Bilioteki w lecie: na Przyjaźni i Szaserów
poniedziałek, 23 lipiec 2018
image_002.jpg
Czytaj całość...
Lublin - Plac Litewski nocą
poniedziałek, 23 lipiec 2018
image_001.jpgfot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
CYRK PODWÓRKOWY
piątek, 20 lipiec 2018
proxy.jpg
Cyrk Podwórkowy Carnavalu Sztukmistrzów pojawi się w Lublinie już po raz czwarty — jak zwykle będzie zapowiedzią i przedsmakiem festiwalu.
Od 22 do 25 lipca występy m.in. Marcina Ex Styczyńskiego, Piny Polar czy Pana Ząbka, zobaczą mali pacjenci szpitala dziecięcego, pracownicy i odwiedzający schronisko dla zwierząt oraz dzieci spędzające letnie dni w Rezerwacie Dzikich Dzieci. Gdzie jeszcze zawita Cyrk Podwórkowy?
Czytaj całość...
Muzyka Organowa i Sakralna w parafii pw. Świętej Rodziny na Czubach
czwartek, 19 lipiec 2018
image_005.jpgXXII Międzynarodowy Festiwal Organowy pod dyrekcja Roberta Grudnia trwa. Podczas wakacji kościół na Czubach zamienia się w filharmonię. Tegoroczna edycja poświęcona jest 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, oraz 40. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.
Podczas ostatniego koncertu prezentowane były  m.in. utwory Stanisława Moniuszki. Na organach grał Andrzej Sochocki, śpiewała  Iwona Kossakowska-sopran, oraz na trąbce i flugelhorn Tomasz Marczak.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Stanisław Zalewski z Historii Lubelskiego Boksu
wtorek, 17 lipiec 2018
image_001.jpg
Czytaj całość...
Kto spoczywa na cmentarzu prawosławnym w Lublinie?
wtorek, 17 lipiec 2018
image_001.jpgCmentarz prawosławny w Lublinie zwiera pochowki wysoko postawionych rangą urzędników rosyjskich, wojskowych, duchownych - przełożonych lubelskiej cerkwi, trudno tylko określić której, bowiem w Lublinie istniało kilka cerkwi:  pierwszy prawosławny sobór, który powstał w 1447 roku w Lublinie to Cerkiew pw. Przemienia Pańskiego (Spasa) był drewniany, i został zniszczony w wyniku pożaru w roku 1587. Cerkiew odbudowano dzięki dotacji Zygmunta III Wazy.
    O istnieniu drugiej cerki dowiadujemy się z dokumentu metropolity kijowskiego Michała Rahozy wystawionego dla bractwa lubelskiego w roku 1594 - istniała wówczas  cerkiew Przemienienia Pańskiego zlokalizowana Czwartku. Na pocz. XVII wieku obiekt strawił pożar.  Istniejący obecnie budynek cerkwi został wystawiony w 1607 roku i poświęcony w 1633 roku.
fot. Regina Smoter Grzeszkiewicz
Czytaj całość...
Baszta na Zamku Lubelskim. Uroczystości i otwarcie wystawy "Golgota"
poniedziałek, 16 lipiec 2018
BASZTA Zamek Lubelski 22 lipca 2018 rok uroczystości i otwarcie wystawy "Golgota" o godz.10.30, wcześniej o godz. 9.00 Msza w Kaplicy Trójcy Świętej.
image_001.jpgGOLGOTA jest zestawem 15 wertykalnych obrazów o wymiarach 200 x 91 cm. Główną materią cyklu stały się stare wojskowe worki z lnianego płótna, z magazynowymi stemplami.
Są one swoistym vera-eikonem (prawdziwym obrazem). Swoją prostą formą, stawiają nas w pokorze wobec nadanych znaczeń. Proszą o skupienie, przeczytanie ich pamięci nikłych śladów. Tworząc obrazy prostymi środkami artystycznymi starałem się zbudować narrację przedstawianego tematu a także relację po między oglądającym. Tym sposobem zapraszam go do analizy, przestrzeni materialnej i duchowej.
„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze…”
Czytaj całość...
Prezentacja prac dyplomowych studentów Wydziału Artystycznego UMCS
piątek, 13 lipiec 2018
image_002.jpg


W CSK możemy oglądać studenckie prace dyplomowe z dziedzin sztuki jak malarstwo, szkło artystyczne, ceramika, rzeźba oraz intermedia.   Wystawa dostępna do 15 lipca od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 - 18.00
Na zdjęciu prace Samuela NajdyCzytaj całość...
Filia nr 5 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie  jedna z wielu?
piątek, 13 lipiec 2018
image_002.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Lublinie niedawno uruchomiła swoją 40. filię. W każdej jest coś (lub ktoś), co ją wyróżnia. Czasem są to unikalne zbiory, innym razem piękne wnętrze, nowoczesne wyposażenie. Nierzadko „załoga”.
Co wyróżnia filię 5? Jest jedyną placówką, która mieści się w wolno stojącym (zabytkowym) budynku. Nie dzieli go z żadną inną instytucją, sklepem, urzędem.
Budynek stoi w dzielnicy niegdyś przemysłowej, na terenie byłej cukrowni. W kilku ostatnich latach jej sąsiedztwo uległo daleko idącym zmianom. Obok powstał ładny obiekt sportowy, stadion Arena. Budowa mostu 700-lecia zwiększyła ruch samochodowy w okolicy. Niedaleko, w budynkach po cukrowni działa wrotkarnia i „skakalnia”. Planowane są ogromne zmiany w okolicy dworca klejowego. Tak, to wszystko zdarzyło się już po przeprowadzce biblioteki na Krochmalną 13. Sześć lat temu.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Profesor Georgij Agratina i Robert Grudzień contra mecz mundialowy!
czwartek, 12 lipiec 2018
image_042.jpgWczoraj wieczorem kościół pw.. św. Rodziny na Czubach, jak co środa, w lipcu i sierpniu, zamienił się w filharmonię. Melomani dopisali. Nie  był w stanie zatrzymać ich mecz półfinałowy Chorwacja-Anglia. Wygrała światowa i Polska muzyka. Panowie zaczęli od gry Poloneza, Pożegnanie ojczyzny. Georgij Agratina na cymbałach, akompaniował mu Robert Grudzień na fortepianie. Koncert rozpoczął się dynamicznie i z werwą. Potem zagrali Kujawiaka, Henryka Wieniawskiego i atmosfera podgrzała się już do zenitu po Czardaszu, Montiego. 
Na zdjęciu Robert Grudzień i Georgij Agratina
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 51 - 60 z 2681
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.