" Pieśniarz, poeta, pisarz  poezja, muzyka i literatura w drodze ku wolności"
czwartek, 13 grudzień 2018
image_001.jpgSzanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy 15 grudnia 2018 roku  o godzinie 10.00  do  Muzeum Józefa Czechowicza  przy ulicy Złotej 3 na kolejne spotkanie zorganizowane w ramach projektu Lubelska Akademia Niepodległej, zatytułowane " Pieśniarz, poeta, pisarz – poezja, muzyka i literatura w drodze ku wolności".
W programie:
1. Wiktor Kowalczyk, Walka czy praca, sztuka czy nauka,
   tradycja czy postęp? Z Wincentym Pola na
   dziewiętnastowiecznych drogach i rozdrożach,ku wolności
2. dr Grażyna Połuszejko, Dom polski czasów niewoli:
   dom–reduta,dom tułaczy, dom anhelliczny
3. dr Joanna Wiśniewska-Krupa, "Nie samych tylko brudnych
   i pijanych Maćków w naszych chłopach widzieć nam
   należy" – kilka słów o dziewiętnastowiecznej idei
   unarodowienia polskiej kulturyCzytaj całość...
Spotkanie świąteczne w Galerii na Bernaryńskiej
czwartek, 13 grudzień 2018
image_001.jpg


Drodzy Państwo, kochani Przyjaciele,
serdecznie zapraszamy na poniedziałkowe spotkanie. Świąteczny czas jest dobrą okazją do sprawienia oryginalnych podarunków. Na przykład można wesprzeć najbardziej potrzebujących, zakupując nasze książki:)

Czytaj całość...
Ubieranie choinki na os.Adama Mickiewicza (LSM) w Lublinie
czwartek, 13 grudzień 2018
image_001.jpg
Adwent. Święta tuż, tuż... robi się nastrojowo...
środa, 12 grudzień 2018
image_002.jpg
Czytaj całość...
MONIKA CHLEBEK / DAWID CZYCZ GRAYSCALE
wtorek, 11 grudzień 2018
image_001.pngotwarcie wystawy: piątek / 14.12.2018 / godz. 18.00
wystawa czynna do 25.01.2019 / pon.-sob. w godz. 12.00-18.00
Czytaj całość...
Dokumentacja z wystawy "Portret wody" autorstwa Stanisława Baja
wtorek, 11 grudzień 2018
image_004.jpgSzanowni Państwo, w załączeniu przesyłamy kilka zdjęć dokumentujących zarówno wernisaż jak i samą wystawę „Portrety wody” autorstwa Stanisława Baja, która zorganizowana została w przestrzeni Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.
Należy dodać, że w otwarciu pokazu uczestniczyło wiele osób: chełmianie, przyjaciele artysty z różnych stron kraju, zaprzyjaźnieni artyści. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością gość z Oldenburga – pastor Frank Klimmeck, który zapowiedział organizację wystawy autora wystawy w swoim mieście. Prezentację przygotuje we współpracy ze znanym kuratorem sztuki Jürgenem Weichardtem – wielkim admiratorem sztuki Europy środkowej, który w 1996 roku przekazał do kolekcji Galerii 72 łącznie 45 prac wybitnych artystów z Niemiec, Słowacji, Czech, Węgier, Norwegii i Rosji.
fot. Grzegorz Zabłocki
Czytaj całość...
Mistrz i uczeń panel w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_006.jpgTym razem coś bardzo wyjątkowego odbyło się w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Zamiast wernisażu miał miejsce panel dyskusyjny : MISTRZ I UCZEŃ.
Gości przedstawił gospodarz spotkania profesor Leszek Mądzik. Udział w dyskusji wzięli : dr hab. Ewa Bloom-Kwiatkowska Wydział Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi, prof. Małgorzata Komorowska Instytut Scenografii ASP w Krakowie, red. Agnieszka Koecher-Hensel Zakład Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i prof. dr hab. Marek Chowaniec katedra Scenografii ASP w Warszawie
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Etiuda artystyczna od profesora Leszka Mądzika dla ks. rektora profesora Idziego Radziszewskiego
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_007.jpgTakiego odsłonięcia pomnika księdza, pierwszego rektora KUL nikt się nie spodziewał. To był spektakl etiuda według zamysłu Leszka Mądzika.
Myślę, że ksiądz Idzi Radziszewski  założyciel i pierwszy rektor KUL, w świecie bywały był zachwycony takim mini spektaklem! Dokładnie  sto lat temu 8 grudnia 1918 roku zainaugurowano rok akademicki w siedzibie seminarium diecezjalnego. Przemówienia były krótkie i adekwatne do chwili. Idzi Radziszewski uczynił Lublin miastem uniwersyteckim - powiedział prezydent Krzysztof ŻUK.  Ks. . abp Stanisław Budzik dokonał poświęcenia pomnika w obecności projektanta  Jerzego Fobera.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Prace Stanisława Koguciuka prezentuje Biblioteka PWSZ w Chełmie
piątek, 07 grudzień 2018
image_009.jpgW przestrzeni Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie można oglądać wystawę prac Stanisława Koguciuka – twórcy ludowego, którego dzieło doczekało się nie tylko szerokiego uznania, ale zaliczane jest do najcenniejszych osiągnięć rodzimej sztuki nieprofesjonalnej.
Autor pokazu urodził się w 1933 roku we wsi Jankowce, w powiecie Luboml, w województwie wołyńskim (obecnie Ukraina). Jego rodzina należała do obrządku rzymsko-katolickiego. W 1945 roku – jako repatriant zza Buga – osiedlił się we wsi Pławanice, gmina Kamień, w powiecie chełmskim, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Trudny powojenny czas sprawił, że naukę kontynuował etapami,
a świadectwo szkoły podstawowej uzyskał dopiero w wieku 30 lat. W 1953 roku w Legionowie odbył  roczną służbę wojskową, gdzie zdobył zawód zduna. Po powrocie z wojska zaczął stawiać piece – najpierw najbliższej rodzinie,  później sąsiadom, w końcu swoją działalnością objął cały powiat. Piece murował ponad 50 lat, co stanowiło główne źródło utrzymania rodziny.
fot. Marek Szymański
Czytaj całość...
Msza Andyjska w Archikatedrze Lubelskiej
piątek, 07 grudzień 2018
image_001.jpg

Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że w piątek (7 grudnia) o godz. 20.30 w Archikatedrze Lubelskiej, odbędzie się koncert pn. Msza Andyjska (Missa Andina) pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego. Koncert organizowany jest z okazji 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp wolny.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Lublin, współorganizatorem – Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Archikatedra Lubelska). Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Alberto Efraín Salas Barahona – Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Peru w Rzeczypospolitej Polskiej. Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu Konsulatu Honorowego Republiki Peru w Lublinie.


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 51 - 60 z 2807
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.