nie okupuje jak to bywa w ciągu roku. Czuć wakacje.
Od czasu do do czasu wpadnie czytelnik do swojej filii i wypożyczy książkę dla ochłody.
Mimo upałów czytelnicy odwiedzają swoje biblioteki na Legionowej i Przyjaźni.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 50 z 2926
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.