Fotorelacje z wernisażu: Widelski i Drzewiński
wtorek, 14 listopad 2017
image_005.jpgFotorelacje z wernisażu:
ANDRZEJ A. WIDELSKI (28.02.1953 – 2.07.2017) Z powietrza i światła. In memoriam
i MARIUSZ DRZEWIŃSKI:
Ślady
Grzegoez Józefczuk i Mariusz Drzewiński
fot. Jerzy Jacek BojarsKI
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiegona przygotowały tradycyjne listopadowe wystawy malarstwa w ramach projektu „Bruno4ever 2017. Dni Brunona Schulza w Lublinie".
Czytaj całość...
Bruno4ever 2017. Dni Brunona Schulza w Lublinie
poniedziałek, 13 listopad 2017
bruno.jpgZapraszamy na wystawy malarstwa w ramach projektu „Bruno4ever 2017.Dni Brunona Schulza w Lublinie”
WERNISAŻ: Galeria Biblioteki,
13 listopada, godz. 18.00
image_002.jpgANDRZEJ A. WIDELSKI (28.02.1953 – 2.07.2017)
Z powietrza i światła. In memoriam
Wystawa „Z powietrza i światła” została przygotowana
na VII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza 2016 w Drohobyczu,
gdzie była eksponowana w tamtejszej Synagodze Chóralnej

image_003.jpgMARIUSZ DRZEWIŃSKI
:
Ślady


 
Czytaj całość...
Obchody 99. rocznicy odzyskania Niepodległości dla Polski w Rodzinnej Szkole Podstawowej LEON
piątek, 10 listopad 2017
image_013.jpgW Kameralnej Rodzinnej Szkole Podstawowej Leon odbyło się przedstawienie obrazujące odzyskanie Niepodległości dla Polski. Dzieci ze Szkoły przygotowały krótką historię tego wydarzenia. Śpiewały pieśni patriotyczne. Był obecny marszałek  Józef Piłsudski oraz żołnierze z pierwszej kadrowej. Mali aktorzy podkreślali co w ich życiu oznacza patriotyzm m.in. mówili: "lubię przyrodę jestem patriotą", "nie przeklinam jestem patriotką", "dbam o ojczyznę jestem patriotką". Przedstawienie to  była świetna lekcja historii i patriotyzmu.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Lublin pożegnał o.Arkadiusza Baneckiego SJ- fotorelacja Jerzy Jacek Bojarski
piątek, 10 listopad 2017
image_002.jpg
o. Arkadiusz Banecki SJ czytaj tutaj biogram o zmarłym
Czytaj całość...
Pożegnanie śp. o. jezuity Arkadiusza Baneckiego w Lublinie
czwartek, 09 listopad 2017
image_001.jpg
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 9 listopada 2017 r.
11.00 – Msza św. pogrzebowa w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie (ul. Królewska 10)
12.30 – Wyprowadzenie spod bramy cmentarza przy ul. Lipowej i złożenie ciała Zmarłego w grobowcu oo. Jezuitów
Zmarł o. Arkadiusz Banecki SJ

Dnia 5 listopada, w święto Świętych i Błogosławionych TJ, odszedł do Pana o. Arkadiusz Banecki, jezuita, wieloletni rekolekcjonista, zaangażowany w posługę we wspólnotach neokatechumenalnych.
Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek w Lublinie. Msza św. pogrzebowa w Archikatedrze Lubelskiej rozpocznie się o g. 11.00. Dokładne informacje o pogrzebie podane są w nekrologu. (także poniżej)
Ojciec Arkadiusz Banecki, jezuita, urodził się 18 stycznia 1926 roku w Malonkach, w województwie mazowieckim. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej we wsi Łukowo, natomiast do Liceum Ogólnokształcącego w Pułtusku. Po zdanej maturze w 1948 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Płocku i został wyświęcony na kapłana w 1953 r. przez posługę bpa Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Przez kilkanaście lat posługiwał jako kapłan diecezji płockiej, wypełniając obowiązki wikariusza, administratora i następnie proboszcza.


Czytaj całość...
Izabela Bartkowiak o poszukiwaniu klasycznego ideału w muzyce
środa, 08 listopad 2017
image_006.jpgIX Edycja Otwartych Wykładów z Historii Sztuki 2017/2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie trwa. Po dwóch znakomitościach - profesorach - Ryszardzie Kasperowiczu i Arkadiuszu Bagłajewskim - wystąpiła bez kompleksów bis magister (Muzykologii i Historii Sztuki KUL JP2) Izabela Bartkowiak.
Przeszło dwa lata pracy na Filii nr 2 pokazało jej aktywność, a przede wszystkim kompetencje w dziedzinie sztuki, ale i muzyki, którą uprawia. Nie jest jej obcy
antyczny ideał kalokagatii (piękno i dobro). Prowadząc narracje trudnego tematu: „Rewolucje czy restauracje - nawroty do klasycyzmu w muzyce XX wieku” dla przeciętnego słuchacza jak ja - zachwyciła wiedzą, umiejętnym poruszaniem się po muzyce, ale i historii sztuki. Dzisiejszego wieczoru słuchacze zostali oświeceni teorią neoklasycyzmu w muzyce. Mogli zrozumieć spójność znaczenia terminu, i zastanowić się z prelegentką nad długą historią niedbałego albo tendencyjnego jego użytkowania.
Na zdjęciu: Izabela Bartkowiak i Dariusz Jóźwik
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Spektakl słowno-muzyczny Cohen Street - na oko i ucho
środa, 08 listopad 2017
image_005.jpgSpektakl wypadł re-we-la-cyj-nie, re-we-la-cyj-nie!!! Wszyscy, bez dwóch zdań, stanęli na wysokość zadania. Darek jako reżyser przedstawienia sprawdził się w 100%. Scenariusz był świetnie napisany i przemyślany. Zaangażowanie aktorów wyczuwało się w stopniu hiper wysokim. Było naprawdę zjawiskowo, refleksyjnie i z humorem. Piotr Selim w nienaganny sposób wykonał około dziesięć piosenek we własnej aranżacji na fortepian, Mateusz Dąbrowski wypadł znakomicie jako hipis ze swoją interpretacją przy pomocy gitary i harmonijki ustnej piosenki Smoky life. Być może przez zaskoczenie, bo w takiej roli Darka nie widziałem jeszcze, ujęło mnie jego wykonanie utworu kończącego spektakl Alleluja. Jeszcze teraz czuję „ciary” na ciele. Zasłużone brawa były wręcz owacyjne. Jeszcze raz wielkie ukłonu i piękne dzięki.
bh
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
"Mój Cohen" - szuranki Benka Homziuka - na oko
środa, 08 listopad 2017
image_020.jpgMój Cohen & Cohen Street
Pomysł zrobienia wystawy o Cohenie wyszedł ode mnie rok temu, w dosyć luźnej rozmowie z Darkiem Boruchem z Muzeum UMCS, który ze swojej strony zaproponował powiązanie tego ze spektaklem słowno-muzycznym. Oczywiście tak... i skutecznie o wszystkim zapomniałem. Miesiąc temu Darek zadzwonił z pytaniem, jak idą prace nad Cohenem?! Sprowadził mnie do pionu. Chcąc nie chcąc zabrałem się za robotę... z kolejnym opóźnieniem, czyli dwa tygodnie przed terminem. W tym czasie (i oczywiście dużo wcześniej) koledzy z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego sumiennie ćwiczyli, uczyli się tekstów, szlifowano scenariusz, szykowano scenografię.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Izabela Bartkowiak "Rewolucja czy restauracja - nawroty do klasycyzmu w muzyce XX wieku".
wtorek, 07 listopad 2017
baner_cykl.jpgJuż w środę zapraszamy do Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie na wykład Izabeli Bartkowiak "Rewolucja czy restauracja - nawroty do klasycyzmu w muzyce XX wieku".
8 listopada 2017 r., godz. 17.00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Muzykę XX wieku można porównać do pięknej mozaiki, której poszczególne kierunki, style i techniki, tworzą jeden niezwykle zróżnicowany, a przez to ciekawy - obraz. Wśród nich zjawiskiem wyjątkowym jest neoklasycyzm, który z jednej strony jest ukłonem w stronę kompozytorów i muzyki dawnych epok, zwłaszcza klasycyzmu i baroku, z drugiej zaś, na tle rozmaitych technik notorycznie łamiących prawidła klasycznej harmonii opartych na dysonansowych brzmieniach, jawi się jako swoiste novum. Podczas wykładu postaram się odpowiedzieć na tytułowe pytanie: czy nawroty do klasycyzmu były rewolucją czy też restauracją w muzyce XX wieku, o ile jednoznaczna odpowiedź jest w ogóle możliwa...
Czytaj całość...
Fotorelacje. Rodzime Dziady wypierają obce Halloween w Filii nr 2 MBP w Lublinie
wtorek, 07 listopad 2017

image_011.jpgDZIADY w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie to już tradycja. We wspólnym czytaniu wzięła młodzież gimnazjalna. Nazwa uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, Białorusi czyli dawnej Rzeczypospolitej na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim zasięga czasów pogańskich i zwała się niegdyś ucztą kozła, na której przewodniczył Koźlarz, Huslar, Guślarz, razem kapłan i poeta (gęślarz).W teraźniejszych czasach, ponieważ światłe duchowieństwo i właściciele usiłowali wykorzenić zwyczaj połączony z zabobonnymi praktykami i zbytkiem częstokroć nagannym, pospólstwo więc święci Dziady tajemnie w kaplicach lub pustych domach niedaleko cmentarza.
Zastawia się tam pospolicie uczta z rozmaitego jadła, trunków, owoców i wywołują się dusze nieboszczyków. Godna uwagi, iż zwyczaj częstowania zmarłych zdaje się być wspólny wszystkim ludom pogańskim, w dawnej Grecji za czasów homerycznych, w Skandynawii, na Wschodzie i dotąd po wyspach Nowego Świata. Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyśćcowym.

fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 51 - 60 z 2531
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.